Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Από τη ζωή βγαλμένο!


Recommended Posts

Κατάσταση πρώτη:

Έστω ότι κρατάς Q 8 και είσαι στο big blind. Μπαίνουν μέσα 2 παίκτες και εσύ κάνεις check. Ανοίγει το flop. 10 9 7 άσχετα χρώματα. Ποντάρεις (1 blind) (πάνω- κάτω 4η κέντας) και μπαίνει μόνο το small blind. Ανοίγει το turn. Ένας J! To small blind κάνει check.

Τώρα τι κάνεις;

Αν κάνεις check (ή ποντάρεις λίγα) τότε του δίνεις την ευκαιρία να δει φτηνά το river και αν κάτσει Q να χάσεις το pot είτε γιατί κρατάει το Κ, είτε γιατί θα χτυπήσει για να μπλοφάρει το Κ. Σε περίπτωση δε που τελικά δε βελτιωθεί το χέρι του, πρακτικά δεν θα κερδίσει τίποτα.

Αν ποντάρεις πολλά κινδυνεύεις να χάσεις τον «πελάτη» και να μην πληρωθείς τη κέντα σου.

Αν πάλι ποντάρεις πολλά και τα πληρώσει και κερδίσεις στο τέλος, είναι το καλύτερο που μπορεί να σου συμβεί.

Και πάντα υπάρχει η περίπτωση να κρατάει ήδη ΚQ οπότε ότι και να κάνεις είσαι χαμένος.

Αυτή είναι μια υποθετική περίπτωση στο poker.

Ας δούμε τώρα μια πραγματική κατάσταση που την αντιμετωπίζω αυτές τις ημέρες στην πραγματική μου ζωή.

Έχω έναν πελάτη (κατάστημα) που προσπαθώ να του πουλήσω τα σετ από Poker chips που έχω κάνει εισαγωγή. Ενώ έχει κάνει (προφορικά) την παραγγελία, με τρενάρει από μέρα σε μέρα για να την παραδώσω. Τελικά μου λέει:

«Δεν έχω μπλοκ επιταγών για να σε πληρώσω γι’ αυτό σε καθυστερώ.» (Σαν να λέμε κάνει check

Ας δούμε τις δικές μου επιλογές:

Αν τον περιμένω (σαν να λέμε κάνω check) κινδυνεύω να μη γίνει ποτέ η δουλειά και να μην κερδίσω τίποτα

Αν του πάω λίγα κομμάτια (για να τον δεσμεύσω να παραμείνει στη συμφωνία μας, σαν να λέμε ποντάρω λίγα) κινδυνεύω να μετανιώσει (αν π.χ. δεν «τραβιούνται» από την Αγορά)και να μην πάρει τα υπόλοιπα, οπότε πάλι δεν κερδίζω αρκετά.

Αν του πάω όλα όσα συμφωνήσαμε (σαν να λέμε ποντάρω πολλά) κινδυνεύω γιατί πια δεν ελέγχω τη κατάσταση, απλά παθητικά περιμένω.

Αν του πάω όλα όσα συμφωνήσαμε (ποντάρω πολλά) και τα πληρώσει (call) όταν βγάλει το block επιταγών, τότε είναι η καλύτερη περίπτωση

Και πάντα υπάρχει η περίπτωση να μην έχει σκοπό να με πληρώσει (σαν να λέμε κρατάει KQ) οπότε ότι και να κάνω είμαι χαμένος.

Για σκεφτείτε το λίγο. Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις στη ζωή σας (και όχι μόνο στην εμπορική ή επαγγελματική σας δραστηριότητα) που μοιάζουν να είναι βγαλμένες κατ’ ευθείαν από τα τραπέζια του WSOP!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ σωστή η παρατήρηση και η σκέψη σου goingup. Η αντιστοιχία του πόκερ με την καθημερινή μας ζωή είναι προφανής. Πολλές φορές μάλιστα οι δημοσιογράφοι θέλοντας να τονίσουν την κρισιμότητα ή τη δυσκολία μίας διαπραγμάτευσης χρησιμοποιούν όρους του πόκερ:

Π.χ.: "Διπλωματικό πόκερ της Άγκυρας για το θέμα της Κύπρου.."

Θέλοντας να προεκτείνω το συλλογισμό σου ένα βήμα παραπάνω, αναλογιστήκατε ποτέ ότι η διαδικασία του να γίνουμε καλύτεροι παίκτες του πόκερ οδηγεί στο να αναπτύξουμε οροσμένες ικανότητες που μπορεί να μας βοηθήσουν και στην καθημερινή μας ζωή;

Και μην βιαστείτε να απαντήσετε αρνητικά. Δεν είναι λίγοι εκείνοι οι αθλητές για παράδειγμα οι οποίοι λένε ότι η τριβή τους με τον αθλητισμό διαμόρφωσε σε μεγάλο βαθμό το χαρακτήρα τους: τους έκανε πιο ανταγωνιστικούς, μαχητές κλπ.

Με όμοιο τρόπο αν έχεις μάθει πλέον από το πόκερ να μην βγαίνεις εκτός ελέγχου (tilt) από μία άσχημη στιγμή, γιατί αυτό μπορεί να σου κοστίσει πολύ ακριβά, αυτό δεν είναι συνάμα κι ένα μάθημα ζωής; Η προσεκτική ανάλυση μίας κατάστασης, η προσήλωση στον στόχο, η παρατήρηση των ανταγωνιστών και η έυρεση της αδυναμίας τους, η υπομονή, η πειθαρχία είναι λίγα μόνο από αυτά που μου έρχονται τώρα στο μυαλό και τα οποία έχει να μας διδάξει το πόκερ.

Ναι, goingup έρχονται στιγμές που πιστέυω ότι η ζωή μας είναι μία μεγάλη συνεχόμενη παρτίδα πόκερ. Άλλοτε χάνουμε, άλλοτε κερδίζουμε, πάντοτε όμως αγωνιζόμαστε γιατί το παίχνίδι συνεχίζεται. Όσοι παίζουν στο παιχνίδι της ζωής ασυλλόγιτσα ή πολύ συντηρητικά, ή σαν μανιακοί παίκτες δεν πρόκειται τελικά να βγουν κερδισμένοι.

Και ναι όπως και στο πόκερ μερικοί μέτριοι παίκτες μπορεί να σταθούν πολύ τυχεροί και να κερδίσουν κάποια τεράστια pots. Όμως μην απογοητεύεστε, το επόμενο χέρι μπορεί να το κερδίσετε εσείς! Αρκεί να πάρετε τις σωστές αποφάσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...