Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Μήπως ήρθε η ώρα για την δημιουργία Συλλόγων Φίλων Πόκερ και αργότερα μίας Ομοσπονδίας;


Recommended Posts

 Συντάκτης: Αντώνης Σαραντόπουλος

 Δημοσιεύθηκε: 4 Απριλίου 2011

Διαβάζοντας το άρθρο για την Κυπριακή Ομοσπονδία Πόκερ από την μια χάρηκα για την πρόοδο των φίλων Κύπριων, από την άλλη με έπιασε μια μελαγχολία. Θυμήθηκα ότι πριν από 3 χρόνια σε αυτό το forum είχε γραφτεί μια ανάλογη ιδέα. Γράφτηκαν ποστ, φτιάχτηκαν επιτροπές, κανονίστηκε συνάντηση να συζητηθούν κάποια θέματα από κοντά…αλλά όταν έγινε η συνάντηση ήταν ελλιπείς.

*** Κλικ εδώ για να διαβάστε ολόκληρο το άρθρο... ***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα τα λεφτά πιστεύω είναι η φράση:

"Και προσοχή είναι άλλο πράγμα να προσπαθείς να πείσεις τον άλλον ότι το πόκερ δεν είναι τζόγος κι άλλο να προσπαθείς να τον πείσεις ότι πας καζίνο αλλα δεν είσαι τζογαδόρος!!!"

Αντικατοπτρίζει πολύ έυστοχα και περιεκτικά τη στάση της ελληνικής κοινωνίας απέναντι στο παιχνίδι.

Η ίδρυση ομοσπονδίας και η διοργάνωση πρωταθλημάτων με βαθμούς σε πρώτη φάση και όχι λεφτά (οπότε πιστεύω πως κάπως πιο εύκολα θα παιχτεί το παιχνίδι και εκτός καζίνο) θα ξεκινήσει μια αντιμετώπιση του παιχνιδιού παρόμοια με αυτή που απολαμβάνει το μπριτζ και το σκάκι. Στο χέρι μας είναι όπως απλά λέει ο Αντώνης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όντως πολύ μεγάλη φράση...συμφωνώ απόλυτα...μόνο με τον 'απεγκλωβισμό' του παιχνιδιού από το καζίνο θα δούμε να 'παίρνει' μπρος το παιχνίδι στην Ελλάδα. Όταν πια δεν θα πηγαίνουμε στο καζίνο αλλά στο poker room ή στο ποκερ-καφέ...

ένα παράδειγμα είναι το πρατερ-παρκ στη Βιέννη. Ένας χώρος λούνα παρκ που μέσα έχει το δεύτερο CCC και παίζεται ακόμη και 0,5-1 cash . πας για τη διασκέδαση στο λουνα παρκ και αν βαρεθείς αφήνεις λίγο την γυναίκα με το παιδί κι πας για κανα 2ωρο να παίξεις μέχρι την ώρα του φαγητού...ουτοπικά πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω περασει ατελειωτες ωρες προσπαθοντας να κανω κουβεντα με διαφορους Διευθυντες των καζινο και να προσπαθω να κανουν εστω και μια υποχωρηση απο τις θεσεις τους.

Αρκετες φορες αλλοι παικτες του ποκερ μου εχουν πει οτι δεν εχει νοημα να πιεζουμε αυτοι, οι των καζινο, θα κανουν αυτο που θελουν. Εγω φυσικα παντα διαφωνουσα και ελεγα οτι οι αποψεις των παικτων πρεπει να ακουγονται.

Εαν φυσικα ακουγονται μεσα απο μια συλλογικη εκφραση αυτο θα ειναι πολυ καλυτερο και θα λειτουργει πολλαπλασιαστικα στην ενταση της φωνης μας.

Ας ξεκινησουμε την προσπαθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περίπου το 2001 ή 2002 είχα προσπαθήσει να φτιάξω μια κοινότητα φίλων πόκερ μέσα στο pathfinder clubs ,σαν και αυτές που έβλεπα στα αγγλόφωνα sites,. Ήθελα συζήτηση, ήθελα να εκφράσω απόψεις κλπ. Παιδιά δυστυχώς η προσπάθεια κατάντησε να είναι μια τρομερή απογοήτευση αλλά και επίσης μια πικρή διαπίστωση : το τι βρισιές μου έστελναν με μηνύματα, το τι βρισίδια διάβαζα καθημερινά από τους δήθεν καθωσπρέπει νεοέλληνες δεν λέγεται.. Ο κάθε καθυστερημένος βλάκας με έβριζε χαρτόμουτρο κλπ. Μετά από μερικές μέρες αποφάσισα να σβήσω την σελίδα όχι μόνο με το παράπονο ότι με κατσάδιασαν άδικα αλλά και ότι κανένας δεν είχε στείλει αίτηση για να γίνει μέλος. Αν είχα έστω και μια αίτηση θα την κρατούσα την σελίδα και ο αμαθής όχλος ας έβριζε.

Διάβασα κάτι παραπάνω που από καιρό είναι και δική μου άποψη αλλά πιστεύω και πολλών άλλων. Το πόκερ πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν το σκάκι. Αυτό είναι το κλειδί για πια ευρύτερη κοινωνική αποδοχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πόκερ δεν μπορεί και δεν πρέπει ίσως να έχει την αποδοχή που έχει το σκάκι, γιατί βασικός σκοπός κάθε παίκτη είναι να βγάλει χρήματα. Όταν όλο το σύστημα του πόκερ περιστρέφεται γύρο από το χρήμα πως θα μπορούσε άλλωστε;

Το μόνο που ίσως αποδεχτεί η ελληνική κοινωνία είναι τουρνουά με πολύ μικρό Buy In

Απλά πρέπει προσπαθήσουμε να έχει την ίδια αποδοχή που έχει το στοίχημα του ΟΠΑΠ. Γιατί αυτός που παίζει 50€ κάθε εβδομάδα στο στοίχημα του ΟΠΑΠ να είναι αποδεκτός από την ελληνική κοινωνία και αυτός που παίζει holdem 1 2 να μην είναι; Η ειρωνεία είναι ότι αυτός που παίζει στοίχημα χάνει περισσότερα αλλά το ξέρει μόνο αυτός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ Sam Ειναι λίγο πιο περίπλοκο αυτό που έχω το μυαλό μου, αλλα αυτή είναι η βάση..

@ StreetAcer οπως είναι εφικτό στις άλλες Ευρωπαικές χώρες να λειτουργούν poker rooms εκτός καζίνο, ετσι πρέπει να ισχύει κ στην Ελλάδα κ δεν είναι καθόλου ουτοπικό.

@ GiorgosD Δεν χρειάζομαι σύλλογο για να μιλήσω με διευθυντές καζίνο κ να είναι σεβαστή η αποψή μου. Την Ομοσπονδία (εαν καταφέρουμε να την δημιουργήσουμε) θα την κάνουμε για να πάρουμε το πόκερ απο τα καζίνο γιατί δεν του αξίζει να βρίσκεται εκεί.... κ όχι για να τους βοηθήσω να μάθουν πως θα κερδίζουν απο το παιχνίδι δηλαδή απο εμάς.....

Κι έτσι για να μαθαίνετε..... εαν κάποιοι άνθρωποι του πόκερ δεν είχαν κινηθεί παρασκηνιακά για να πείσουν(με το ζόρι) τα καζίνο οτι θα έχουν οφέλη απο την εισαγωγή του.... το πόκερ δεν θα ήταν ακόμα στην Ελλάδα.... Αρκετά πια!!!!!

@ Cynergy Εδω δεν θα σε πει κανένας χαρτόμουτρο, γιατί πολύ απλά.... είμαστε όλοι! Για το πως θα αντιμετωπίζεται το πόκερ απο την Ελληνική κοινωνία.... να ξέρεις οτι βρίσκεται αποκλειστικά στο χέρι μας....

@ mysimplelife Κατα την προσωπική μου άποψη για να χαρακτηριστεί κάποιος τζογαδόρος, σημασία δεν έχουν τα ποσά που ποντάρει-ρισκάρει καθώς αυτό έχει να κάνει την οικονομική δυνατότητα του καθενός.... αλλα αποκλειστικά απο το ειδος του παιχνιδιού που παίζεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το πως θα αντιμετωπίζεται το πόκερ απο την Ελληνική κοινωνία.... να ξέρεις οτι βρίσκεται αποκλειστικά στο χέρι μας....

Συμφωνώ απόλυτα...

Επίσης όσον αφορά αυτό που είπα για το σκάκι .... εννοώ ότι να βλέπει ο κόσμος και το πόκερ σαν παιχνίδι συνδιασμού διαφόρων τεχνικών κλπ και όχι απλά τζόγο.

Δεν με νoιάζει αν θα υπάρχει στα καζίνo ή όχι το πόκερ φτάνει κάθε πόλη να είχε τα δικά της νόμιμα cardrooms ..... τι λέω τώρα ονειρεύομαι !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ Αντώνης

Απ οτι φαινεται μαλλον δεν με ξερεις και θα ηταν καλυτερο να ρωτησεις παικτες απο την Θεσσαλονικη για το ποσο ξερω και το ποσο δεν ξερω με ποιον τροπο μπηκε το ποκερ στα Ελληνικα καζινο.

Οσο για την εκφραση ..."Φτανει πια"... αυτου του ειδους οι τονοι δεν αρμοζουν σε εμενα και στους επιστρεφω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε μου δεν το έγραψα για να τεστάρω τις γνώσεις σου στα παρασκηνιακά του πόκερ αλλα για να τονίσω οτι δεν ξύπνησαν μια μέρα τα Ελληνικά καζίνο και διαπίστωσαν οτι το πόκερ ειναι μεγάλη πηγή εσόδων, το αγάπησαν και είπαν οτι θα κάνουμε προσπάθειες για να το φέρουμε στην Ελλάδα.... Άλλοι έκαναν προσπάθεια και τους ξύπνησαν και τι ξέρεις κ τι δεν ξέρεις, δεν με ενδιαφέρει, γιατί την πραγματική αλήθεια την ξέρουν λίγοι, πολλοί λίγοι..... και δεν έχει ιδιαίτερη σημασία πια.

Οσο για το ...φτάνει πια.... πήγαινε στα καζίνο. Τώρα σου αρμόζουν δεν σου αρμόζουν αυτοί οι τόνοι, πολύ λίγο με ενδιαφέρει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...