Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

STT KJo(CO) vs min 3bet(SB)


SamGreek

Recommended Posts

Ο αντίπαλος έχει σε δείγμα μόλις 45 παρτίδες VPIP/PFR/3bet 59/7/7. Η παρτίδα είναι από STT 9max.

Full Tilt No-Limit Hold'em, 12 Tournament, 20/40 Blinds (8 handed) - Full Tilt Converter Tool from FlopTurnRiver.com

UTG (t1485)

UTG+1 (t2055)

MP1 (t1590)

MP2 (t1450)

Hero (CO) (t1425)

Button (t2505)

SB (t1330)

BB (t1660)

Hero's M: 23.75

Preflop: Hero is CO with Kspade.gif, Jdiamond.gif

4 folds, Hero bets t125, 1 fold, SB raises to t210, 1 fold, Hero calls t85

Flop: (t460) 3heart.gif, 10diamond.gif, Jheart.gif(2 players)

SB bets t240, Hero calls t240

Turn: (t940) 3spade.gif(2 players)

SB checks, Hero checks

River: (t940) Kclub.gif(2 players)

SB checks, Hero bets t880, SB calls t880 (All-In)

Total pot: τ2700

Θα το παίζατε διαφορετικά; Ειδικά στο ρίβερ τι θα κάνατε και γιατί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

wp imo .Συμφωνώ και με το check στο turn για pot control γιατί το preflop raise oop του αντιπάλου σου έδειξε δύναμη.Αλλά δεν είναι μόνο γι αυτό..είναι και για να κρύψεις το φύλλο σου και να τον αναγκάσεις είτε να σε μπλοφάρει είτε να σε κάνει κάνα hero call στο ρίβερ...

Στο river ofc value bet .

Preflop βλέπω κάνεις raise λίγο παραπάνω απ το χ3 βάζοντας 5 μάρκες επιπλέον..Αυτό το μεταφράζω ως εξής:"Kοιτάξτε μάγκες..δεν πολυγουστάρω να παίξω post flop...κάντε καλύτερα fold να πάρω τις 60 μάρκες του ποτ να τελειώνουμε..." ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fold pre. Στο flop τι περιμένεις για να μην παίξεις ρέστα μ αυτά τα stacks (αφού αποφάσισες pre να παίξεις); Εκτός και σκοπεύεις να πας πάσο σε 2nd barrel του! Στο river ή είσαι άτυχος αν σού δειξε ΑQ/KK ή τυχερός αν σού δειξε AK!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το call στο 3bet το έκανα καθαρά λόγω odds (implied + stack) και επειδή θεώρησα κακό τον αντίπαλο κι ικανό να μου χαρίσει χρήματα εκτός θέσης. Δε θα έκανα το ίδιο με τα ίδια odds αν ήταν αυτός ο 1ος preflop raiser από θέση UTG κι εγώ ήμουν στο ΒΒ επειδή τότε θα ήμουν και εκτός θέσης. Όσο κι αν crusharei το range του το φύλλο μου, θεωρώ ότι τέτοιοι παίκτες δε γλιτώνουν με τίποτα το stack τους όταν χτυπήσω καλό φύλλο και θεώρησα τα odds οριακά υπέρ του call.

Στο flop τι περιμένεις για να μην παίξεις ρέστα μ αυτά τα stacks (αφού αποφάσισες pre να παίξεις); Εκτός και σκοπεύεις να πας πάσο σε 2nd barrel του!

Από το range του δύσκολα πιστεύω θα πάρω call από κάτι χειρότερο αν παίξω ρέστα στο flop. Αλήθεια, σε τι range τον βάζετε μετά από το 3bet + cbet? Σε draw δεν πιστεύω να βρίσκεται και να έχει παίξει έτσι preflop πάντως (εκτός των ΑΚ, ΑQ που κι αυτά έχουν μόλις 6-7 outs).

Στο river τι κάνω Νίκο;

Επίσης, μετά από το cbet flop που κάνει και turn check, πώς παίζω βέλτιστα το turn, με bet ή check ? Σε τι range τον βάζουμε πλέον;

Υ.Γ.: Όσο για το preflop raise που κάνω μου αρέσει να ποικίλει το pattern μου και γι' αυτό και κάνω και κάποια "ανορθόδοξα" κατά κάποιους raising sizes. Καθαρά για randomization το έκανα και διάλεξα προς τα πάνω γιατί είμαι σε late position . και δε με πιστεύουν και πολύ (θέλω παραπάνω folding equity από ότι αν ήμουν σε early position).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχάς γιατί ψαχνης ψηλούς στα άχυρα ?

1o Μην μπερδευης τα ΜΤΤ με τα ΣΤΤ .

2ο Τα ΣΤΤ είναι καθαρά ICM , και είναι fold πρεφλοπ .

3o Όπως το επεξες τη φλοπ περιμένεις δηλαδή για να βάλεις τα λεφτά στο κέντρο ? Δηλαδή η σκέψη σου πρεφλοπ δεν δικεολογίτε με το πεκσιμο σου στο φλοπ . Δεν θέλη καν ανάλυση ούτε σκέψη . Τα στακκ-το-ποτ eινai περίπου 3 . Εxeiς τοπ παίρ δεύτερο καλύτερο κικκερ τα λεφτά πάνε κατεθεια στο κέντρο . Γιατί τόσες αναλύσεις αχρείαστες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Turn & river πάνε μόνα τους όπως τά 'παιξες αφού έφτασες ως εκεί έτσι όπως έφτασες. Είπαμε αν κερδίζει στο river, bad luck! Έτσι κι αλλιώς σε board KJT δεν θά 'παιζες allin από το flop;

Απλώς δεν καταλαβαίνω το call στο flop. Αν κάνει 2nd barrel σε blank θα πας πάσο; Αν ναι, πάσο στο flop τότε. Αλλιώς δεν έχει νόημα. Δεν πρόκειται να σε κάνει call με χειρότερα (ίσως μόνο ΑΚ) αλλά με τα stacks που έχετε και τα λεφτά του pot δεν κάνεις το raise για value εκεί. Φαντάσου ότι έχει σχεδόν τα odds να σε κάνει call σε allin σου στο flop αν έχει ΑΚ ή AQ με μια κούπα! Τι σημαίνει αυτό; Ότι έχεις λόγους να κάνεις raise για protection.

Όσο για το ότι κάνεις preflop call για να χτυπήσεις δυνατά, ε, εδώ δεν έχεις χτυπήσει δυνατά! Άρα πάσο στο flop λοιπόν! Καλά τα implied preflop αλλά αν δεν μπορείς να απεμπλακείς εκεί με top pair K kicker, μην κάνεις και το call pre.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλώς δεν καταλαβαίνω το call στο flop. Αν κάνει 2nd barrel σε blank θα πας πάσο; Αν ναι, πάσο στο flop τότε. Αλλιώς δεν έχει νόημα. Δεν πρόκειται να σε κάνει call με χειρότερα (ίσως μόνο ΑΚ) αλλά με τα stacks που έχετε και τα λεφτά του pot δεν κάνεις το raise για value εκεί. Φαντάσου ότι έχει σχεδόν τα odds να σε κάνει call σε allin σου στο flop αν έχει ΑΚ ή AQ με μια κούπα! Τι σημαίνει αυτό; Ότι έχεις λόγους να κάνεις raise για protection.

Δεν έχω σκοπό να πάω πάσο σε 2nd barrel σε blank turn , οπότε το κάνω για να μη διώξω τις μπλόφες. Εφόσον θεωρείς ότι έχω λόγους raise για protection με κάλυψες πλήρως, γιατί θεωρούσα ότι αυτό δεν ισχύει και τόσο. Σε αυτά τα τουρνουά το έχω παίξει κι έτσι γρήγορα στο flop κι έχω δει και καλλ από χειρότερα φύλλα από τα 99 που κρατούσε τώρα ο αντίπαλος και με πλήρωσε!!! Εφόσον έπαιξε έτσι το river τι πιστεύετε, θα με πλήρωνε ένα all-in στο flop?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...