Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Pot odds με QQ σε πολλαπλο all in !


martin

Recommended Posts

Poker Stars - $1.00+$0.25+0.15 Tournament - Blinds: 25/50 No Limit Hold'em (8 players)

UTG (t1500)

UTG+1 (t1981)

Hero (MP1) (t1585)

MP2 (t1295)

CO (t1650)

Button (t1050)

SB (t3320)

BB (t1119)

Hero's M: 21.13

Preflop: Hero is MP1 with Qspade.gif, Qheart.gif

UTG bets t150, 1 fold, Hero raises to t400, 1 fold, CO raises to t1650 (All-In), 2 folds, BB calls t1069 (All-In), UTG calls t1350 (All-In), HERO ????

--------

Πρόκειται για ενα 9sng με bounty , ήρεμο τραπέζι με λογικά plays και όπως βλέπετε τα στακς δεν έχουν μεγάλες διάφορες, 22ο hand και

στο τέλος βρίσκομαι χοντρικά να πρέπει να βάλω 1200 για να παρω αν κερδισω 5800

αρα συμφωνα με τα pot odds χρειαζομαι 21% για να κανω το call (Κανω κάπου λάθος?)

βαζω τα 3 ατομα σε διαφορα ranges και περνω αυτο το 21% ,

αν δεν τους βαλω σε range και πω οτι ο ενας εχει ΑΑ ο αλλος ΚΚ και ο αλλος μικροτερο pair η ΑΚ δεν περνω το 21%

τι κανω?, σκέφτομαι με την λογικη οτι at least ενας με νικάει ή σκέφτομαι με βαση τα odds και κανω call?

υγ στατιστικα και εικονες παικτων δεν εχω,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pia odds και μαλακίες.1 δολάριο πεζεις..βάλτα όλα.το πολύ πολύ να χάσεις.

βαθία ανάλυση & πολυ σοβαρό επιχείρημα.

αμα ειναι η πρωτη του Paysafe τι να παει να παίξει

σατελαητ για το σαντεη μιλιον?

Εγω θα το πασαρα.

με 3 ολ-ιν μπροστα σου,

ή εχεις σιγουρα ΑΑ,ΚΚ

ή νοουτς για πατόψαρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν είναι οι πρώτη του παυσαφε έχει δρόμο ακόμα.όλοι οι άλλοι μαλακές είναι δλδ?

Ναι μ@λ@κες είναι! Και βάζω και τον εαυτό μου μέσα που έχω πάρει πολλές. Δηλαδή ρε φίλε πιστεύεις ότι για να μάθεις πόκερ πρέπει πρώτα να χάσεις ένα κόσμο λεφτά; Διαβάζεις βιβλία, παίρνεις γνώμες, όπως πολύ σωστά κάνει εδώ ο martin, και μαθαίνεις χωρίς να χάσεις. Και πολύ καλά έκανε και δεν σου έδωσε καν σημασία σε αυτά που λες και απάντησε μόνο στον HPanigma που προσπαθεί να τον βοηθήσει.

τι κανω?, σκέφτομαι με την λογικη οτι at least ενας με νικάει ή σκέφτομαι με βαση τα odds και κανω call?

Φίλε μου, αν δεν υπήρχε bounty πας σίγουρα πάσο. Πιστεύω ότι τουλάχιστον ένας (ίσως και 2) σε νικάνε οπότε δεν έχεις ούτε pot odds να το κάνεις και φυσικά ούτε και implied (διότι είστε all in). Το μόνο που μπορεί να σε βοηθήσει να κάνεις call είναι το bounty διότι, ναι, επηρεάζει την απόφασή σου. Στην προκειμένη περίπτωση μπορείς να κερδίσεις έως και $0.50 με το bounty αν νικήσεις και τους 2 που καλύπτεις σε μάρκες. Θα μπορούσα να σε βοηθήσω παραπάνω αν μου έλεγες πόσα είναι τα έπαθλα αν και χρειάζονται αρκετά μαθηματικά εδώ, τα οποία δεν θα μπορούσε κάποιος παίχτης να κάνει την στιγμή που πρέπει να πάρει την απόφαση στο τραπέζι. Μόλις μου πεις έπαθλα θα σου δείξω τι εννοώ. Τείνω στο ότι με το bounty πρέπει να κάνεις call γιατί αφήνεις και έναν παίχτη crippled.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία, λοιπόν κοίτα τι πρέπει να γίνει εδώ. Ο τρόπος που υπολογίζει ο Dan Harrington τα pot odds σε τέτοιες περιπτώσεις είναι νομίζω ο καλύτερος. Πρέπει να μετατρέψεις το stack του κάθε παίχτη σε ποσοστό επί του συνολικού επάθλου με την εξής εξίσωση:

(πληρωμή) = [ (stack) / (συνολικές μάρκες) ] * (συνολικό έπαθλο).

Δηλαδή η υποτιθέμενη πληρωμή στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει ως εξής:

UTG $1.00

UTG+1 $1.32

Hero (MP1) $1.06

MP2 $0.86

CO $1.10

Button $0.70

SB $2.21

BB $0.75

Τα bounty προσθέτουν ακόμα $0.25 * 8 = $2 (υποθέτω ότι αρχίσατε 9 και ένας παίχτης έχει φύγει άρα μένουν 8 bounty).

Στο pot λοιπόν βρίσκονται 4604 μάρκες ή $3.07 + $0.50 από τα bounty = $3.57. Εσύ για να κάνεις το call έχεις ας πούμε για σιγουριά 20% δηλαδή $0.714. Πρέπει όμως εδώ να βάλεις όλο σου το stack δηλαδή $1.06. Άρα δεν πρέπει να το κάνεις ακόμα και με το boutny στη μέση και μάλιστα ακόμα κι αν υπολογίσεις και ένα υποτιθέμενο bounty ακόμα στο επόμενο χέρι από τον παίχτη που αφήνεις με ελάχιστες μάρκες.

Κάποιος μπορεί να διαφωνήσει μαζί μου και να πει "δεν είναι σωστά τα pot odds γιατί αν πάρεις το pot θα διεκδικήσεις πιο εύκολα το πρώτο έπαθλο" όμως δεν έχω διαβάσει πουθενά καλύτερο τρόπο υπολογισμού pot odds τέτοιας κατάστασης. Και ακόμα κι αν υπάρχει πιο ακριβής τρόπος, τα μαθηματικά που έκανα εδώ είναι ήδη πολλά και όπως είπα και πιο πριν οποιοσδήποτε παίχτης αδυνατεί να κάνει όλους αυτούς τους υπολογισμούς σε ένα live παιχνίδι, πόσο μάλλον online!

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα. Το είπα πραγματικά όσο πιο απλά μπορούσα. Αν έχεις ερώτηση για κάποια πράξη ή πως βγήκε κάποιο αποτέλεσμα θα στο εξηγήσω όσο αναλυτικά θες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οκ το πιασα πως δουλευει αλλα νομιζω οτι θα επρεπε να τα υπολογισουμε αλλιως(διόρθωσtε με αν κανω λαθος)

Νομιζω οτι πρεπει να υπολογισουμε, οτι πρεπει να βαλω 1185 μαρκες για να παρω συνολο μαζι με αυτες(?) 5814 και οχι ολο το στακ μου αφου οι 400 ειναι ειδη δεσμευμένες απο το raise μου

αρα στο ποτ μαζι με το bounty εχουμε

5814=$3.88

_____+$0.5=$4.38 (μηπως πρεπει να υπολογισουμε και το δικο μου bounty ή δεν παιζει ρολο ?)

αρα εγω θα πρεπει να βαλω 1185=$0,79 που αντιστοιχεί σε 18% κατι που ειναι πολυ οριακο

γιατι εγω με προχειρα range το βγαζω 20%, ο ΗPanigma με την εμπειρια του το βαζει γυρω στο 16%

υγ πολοι θα πειτε ,δειτε τους μ@λακες καθονται και παλευουν για το 1$ αλλα τα μαθηματικα ειναι ιδια ειτε παιζεις για 1$ ειτε για 100$, ας πουμε οτι κοιτάμε ενα πρόβλημα και όχι καθεαυτό το sng

thanx μελισσουργέ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο ένα είσαι σωστός, στο άλλο λάθος. Πρέπει να βάλεις ακόμα 1185 και όχι 1585 που είπα γιατί σωστά τα 400 είναι δεσμευμένα. Αλλά στο μέγεθος του pot κάνεις λάθος. Όταν υπολογίζουμε pot odds δεν υπολογίζουμε ποτέ μέσα τις μάρκες που πρόκειται να βάλουμε εμείς. Έτσι το pot έχει μέσα όλα του UTG 1500 + 400 τα δικά σου + 1119 του BB + 1585 του CO (όχι 1650 γιατί εσύ έχεις 1585) + τα bounty 750 σύνολο 5354. Πρέπει να βάλεις 1185 για ένα pot 5354 δηλαδή πρέπει να έχεις πιθανότητες νίκης πάνω από 22% που δεν έχεις με κανενός τους υπολογισμούς. Εγώ προσωπικά σου δίνω 17% με έναν παίχτη να κρατάει ΚΚ, κάποιον άλλο ΑJ, και τον άλλον 10-10 ή J-J.

Όχι το δικό σου το bounty δεν παίζει ρόλο πουθενά εδώ.

Όπως είπες πολύ σωστά δεν έχει σημασία το ότι το τουρνουά είναι με buy in $1. Σημασία έχει να καταλάβει κάποιος το συλλογισμό και να τον εφαρμόσει σε ανώτερα όρια που διακυβεύονται μεγαλύτερα ποσά. Άλλωστε αυτές οι διαφορές κρίνουν ποιος είναι καλός παίχτης πόκερ και ποιος είναι πραγματικά κορυφαίος.

Αν έχω κάνει κάποιο άλλο λάθος πες μου να το διορθώσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομίζω ότι το 5354:1185 δλδ 4,5:1 μεταφράζεται σε ποσοστό 1/5,5 =18%

το 5,5 βγαινει απο το (5354+1185)/1185

τουλ ετσι λενε εδω http://pokerland.gr/ipografi/online-pok ... l?Itemid=0

οπως πχ σε ενα Hu με ιδια stacks με all in στο πρωτο hand τα odds ειναι (οριακα αφου εχουμε και τα blinds ) 1:1 ΑΛΛΑ εγω χρειαζομαι 50% (1/2) για να κανω το call οχι 100% αλλιως δεν θα καναμε ποτε call αφου ουτε οι ΑΑ μας δινουν τετοιο ποσοστο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, σωστά, κάπου έκανα λάθος υπολογισμό. Όταν σου είπα πως δεν βάζουμε μέσα τα δικά μας λεφτά για να υπολογίσουμε εννοούσα για τα pot odds όχι για το ποσοστό. Λοιπόν, αφού μας βγαίνει 18,1% πρέπει να δούμε τι μπορεί να κρατάει ο καθένας. Θα το πω από το πιο πιθανό προς το λιγότερο πιθανό κατά τη γνώμη μου.

1) Αν ένας κρατάει Κ-Κ, ο άλλος 10-10 ή J-J και υπάρχει άλλος ένας άσος με μικρότερο kicker από Q τότε έχεις 17,75% οπότε όχι.

2 )Αν ένας κρατάει Κ-Κ, ο άλλος 10-10 ή J-J και υπάρχει και ένα Α-Κ έχεις 19% οπότε ναι.

3) Αν 2 παίχτες κρατάνε καλύτερο χέρι από εσένα δηλαδή Α-Α και Κ-Κ έχεις 15,5% οπότε όχι.

4) Αν κάποιος έχει Κ-Κ, ο άλλος 10-10 ή J-J και ο άλλος όχι άσο (π.χ. Κ-J) τότε έχεις 17,5% οπότε πάλι όχι

5) Αν οποιοσδήποτε άλλος έχει μια ντάμα και υπάρχει overpair τότε πέφτεις κάτω από το 10% οπότε όχι

6) Αν δεν έχει κανένας άλλος καλύτερο ζευγάρι από εσένα π.χ. Α-Κ, J-J και 9-9 τότε έχεις 36,8% που είναι και το ζητούμενο αλλά δεν δίνω πολλές πιθανότητες να έχει συμβεί.

Ξέρω ότι περιμένεις να σου πω αν έπρεπε να κάνεις το call ή όχι αλλά δεν μπορώ να πω κάτι με σιγουριά. Είναι πολύ οριακό. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι οι παίχτες δεν είναι ούτε πολύ έμπειροι, ούτε νοιάζονται πολύ για το buy in τους οπότε θα μπορούσε να είναι κάποια από τις περιπτώσεις που δεν δίνω πολλές πιθανότητες να συνέβη και κερδίζεις.

Τελικά τι είχαν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικά είχανε ΑΑ ΑΑ ΚΚ

το fold το εκανα σχετικα γρηγορα σχεδον σιγουρος οτι ειμαι πισω

αλλα εσκασε μια Q στο φλοπ και με εβαλε στις σκεψεις, μηπως τα μαθηματικα ελεγαν οτι επρεπε να κανω call για ενα τοσο μεγαλο ποτ και δεν τα ελαβα υπόψιν?

αλλα οκ καταληξαμε, πιστευω, οτι δεν θα επρεπε να κανω call γιατι ειναι πολυ οριακο και τραβηγμενο το call σε αυτην την κατασταση μιας και τις περισσοτερες φορες θα ειμαι αρκετα πισω

ευχαριστω dmelissourgos γιατι απο αυτην την συζητηση εμαθα αρκετα, ελπιζω και οποιος αλλος παρακολουθησε το τοπικ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Wow sick hand!!

Αυτό σημαίνει ότι είχες 17,9% και δεν έπρεπε να κάνεις το call για 0,2%!

Πήρες, λοιπόν, τη σωστή απόφαση, αλλά και να έκανες το call δεν θα μπορούσε να σε κατηγορήσει κανένας. Έπρεπε να δράσεις όμως διαισθητικά, διότι δεν γίνεται να μπορέσεις να κάνεις τόσους υπολογισμούς εκείνη τη στιγμή με ακρίβεια 0,2% ακόμα κι αν έχεις μπροστά σου και pot odds calculator και κομπιουτεράκι και ότι άλλο θες.

Χαίρομαι που διαλευκάναμε ένα τόσο δύσκολο χέρι και μια ακόμα πιο δύσκολη απόφαση. Ελπίζω κι εγώ να μάθουν κι άλλοι εκτός από εμάς τι πρέπει να κάνουν και πως πρέπει να υπολογίσουν τις πιθανότητες σε παρόμοιες καταστάσεις.

Arrivederci!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...