Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΑΔΙΚΟΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ - Mucked Hand Ruling


nikaimar

Recommended Posts

Δυστυχως αποκλείστηκα στο πρωτο μου live τουρ χωρις να χασω.

http://pokerland.gr/2011-gsop-15-day2/

Μπορείτε να διαβάσετε στο παραπανω λινκ για το χέρι που πήγε αλλ-in σε σπλιτ ποτ.

Δια βοης αποφασιστικε οτι εκανα λαθος κινιση ( muck ) το χαντ μου σε all -in .

Οι ειδικοι του ποκερ ροομ που κληθηκαν εδωσαν δικαιο σε αυτον που φωναζε περισσοτερο και ελεγε οτι ξερει τους κανονες.

Εγω δυστυχως μονος μου δεν μπορουσα να αλλαξω μια αποφαση που ευνοουσε ολο το τραπεζι και οδηγουσε τους παικτες ακομα πιο κοντα στο ΙΤΜ.

Το ποστ γινετε για να μαθουν ολοι πιο ειναι το σωστο , και να μην ξανασυμβει κατι αναλογο σε κανεναν παικτη , γιατι η πικρα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο το

χειροτερο bad beat.

Στο λινκ που ακολουθει απαντουν οι πλεον ειδικοι οπως θα διαβασετε , και φυσικα η τελευταια απαντηση του γαλλου Tab Duchateau οτι με το υποχρωτικο show - down αποφευγεται το collusion .

http://www.thehendonmob.com/tournament_director4/another_mucked_hand_ruling

Ελπιζω να βοηθησω καποιους να αποφυγουν παρομοιες καταστασεις , και αυτους που εχουν αγνοια (η κανουν ότι ξερουν τα παντα).

Νικος Πάπαρης ( GSOP 17th position )

ΥΓ . Περιμενω μυνημα συγγνωμης απο τον εμπειρο παικτη , που επεμεινε πιο πολυ απο ολους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+1 Νικο

-1 στα ατομα που βρισκοντουσαν στο τραπεζι και ειδικα σε 1-2 που επεμεναν και φωναζαν και ηταν 100% σιγουροι οτι εχουν δικιο κλπ.

Προσωπικα αν ημουν στο table και ημουν το αλλο ατομο στην παρτιδα δεν υπηρχε περιπτωση να ζητουσα το χερι να θεωρηθει muck ειτε γνωριζα τους ακριβεις κανονες ειτε οχι.Γιατι πολυ απλα θα σκεφτομουν οτι ειτε λογο κουρασης,ειτε λογο απειριας ειτε για οποιοδηποτε λογο ο αντιπαλος εκανε ενα λαθος σε ενα split pot.

Μην γινομαστε τοσο αυστηροι με τους κανονες μονο οταν ειναι για το οικονομικο μας συμφερον.Αν το ατομο που θα εκανε το λαθος ηταν καποιο αλλο "φιλικο" σε καποιους απο το table τοτε ισως να μην ειχε αυτο το τελος το θεμα.

Υ.Γ

Χτες στο final table του bounty event οταν μειναμε 4 ατομα ημουν εγω και ενα παιδι που γνωρισα στο τραπεζι + 2 αδερφια που ο ενας ηταν chipleader και ηταν "ασπιδα" για τον αλλον με εμφανη collusion.

Επειδη καθοντουσαν διπλα διπλα τα αδερφια ηταν πολυ ευκολο να γινει.Παντα fold το sb->bb ανοιγοντας κιολας τα φυλλα του δειχνοντας monster hands κλπ λεγοντας μας "νταξει δεν μπορω να κανω raise στο αδερφο μου" και τετοια.

Φυσικα ο ανθρωπος δεν το εκανε κακοπροαιρετα, απλα υπηρχε καλο κλιμα στο τραπεζι και το θεωρουσε αυτονοητο οτι ας πουμε θα βοηθησει τον αδερφο του.

Εγω και το αλλο το παλικαρι απλα αποφασισαμε να κανουμε deal και να παρουμε οσα πιο πολλα λεφτα μπορουσαμε οποτε πηραμε το max στο deal εκμεταλευμενοι οταν δεν ηξεραν να κανουν deal κλπ.

Γιατι το λεω ολο αυτο?

Θα μπορουσα να φωναξω τον υπευθυνο να του πω οτι εγινε το και το να ριξει ενα δεκαλεπτο penalty στους 2 παιχτες και εγω και το παιδι να τους κλεβουμε στο μπαμ μπαμ τα blinds ειτε να ζητησουμε μεγαλυτερη τιμωρια ειτε δεν ξερω και εγω τι πρεπει να γινει σε αυτες τις περιπτωσεις.

Sorry δεν θα κατσω να γινω μλκας απλα για να παρω λιγα $$$ παραπανω.

Απλα ο Νικος ηταν ατυχος γιατι πολυ απλα ουτε ειχε φιλους εκει γυρω,ουτε γνωστος επαγγελματιας ειναι,ουτε η γνωμη του θα μετραει πολυ σε οποιοδηποτε παρομοιο θεμα.

Δεν ξερω εναντιων ποιανου εγινε η παρτιδα αλλα πολυ πιστευω οτι αν ηταν αναποδα τα προσωπα ο αλλος παιχτης θα συνεχιζε κανονικα στο τουρνουα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το εχω πάθει και γω στο cash αλλά νικαγα με φουλ που δεν ηξερα οτι ειχα εναντιον χρωμα λογω κουρασης (6 το πρωι). Τουρ με cash δεν ξερω αν αλλαζει και , αλλά πραγματικά κριμα...

Θα ηθελα παντως να μαθω από καποιον εμπειρο τον κανονα σε αυτη την περιπτωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιο εμπειρους απο αυτους ?

http://www.thehendonmob.com/tournament_ ... and_ruling

και μιλαμε για τουρνουα απο μπορει να γινει collusion , όχι για cash που επιλεγεις να χασεις τα δικα σου λεφτα. Αυτο ειναι το σκεπτικο του να ανοιξει ο ντηλερ τα φυλλα.Και να επιμενεις για muck , ο ντηλερ τα ανοιγει μονος του υποχρωτικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στον κανονισμο λεει οτι το προσωπικο διατηρει το δικαιωμα να ανακτησει τα 2 φυλλα που εγιναν mucked, αν μπορει να τα αναγνωρισει. Ειναι ελαφρως διαφορετικο, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση εχεις 100% δικιο αν εστω και σε 2ο χρόνο εδειξες τα φυλλα σου. Αν περιμενεις fair play παντως στο poker απο εκκολαπτομενους pro (στα όνειρα τους) σωθηκες. Ασε που κι εγω αν ηξερα σαφως τον κανονισμο και ημουν shortstacked στο τραπεζι, μαλλον θα εκανα την παπια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φουστούκι φιλος μετανιωσα παρα πολυ που καναμε deal στο bounty και πιστεύω οτη θα κάναμε ωραίο hu . Όσον αφορά το μείζον θέμα και έχοντας μόνο οπτική επαφή με το τραπέζι του main event όπου εξελίχθηκε το άνω hand ομολογώ ότι ακούγοντας το action και το showdown collusion αναφώνησα δυνατά omg μην πιστεύοντας ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί... αναρωτιέμαι ακόμα γιατί έκανες muck πραγματικά και χαίρομαι που υπάρχουν κανόνες που σε δικαιώνουν. Η αλήθεια πάντως είναι πως πάνω το επίπεδο όπως κι αν ακουστεί αυτό είναι "καλό" από άποψη υποδομής -structure -δεαλερς κτλ για το rake που πληρώνουμε και το αντίστοιχο επίπεδο των παικτών . Ας τη θεωρήσουμε λοιπόν μια άτυχη στιγμή που για τον mucker ίσως ήταν κι ένα πολύ καλό cash . κάτι τελευταίο για κλείσιμο, όντως κάποιος πάνω πρέπει να νιώσει και να μεταδώσει όλους τους κανόνες όπως πραγματικά ισχύουν γιατί ειλικρινά δεν μπορεί να στήνεται πανηγυράκι pros professors κάθε φορά που υπάρχει διχογνωμία σε σχετικά θέματα. ****για ΙΤΜ στο wsop κοντά στο ft θα δάγκωνα και το αυτί αντιπάλου για 50κ παραπάνω***

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα και καλη εβδομαδα σε ολους.

Το ποκερ ειναι ενα παιχνιδι με κανονες και οπως σε ολα τα παιχνδια ετσι και στο ποκερ δεν πρεπει αυτοι οι κανονες να αλλαζουν ποτε και ειδικοτερα αν υπαρχει περιπτωση "φιλιας" η συγγενειας.

Αναγνωριζω απολυτα τον κοπο των παιδιων της pokerland και την αψογη, απο μερους τους, διοργανωση ολων των gsop αλλα το κακο αρχισε απο τοτε που εφυγε απο επανω ο Γιωργος ο Τσονουλης, και τα πραγματα "χαλαρωσαν" εντελως.

Καποιες καταστασεις ουτε σε home games δεν τις συναντας.

Οι ντηλερ του συγκεκριμενου poker room ανεκαθεν ηταν "ψιλοκομπαρσοι" αλλα απο τοτε που εφυγε ο Γιωργος δεν μπορεις να βρεις το δικιο σου σχεδον ποτε.

Αυτο που περιεγραψε ο Σταυρος(foustouki ) γινεται στα εβδομαδιαια τουρνουα ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

Σε ποιον να μιλησεις και απο ποιον να ζητησεις βοηθεια πλεον?

Εκανα να ανεβω Σκοπια 4 μηνες, μονο και μονο γιατι σε ενα εβδομαδιαιο τουρνουα μετα τη φυγη του Γιωργου Τσονουλη βρεθηκα αντιμετωπος στο τελικο τραπεζι με 3 "κολλητους" που το παιζουν και ποκεραδες (τρομαρα τους).

Απτα 2 τελευταια τραπεζια οι 2 εκαναν οτι ηθελαν. Διπλα διπλα και τσεκ τσεκ μεχρι το ριβερ συνεχως. Κανενας ντηλερ δεν αντεδρασε οταν ο ενας ανοιγε κεντα και ο αλλος nut flush !!! Πως να αντιδρασουν οι καημενοι αφου αυτοι οι κλοουν τους αφηνουν και 5 ολοκληρα ευρω πουρμπουρι οταν κερδιζουν.

Στους τελευταιους 4 συναντησαμε και τον τριτο "κολλητο". Aρκετα γνωστο παικτη μπορω να πω που μεχρι εκεινη τη στιγμη τον σεβομουν (τουλαχιστον παικτικα), ο οποιος με ενα στυλακι χιλιων Negreanu , οταν αντεδρασα και τους ζητησα να παιξουμε λιγο σοβαρα ποκερ και να αφησουν τα τσεκ τσεκ τσεκ τσεκ μου απαντησε : "Εγω και Ασσους πεταω pre flop αν γουσταρω εσυ τι θες?"

Βεβαια ο συγκεκριμενος "μαγκας" δεν τολμησε ποτε να πεταξει στη Stars ασσους preflop ,ουτε να εκανε check back τα nuts γιατι θα ετρωγε freez το account του σε 1 μερα! Το εχουμε δει αλλωστε προσφατα να συμβαινει σαυτον που εκανε check back τα nuts σε ενα τουρνουα με τον timoro .

Ο ιδιος "μαγκας" εκανε και το θεικο: raise 10.000 στον "φιλο του" ο οποιος πηγε ρεστα 15.000 και ενω το stack του ηταν 60,000+ εκανε fold ο απιθανος 77 !!!!!

Βεβαια την φαγανε και οι τρεις τους καλα τη πα..ρα οταν "εστειλα" τον ενα και καναμε deal οι τρεις και χαλαστηκαν που μοιραστηκαν λιγοτερα φραγκα.

Τελος παντων, ολα τα παραπανω(μαζι με το θεμα που αναλυσατε) συμβαινουν συνεχεια και καθε εβδομαδα επανω, και ολα αυτα βασιζονται στο οτι δεν υπαρχει ενας σοβαρος ανθρωπος, να βαλει στην θεση του τον καθε καραγκιοζη, ο οποιος νομιζει πως το Apollonia ειναι το υπογειο του σπιτιου του, οι dealers υπαλληλοι του και ο Βικτορ μπατλερ του.

Οσο δεν θα υπαρχει επανω ενας Τσονουλης. το κακο θα συνεχιζεται ακομα και σε gsop που οπως το συμβαν που σχολιαζετε δεν βρεθηκε ενας!!! να πει ποιο ειναι το σωστο.

ΥΓ: Τα 500-5000 ευρω δεν θα σου αλλαξουν τη ζωη και η ρετσινια του πο@στη θα σου μεινει για παντα. Το ηθος δεν ειναι αναλογο των κερδων και δεν θα ειναι ποτε.

Καιρος να το μαθετε μερικοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με την ευκαιρία θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ μαζί σας το δικό μου πάθημα στο 200 + 20 τουρνουά σιτε εβεντ του γκρεεκ σεριες. Σε ραισε σουηδού μανιακ παικτη εβαλα ολες μου τις μαρκες μεσα 10.000 περιπου.Ο ντεαλερ αφου μετρησε τις μαρκες μου περιμενε τους αντιπάλους μου. Ταυτόχρονα μου πέρνει απο μπροστά μου τα φύλλα μου Α 8 οφ ειχα. Τα φύλλα ειχαν περάσει την κίτρινη γραμμη του τραπεζιου αλλα διακρινονταν ποια ηταν. Φωνάξαμε και την ποκερ μανατζερ αν μπορούμε να την χαρακτηρίσουμε ετσι λέγοντας της ακριβώς τα φυλλα μου και οτι μκήκα ρέστα πριν φλοπ και πριν απαντηση ο αντιπαλος μου πήρε τα φύλλα ο ντεαλερ. Ο αντιπαλος κρατουσε Α ντάμα και ηταν μπροστα αλλα το φλοπ ανοιξε με 8 8 βαλέ δινοντας μου το ποτ 22.000 περιπου 22 μπιγκ μπλιντς βάζοντας με παλι στο τουρνουα αφου ειχαμε μεινει 12 ατομα και αφου υπειρχαν 4 μικροτερα στακσ απο το δικο μου. Τα φυλλα μου θεωρηθηκαν πασο και ειμουν εκτος. Ξερω οτι ο κανονισμός ειναι σαφής ότι πρεπει να προστατευεις τα φυλλα σου για να αποφυγεις τα δυσάρεστα κατα τη διάρκεια του παιχνιδιού ( δηλαδή έχει τύχη ξανά να μου πάρει τα φυλλα ο ντεαλερ αλλα ειτε γιατι ειχα σηκωθει όρθιος ειτε άργισα να πάρω τα φύλλα μπροστά μου όταν ειμουν σμαλλ μπλιντ και δεν κατάλαβα οτι είχε ερθει η σειρά μου ). Τι λέει όμως ο κανονισμός όταν εχω μπει αλλ ιν ε ραισε αντιπάλου μου , ο ντεαλερ μετρησε τις μάρκες μου και περασε τα φύλλα μου μέσα από την γραμμή. Ανοίγουν τα φύλλα μου ή θεωρούνται πάσο ? * Ο σουηδός ειχε + 60.000 μάρκες είχε κάνει ραισε 3.500 και το αλλ ιν μου ιταν 9.600 και οταν του είπα οτι έχω Α 8 και αυτός Α ντάμα στα καρά από μόνος του θεώρηε αρχικα φαιρ πλαιυ να ανοιξουν τα φύλλα μου. Η μάνατζερ όμως ήταν απόλυτη και είμουν εκτός. το φλοπ τελικά άνοιξε με 8 8 βαλέ και το κέρδιζα πράγμα που με εκνέβρισε ακόμα περριότερο. το παράξενο είναι ότι σε αντίθεση μα την περίπτωση του Κου Πάπαρη είχα πολλούς φιλους τα δύο τραπέζια που είχαν μείνει και είμαι και θαμόνας το ποκερ ρουμ του αππολονια γνωστός σαν αλεξ συμετάσχοντας σε πολλά τουρνουα, ενώ ο σουηδός ήταν πρώτη φορά εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

διοργανωτής του ενλόγο τουρ ποιος /οι είναι?

this..

Το διοργανωνει το land μονο του απλα τα sats γινονται stars ή η stars ειναι επισημος χορηγος του τουρνουα?

Αν τελικα οντως ο αποκλεισμος του παιχτη εγινε μετα απο λαθος και ειναι αδικος τοτε δεν μπορει απλα να ξεχαστει ετσι.Εγινε στα 16 ατομα του event..Με καποιο τροπο δεν ξερω απο ποιον αλλα ο παικτης πρεπει να παρει τουλαχιστον το buy in πισω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα, και συγχαρητήρια στους νικητές και τους συμμετέχοντες.

Ημουν διπλα στο τραπεζι την ώρα που έγινε το σκηνικό. Δεν το παρακολούθησα ζωντανά γιατί είχα τα μάτια μου στο άλλο τραπέζι, αλλά έστρεψα προς τα εκεί το ενδιαφέρον μου όταν άκουσα τις φωνές.

Κάτι που δεν είδα να αναφέρει κανένας, είναι η παρουσία του tournament director στο τραπέζι , λίγες στιγμές αφότου άρχισαν οι διαμαρτυρίες. Δεν θα πρέπει να αγνοεί ΚΑΝΕΝΑΣ ότι ΑΡΧΟΝΤΑΣ του τουρνουά είναι ο tournament director . Ο,τι και αν πει ο Νίκος, ή ο αντίπαλός του, ή ο παραδιπλανός, ή ο dealer , ή ο Βίκτορ , ενός η γνώμη ειναι πάνω απόλες : του tournament director .

Αφού αναφέρθηκα λοιπόν σε αυτό, επιστρέφω στο περιστατικό. Αν δεν απατώμαι (ισως και να κανω λαθος) ο tournament director εμφανίστηκε στο τραπέζι , άκουσε τι έγινε, και πήρε την απόφασή του. Το αν επηρεαστηκε απο τις φωνές του οποιοδήποτε είναι ξεχωριστό θέμα συζήτησης, και σχετίζεται με την ΠΥΓΜΗ (όπως σωστά μου ειπε ο Θοδωρής ο Αηδονόπουλος λίγο μετα) του tournament director και το κατά πόσο έχει τη δυνατότητα να επιβληθεί. Αν ΔΕΝ μπορεί, τότε ας πάει σπίτι του. Και ΑΥΤΟΣ θα πρέπει να γίνει δέκτης της όποιας κριτικής, είτε αφορά λανθασμένη εφαρμογή κανονισμών , είτε επιρροή από τρίτους.

Προσωπικά δεν θα υπαγόρευα ποτέ σε κανέναν πώς να κάνει τη δουλειά του. Από τη στιγμή που κάθησα στο τραπέζι, θα σεβαστώ την γνώμη του tournament director . Θα είμαι ο τελευταίος που θα του πω τι θα κάνει, αλλά ο πρώτος που θα τον φωνάξω για να μας λύσει το πρόβλημα - γιατι ρε παιδια, ΑΥΤΗ ειναι η δουλειά του. Δυστυχως ή ευτυχως, άλλες φορές θα πάρει λάθος αποφάσεις, και άλλες σωστές. Ένα λάθος πέναλτυ ο διαιτητής, ένα λάθος φάουλ αυτός του μπάσκετ... Μια λάθος απόφαση ο tournament director .

Σας γράφω όλα τα παραπάνω, επηρεασμένος από κάτι που παρατήρησα στο μικρό τουρνουά του Σαββάτου : έναν παίκτη να φωνάζει εκνευρισμένος στον tournament director : "ΕΓΩ ΔΕΥΤΕΡΟ BIG BLIND ΔΕΝ ΒΑΖΩ, ΚΑΝΕ Ο,ΤΙ ΘΕΣ!". Ρε παιδιά, δεν παίζουμε σπίτι μας. Το καζινο εχει κάποιους κανονες που ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι τους σεβεσαι με το που καθεσαι. Και μαζί με αυτούς, και τις αποφασεις του tournament director . Αν δεν σαρεσουν, ας φροντιζες να τους πληροφορηθεις νωρίτερα. Συμφωνω οτι σε καποιες περιπτωσεις οι υπευθυνοι ΑΓΝΟΟΥΝ τον κανονα σε κάποια δύσκολη περίπτωση (όπως αυτή του Νίκου Πάπαρη) - αλλά όπως σε κάθε δουλειά έτσι και σε αυτήν υπάρχουν οι καλοι, οι κακοι και οι μετριοι επαγγελματιες. Ολοι μας παμε εκει, παιζουμε, κρινουμε και αποφασιζουμε για το αν θα ξαναπαμε.

@foustouki : Δεν στέκει αυτό που λες. Η αργεντινή, όταν ο μαραντονα έβαλε το γκολ με το “χερι του Θεου”, έδωσε πίσω τον παγκοσμιο τίτλο μέχρι σήμερα; Ή η αντίπαλη ομάδα αποζημιώθηκε με κάποιον τρόπο; Ποιος , δλδ, θα δώσει το buy-in του παιδιου πίσω;

ΥΓ Τώρα διάβασα το post τoυ DUKE με τον οποίο νομίζω ότι συμφωνούμε. Χρειάζεται ένας tournament director εκεί που να εμπνέει εμπιστοσύνη ΚΑΙ σεβασμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

διοργανωτής του ενλόγο τουρ ποιος /οι είναι?

this..

Το διοργανωνει το land μονο του απλα τα sats γινονται stars ή η stars ειναι επισημος χορηγος του τουρνουα?

Αν τελικα οντως ο αποκλεισμος του παιχτη εγινε μετα απο λαθος και ειναι αδικος τοτε δεν μπορει απλα να ξεχαστει ετσι.Εγινε στα 16 ατομα του event..Με καποιο τροπο δεν ξερω απο ποιον αλλα ο παικτης πρεπει να παρει τουλαχιστον το buy in πισω.

η Stars ότι και να ναι στα π@π@ρια της.

οι διοργανωτές πρέπει να κάνουν κάτι.

1) να κοπεί αυτό το φιλαράκια είμαστε,έλληνες κτλ. γιατί αν είναι έτσι τότε τα παιδιά του Land που ξέρουν από πόκερ να επεμβαίνουν και να λένε ποιο είναι το λάθος. αλλά αυτό δεν νομίζω να από τελεί λύση. ο διοργανωτής να επεμβενει είναι λάθος. άρα το ότι μια παρέα είμαστε να κοπεί για όλες της περιπτώσεις. (δεν την λέω στα παιδιά του land )

ΆΡΑ αυστηροποίηση .! κομμένοι οι δεσμοί αίματος.και φιλίας.

και για να γίνει αυτό πρέπει να είναι άψογη η διοργάνωση. γιατί αν δεν είναι (όπως τώρα ο direector ήταν για τον γάιδαρο καβάλα ) δεν μπορείς να ησε αυστηρός. θα σου πει ο παίχτης που κάνει την μαλακία διορθώσου εση και μετά διορθώνεις και εμένα. και δίκιο θα έχει.

άρα. Πάρτε καλύτερο τουρ director . ποσά παίρνουν για 2 μέρες ? τα μισά η Land και τα αλλά μισά να μπουν στα buy ins . και να έρθει ένας που να ξέρει τη λέει. και όταν μιλάει να το βουλώνουν όλοι.

2) αν γίνει άρτια από γνώσης η διοργάνωση με καλό director ττε αντίστοιχα περιστατικά πρέπει να κοπούν. δηλ. ο παίχτης που λέει ψέματα για να μπει ΙΤΜ να έχει BAN για 1 χρόνο. ας τα πάρει τα λεφτά. αλλά όταν βρεθεί το λάθος τότε BAN για σκοπιμοτιτια.

αν έναν χώρο δεν τον καθαρίσης από την αρχή τότε ποτέ θα τον καθαρίσης? όταν οι πελάτες θα είναι μαθημένοι? όπως τους αφήνεις να μάθουν? άντε τότε να τους βάλεις χέρι.....

γιατί λάθη πάντα θα γίνονται. και ο Director άνθρωπος είναι.

Π.χ. έχεις μπιλιαρδάδικο. και είναι μια πελατεία 16 χρόνων. και τους αφήνεις να κάνουν μαλακίες. σκίζουν τσόχες, μπάλες να χτυπάνε παράθυρα, κτλ. άντε να τους βάλεις χέρι όταν πάνε 23.

ενώ αν από την πρώτη μέρα τους διξεις ποιος είναι ο κώδικας συμπεριφοράς θα μάθουν να είναι σωστοί στο συγκεκριμένο χώρο.

το να φέρεσαι σαν κύριος πρέπει να είναι MUST στην μεγαλητερη ελληνική diorganosi πόκερ.αλλιώς ΠΟΥΛΟ φίλε μου για 1 χρόνο.

ΥΓ. οφίλος να έχει φρεε entrance στο επόμενο GSOP . το πιο δίκαιο από πλευρά οργάνωσης.

my opinion φυσικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενώ αν από την πρώτη μέρα τους διξεις ποιος είναι ο κώδικας συμπεριφοράς θα μάθουν να είναι σωστοί στο συγκεκριμένο χώρο.το να φέρεσαι σαν κύριος πρέπει να είναι MUST στην μεγαλητερη ελληνική diorganosi πόκερ.αλλιώς ΠΟΥΛΟ φίλε μου για 1 χρόνο.

Αν παρακολουθησεις προηγουμενα WSOP Events θα δεις οτι ο εκαστοτε Τ.D . , οταν καποιος παικτης παραφερεται, τον τιμωρει με αποκλεισμο για καποια hands. αυτο εγινε και στο προσφατο, οταν ο Ιταλος που εφτασε στο τελικο τραπεζι ειχε τρελλαθει να ουρλιαζει απο χαρα οταν κερδισε ενα hand - με αποτελεσμα να τον βγαλουν εκτος για μια ή περισσοτερες γύρες.

δηλ. ο παίχτης που λέει ψέματα για να μπει ΙΤΜ να έχει BAN για 1 χρόνο. ας τα πάρει τα λεφτά. αλλά όταν βρεθεί το λάθος τότε BAN για σκοπιμοτιτια.

Ποιος θα κρινει οτι ο "παικτης λεει ψεμματα";;; Και εγω σου λεω οτι ειπε την αποψη του - απλα την υποστηριξε με θέρμη γιατι ΠΙΣΤΕΥΕ ΕΝΤΟΝΑ οτι ηταν η σωστη. Ποιος θα κρινει, δλδ, αν ο παικτης ελεγε ψεμματα ή απλώς αν ηξέρε λαθος τον κανονα;

Ολα εκει καταληγουν : στον σωστο tournament director που έχει τα "κότσια" να ΣΤΑΘΕΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ - ή , αν προτιματε, να κάνει τη δουλειά του. Γιατι μέσα στα καθηκοντα του ειναι να ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ στους παικτες. Αλλιως δε θα μας χρειαζοταν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεμη ειναι λιγο ακυρη η συγκριση που κανεις με το ποδοσφαιρο,αργεντινη,το χερι του Μαραντονα κλπ.

Εκει δεν υπαρχει η δυνατοτητα διακοπης του παιχνιδιου,προβολη replay κλπ.

Ενω εδω σταματαει το παιχνιδι ερχετε ο poker manager ακουει το περιστατικο και ΠΡΕΠΕΙ να παρει την σωστη αποφαση.Μιλαμε για το πιο κρισιμο σημειο του τουρνουα και μιλαμε για tournament life του παικτη.

Οσο για αυτο που λες οτι πρεπει να δεχομαστε την αποφαση του manager κλπ παλι δεν συμφωνω.Αν δεν ξερουν οι manager δηλαδη τους κανονες τι θα γινει?Θα κανουμε οτι μας λενε?

Το θεμα ειναι οτι γενικα στο apollonia γνωριζουν μια χαρα τους κανονισμους τους "απλους" αλλα καποια δυσκολα θεματα τα οποια δεν γινονται συχνα δεν τα γνωριζουν.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση πιστευω 99% οτι μολις ηρθε ο manager και ακουσε το σκηνικο δεν ηξερε και ο ιδιος τι να κανει απλα ειδε 15/16 ατομα να του λενε οτι το χερι ειναι muck κλπ και πηρε την αποφαση να το κανει muck και να αποκλεισει τον παιχτη.

Οσο για την αποζημιωση Θεμη εννοειται οτι κατι πρεπει να γινει..Δεν ξερω αν ειναι απο εσας,αν ειναι απο την stars η αν ειναι απο το Απολλονια.

Μπορειτε πολυ απλα να μιλησετε με το poker room του Απολλονια και να του πειτε "Κανατε ενα λαθος στο bubble του main event και μπορει να στερησατε απο εναν παικτη 21.000.Οποτε το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να του εχετε ticket για το επομενο"

Και αν πουν οχι κλπ απλα δημοσιευσε το μας να το ξερουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θεμη ειναι λιγο ακυρη η συγκριση που κανεις με το ποδοσφαιρο,αργεντινη,το χερι του Μαραντονα κλπ.Εκει δεν υπαρχει η δυνατοτητα διακοπης του παιχνιδιου,προβολη replay κλπ.

Ενω εδω σταματαει το παιχνιδι ερχετε ο poker manager ακουει το περιστατικο και ΠΡΕΠΕΙ να παρει την σωστη αποφαση.Μιλαμε για το πιο κρισιμο σημειο του τουρνουα και μιλαμε για tournament life του παικτη.

Τι ειναι σωστο στο πόκερ; Υπαρχει καποια παγκοσμια νομοθεσια που να διεπει τα τουρνουα; Οχι. Πριν καποιο καιρο θεσπιστηκε μια σειρα κανονων, την οποια εφαρμοζουν πολλες αιθουσες ποκερ παγκοσμιως - οχι ομως ολες. Σιγουρα, καποια πραγματα ειναι σωστα "αντικειμενικα" , αλλα απο εκει και περα υπαρχουν πολλα λεπτα σημεια, ακριβως γιατι δεν μπορεις να ξερεις πώς μπορει να αντιδρασει ο παίκτης σε καθε περιπτωση. Ενα ευρωπαικο περιοδικο για το ποκερ εχει μια τετοια στηλη, στην οποια τιθεται σε 5 γνωστους Τ.D ένα δυσκολο θέμα που μπορει να προκυψει σε τραπεζι (όπως αυτο του Νικου) και οι ιδιοι καλούνται να απαντήσουν τι θα κανανε. Περιττο να πω οτι σε οσα αρθρα διαβασα, ΠΟΤΕ δεν συνεπιπταν ΚΑΙ οι πεντε απαντησεις!

Το παραδειγμα της Αργεντιντης το ανεφερα γιατι σε ΟΛΑ τα παιχνιδια, οταν μια αποφαση λαμβανεται απο τον εκαστοτε διαιτητη, σωστη η λανθασμενη, το θεμα θεωρειται ληξαν. Σημερα, στο ποδοσφαιρο, οι διαιτητες φορανε ακουστικα για να παιρνουν επιπλεον γνωμη για καποιο σφυριγμα - αυτο τι σημαινει δηλαδη; Οτι, αφου με τα ακουστικα υποτιθεται οτι το "σιγουρευουν", αν κανουν λαθος (που ΚΑΝΟΥΝ), θα πρεπει να αποζημιωθει η αλλη ομαδα, γιατι ακομα και το ριπλέυ το "ειδε" καποιος λαθος;

Εν πασει περιπτωσει, για να το κλεινουμε το θεμα της "αποζημιωσης" προσωπικα δε μου πεφτει λογος και ουτε περναει απο το δικο μου χερι - αν παρθει μια τετοια αποφαση δε θα την εμποδισω εγω, προς Θεου. Αν φυσικα γινει κατι τετοιο, προφανως θα μαθευτει .

Οσο για αυτο που λες οτι πρεπει να δεχομαστε την αποφαση του manager κλπ παλι δεν συμφωνω.Αν δεν ξερουν οι manager δηλαδη τους κανονες τι θα γινει?Θα κανουμε οτι μας λενε?

Οι διαιτητες σε καποια παιχνιδια η αθληματα ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ πριν φορεσουν "σφυριχτρα". Δυστυχως ή ευτυχως, κατι τετοιο στο ποκερ δεν υπαρχει. Αφενος μεν το καζινο εχει την ευθυνη να προσλαμβανει καταλληλα ατομα για αυτα τα ποστα, και αφετερου δε, οι ιδιοι οι Τ.D έχουν υποχρέωση (αν θέλουν να ειναι καλοι στη δουλεια τους) να διαβαζουν τους "οποιους" κανονισμους υπαρχουν. Αν , τωρα, σε ενα τουρνουα, ο Τ.D δεν ξερει καποιους κανονες , τοτε πολυ "απλά" ή δεν παιζεις εκει, ή παιζεις εχοντας γνωση του τι θα γινει.

Να στο πω αλλιως : ωραια, δεχομαι οτι ο υπευθυνος πηρε λαθος αποφαση. ΠΟΙΟΣ ειναι αυτος που θα τον κρινει, και θα πει ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ; Εσυ;;; Εγω;;; Ο αντιπαλος παικτης; ΠΟΙΟΣ; Και κυριως, ΠΟΥ θα στηριχτει ; Προφανως το εν λογω ζητημα είναι αρκετά "ομιχλώδες" - το γεγονος οτι στησαμε ολοκληρη κουβεντα τοσες ωρες μετα, το αποδεικνυει. Για να πει καποιος με σιγουρια ΤΙ ειναι σωστο και τι ΟΧΙ, ΠΡΕΠΕΙ καπου να στηριχτει. Κουβεντες του στυλ "Ετσι γινεται στο ταδε καζινο του Βεγκας γιατι τοτε που πηγα ετσι το καναμε" δε μου λενε τιποτα. Και μοιραια, ο "κληρος" πεφτει στον υπευθυνο. Ο οποίος ΟΦΕΙΛΕΙ να ξερει οσα περισσοτερα μπορει - και ,οταν ΔΕΝ ξερει, να εφαρμοζει την κριση του. Με λιγα λογια , ΝΑΙ, θα κανουμε Ο,ΤΙ μας λεει ο υπευθυνος. Γιατί πολύ απλά, για αυτό τον έχεις εκεί πέρα και όχι μονο για να σου λεει οτι ο αλλος έκανε ρελάνς η να σου μετραει τις μαρκες στο ποτ!

Φυσικα σαν παικτης / πελατης, εχεις δικαιωμα και δυναμη να πας μετα και να παραπονεθεις, αν νομιζεις οτι καποια αποφαση του ειναι λανθασμενη. Ή ακόμα καλυτερα/χειροτερα να μην ξαναπας! Ξερω, που να βρεις αλλου ζωντανο ποκερ και "νομιμο" - συμφωνω μαζι σου, αλλα δυστυχως δε μπορεις να κανεις κατι αλλο. Αυτον εχουμε, αυτον εμπιστευομαστε. Δεν αντιλεγω στο οτι καποιοι εχουν ως παικτες πολλες περισσοτερες εμπειριες παιζοντας και εχουν ζησει πολλες περισσοτερες καταστασεις - ομως ειναι ΠΑΙΚΤΕΣ και ρολος τους ειναι να ΠΑΙΖΟΥΝ, οχι να επιβαλλουν την αποψη τους για το πως θα εξελιχθει ενα χερι.

Γραφεις οτι ο υπευθυνος επηρεαστηκε απο τους 15 που φωναζανε... Ερχεσαι στα λογια μου, περι πυγμης. Ο Υπευθυνος οφειλει να κλεισει τα αυτια του, να σκεφτει, στην τελικη αμα θελει ας ψαξει εκεινη τη στιγμη καπου - δεν θα του πω εγω τι να κανει - και ας αποφασισει.

Φιλικά πάντα.

EDIT : Θυμάμαι , σε ένα από τα πρώτα GPT που είχαν γίνει στα Σκόπια, ειχε σπασει το bubble και ειμασταν στα πιο "χαμηλα" χρηματικα επαθλα. (Αν κάποιος θυμαται καλυτερα το περιστατικο, ας με διορθωσει) . Ενας παικτης, Ο γνωστος στους παλαιότερους "takisnik " είχε πει all - in νομίζω, και ειχε αφησει το card - protector του (ενα δελφινακι) μακρια απο τα φυλλα του, τα οποια ηταν ελευθερα πλεον - αλλα κλειστά. Για κάποιον λογο που δεν καταλαβα - προφανως απο απροσεξια, ο dealer πήρε τα φύλλα του και τα έβαλε στο muck ! Καταλαβαίνετε τι έγινε... Διαμαρτυριες, φωνες , κακο... Ο Τακης ομως αποκλειστηκε, κερδιζοντας το ελαχιστο χρηματικο επαθλο. Το πορισμα που βγηκε επι τοπου ηταν οτι "ο καθενας οφειλει να προσεχει τα φυλλα του". Αυτον τον παικτη, που ΟΛΟΦΑΝΕΡΑ δεν εκανε κατι λαθος, αφου περιμενε απλώς την αντιδραση του αντιπαλου του στο hand , πως να τον αποζημιωσουνε;

Και παλι ξαναλεω πως δεν εχω κατι με τον Νίκο τον Πάπαρη ή με κανεναν άλλον παικτη - μακαρι να γυρνουσε ο χρονος πισω και να μην γινοταν αυτη η χαζομαρα. Αυτο, προς αποφυγη οποιασδηποτε παρεξηγησης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι διαιτητες σε καποια παιχνιδια η αθληματα ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ πριν φορεσουν "σφυριχτρα". Δυστυχως ή ευτυχως, κατι τετοιο στο ποκερ δεν υπαρχει. Αφενος μεν το καζινο εχει την ευθυνη να προσλαμβανει καταλληλα ατομα για αυτα τα ποστα, και αφετερου δε, οι ιδιοι οι Τ.D έχουν υποχρέωση (αν θέλουν να ειναι καλοι στη δουλεια τους) να διαβαζουν τους "οποιους" κανονισμους υπαρχουν. Αν , τωρα, σε ενα τουρνουα, ο Τ.D δεν ξερει καποιους κανονες , τοτε πολυ "απλά" ή δεν παιζεις εκει, ή παιζεις εχοντας γνωση του τι θα γινει.

.

Δηλαδή προτείνεις να μην ξαναπαιξουμε εκεί ,

ή προτεινεις να ανακοινώνετε απο τους εκάστοτε διοργανωτές οτι ο TD

ξέρει μόνο τα βασικα και το απόγευμα οδηγει και το βανακι απο τα συνορα ?

(συγγνώμη για το ειρωνικό μου ύφος αλλα δεν είναι επιχειρημα το "αμα δεν σου αρέσει μην πας")

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην συγκεκριμενη περιπτωση πιστευω 99% οτι μολις ηρθε ο manager και ακουσε το σκηνικο δεν ηξερε και ο ιδιος τι να κανει απλα ειδε 15/16 ατομα να του λενε οτι το χερι ειναι muck κλπ και πηρε την αποφαση να το κανει muck και να αποκλεισει τον παιχτη.

+1 και εγω το ιδιο πιστευω

για τον νικο πιστευω οτι το πιο δικαιο θα ειναι να παρει τα λεφτα του πισω ή μια δωρεαν εισοδο για του χρονου μιας και αδικηθηκε

για τους αλλους κυριους ας μην τους κατηγορουμε τοσο ευκολα, μαλλον κανεις δεν ηξερε τον κανονισμο

και τελος ας με συγχωρησει ο νικος αλλα σκεφτοταν 5 λεπτα !!!!!!!!!! εκανε κολ και μακ τα χαρτια του;;;; αυτα δεν γινονται ρε νικο ουτε στο σινεμα, τι σκεφτοσουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην συγκεκριμενη περιπτωση πιστευω 99% οτι μολις ηρθε ο manager και ακουσε το σκηνικο δεν ηξερε και ο ιδιος τι να κανει απλα ειδε 15/16 ατομα να του λενε οτι το χερι ειναι muck κλπ και πηρε την αποφαση να το κανει muck και να αποκλεισει τον παιχτη.

+1 και εγω το ιδιο πιστευω

για τον νικο πιστευω οτι το πιο δικαιο θα ειναι να παρει τα λεφτα του πισω ή μια δωρεαν εισοδο για του χρονου μιας και αδικηθηκε

για τους αλλους κυριους ας μην τους κατηγορουμε τοσο ευκολα, μαλλον κανεις δεν ηξερε τον κανονισμο

και τελος ας με συγχωρησει ο νικος αλλα σκεφτοταν 5 λεπτα !!!!!!!!!! εκανε κολ και μακ τα χαρτια του;;;; αυτα δεν γινονται ρε νικο ουτε στο σινεμα, τι σκεφτοσουν;

το 5 λεπτά είναι υπερβολή , αλλά σε ένα τόσο προφανές σπλιτ ποτ και μετα από 10 ωρες παιχνιδιου ,κολλησε αρχικα το μυαλο μου '' γιατι εκανε allin ? '' για πλακα ? για κοροιδία ? πονηρος? και αφού ανακοίνωσα call , πεταξα θυμωμενος τα φύλλα μου.

Δεν έκανα muck !

(πιστεύω κι εσυ θα θύμωνες αν καταλαβαινες οτι υποτιμα την νοημοσύνη σου κάποιος)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...