Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΑΔΙΚΟΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ - Mucked Hand Ruling


nikaimar

Recommended Posts

σε ένα τόσο προφανές σπλιτ ποτ και μετα από 10 ωρες παιχνιδιου ,κολλησε αρχικα το μυαλο μου '' γιατι εκανε allin ? '' για πλακα ? για κοροιδία ? πονηρος? και αφού ανακοίνωσα call , πεταξα θυμωμενος τα φύλλα μου.

Δεν έκανα muck !

(πιστεύω κι εσυ θα θύμωνες αν καταλαβαινες οτι υποτιμα την νοημοσύνη σου κάποιος)

@timoros Πεταξα τα φυλλα μου κλειστα απο θυμό (και γιατι δεν υπήρχε λογoς να τα δειξω αφού δεν θα αλλάξει κάτι στο hand ) , αφου ολο το τραπεζι ειπε οτι ειναι σπλιτ το ποτ, και αναρωτηθηκαν γιατί άργησα να κάνω το call .Δεν υπηρχε περιπτωση missread .
Και κάπου εκεί φωνάξαμε -και κατέφθασε- τον Τ.Δ. για να μας πει τί από αυτά ισχύει στην εν λόγω περίσταση, καθώς κάποιοι θεωρούσαμε ότι εφόσον πετάς τα φύλλα σου κλειστά, το φύλλο σου είναι νεκρό, ενώ η αντίθετη άποψη που εξέφρασες ήταν ότι εφόσον το μπορντ είναι νατς δεν χρειάζεται να δείξεις το φύλλο σου, καθώς παίζεις το ταμπλώ.

Τα παραπανω highlighted σημεια δειχνουν το λαθος του caller, αφου ανεξαρτητα απο το αν ειχε διαβασει σωστα το board η οχι, ανεξαρτητα απο την προθεση του να κανει muck η να παιξει το board, και παλι χρειαζονται να φανουν δυο live cards για να εχει δικαιωμα στο pot ακομα και αν υπηρχαν τα nuts κατω. Η κινηση του να πεταξει τα φυλλα του προς τον dealer κλειστα συνιστα muck.

Το δικο μας παραδειγμα ομως, εχει την ιδιαιτεροπιτα οτι το χερι αυτο παιζεται σε τουρνουα. Στα τουρνουα, σε καθε all in και call τα φυλλα πρεπει να ανοιγουν υποχρεωτικα (ακομα ενας universal κανονας) για να αποφευχθει το ενδεχομενο του collusion.

Αν και στην συγκεκριμενη παρτιδα, δεν ειναι και πολυ λογικο να γινεται collusion καθως ο παιχτης που δεν δειχνει τα φυλλα του στο all in αποκλειεται αν χασει, και ειναι αντιμετωπος και με τον chip leader, εντουτοις δεν μπορει να αποκλειστει η πιθανοτητα, και σε καθε περιπτωση ειναι ενας κανονας για το καλο του παιχνιδιου και θα πρεπει να εφαρμοζεται παντα για να εχει αξια.

Ποιος ομως μπορει να ειναι 1000% σιγουρος οτι δεν γινεται μια τετοια κινηση για chip dumping ? Το stack του 2ου μας λυνει την απορια? Οχι απανταω. Τι σημανει "δεν χρειαζονταν τις μαρκες" ? Αυτο ειναι επιχειρημα?

Για να αποκλεισουμε το collusion με τον οποιοδηποτε τροπο, γινεται το showdown (τυπικα παντα αφου ειναι 100% spilt pot ) και τελος.

Ετσι, αν ημουν T.D. θα προσπαθουσα να ανακτησω το χερι του caller απο το muck αν αυτο ητανε ξεκαθαρα αναγνωρισιμο, και στη συνεχεια θα μοιραζα το pot στους δυο παιχτες. Ειναι κατα τη γνωμη μου η πιο σωστη κινηση για το fairness of the game, καθως διορθωνει το λαθος ενος παιχτη προς οφελος ολων των υπολοιπων και της διοργανωσης, στη συγκεκριμενη περιπτωση και προς οφελος του ιδιου του παιχτη που κανει το λαθος.

Αν και δε ρωτήθηκα θα ήθελα να πάρω θέση για το συγκεκριμένο συμβάν.Σαφώς και είναι σκληρό να αποκλείεται κανείς με αυτόν τον τρόπο από ένα τουρνουά αλλά η απόφαση μου θα είχε να κάνει 100% με τον τρόπο που έγινε το μακ.Επειδή μιλάμε για νατς μπορντ εάν ο παίκτης έκανε σναπ κολ και πετούσε απλά τις κάρτες μέσα θα μοίραζα το ποτ ασυζητητί.Εδώ ακούω όμως μία διαφορετική περίπτωση που έχει να κάνει με 3,4,5 λεπτά σκέψης και δυσανασχέτησης του παίκτη μόλις βλέπει τα φύλλα του αντιπάλου και πέταγμα στο μακ(μπορεί να κάνω λάθος αλλά έτσι τουλάχιστον έχει μεταφερθεί από εδώ).Αυτό δυστυχώς ειναι misread board από τον παίκτη και θα πρέπει να αποκλειστεί το χέρι.Δική μου γνώμη,η οποία μπορεί να είναι και λανθασμένη.Το σίγουρο είναι ότι το μακ πρέπει να το σκεφτόμαστε δύο φορές πριν το κάνουμε.

Η παραπανω σκεψη ειναι νομιζω στη σωστη λογικη, και ειναι η λογικη που θα ακολουθουσα αν το χερι λαμβανε χωρα σε cash game η αν ηταν στο heads up ενος τουρνουα (οπου δεν εχει νοημα το collussion). Εδω ο οποιοσδηποτε T.D. θα ειχε μια πολυ δυσκολη αποφαση καθως πρεπει να καθορισει αν ο caller ειχε πραγματι κανει misread το board και εκανε muck το χερι του, η αν ηταν ενα ειλικρινες λαθος σε εναν ασυνηθιστο φαινομενικα κανονα (το να δειχνεις τα φυλλα σου ενω υπαρχουν τα nuts στο board).

Σε γενικες γραμμες, σε ενα cash game θα ετεινα στο να ανακυρυξω το χερι dead και να δωσω ολο το pot στον raiser, ενω στο hu ενος τουρνουα, ειδικα εαν ο caller ηταν αρχαριος παιχτης, και αν τα φυλλα του ηταν εμφανως αναγνωρισιμα, και με επειθε οτι ειχε καταλαβει οτι ηταν split pot, θα του επεστρεφα τα φυλλα του και θα μοιραζα τις μαρκες στους δυο παιχτες.

Το να επιστρεψει ενας Tournament director η card room manager φυλλα σε καποιον παιχτη που εχει κανει muck δεν ειναι φανταζομαι ευκολη αποφαση, καθως το poker ειναι ενα παιχνιδι που οι παιχτες βασιζονται στα λαθη των αντιπαλων τους για να βγαλουν κερδος, ειτε αυτα ειναι απο αποφασεις μεσα στην παρτιδα, ειτε καμια φορα και απο αγνοια των κανονισμων...

Συγγνωμη για τα μακροσκελεστατα post, αλλα ηταν μια ενδιαφερουσα κατασταση και προσπαθησα να αναπτυξω τις σκεψεις μου οσο πιο ξεκαθαρα και αναλυτικα μπορουσα.

Επισης χρησιμοποιησα τους ορους raiser και caller αντι για τα ονοματα των παιδιων γιατι ηθελα να δωσω εμφαση μονο στην παρτιδα χωρις να φανει οτι μπορει να παιρνω το μερος του ενος η του αλλου.

Kitrino papi

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Θεμη μαλλον εγω παρεξηγησα τα γραφομενα σου, σορυ φιλε. Η ουσια ειναι να ερχεται ολο και περισσοτερος κοσμος και η διοργανωση να γινεται συνεχως καλυτερη.

Ειμαι σιγουρος οτι εσεις απο μερους σας (οπως εχω πει πολλες φορες) κανετε οτι καλυτερο μπορειτε.

Οσο για τον Τ.D οποια αποφαση και να παρει πρεπει ολοι να τη δεχτουμε.

Το κακο στη προκειμενη περιπτωση ειναι αυτο που εγραψε πιο πανω και ο φουστουκι.

Οτι ο Τ.D επανω κανει συνηθως αυτο που φωναζουν-απαιτουν-θελουν οι περισσοτεροι.

Αυτο επιβεβαιωνεται και απτο οτι οταν αρχισαν ολοι να κακαριζουν για να αποκλειστει το παληκαρι και να μεινει ενας παικτης λιγοτερο, δεν κοιταξε να τους βαλει ολους στη θεση τους και να παρει ψυχραιμα μια αποφαση.

Σε τετοιες καταστασεις μεχρι και πεναλντι μιας γυρας η 10 λεπτων μπορει να ριξει σε καποιους που δεν συμμετειχαν στο hand αλλα προσπαθουν να επηρεασουν.

Πιστευω πως αν εμφανιστει ενας "δυνατος" Τ.D επανω στο οποιοδηποτε τουρ, θα δουμε μεγαλη αλλαγη συμπεριφορας απο καποιους που προσπαθουν να κανουν ενα τοσο σοβαρο τουρνουα να φαινεται σαν το home game τους.

Αυτο κατα ποσο μπορει να γινει μονο εσεις το ξερετε. Οπως παντα πιστευω οτι θα προσπαθησετε για το καλυτερο.

@ Βασιλη +1 για ολα

@pf7 φιλε μαλλον παρεξηγησες. Πο@στια δεν χαρακτηρισα το all in του παιδιου στη παρτιδα.

Στα δικα μου ματια πο@στια φαινεται η προσπαθεια, του οποιουδηποτε εκτος των 2 παιδιων που συμμετειχαν στη παρτιδα, να επηρεασει τον Τ.D ετσι ωστε να αποκλειστει το παληκαρι.

Ας μην γελιομαστε, καποιοι προφανως και προσπαθησαν παρα πολυ να επηρεασουν φωναζωντας, οπως ειπαν αρκετοι πιο πανω, γιατι τους συνεφερε να μεινει ενας παικτης λιγοτερο.

GL σε ολους σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασιλη επιτελους!! περιμενα τοσες μερες να παρετε θεση επι του θεματος.

αυτο που ακομα δεν εχω καταλαβει ειναι πως καθομαστε και συζηταμε ενα προβλημα

ενω εχει μια τοσο ξεκαθαρη απαντηση.

ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΜΟΥ-->ΤΑ ΒΛΕΠΩ-->υποχρεωτικο ανοιγμα και των 2 καρτων και απο τους 2

παιχτες.

νομιζω πως πιο απλα δεν γινετε.

φιλικα παντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα στην βαρκελώνη ο tournament director μου εξήγησε ότι όταν ένας παίκτης είναι all ΙΝ τότε υπάρχει αναγκαστικό showdown και τουλάχιστον θα περίμενα να σου δώσουν μια επίσημη συγνώμη για τη γκάφα τους. από κει και πέρα κρίμα για το τρόπο που έχασες είναι πολύ άσχημο όσο κακός/καλός παίκτης μπορεί να είσαι, και οι παίκτες που καθόντουσαν στο τραπέζι σου φέρθηκαν πολύ άσχημα και σε καμία περίπτωση δεν θα έκανε κάτι τέτοιο κάποιος που σέβεται το άθλημα του poker

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπίζω μόνο να μάθατε κάτι απο όλη αυτή την ιστορία. :):o

@kitrinopapi Εχω την εντύπωση οτι είσαι ενας απο τους νεόκοπους μανατζαρέους στο πόκερ κ εαν θες την αποψή μου ....... θες πολλά ψωμιά για Τ.D ..... Απλά ψάξε τους κανόνες κ εξήγησε πρώτα στον εαυτό σου κ μετά σ΄εμάς, γιατί θα έπαιρνες άλλη απόφαση στα cash κ αλλη στα τουρνουά!!! :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προφανως ο kitrinopapi εχει υποψη του οτι σε cash game οταν καποιος κανει call σε all in, έχει το δικαιωμα να μη δειξει ποτέ τα φύλλα του, σε αντιθεση με τα τουρνουα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προφανως ο kitrinopapi εχει υποψη του οτι σε cash game οταν καποιος κανει call σε all in, έχει το δικαιωμα να μη δειξει ποτέ τα φύλλα του, σε αντιθεση με τα τουρνουα.

Ποιος στο είπε αυτό? Δίπλα σας έχετε τον Γιώργο ρε παιδιά .... κάντε ενα κόπο κ ρωτήστε τον!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσύ τι λες οτι ισχύει αντωνη?

edit

από το site του απολλώνια, γιατί φαντάζομαι όταν λες Γιώργο εννοείς τον κ. Τσονούλη

δεν φαντάζομαι να άλλαξαν οι κανόνες από τότε που έφυγε

Στα cashgames οι παίκτες δεν είναι υποχρεωμένοι να κάνουν showdown σε περίπτωση all-in πονταρίσματος. Αντιθέτως, στα τουρνουά, το showdown είναι υποχρεωτικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντωνη συνελθε. Αυτη η διαφοροποιηση μεταξυ cash - tournaments δεν ισχυει μόνο στα Σκόπια, ισχυει παγκοσμίως! Αυτά κάνει το πολύ on line.

Συνεληφθης ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ. :o:o:o:o:o:o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εψαξα σε πολλα ξενα sites να βρω rules και το γραφει στο site του Απολλονια.

:oops:

http://apollonia.com.gr/52DCBA4E.el.aspx

Ευχάριστω Μαρτιν .

Τωρα δεν ξερω τι να πω.... :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kitrinopapi Εχω την εντύπωση οτι είσαι ενας απο τους νεόκοπους μανατζαρέους στο πόκερ κ εαν θες την αποψή μου ....... θες πολλά ψωμιά για Τ.D ..... Απλά ψάξε τους κανόνες κ εξήγησε πρώτα στον εαυτό σου κ μετά σ΄εμάς, γιατί θα έπαιρνες άλλη απόφαση στα cash κ αλλη στα τουρνουά!!!

Εξηγουμαι γιατι παρεξηγηθηκα... Νεοκοπος μπορω να χαρακτηριστω στο poker γιατι ενω ασχολουμαι καποιο διαστημα, δεν εχω κανει καποια σημαντικη βελτιωση στο παιχνιδι μου, ουτε εχω να επιδειξω καποιο σημαντικο αποτελεσμα. Ειμαι ο random donk που βρισκετε στα τραπεζια σας. :oops:

Απο την αλλη ομως, σε καμια περιπτωση δεν μπορω να μπω κατω απο την κατηγορια 'μανατζαρεος', και λυπαμαι που ολο αυτο το post σου εδωσε αυτη την εντυπωση. Φανταζομαι εισαι επηρεασμενος απο καταστασεις οπου ασχετοι ανθρωποι παιρνουν αποφασεις, σε αντιθεση με ασχετους ανθρωπους (εγω) οι οποιοι λενε την αποψη τους σε ενα φόρουμ (οπως συμβαινει εδω).

Οσον αφορα να ψαξω τους κανονες, μετα χαρας θα το εκανα αν υπηρχε ενα σετ κανονων το οποιο να ειναι καθολικα αποδεκτο. Αντιθετως εκανα μια μικρη ερευνα στο internet διαβαζοντας οσους κανονες μπορεσα να βρω πανω στο θεμα, και ψαχνοντας να βρω τη λογικη πισω απο καποιους κανονες που μου φανηκαν αρχικα περιεργοι η περιττοι, πριν καταληξω στην ομολογουμενως υπεραναλυτικη καταθεση ιδεων μου επι του θεματος.

Και επειδη το νοημα αυτων που εγραψα ισως να χανεται, θα γραψω συνοπτικα τα σημεια κλειδια.

-Χρειαζεσαι δυο live cards για να διεκδικησεις το ποτ.

(συμπερασμα, δεν μπορεις να παιξεις το board με muck-αρισμενα φυλλα)

-Αμα πεταξεις τα φυλλα σου κλειστα προς τον dealer τα φυλλα θεωρουνται mucked.

(συμπερασμα, φιλε Νικο ειτε το ηθελες, ειτε εγινε κατα λαθος, τα φυλλα σου ειναι mucked.

-Σε τουρνουα, οταν υπαρχει all in και call οι παιχτες ανοιγουν υποχρεωτικα τα φυλλα τους. (για την αποφυγη collussion μεταξυ των παιχτων, ανεξαρτητα φανταζομαι απο το αν σε καποιες περιπτωσεις οπως η δικη μας το collussion ειναι μαλλον απιθανο. Οι κανονες πρεπει να εφαρμοζονται παντα για να εχουν αξια, σωστα;)http://www.europeanpokertour.com/about/rules/rules2.html

Συνδυαζοντας τα παραπανω, ο κανονας για την αποφυγη του collussion υπερισχυει κατα τη γνωμη μου απο τον κανονα για τα mucked cards αρα ο Τ.D θα επρεπε να κανει προσπαθεια να ανασυρει τις καρτες απο το muck και να γινει κανονικα το showdown .

Φαντασου να γινοταν το αντιθετο σεναριο, με το shortstack να δειχνει Α K και τον chipleader να κανει muck ... Δεν θα επεφταν ολοι πανω στον Τ.D να του πουν να ανοιξει τα φυλλα του παιδιου και να γινει split pot ?

Στο cash απο την αλλη, καθενας ειναι υπευθυνος για τα δικα του λεφτα, και ειναι υπευθυνος να προστατευει το χερι του. Αν καποιος κανει muck , παραιτειται του δικαιωματος να διεκδικησει το pot και εχει μονο τον εαυτο του να κατηγορησει γιαυτο...

Ελπιζω να εγινα πιο σαφης παρολο που δεν καταφερα να αποφυγω ενα μεγαλο post . :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντωνη συνελθε. Αυτη η διαφοροποιηση μεταξυ cash - tournaments δεν ισχυει μόνο στα Σκόπια, ισχυει παγκοσμίως! Αυτά κάνει το πολύ on line.

Συνεληφθης ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ. :o:o:o:o:o:o

Προφανώς κ γνωρίζεις οτι οχι μόνο δεν είμαι αδιάβαστος ..... αλλα πολύ διαβασμένος......

Δεν προσέχετε μία σημαντική λεπτομέρεια...... το call σε all -in το κάνει στο river !!!!!!! Μπορείτε να συνεχίσετε ......

@kitrinopapi παίρνω πίσω το νεόκοπος μάνατζερ..... αλλα δεν είναι σωστή η γνωμοδότηση σου.... τουλάχιστον όχι όλη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εψαξα σε πολλα ξενα sites να βρω rules και το γραφει στο site του Απολλονια.

:oops:

http://apollonia.com.gr/52DCBA4E.el.aspx

Ευχάριστω Μαρτιν .

Τωρα δεν ξερω τι να πω.... :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Φίλε μου μην σκοτώνεσαι άδικα...... Εδω δεν κατάφερες να ξεχωρίσεις οτι το Board δίνει split κ πεταξες τα φύλλα σου κ θες να καταλάβεις τι λένε οι κανόνες?

Μπορείς όμως να πάρεις χρ΄ησιμα συμπεράσματα για την ζωή σου. π.χ

Μην φορτώνεις τα δικά σου λάθη στους άλλους.....

Οταν κάνεις λάθος μην περιμένεις να σε βοηθήσουν άνθρωποι που εχουν συμφέρον απο το λάθος σου κ.λ.π.

Δεν παίρνω καμιά θέση στο θέμα δεν ειδα την πάσα Live δεν έχω άποψη ..... απλά το φιλοσοφώ.

Καλή Ανάσταση σε όλους..... και καλά μυαλά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη δεν θελω να δημιουργουνται εντυπωσεις και υπονοουμενα και δεν ειμαι επαγγελματιας παικτης, οι λογοι που ξεκινησα το ποστ ειναι καθαρα ηθικοι.

Να ακουσω δηλαδη γνωμες απο εμπειρους παικτες και εφοσον καταληξουμε οτι οντως

πρεπει σε τετοιες περιπτωσεις να γινετε υποχρεωτικο showdown ,οπως αναφερουν οι ξενοι TD στο λινκ που πόσταρα , να ενημερωσετε τους αρμοδιους του τουρνουα και αυτοι με τη σειρα τους τους ντηλερ τους ωστε να μην υπαρξει ξανα αμφιβολια. Για αυτο θα ηθελα να παρουν επισημη θεση οι διοργανωτες του τουρνουα .

Αν εχω οντος δικαιο ειναι για μενα ΜΟΝΟΝ ηθικη η δικαιωση . Δεν εχω καμια μα καμια οικονομικη απαιτηση απο κανεναν.

@Αντώνης μάλλον δεν διαβασες ολα τα ποστ μου, για να καταλαβεις που θελω να ριξω τις ευθυνες ,αλλα τουλαχιστον εγινες θεος (με μικρο το θ).

Παντως ακομα δεν καταλαβα αν επιτρεπετε -εστω και στο ριβερ - σε αλλ ιν να κανει καποιος muck

, γιατι σε επομενο τουρ ισως καποιοι το κανουν οχι απο λαθος , οπως εγω.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΆ ΈΦΑΓΑ ΚΑΜΜΊΑ ΏΡΑ ΝΑ ΔΙΑΒΆΣΩ ΌΛΑ ΑΥΤΆ ΤΑ ΠΟΣΤ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΆΣΩ ΤΟΝ ΚΑΘΈΝΑ ΝΑ ΠΑΊΡΝΕΙ ΤΟ ΜΈΡΟΣ ΤΟΥ CALLER Η ΤΟΥ ΡΑΙΣΕΡ. ΔΕΝ ΈΧΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΊΑ ΜΕΓΆΛΟΥ TD ΑΛΛΆ ΕΠΕΙΔΉ ΤΥΧΑΊΝΕΙ ΝΑ ΈΡΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΈΤΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΆ ΚΑTHΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΗΝ ΚΡΉΤΗ ΈΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΕΞΉΣ. ΣΕ ΈΝΑ ΤΟΥΡΝΟΥΆ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΉΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΆΡΚΕΣ ΣΕ ΈΝΑ HAND ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΊΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΣΟΥ ΦΎΛΛΑ. Ο ΚΆΘΕ ΠΑΊΧΤΗΣ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΑΠΌΛΥΤΟ ΤΟ ΌΤΙ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΔΙΑΒΆΣΕΙ ΈΝΑ NUTS BOARD ΌΠΩΣ ΈΝΑΣ ΠΙΟ ΈΜΠΕΙΡΟΣ ΠΑΊΧΤΗΣ.ΦΎΛΛΑ ΠΟΥ ΤΑ ΣΤΈΛΝΕΙ ΚΆΠΟΙΟΣ ΣΤΟ MUCK ΜΈΝΟΥΝ ΕΚΕΊ.(ΑΦΟΎ ΤΟ ALL ΙΝ ΈΓΙΝΕ ΣΤΟ RIVER ).

ΘΑ ΈΠΡΕΠΕ ΌΛΟΙ ΟΙ ΠΑΊΧΤΕΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΟΝΟΝΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΏΝ ΤΟΝ ΚΑΝΌΝΑ ΠΡΙΝ ΚΆΤΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΊΞΟΥΝ ΣΕ ΈΝΑ ΤΟΥΡΝΟΥΆ. ΤΟ ΧΈΡΙ ΠΛΗΡΏΝΕΤΕ ΔΕΊΧΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΦΎΛΛΑ. ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΆΤΩ ΚΆΤΩ Ο RAISER ΠΟΥ ΔΕΊΧΝΕΙ ΑΚ ΔΕΝ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΦΎΛΛΟ ΚΆΝΕΙ CALL ΜΈΧΡΙ ΤΟ ΡΊΒΕΡ Ο ΆΛΛΟΣ ΠΑΊΧΤΗΣ?ΆΣΧΕΤΑ ΑΝ ΈΧΕΙ ΣΗΜΑΣΊΑ ΠΛΈΟΝ ΤΟ ΤΗ ΚΡΑΤΆΕΙ, ΤΟ ΧΈΡΙ ΕΊΧΕ ΜΙΑ ΕΞΈΛΙΞΗ ΚΑΙ Ο ΆΛΛΟΣ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΞΈΡΕΙ ΠΩΣ ΈΜΠΑΙΝΕ Ο ΆΛΛΟΣ ΤΌΣΗ ΏΡΑ. ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΟ ΣΕ ΤΈΤΟΙΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΏΣΕΙΣ ΘΑ ΉΤΑΝ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΟΝΟΝΤΕ ΟΙ ΠΑΊΧΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΌΝΕΣ ΈΣΤΩ ΤΟΥΣ ΒΑΣΙΚΟΎΣ ΤΟΥ ΕΚΆΣΤΟΤΕ POKER ROOM .ΚΑΙ ΝΑ ΜΆΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΌ. THE TD RULES FINAL . ΦΊΛΕ ΜΟΥ ΑΝ ΈΠΑΙΖΕΣ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΊ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΏΝΩ ΚΑΠΙΟΙΑ ΤΟΥΡΝΟΥΆ ΤΗΝ ΊΔΙΑ ΑΠΌΦΑΣΗ ΘΑ ΈΠΑΙΡΝΕΣ,. SORRY ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην συγκεκριμενη περιπτωση του τουρνουα στην Γευγελη, ειναι προφανες οτι αν ο nikaimar ηταν chipleader και ο αντιπαλος shortstacked και γινοταν ακριβως το ιδιο σκηνικο, θα υπηρχαν δικαιως διαμαρτυριες για αθεμιτη συμπραξη μεταξυ των 2! Αυτη η υποθεση εργασιας οδηγει οποιονδηποτε νοημονα ανθρωπο στο συμπερασμα οτι ειδικά σε αυτήν την περιπτωση, εστω και στο allin στο river πρεπει να ανοιχτουν τα φυλλα του caller .

Βεβαια, εδω δεν υπαρχει στο ελαχιστο ζητημα collussion κάτι που περιπλεκει την κατασταση και αφηνει περιθωριο για οποιαδηποτε ερμηνεια! Οποτε το ηθικον διδαγμα ειναι οτι οταν κανουμε call είτε δειχνουμε τα φυλλα μας οταν ο εγκεφαλος εχει ρεταρει ή μελετουμε προσεκτικα τα δεδομενα αντι να βριζουμε μέσα μας τον π@στη που του εκατσε η κέντα και μας γ@μησε και πηγαν στραφι τοσες ωρες στην καρεκλα.

Χρόνια Πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν 3 χρονάκια σε ένα τουρνουά Αίσωπος θυμάμαι μια παρτίδα με 2 εμπλεκόμενους στο river και το board να δείχνει κέντα (όχι nut). Τότε ο ένας παίκτης έδειξε τα φύλλα του και ο άλλος έκανε muck δείχνοντας το board και λέγοντας ότι παίζει με το board. Τότε, με την καλή θέληση όλων, αφού το pot άλλωστε ήταν μικρό και το river είχε πάει check - check το pot έγινε split. Εκείνη τη στιγμή υπήρξε μια σύντομη διχογνωμία στο τραπέζι με τον Ήλιο στα δεξιά μου να λέει: "Καλά Νίκο, πήγαινε και κάντο αυτό σε κανένα πιο μεγάλο τουρνουά και θα δεις σε ποιον θα πάει το pot". Θυμάσαι Νίκο...;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα από Σαν Ρέμο ήθελα να μεταφέρω την άποψη του Tomas Kremser ενός πολύ έμπειρου, και κατά την γνώμη μου εξαιρετικού, tournament director. Τον ρώτησα για το χέρι που πραγματοποιήθηκε στο τελευταίο ελληνικό τουρνουά G.S.O.P. γιατί ήθελα πραγματικά να μάθω πιο είναι το σωστό σε αυτή την περίπτωση. Από την αρχή μου ξεκαθάρισε ότι είναι μια σπάνια και αρκετά δύσκολη περίπτωση και στην συνέχεια μου είπε το εξής: από την στιγμή που έχει γίνει all in και μετά call έπρεπε να γίνει showdown και είναι ευθύνη του ντίλερ να προστατεύσει τον παίκτη που εμπλέκεται και πετάει τα φύλλα του. Εάν ο παίκτης πετάξει τα φύλλα του στο muck και ο ντίλερ δεν μπορεί να τα ξεχωρίσει τότε θα χάσει το ποτ παρόλα που είναι split pot. Η εξήγηση είναι ότι ο παίκτης που εμπλέκεται έχει δικαίωμα να δει με τι φύλλα έπαιζε ο αντίπαλος του. Έτσι λοιπόν είπε ότι ο ίδιος θα το μοίραζε το ποτ στους παίκτες αν μπορούσε να βρει με σιγουριά τα πεταμένα φύλλα του παίκτη και ότι δεν λειτούργησε πολύ καλά ο ντίλερ και ο director του τουρνουά ώστε να προστατεύσουν τον παίκτη σύμφωνα με το “all in- showdown rule” . Στο τέλος μου επανέλαβε ότι είναι μια πολύ δύσκολη περίπτωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο ακριβως που λεει ο Kremser ισχυριστηκα και εγω ήδη απο την 1η σελιδα του post αυτού, διαβαζοντας τους κανονισμους που μας παρεπεμπες. Φυσικα οι εξυπνακηδες θα το βουλωσουν τωρα. Μπραβο στον Σταυρο Καλφα, που εστω και για ενημερωτικους λογους ασχοληθηκε με κάτι που δεν τον αφορα αμεσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...