Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο για Bankroll Management


strpv

Recommended Posts

Πρόσφατα σε μία περιήγησή μου στο pocketfives έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο άρθρο (http://www.pocketfives.com/f7/sng-multi ... de-378221/). Με μία πρώτη ανάγνωση το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Ειδικά το κομμάτι με το πως κάνουμε τα cashout μου φάνηκε πολύ καλό. Άλλωστε ήταν η πρώτη φορά που διάβαζα κάτι για cashout strategy . Ωστόσο μετά από αρκετή σκέψη το βρήκα αρκετά συντηρητικό. Ειδικά αν το αρχικό bankroll είναι μικρό η ανέλιξη σε επίπεδα μου φάνηκε αρκετά δύσκολη και χρονοβόρα. Ποιά η γνώμη σας για την γενικότερη στρατηγική που προτέινει ο blogger ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι φτιαγμένο για να μην bust-άρεις ποτέ. Εκτός κι αν δεν μπορείς να έχεις ένα ελάχιστο θετικό ROI ούτε στα $1,10 STTs. Γι' αυτό είναι τόσο συντηρητικό. Πολύ αναλυτικό και πολύ εύκολα κατανοητό, αλλά πρέπει να κάνεις άπειρο grinding στα low stakes για να βγάζεις ψίχουλα. Δηλαδή μέχρι να φτάσει το bankroll σου στα $1000 (κάτι που θα πάρει "αιώνες") δεν θα πληρώνεσαι ούτε $10 τη μέρα. Στα αρχικά στάδια ειδικά ούτε $1 τη μέρα δεν θα παίρνεις με κάμποσες ώρες grinding. Από την άλλη το σύστημα των cash out σου διασφαλίζει από μόνο του ότι νικάς σε ικανοποιητικό επίπεδο το level που παίζεις, γιατί πληρώνεις τον εαυτό σου ασχέτως με το αν κέρδισες ή έχασες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα προτιμούσα ένα πιο δυναμικό bankroll management. Όσο πιο μικρό το bankroll μου τόσο πιο επιθετικά θα το παίξω. Όσο μεγαλώνει "σφίγγω" τις απαιτήσεις των buy in μου και τελικά όταν έχω 10.000 και πάνω θα ακολουθούσα ένα τέτοιο πλάνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε dmelissourge πιστεύεις οτι πχ αν ανέβαινες επίπεδο στα μισά χρήματα που προτείνει ο blogger και με συνδυασμό το cash out strategy δεν υπάρχει κίνδυνος συνεχούς ανεβοκατεβάσματος ορίων??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχει. Μα δεν είπα αυτό. Απλά το να χάσεις ένα bankroll $200 δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το να το φτάσεις $1000 στο 1/10 του χρόνου που θα το έκανες με απόλυτη ασφάλεια. Υπολόγισε πόσο καιρό θες για να πας από τα $200 στα $1000 με το δικό του σύστημα παίζοντας 4-tabling, 6 ώρες τη μέρα, με το κάθε table να κρατάει 1 ώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σύμφωνα με το νόμο του Kelly το bankroll σου πρέπει να είναι ανάλογο με το πλεονέκτημα που έχεις απέναντι στον αντίπαλο . δεδομένου ότι στα micro stakes sngs έχεις μεγάλο edge μπορείς και να παίξεις με μικρότερο bankroll . εγώ προσωπικά oταν ξεκίνησα σοβαρά να κάνω grinding από τα micros sngs είχα πολύ λίγα buy -ins .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το έιχα υπόψη μου το άρθρο, πραγμάτι πολύ καλό σημείο αναφοράς. Μπορείς για μια πιο επιθετική προσέγγιση να διαιρέσης δια 2 τα buy in στα micro stakes (συμφωνώ με lalimenos ) αν και τα βρίσκω πολύ λογικά τα νούμερα αν αναλογιστείς το μεγάλο variance που αντιμετωπίζουμε συχνά. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ό,τι και αν αποφασίσεις να κάνεις να μείνεις πιστός στους όρους που έχεις θέση, ΜΗΝ ΑΠΟΚΛΙΝΕΙΣ!

ΥΓ Διάβασε και τα σχόλια του συγκεκριμένου άρθρου, κάποια έχουν τεράστιο ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παντός να τονίσω ότι και εγώ στην αρχή αν και έπαιζα με λιγότερα buyins , πλέον με 2Κ bankroll παίζω με σχεδόν τα δίπλα buyins από όσα προτείνει αυτός. αποκτάω έτσι σιγά σιγά την απαιτούμενη εμπειρία χωρίς να ρισκάρο κομμάτι του bankroll , αλλά μεγαλώνοντας το σιγά σιγά και ανεβαίνοντας stakes όταν έχω επικρατήσει στα άμεσος μικρότερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...