Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΑΡΧΑΡΙΟΥ-ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ


Recommended Posts

Γειά σας!

Νέος στο ποκερ και μου αρέσει πολύ ,θέλει τεχνική ,διάβασμα και μαθηματικά απ ότι κατάλαβα και φυσικά ψυχολόγηση του αντιπάλου και μπλόφα!

Όποτε ζητάω τις συμβουλές σας επιγραμματικά για να μην σας κουράσω.

Σκοπεύω να κάνω τα πρώτα βήματα στα χαμηλότερα δυνατά ποσά πχ 0.01-0.02 Fixed Limit

για να μάθω χωρίς να ρισκάρω πολλά και σταδιακά να ανεβαίνω!

Ερωτήσεις

1)Ποιά πλατφόρμα ενδείκνυται για αρχάριους παίκτες όπως εγώ?

2)Ποιά βιβλία να διαβάσω?

3)Να χρησιμοποιήσω εξαρχής κάποιο λογισμικό για την ανάλυση παιχνιδιού μου και ποιό?

4)Διαχείριση κεφαλαίου.Υπάρχουν κάπου πίνακες συμβουλευτικοί ,πότε να ανεβαίνω -κατεβαίνω επίπεδο?

5)Όποια άλλη συμβουλή θέλετε εσείς!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλό ήρθες μαν,

έπειτα από 2 χρόνια ενασχόλησης σχεδόν με το άθλημα μπορώ να σου πω ότι εάν είναι να το ξεκινήσεις πρόσεξε το BR , να παίζεις όταν έχει διάθεση , ποτέ να μην παίζεις κουρασμένος..

για νέους? ΠΆΡΤΥ πόκερ? TITTAN πόκερ , εάν θέλεις RAKE BACK τότε FULL TILT πόκερ..

θέλει μεγάλη υπομονή το παιχνίδι ,

καλή επιτυχία μαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες.

Δεν είμαι σίγουρος ότι πρέπει να ξεκινήσεις με Fixed Limit γιατί είναι πολύ διαφορετικό από το No Limit. Συν το ότι δεν θα μπορέσεις να βοηθηθείς τόσο, διότι οι περισσότεροι μιλάνε για NL. Πάντως σίγουρα με το FL θα χάσεις τα λιγότερα.

1) Εγώ θα σου προτείνω Full Tilt και Pokerstars αλλά σε αυτά τα αρχικά στάδια δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο.

2) Όπως συμβαίνει πάντα προτείνω κι εγώ την τριλογία του Harrington. Τι να κάνουμε είναι η βίβλος του πόκερ για αρχάριους... Μιλάει όμως μόνο για NL οπότε για FL θα πρέπει να σε κατευθύνω στους 2 τόμους του Brunson. Πρέπει να σου πω ότι τα βιβλία έχουν λίγο πολύ ξεπεραστεί. Μετά του Harrington ίσως είναι πιο ωφέλιμο να βλέπεις βιντεάκια σε training sites.

3) Ναι, γιατί όχι. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Holdem Manager για να συλλέγεις τα χέρια σου, να βλέπεις τα στατιστικά σου και τα στατιστικά των αντιπάλων σου. Από εκεί γίνεται ευκολότερα και η ανάλυση. Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις PokerTracker. Εργαλεία όπως Table Ninja, Table Scanner και Holdem Vision δεν σου χρειάζονται ακόμα. Αυτό που είναι καλό να έχεις μαζί με το Holdem Manager είναι το Leak Buster για να σε διευκολύνει στα αρχικά στάδια να καταλάβεις τις αδυναμίες σου.

4) Υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις. Ένα καλό αλλά συντηρητικό πλάνο είναι αυτό

http://www.pocketfives.com/blogs/jennifear

5) Διάβασμα και καλή τύχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι ρε μπρο 0.01-0.02 Fixed Λίμιτ θα χανεις το χρονο σου και δεν θα μαθαινεις κ τπτ.

Αρχισε απο το 0.25-0.5.

1) Δεν εχει διαφορα παντου τα micro stakes ειναι ευκολα.

2)Ασε τα βιβλια, ΜΑΘΕ ΤΕΛΕΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, υπαρχουν εκατονταδες αρθρα στο νετ και λιωσε στα βιντεο μεχρι να καταλαβεις πληρως τη στρατηγικη και τον τροπο σκεψης.

3) Ναι το χολντεμ μανατζερ ειναι μαστ, ειναι πολυ σημαντικο να βλεπεις ξανα τα χερια, να εντοπιζεις τα λαθοι σου κ να τα διορθωνεις. Τα στατιστικα των αντιπαλων στην αρχη δεν εχουν κ ιδιαιτερο νοημα.

4) Micro/low stakes 300ΒΒ (μεγαλα πονταρισματα) ειναι ΟΚ. Πχ για το 0,25-0.5 θες 150$, οταν τα κανεις 300$ πας στο 0.5-1, αν πεσεις στα 150$ κατεβαινεις παλι στο 0,25-0.5 και προχωρας καπως ετσι.

5) Το ποκερ ειναι αξιοκρατικο αν σχεδιασεις ενα καλο πλανο μελετης και αναλυσεις του παιχνιδιου και το ακολουθεις με πειθαρχια θα πετυχεις σιγουρα τους στοχους σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gamer0044

0.25/0.50;;; Ελπίζω να κάνεις πλάκα. Ειδικά για το ότι χρειάζεται 150 ευρώ για να παίξει εκεί. Είναι τρία buy in. Θα μπαστάρει σε 1 μέρα. Για να παίξεις με ασφάλεια σε αυτά τα όρια πρέπει να έχεις τουλάχιστον 50-100 full buy ins που σημαίνει 2.500-5.000 και μάλιστα για έναν παίχτη που είναι κερδισμένος και έχει σκαρφαλώσει μέχρι εκεί.

Πρέπει να βάλει 50-100 ευρώ και να παίξει 0.01/0.02 σε No Limit

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτον μίλα καλύτερα. Τι πάει να πει "συγκεντρώσου ρε"; Με ήξερες κι από χτες;

Δεύτερον δεν γράφεις πουθενά ότι μιλάς για Fixed Limit.

Τρίτον είναι και πάλι λίγα για έναν αρχάριο. 300BB είναι το starting bankroll ενός καλού παίχτη στο Fixed Limit, το παιδί τώρα αρχίζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gamer0044

0.25/0.50;;; Ελπίζω να κάνεις πλάκα. Ειδικά για το ότι χρειάζεται 150 ευρώ για να παίξει εκεί. Είναι τρία buy in. Θα μπαστάρει σε 1 μέρα. Για να παίξεις με ασφάλεια σε αυτά τα όρια πρέπει να έχεις τουλάχιστον 50-100 full buy ins που σημαίνει 2.500-5.000 και μάλιστα για έναν παίχτη που είναι κερδισμένος και έχει σκαρφαλώσει μέχρι εκεί.

Πρέπει να βάλει 50-100 ευρώ και να παίξει 0.01/0.02 σε No Limit

+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση που ασχοληθήκατε με εναν αρχάριο όπως εγώ :D

Διάβασα προσεχτικά τις απαντήσεις σας και τελικά με σιγουριά κατέληξα οτι θα ασχοληθώ με NL τελικά με το σκεπτικό ότι με αυτό ασχολείται ο κόσμος και είναι το πιο ουσιώδες-αληθινό πόκερ στην αρχική του μορφή.

Όπότε πλέον θα ακολουθήσω την διαδρομή του NL οριστικά στα χαμηλότερα ποσά που θα βρώ. Άρα πρέπει να βρω πίνακες που να μου εξηγούν πότε ανεβαίνω και πότε κατεβαίνω.Αυτό που δεν κατάλαβα καλά είναι πόσες φορές το ΒΒ να έχω;

Για προγραμματάκι κατέληγα στο pokertracker ,επίσης θα ψάξω να βρώ βιντεάκια για μικρά ποσά και στρατηγική.

Όσο αφορά την πλατφόρμα αντιλαμβάνομαι οτι ποκερσταρς και fulltilt έχουν την μεγάλη πίτα αλλά να φανταστώ και πολυ καλύτερο επίπεδο παικτών.Ίσως θα είναι πιο ευνοικό για μένα να αρχίσω πχ και από την Ελληνική εταιρία;Τι λέτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν αν χρειάζομαι 5.000+ΒΒ για τα παρακάτω θα πρέπει να έχω τα αντίστοιχα ποσά της διπλανής στήλης.

0.01-0.02=100$

0.02-0.04=200$

0.05-0.10=500$

0.10-0.20=1000$

0.20-0.40=2000$

0.50-1=5000$

Πότε ανεβαίνω level και πότε κατεβαίνω;

Πόσα τραπέζια παράλληλα να χειρίζομαι;

Ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρειάζεσαι 5.000BB+ για να παίξεις με ασφάλεια. Και το poker.gr μια χαρά είναι.

όχι ρε μελισουργε . είναι fixed limit . 300 BB η 3 buyins χρειάζεται άμα είναι winning παίχτης .τώρα επειδή μαθαίνει ίσος θέλει περισσότερο . δεν είναι όπως στο NL . δεν πρόκειται να μπει ποτέ allin . επειδή μαθαίνει τώρα 100$ στα 0.01/0.02 είναι υπεραρκετά . απλά είναι μόνο για να μάθεις . δε θα βγάλεις ποτέ κέρδος εκεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρειάζεσαι 5.000BB+ για να παίξεις με ασφάλεια. Και το poker.gr μια χαρά είναι.

όχι ρε μελισουργε . είναι fixed limit . 300 BB η 3 buyins χρειάζεται άμα είναι winning παίχτης .τώρα επειδή μαθαίνει ίσος θέλει περισσότερο . δεν είναι όπως στο NL . δεν πρόκειται να μπει ποτέ allin . επειδή μαθαίνει τώρα 100$ στα 0.01/0.02 είναι υπεραρκετά . απλά είναι μόνο για να μάθεις . δε θα βγάλεις ποτέ κέρδος εκεί

Όχι είπε ότι θα παίξει NL δεν μιλάμε για FL πια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν αν χρειάζομαι 5.000+ΒΒ για τα παρακάτω θα πρέπει να έχω τα αντίστοιχα ποσά της διπλανής στήλης.

0.01-0.02=100$

0.02-0.04=200$

0.05-0.10=500$

0.10-0.20=1000$

0.20-0.40=2000$

0.50-1=5000$

Πότε ανεβαίνω level και πότε κατεβαίνω;

Πόσα τραπέζια παράλληλα να χειρίζομαι;

Ευχαριστώ!!!

Σωστοί οι υπολογισμοί σου. Ανεβαίνεις μόλις έχεις το κατάλληλο bankroll για το επόμενο level όταν δηλαδή τα $100 τα κάνεις $200 πας στο 0.02/0.04 και ούτω καθεξής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...