Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Loose τραπέζι!!


kasper7

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!! Θα ήθελα την συμβουλή όσων επιθυμούν να απαντήσουν σχετικά με τον τρόπο που θα έπρεπε να αντιμετωπίσω το συγκεκριμένο τραπέζι live πόκερ που παίζω τον τελευταίο καιρό!! Το παιχνίδι είναι 1-2 με έναν γύρο τέξας και έναν γύρο όμαχα.

Mε ότι φύλλο κι αν κάνω raise, πάντα βρίσκω περισσότερη πελατεία από όση θα ήθελα. Ποντάρω σε παιχνίδι 1-2 κρατώντας ΑΚ στα χέρια μου και παίρνω 5 call ... κάνω re-raise με Ντάμες στα 50 και πάλι παίρνω 5 call . Και οι περισσότεροι το κάνουν απλά για να δουν ένα φλοπ. Απέναντι σε 4 και 5 παίκτες κάθε φορά το χέρι μου γίνεται υπερβολικά αδύναμο.

Επίσης κανένας δεν ξέρει τι σημαίνει μπλόφα... οπότε δεν μπορώ να μπλοφάρω κανέναν αντίπαλο, μιας και πάντα κάποιος φτάνει στο άνοιγμα. Πληρώνομαι μόνο αν κάτσουν τα φύλλα μου κάτω. Προσπαθώ να παίζω ένα tight -aggresive στυλ παιχνιδιού. Περιορισμένο εύρος φύλλων και να τα ποντάρω δυνατά, ώστε όταν έχω τον καλύτερο δυνατόν συνδυασμό να πληρώνομαι για όλες τις υπόλοιπες.

Θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπα παντού τα ίδια είναι στο live .

Κανείς raise 8 και 10 x το BB και θα δεις 5 call στα σίγουρα

θα περιμένω και εγώ μήπως και βρεθεί καμία λύση εδώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι ποτε δε μπορεσα να τα καταλαβω αυτα τα ποστ.Αν κανεις raise 4ββ και σε βλεπουν 5 ατομα την αλλη φορα κανα 8.Αν παλι σε βλεπουν καντα 10.Αυτο ευλογια ειναι για σενα.Αφου δε τρων μπλοφες απλο...μη μπλοφαρεις!!Απλα προσπαθω να σου πω οτι και εγω καποτε ειχα σκεφτει σαν κ σενα και ελεγα πως εκανε τετοιο call αλλά τελικά αυτός που έφταιγε ήμουν εγώ που επιχείρησα μπλόφα σε παίκτη που δε θα πάει πάσσο.

Τέλος το μυστικό για μένα είναι να έχεις μεγάλο βανκρολλ σε τέτοια τραπέζια.Να μη νιώθεις περίεργα με τα ποσά που ποντάρεις και να μπορείς να κανείς το παιχνίδι σου.Να έχεις υπομομονη να βαράς δυνατά τα καλά σου φύλλα και τα κέρδη θα έρθουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπα παντού τα ίδια είναι στο live .

Κανείς raise 8 και 10 x το BB και θα δεις 5 call στα σίγουρα

θα περιμένω και εγώ μήπως και βρεθεί καμία λύση εδώ

είχα το ίδιο πρόβλημα. παίζεις η σετ η μεγάλα ζευγάρια. εύκολο . . . τα raises που κανείς φρόντισε να είναι μεγαλύτερα αν είσαστε deep αλλιώς allin preflop

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης μπορεις να παιζεις πολλα small pairs και suited connectors γιατι συνηθως θα εχεις τα odds ( και pot και implied ) να πληρωθεις αν χτυπισεις κατι καλο.

Και πολυ βασικο καλα reads των αντιπαλων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ και με lalimeno και marcelo ,το πρόβλημα με το γ…….ένο το poker –όποια παραλλαγή και να παίζεις- είναι ότι πρέπει να προσαρμόζεσαι ανάλογα με το τραπέζι και τους παίχτες που αντιμετωπίζεις ,κάθε μέρα είναι διαφορετική .Και εγώ στις αρχές που ξεκίνησα και δεν ήξερα τη τύφλα μου (όχι ότι τώρα ξέρω ) προσπαθούσα να παίξω τυποποιημένα να κάνω ότι λένε τα βιβλία με κανόνες κλπ .έχανα και χτυπιόμουνα σαν το χταπόδι και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί με raise 5-6-7 ββ μπήκανε με άκυρα φύλα γιατί το ένα γιατί το άλλο ….. τα loose τραπέζια μη τα φοβάσαι καθόλου θέλει πειθαρχία ,πείρα και βαθιά τσέπη θα το δεις και μόνο σου, με τη πείρα στη πορεία θα προσαρμόζεις το παιχνίδι σου χωρίς καν να το σκέφτεσαι ,τα χτυπήματα τα σου θα γίνουν πιο σκληρά και τα κέρδη δεν θα αργήσουν να έρθουν .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ' αρχάς να είσαι ευτυχισμένος που μπορείς να κάτσεις σε ένα τέτοιο τραπέζι. Είναι τα πιο εύκολα λεφτά που μπορείς να βγάλεις στο πόκερ. Πολύ πιο εύκολα από τα λεφτά που βγάζεις σε ένα tight τραπέζι.

Πρέπει να παίζεις τα καλύτερα αρχικά φύλλα (μεγάλα ζευγάρια και ΑΚ, ΑQ) πάντοτε με raise. Το πόσο raise θα κάνεις εξαρτάται από το τραπέζι. Βλέποντας και κάνοντας. Αν ρίξεις 5 BB και μείνουν όλοι, την επόμενη φορά 7. Αν μείνουν όλοι, την επόμενη 10 κ.ο.κ. Θα φτάσεις στο σημείο να έχεις 1-2 παίχτες στην παρτίδα με τους άσους ή τους ρηγάδες σου, που είναι και το ζητούμενο. Επίσης μπορείς να παίζεις με limp όλα τα μεσαία και μικρά ζευγάρια καθώς και τα suited connectors (λόγω implied odds) και να δεις φτηνά ένα flop όπου αν πετύχεις set ή μεγάλο draw ή 2 pair, πας για καλή πληρωμή.

Όπως σου είπαν και οι άλλοι σε αυτά τα τραπέζια θέλει bankroll και εγώ συμπληρώνω ότι θέλει και ψυχραιμία. Θα φας άπειρα bad beat από τύπους που αποφάσισαν ότι ήρθε η ώρα να παίξουν το 6-2 off suit τους μέχρι το τέλος. Δεν πειράζει, εσύ χαίρεσαι που σε έκαναν call και ήσουν μπροστά στις πιθανότητες, και συνεχίζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έστω ότι κάποιος παίζει σε τέτοια τραπέζια και έχει βρει το σωστό πλάνο για να τα αντιμετωπίζει και να βγάζει χρήματα. Δεν νομίζω ότι θα έβγαινε σε ένα thread να το πει. γνώμη μου πάντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ' αρχάς να είσαι ευτυχισμένος που μπορείς να κάτσεις σε ένα τέτοιο τραπέζι. Είναι τα πιο εύκολα λεφτά που μπορείς να βγάλεις στο πόκερ. Πολύ πιο εύκολα από τα λεφτά που βγάζεις σε ένα tight τραπέζι.

Πρέπει να παίζεις τα καλύτερα αρχικά φύλλα (μεγάλα ζευγάρια και ΑΚ, ΑQ) πάντοτε με raise. Το πόσο raise θα κάνεις εξαρτάται από το τραπέζι. Βλέποντας και κάνοντας. Αν ρίξεις 5 BB και μείνουν όλοι, την επόμενη φορά 7. Αν μείνουν όλοι, την επόμενη 10 κ.ο.κ. Θα φτάσεις στο σημείο να έχεις 1-2 παίχτες στην παρτίδα με τους άσους ή τους ρηγάδες σου, που είναι και το ζητούμενο. Επίσης μπορείς να παίζεις με limp όλα τα μεσαία και μικρά ζευγάρια καθώς και τα suited connectors (λόγω implied odds) και να δεις φτηνά ένα flop όπου αν πετύχεις set ή μεγάλο draw ή 2 pair, πας για καλή πληρωμή.

Όπως σου είπαν και οι άλλοι σε αυτά τα τραπέζια θέλει bankroll και εγώ συμπληρώνω ότι θέλει και ψυχραιμία. Θα φας άπειρα bad beat από τύπους που αποφάσισαν ότι ήρθε η ώρα να παίξουν το 6-2 off suit τους μέχρι το τέλος. Δεν πειράζει, εσύ χαίρεσαι που σε έκαναν call και ήσουν μπροστά στις πιθανότητες, και συνεχίζεις.

Αυτό προσπαθώ να κάνω...όμως το μεγάλο μου μειονέκτημα είναι πως δεν έχω μεγάλη κάβα για να περιμένω... τώρα προσπαθώ σιγά σιγά να την χτίσω!! Από ψυχραιμία και υπομονή είμαι πλήρης!! Προχθές σε παιχνίδι texas 1-2, παίζω από button AJ ομόχρωμο, με την παρτίδα να έχει 3 limpers μέχρι εμένα. Εγώ κάνω raise στα 15 και παίρνω 4 call στην παρτίδα. Στο flop ανοίγει Α 5 3 άχρωμο. Τσεκ το ΒΒ, Raise από μπροστά στα 30 ο UTG , πάσο ο επόμενος, raise στα 75 εγώ. Πάσο το ΒΒ, call ο αρχικός raiser και μένουμε οι 2 μας. Στο turn ανοίγει κι άλλο 3. Τσεκ ο άλλος, all - in εγώ τα υπόλοιπα 90 που έχω μπροστά μου!! Call ο άλλος με Α5 άχρωμο. Στο river ανοίγει ένα 6 και χάνω την παρτίδα. Θα ήθελα τα σχόλιά σας. Προκαταβολικά σας λέω πως από την αρχή της παρτίδας είχα τοποθετήσει τον συγκεκριμένο παίκτη σε Α με χαμηλό kicker και μου είχε καρφωθεί πως έχει είτε κάτι σε Α7, Α8, Α9 ή Α2, Α4, χωρίς να αποκλείω οποιονδήποτε άλλον Α, εκτός από ΑΚ, ΑQ. Την παρτίδα την έπαιξα με τον συγκεκριμένο τρόπο γιατί ήξερα ο συγκεκριμένος παίκτης δεν θα πέταγε ποτέ έναν Α που είχε διπλώσει στο flop . Τα σχόλια σας παρακαλώ και την κριτική σας, όσο σκληρή κι αν είναι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μόλις του είπες πως να bustaristei απτό 1ο sesion .ειδικά τα μεγάλα raise με το aq και το ak θα αποδώσει μάλλον.

Για ποιόν ακριβώς λόγο είναι λάθος το μεγάλο raise με ΑΚ; Είπα τόσο μεγάλο ώστε να μείνουν 1-2 άτομα. Μη μου πεις ότι είναι λάθος επειδή έχασε την συγκεκριμένη παρτίδα. Ήταν συνδυασμός ατυχίας και bad play. Οπότε εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί θα μπαστάρει από το πρώτο session; Πιο +EV κατάσταση από ένα μάτσο calling stations δεν υπάρχει. Είπαμε προϋπόθεση είναι να έχει το κατάλληλο bankroll.

Οπότε φίλε μου αν δεν έχεις 10.000-20.000 μην παίζεις 1-2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μόλις του είπες πως να bustaristei απτό 1ο sesion .ειδικά τα μεγάλα raise με το aq και το ak θα αποδώσει μάλλον.

Για ποιόν ακριβώς λόγο είναι λάθος το μεγάλο raise με ΑΚ; Είπα τόσο μεγάλο ώστε να μείνουν 1-2 άτομα. Μη μου πεις ότι είναι λάθος επειδή έχασε την συγκεκριμένη παρτίδα. Ήταν συνδυασμός ατυχίας και bad play. Οπότε εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί θα μπαστάρει από το πρώτο session; Πιο +EV κατάσταση από ένα μάτσο calling stations δεν υπάρχει. Είπαμε προϋπόθεση είναι να έχει το κατάλληλο bankroll.

Οπότε φίλε μου αν δεν έχεις 10.000-20.000 μην παίζεις 1-2.

Φίλε μου θα συμφωνήσω πως δεν έχω την κατάλληλη κάβα για να παίζω στα συγκεκριμένα όρια, απλά θέλω να δοκιμάσω λίγο τις δυνάμεις μου στο live πόκερ και είναι τα πιο προσιτά όρια που μπορώ να βρω. Δώσε μου λίγο την άποψή σου για το bad play που αναφέρεις πιο πάνω. Συμφωνώ μαζί σου πως δεν έπαιξα καλά την συγκεκριμένη παρτίδα αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις άλλων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρχικά ποτέ δν μπορείς να υπολογίσεις το πόσοι θα μείνουν στο hand ,αν κάποιος θέλει να παίξει το hand του θα το παίξει ,πρόσφατα είχαμε μπει 2 άτομα all in preflop ,και ένας ξέμπαρκος 3ος κάλεσε με 8-6 γιατί λέει είχα τα μικρά και σεις τα μεγάλα άρα θα κερδίζα...δεν μπορείς να χτίσεις υπέρ pot με 1 pair ,συνήθως αυτά τα table είναι άπειρα passive . απλά όταν σου ποντάρουν foldareis τους άσους και ψάχνεις κάτι που να μοιάζει με set για να παίξεις. imo ak kai 9T preflop παιζοντε το ίδιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@LaB

Ναι ok άμα μιλάμε για τέτοια περίπτωση που μπαίνει all in preflop με 8-6 δεν διαφωνώ ότι το ΑΚ πάει χωρίς reraise. Και φυσικά δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς πόσοι θα μείνουν αλλά φαντάζομαι μετά από μερικές ώρες παιχνιδιού έχεις καταλάβει τι ακριβώς γίνεται με π.χ. 20bb raise.

@kasper7

Θεωρώ πως αφού έχεις read για μικρό άσσο σε τέτοιο board θα μπορούσε πολύ εύκολα να έχει 2 pair. Πας να πάρεις παραπανίσια αξία χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Το καλύτερο line για μένα είναι check/check turn και bet/call river σε λογικό bet (1/2 - 2/3 pot). Σε περίπτωση all in στο river το πετάς. Θα είχες χάσει πολύ λιγότερα με οποιαδήποτε από αυτές τις περιπτώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

position position position . έτσι παίζεις εκεί. ότι ποντάρουν έχουν . εκτός αν κάνουν donk bet στο river σε board με missed draws χωρίς να εχουν ποντάρει νωρίτερα . η όταν έρθει το flush . . . αν είσαι σε θέση καταλαβαίνεις ότι κάτι πάει στραβά και προχωράς σε μεγάλα laydowns αν χρειαστεί

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...