Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Κάπου λες έλεος...


kerkireos

Recommended Posts

***** Χέρι 2594759018 *****

15.00/30.00 Texas Hold'em (No Limit)

Χέρι που άρχισε: Κυριακή, 22 Μάιος 2011 10:48:38 μμ

Holdem (Με χρήματα/Τουρνουά)

Κάθισμα 1: karmeo74 (1500.00)

Κάθισμα 2: J 23 (1500.00)

Κάθισμα 3: kovárvány (1500.00)

Κάθισμα 4: makeijan (1500.00)

Κάθισμα 5: xrisb (1500.00)

Κάθισμα 6: Cris359 (1500.00)

Κάθισμα 7: THOMSON99 (1500.00)

Κάθισμα 8: fresta89 (1500.00)

Κάθισμα 9: JiraVT (1500.00)

Κάθισμα 10: vourligan (1500.00)

J 23 τοποθέτηση SB 15.00

kovárvány τοποθέτηση BB 30.00

** Μοίρασμα **

karmeo74 [N/A, N/A]

J 23 [N/A, N/A]

kovárvány [N/A, N/A]

makeijan [N/A, N/A]

xrisb [N/A, N/A]

Cris359 [N/A, N/A]

THOMSON99 [N/A, N/A]

fresta89 [N/A, N/A]

JiraVT [N/A, N/A]

vourligan [10h, 10d]

*** Γύρος Πονταρίσματος 1 ***

makeijan Τοποθέτηση ίδιου 30.00

xrisb Πάσο

Cris359 Πάσο

THOMSON99 Τοποθέτηση ίδιου 30.00

fresta89 Πάσο

JiraVT Τοποθέτηση ίδιου 30.00

vourligan Ανέβασμα σε 180.00

karmeo74 Πάσο

J 23 Πάσο

kovárvány Πάσο

makeijan Πάσο

THOMSON99 Πάσο

JiraVT Τοποθέτηση ίδιου 180.00

*** Flop(Ταμπλό): *** : [2s, 9s, Ad]

*** Γύρος Πονταρίσματος 2 ***

JiraVT Όλα μέσα 1320.00

vourligan Όλα μέσα 1320.00

*** Στροφή(Ταμπλό): *** : [2s, 9s, Ad, 4s]

*** Ποτάμι(Ταμπλό): *** : [2s, 9s, Ad, 4s, 2h]

*** Αναμέτρηση *** : Γκανιότα: 0.00 Συνολικό pot: 3105.00

karmeo74 Πάσο Κέρδος: 0.00

J 23 Πάσο Κέρδος: 0.00

kovárvány Πάσο Κέρδος: 0.00

makeijan Πάσο Κέρδος: 0.00

xrisb Πάσο Κέρδος: 0.00

Cris359 Πάσο Κέρδος: 0.00

THOMSON99 Πάσο Κέρδος: 0.00

fresta89 Πάσο Κέρδος: 0.00

JiraVT [3h, 5h] Κέντα στο πέντε Κέρδος: 3105.00

vourligan [10h, 10d] Δύο δεκάρια και δυάρια Κέρδος: 0.00

Δεν πιστευα οτι εχει άσσο,θεωρησα οτι λογω τον pot odds έκανε το call στο raise μου...

Για το μονο που μετανιώνω είναι οτι ήταν το πρώτο χέρι και δεν επρεπε να ρισκαρω τόσο πολυ...Αλλά έλεος με το all in ....Είχε 4 ουτς ουσιαστικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι ηταν απαραδεκτο? (αν και σωστό με βάση το τι κραταγε αλλα οκ αυτό δεν μπορουμε να το ξερουμε)...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή συμφωνώ ότι το call είναι κακό θα σου πω τη γνώμη μου.

Όπως λες και εσύ δεν είναι καλό να παίζουμε στη αρχή ενός τουρνουά τέτοια pot .Ουσιαστικά το call ικανοποιεί και μόνο τη περιέργεια μας αν έχει το φύλλο το οποίο μας κερδίζει και τίποτε άλλο.Τέτοια hero call σε βάθος χρόνου είναι αρνητικής προσδοκίας.Τώρα,το γεγονός ότι είχε τα odds , όπως λες, να κάνει call preflop με mediocre ίσως είναι σωστό αλλά αυτό ακριβώς δεν αποκλείει τη πιθανότητα να έχει κάνει loose call και με κακό άσσο (ίσως και α2 ή α9 και το play του είναι ενός fish που δε θέλει να δείς καλύτερο kicker για Aces up ).Σε δύναμη-περιοχή φύλλων λοιπόν (range ) είναι καλό να βάζουμε κάποιον και όχι αν έχει ή όχι το τάδε φύλλο.Θα θεωρούσα το all in εκ,μέρους σου από θέση (αν σε άφηνε) πιο αποδεκτό με βάση το gap concept . Θα ήταν χρήσιμο να ξέραμε και το buy in για να ερμηνεύσουμε και το κακό all in του αντιπάλου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οκ ευχαριστω...

Προφανως και δεν θα μπαινα καν στον κοπο να κανω ποστ την παρτιδα αν ειχε αλλο φυλλο...

Το buy in ήταν 2 ευρώ (ξεκίνησα να παίζω πριν 3-4 μήνες και δεν θελω να ανεβασω buy in αν δεν μαθω τα βασικα)

Postflop νομιζω το raise μου ηταν σωστό για να διώξει οσο περισσότερους limbers απλα δεν έδιωξε αυτόν που έπρεπε... :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον να στα πω και εγω μιας και ρωτησες αν και με καληψε σε μεγαλο βαθμο ο κερμιτ.Καταρχας μαλλον συμφωνω και εγω οτι ισως ειναι καλυτερα στην αρχη να εχουμε το σετ στο μυαλο μας.Αλλα και το bet σου δεν είναι κακο.Ωστοσο το καλλ αργοτερα ηταν πολυ κακο.Εχεις επενδυσει μονο 180 μαρκες και πας τα ρεστα σου νικωντας μονο μια χαζη μπλοφα.Δεν υπαρχει λογος να ρισκαρεις ολο το στακ σου εκει.Το play του αντιπαλου σου ειναι ακομη πιο κακο βεβαια.Αυτος και αν δεν ειχε λογω να ρισκαρει ολο το στακ του απο τη στιγμη που μπορουσες πολυ ευκολα να εχεις ακ, αq .

Γενικα οσο πιο εμπειρος γινεσαι θα καταλαβεις και μονος σου οτι στις αρχες πρεπει να γινεσαι ολο και πιο tight και να ψαχνεις ευκαιριες να μπεις με μεγαλο πλεονεκτημα εναντι των αντιπαλων σου.Προσωπικά για να καταλάβεις πόσο λάθος το θεωρώ ακόμη και αj να κρατούσα σχεδόν πάντα θα το πετουσα.1320 its still οκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

CO (t18606)

Button (t86541)

SB (t82803)

Hero (BB) (t88960)

UTG (t99281)

MP (t114601)

Hero's M: 23.72

Preflop: Hero is BB with A:heart:, 7:heart:

2 folds, CO bets t5000, 2 folds, Hero calls t2500

Flop: (t11250) J:heart:, 3:heart:, 5:club: (2 players)

Hero bets t14000, CO calls t13281

Turn: (t37812) 2:spade: (2 players)

River: (t37812) 8:club: (2 players)

Total pot: τ37812

Ποσταρεται καλυτερα ετσι τα χερια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνώμη θα ήταν εύκολο να κάνετε convert τα hands γτ ο τροπος αυτος δεν ειναι αισθητικα καλος ετσι ωστε ο αναγνωστης να μην χρειαζεται να βγαλει τα ματια του να διαβασει κατι τετοιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ εχω το Holdem manager και τα χερια τα επιλεγω τα κανω copy paste και μετα τα πεταω εκει στο κουτι στην ιστοσελιδα http://poker-tools.flopturnriver.com/Hand-Converter.php και μετα παταω μεταροπη

και απο εκει τα κανω επικοληση στα forums

αλλα τα χερια πρεπει να ειναι στα αγγλικα.

πειρματισου λιγο και τα το βρεις γτ θα ξαναποσταρεις hand και σιγουρα πολυ ξενερωνουν αν ποσταρονται ετσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οκ ευχαριστω...

Προφανως και δεν θα μπαινα καν στον κοπο να κανω ποστ την παρτιδα αν ειχε αλλο φυλλο...

Το buy in ήταν 2 ευρώ (ξεκίνησα να παίζω πριν 3-4 μήνες και δεν θελω να ανεβασω buy in αν δεν μαθω τα βασικα)

Postflop νομιζω το raise μου ηταν σωστό για να διώξει οσο περισσότερους limbers απλα δεν έδιωξε αυτόν που έπρεπε... :lol::lol::lol:

Στα αρχικά στάδια tourney οι περισσότεροι παίκτες είναι deepstack και όταν έχουμε και πολλούς limpers και καλή θέση συνδυάζονται όλες οι συνθήκες για να δούμε flop φτηνά με προοπτική το σετ mining το οποίο και σε βάθος χρόνου είναι πιο επικερδές.Δεν έχουμε εδώ κατά τη γνώμη μου τη περίπτωση που μπαίνουμε στη λογική "να διώξω limpers preflop " όσο το να δούμε φλοπ φτηνά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με qq αλλαζουν τα πραγματα, αλλα ποια η αποψη σας για jj ???Εγώ που παίζω τυρβο στνγο έχω ένα θεμα ακομα για το πως να τους παιξω σε εαρλυ stage

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με qq αλλαζουν τα πραγματα, αλλα ποια η αποψη σας για jj ???Εγώ που παίζω τυρβο στνγο έχω ένα θεμα ακομα για το πως να τους παιξω σε εαρλυ stage

Πολύ καλό το ερώτημα.

Καταρχήν θα πρέπει να εξετάσουμε το πρόβλημα αυτό σε σχέση με τη θέση μας.Αν μιλάμε για preflop squeze τότε είναι αυτονόητο ότι το play αυτό εξαρτάται απόλυτα από τη θέση μας.Άρα όσο λιγότερους έχουμε αριστερά μας τόσο το squeze μας εμπεριέχει μικρότερο ρίσκο. Το ερώτημα λοιπόν θα ήταν καλό να προσδιοριστεί σε σχέση με τη θέση και τη κατάσταση (limpers ,raisers ,first in the pot etc ..).

Χρήσιμο για τη συζήτηση αυτή είναι να έχουμε υπ,όψιν μας τις πιθανότητες να έρθει ενα overcard στο φλοπ στους jj μας σε περίπτωση που δεχτούμε call πρεφλοπ και αυτή είναι άρα και η πιθανότητα να έχουμε να πάρουμε δύσκολη απόφαση .Η πιθανότητα είναι περίπου 43% να μην έρθει overcard στο flop (ανάλογα η πιθανότητα για ΤΤ είναι περίπου 30% και για qq κοντα στο 60%).Θεωρώ τη διαφορά αυτή των 13% (JJ versus TT) αρκετή για να χειριστούμε τους jj γενικά με πιο επιθετικό τρόπο και ειδικά όταν το blind structure είναι γρήγορο αλλά πάντα σε σχέση με τη θέση μας.Με τη θέση που είχε ο φίλος στη παρτίδα,ΝΑΙ, θα έπαιζα τους JJ πιο γρήγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι σορρυ που δε το διευκρινισα αναφερομουνα στη περιπτωση της παρτιδας του κερκυραιου.Παντως συμφωνω και εγω οτι με jj μαλλον ειναι προτιμώτερο το bet

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TEXAS_HOLDEM, NO_LIMIT, T5-145521502-28

played at "Table #2" for USD TC from 2011-05-23 10:57 until 2011-05-23 10:58

Seat 1: Confuciusgr (5,500 in chips)

Seat 2: Jekishan (2,555 in chips)

Seat 3: alerigas (6,765 in chips)

Seat 4: garos9 (3,105 in chips)

Seat 5: Koufadonakos (6,605 in chips)

Seat 6: _mus_ (5,200 in chips)

Seat 7: VEGAgr (8,510 in chips)

Seat 8: Aeratos22vv (3,680 in chips)

Seat 9: souvlos (11,600 in chips)

Seat 10: koy1313 (4,415 in chips)

ANTES/BLINDS

koy1313 posts ante (20), Confuciusgr posts ante (20), Jekishan posts ante (20), alerigas posts ante (20), garos9 posts ante (20), Koufadonakos posts ante (20), _mus_ posts ante (20), VEGAgr posts ante (20), Aeratos22vv posts ante (20), souvlos posts ante (20), koy1313 posts small blind (100), Confuciusgr posts big blind (200),

PRE-FLOP

Jekishan folds, alerigas folds, garos9 folds, Koufadonakos folds, _mus_ folds, VEGAgr raises to 8,490 and is all-in, Aeratos22vv folds, souvlos folds, koy1313 folds, Confuciusgr calls 5,480 and is all-in.

FLOP [board cards: 6D,7H,KC ]

TURN [board cards: 6D,7H,KC,8S ]

RIVER [board cards: 6D,7H,KC,8S,3D ]

SHOWDOWN

VEGAgr shows [ 6C,7S ]

Confuciusgr shows [ QD,QH ]

VEGAgr wins 11,260.

SUMMARY

Dealer: souvlos

Pot: 11,260

Confuciusgr, loses 5,500

Jekishan, loses 20

alerigas, loses 20

garos9, loses 20

Koufadonakos, loses 20

_mus_, loses 20

VEGAgr, bets 5,500, collects 11,260, net 5,760

Aeratos22vv, loses 20

souvlos, loses 20

koy1313, loses 120

εδώ δε λες έλεος?

ongame αντε σοβαρεψου λιγο.

είπαμε downswing αλλά φτάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μην έρθει overcard στο flop (ανάλογα η πιθανότητα για ΤΤ είναι περίπου 30% και για qq κοντα στο 60%)

Η τραπουλα εχει 52 χαρτια και εστω κραταμε QQ ο αντίπαλος χχ

άρα μένουν 48 χαρτιά

όπου η πιθανοτητα να ερθει Κ ι Α ειναι 4 ρηγαδες και 4 ασσοι οποτε

8 στα 48 δηλαδη

περιπου 16,5 % να ερθει

το 60% να μην erthi απο που βγαίνει σαν αποτέλεσμα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...