Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

C-bet and Fold


babist

Recommended Posts

Γεια σας,ημουν σημερα σε ενα τουρνουα τησ ποκερ σταρ και θα η8ελα την γνωμη σας σε 2 χερια εαν εκανα καποιο λαθος ή εαν επραξα σωστα

Χερι 1:εδω ημουν με εναν παιχτη 32/13 σε 72 χερια που τον ειχα και θα η8ελα την γνωμη σας

PokerStars Game #62733412872: Tournament #423010211, $1.00+$0.10 USD Hold'em No Limit - Level VI (100/200) - 2011/05/30 14:34:33 EET [2011/05/30 7:34:33 ET]

Table '423010211 31' 9-max Seat #7 is the button

Seat 1: 1916mick (2555 in chips)

Seat 2: mariab25 (4650 in chips)

Seat 3: Dejavu2232 (13980 in chips)

Seat 4: vovau72 (11652 in chips)

Seat 5: Tamanten (6897 in chips)

Seat 6: Solovey12 (1390 in chips) is sitting out

Seat 7: k.girya (6452 in chips)

Seat 8: superfreund1 (1385 in chips)

Seat 9: spartano edu (10959 in chips)

superfreund1: posts small blind 100

spartano edu: posts big blind 200

*** HOLE CARDS ***

Dealt to Dejavu2232 [Th Tc]

1916mick: folds

mariab25: folds

Dejavu2232: raises 300 to 500

vovau72: folds

Tamanten: folds

Solovey12: folds

k.girya: folds

superfreund1: folds

spartano edu: calls 300

*** FLOP *** [5h 7s 5s]

spartano edu: checks

Dejavu2232: bets 660

spartano edu: raises 660 to 1320

Dejavu2232: calls 660

*** TURN *** [5h 7s 5s] [3d]

spartano edu: bets 2000

Dejavu2232: calls 2000

*** RIVER *** [5h 7s 5s 3d] [Kd]

spartano edu: bets 4200

Dejavu2232: folds

Uncalled bet (4200) returned to spartano edu

spartano edu collected 7740 from pot

spartano edu: doesn't show hand

*** SUMMARY ***

Total pot 7740 | Rake 0

Board [5h 7s 5s 3d Kd]

Seat 1: 1916mick folded before Flop (didn't bet)

Seat 2: mariab25 folded before Flop (didn't bet)

Seat 3: Dejavu2232 folded on the River

Seat 4: vovau72 folded before Flop (didn't bet)

Seat 5: Tamanten folded before Flop (didn't bet)

Seat 6: Solovey12 folded before Flop (didn't bet)

Seat 7: k.girya (button) folded before Flop (didn't bet)

Seat 8: superfreund1 (small blind) folded before Flop

Seat 9: spartano edu (big blind) collected (7740)

χερι 2:εκανα ενα σι-μπετ και θα ηθελα παλι την γνωμη σας εαν ηταν σωστο η μηπως επρεπε καποιο τσεκ(k.γιρύα 8/8 σε 30 χερια και ο ναγυλαζσω 25/17 σε 50 χερια)

PokerStars Game #62732505936: Tournament #423010211, $1.00+$0.10 USD Hold'em No Limit - Level IV (50/100) - 2011/05/30 13:53:51 EET [2011/05/30 6:53:51 ET]

Table '423010211 31' 9-max Seat #7 is the button

Seat 1: tarras54 (7148 in chips)

Seat 2: gold01985 (3000 in chips)

Seat 3: Dejavu2232 (6265 in chips)

Seat 4: vovau72 (6526 in chips)

Seat 5: arianptc01 (675 in chips)

Seat 6: Solovey12 (2590 in chips) is sitting out

Seat 7: k.girya (2600 in chips)

Seat 8: nagylazso (4971 in chips)

Seat 9: spartano edu (11080 in chips)

nagylazso: posts small blind 50

spartano edu: posts big blind 100

*** HOLE CARDS ***

Dealt to Dejavu2232 [4h 4d]

tarras54: folds

gold01985: folds

Dejavu2232: raises 150 to 250

vovau72: folds

arianptc01: folds

Solovey12: folds

k.girya: calls 250

nagylazso: calls 200

spartano edu: folds

*** FLOP *** [Td 5c 6h]

nagylazso: checks

Dejavu2232: bets 510

k.girya: folds

nagylazso: folds

Uncalled bet (510) returned to Dejavu2232

Dejavu2232 collected 850 from pot

*** SUMMARY ***

Total pot 850 | Rake 0

Board [Td 5c 6h]

Seat 1: tarras54 folded before Flop (didn't bet)

Seat 2: gold01985 folded before Flop (didn't bet)

Seat 3: Dejavu2232 collected (850)

Seat 4: vovau72 folded before Flop (didn't bet)

Seat 5: arianptc01 folded before Flop (didn't bet)

Seat 6: Solovey12 folded before Flop (didn't bet)

Seat 7: k.girya (button) folded on the Flop

Seat 8: nagylazso (small blind) folded on the Flop

Seat 9: spartano edu (big blind) folded before Flop

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΕ ΕΧΙΕ ΚΑΝΕΙ OUTPLAY ΜΕ ANY TWO ΙΣΩΣ Κ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ..ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟ DRAW ΚΕΝΤΆΣ ΕΚΕΙ Η ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ Κ SHOVAREIS Η ΤΑΣ ΠΕΤΑΣ ΑΜΕΣΩΣ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΛ ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤςΡΗ ΛΥΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ..ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΕΡΙ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΚΕΤ ΤΑ ΠΙΑΖΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΤ VALUE Κ ΔΝ ΚΑΝΩ RAISE ΑΠΛΆ ΙΣΒΣ ΚΑΛΈΣΩ ΈΝΑ RAISE ΑΝ ΔΝ ΒΡΩ ΈΝΑ ΚΑΛΌ ΦΛΟΠ ΤΕΛΕΙΒΣΕ ΤΟ ΧΈΡΙ ΚΑΛΉ ΣΥΝΈΧΕΙΑ ΙΣΒΣ ΝΑ ΕΊΜΑΙ ΛΑΥΟΣ ΑΠΛΆ ΑΥΤΉ ΕΊΝΑΙ Η ΓΝΏΜΗ Μ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γ**Α ΤΑ ΦΙΛΕ Γ**Α ΤΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

+1 για τα greeklish έχω αρχίσει και τιλτάρω άσχημα με τη γ***η σάπια παρωδία ελληνικών που έχει μολύνει το φόρουμ

o converter να πάρει το μπούλο asap enough with this shit

Edit moderator: Mε ctrl+g απενεργοποιείς τον converter...Για να είναι όμως ευανάγνωστα τα μηνύματα χρησιμοποιείτε μόνο ελληνικά εκτός φυσικά από όρους πόκερ (call/raise ktl.)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο 1ο τα δικα μου λεφτα εχουν μπει το αργοτερο στο turn , ή τουλάχιστον δεν πασαρω.

Στο 2ο ειτε κανεις ειτε δεν κανεις cbet εμενα δεν με ενοχλει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο 1ο χέρι, reraise στο flop στα 3100-3300. Αν παίξει allin μάλλον fold (αν και η απόφαση εδώ είναι opponent related. Εξαρτάται από την εικόνα του στο τραπέζι). Δυστυχώς εκεί μπορεί να έχει οτιδήποτε: 5άρι, combo draw, Α7, overpair στο board αλλά και overpair δικό σου και μπορεί κάποιες φορές να foldάρεις το χειρότερο χέρι, αλλά μένεις με 50bb. Τα 2000 παραπάνω τα έδωσες έτσι κι αλλιώς στο turn. Τουλάχιστον χρέωσέ τον αν είναι σε draw.

Στο δεύτερο χέρι fold pre ή το πολύ πολύ limp αν το τραπέζι είναι πολύ passive και δεν κινδυνεύεις με raise.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πρώτο χέρι αν callareis αυτό το turn μη foldareis ποτέ σε αυτό το river

Συμφωνώ ότι αν είναι να πασάρει καλύτερα στο turn (έτσι όπως παίχτηκε το flop), ωστόσο κάποιες φορές θα πέσει πάνω σε Κxss combo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο 1ο χέρι, reraise στο flop στα 3100-3300. Αν παίξει allin μάλλον fold .

Πώς μπορει να ειναι αυτό το καλυτερο play κοντρα στο range που του βαζεις?

Γιατί δεν βρίσκω κάτι καλύτερο: Fold σε ένα random miniraise δεν νομίζω και το call φάνηκε από την παρτίδα γιατί δεν είναι καλό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΣΗΜΑΊΝΕΙ ΌΤΙ ΜΈΝΕΙΣ ΜΕ 50 ΒΒ? ΔΛΔ ΓΊΝΟΜΑΙ OUTPLAY ΕΠΕΙΔΉ ΈXΩ ΆΚΟΜΑ ΜΆΡΚΕΣ? ΜΕ ΌΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΌ ΑΛΛΆ ΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΆ ΔΝ ΕΊΝΑΙ ΕΠΙΒΊΩΣΗ ΓΙΑ ΜΈΝΑ..ΣΥΜΦΩΝΏ ΜΕ ΚΑΣΠΑΒ ΤΟ ΠΟΛΎ ΣΤΟ TURN SHOVARISMA

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΣΗΜΑΊΝΕΙ ΌΤΙ ΜΈΝΕΙΣ ΜΕ 50 ΒΒ? ΔΛΔ ΓΊΝΟΜΑΙ OUTPLAY ΕΠΕΙΔΉ ΈXΩ ΆΚΟΜΑ ΜΆΡΚΕΣ? ΜΕ ΌΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΌ ΑΛΛΆ ΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΆ ΔΝ ΕΊΝΑΙ ΕΠΙΒΊΩΣΗ ΓΙΑ ΜΈΝΑ..ΣΥΜΦΩΝΏ ΜΕ ΚΑΣΠΑΒ ΤΟ ΠΟΛΎ ΣΤΟ TURN SHOVARISMA

Τι σου δίνει τόση σιγουριά ότι έγινες outplay και όχι outdraw; Εξάλλου, γι αυτό προτείνω 3bet στο flop για να μην κινδυνεύσουμε με outplay. Επίσης, τι θα σε κάνει call στο shove σου που θα κερδίζεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

outplayed έχει της πιο πολλές πιθανότητες να γίνει αν κάνει raise στο flop .αν κάνει raise στο φλοπ τότε θ πρέπει να callarei κιόλας κατ eme σε shove ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

outplayed έχει της πιο πολλές πιθανότητες να γίνει αν κάνει raise στο flop .αν κάνει raise στο φλοπ τότε θ πρέπει να callarei κιόλας κατ eme σε shove ...

Και όλα αυτά στο μονοδόλαρο; Έχω πει και παλαιότερα ότι όταν κάνουμε ανάλυση παρτίδας για την πιο σωστή κίνηση, δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει το buyin. Εδώ όμως δεν ισχύει γιατί προσπαθούμε να βρούμε την πιο σωστή κίνηση για την αντιμετώπιση του αντιπάλου. Έτσι λοιπόν, η πιθανότητα να υπάρξει τόσο leveling από τον αντίπαλο και να μας κάνει outplay, μετά το 3bet μας, ελαχιστοποιείται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, το ακούω αυτό από την αρχή του thread αλλά καλύτερη εναλλακτική που να έχει πιο εύκολες αποφάσεις δεν είδα να προτείνει κανείς...

Στο κάτω κάτω, είναι και εδώ θέμα σχεδιασμού... Αν δεν θέλω να φάω raise γιατί δεν ξέρω τι θα κάνω, κάνω check behind με ότι αυτό συνεπάγεται! Κάποιες φορές θα μου βγει σε καλό γιατί θα πάρω value από εκεί που δεν το περιμένω και κάποιες θα χάσω άπειρο είτε από underpair είτε από το free card. Δεν υπάρχουν πάντως συνταγές του στυλ 'μια κουταλιά της σούπας λάδι και μια σκελίδα σκόρδο'!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΑΛΛ ΙΝ ΠΟΤΈ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΛΆΘΟΣ ΆΣΕ Π ΚΌΒΕΙ Κ ΤΑ DRAWS ΓΝΒΜΗ ΜΟΥ....

Εκτός από τις φορές που θα ακούσεις call γιατί αν δεν είναι retarded θα είσαι crushed!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβώς όπως το παιξες για το πρώτο χέρι και call στο river (ελάχιστα crying ).... μην ξανακούσω για fold pre τα 4ρακια, δεν νομίζω ότι είναι καλό να δίνονται τέτοιες συμβουλές το 2011...σε τέτοια boards μάλιστα 60-70 % cbet ...αν είχες έναν αντίπαλο σε περισσότερα boards cbet

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ξανακούσω για fold pre τα 4ρακια, δεν νομίζω ότι είναι καλό να δίνονται τέτοιες συμβουλές το 2011

Και auto μάλιστα. Μπορείς να αποδείξεις ότι τόσο early στο τουρνουά και τόσο early position και χωρίς ante, είναι profitable play το raise με 44; Προφανώς αυτό που ρωτάω δεν έχει να κάνει με το αν είναι 2011, 2012 ή 2022...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

auto ? :shock: ναι μπορώ να το αποδείξω

Seat 3: Dejavu2232 (6265 in chips)

Seat 4: vovau72 (6526 in chips)

Seat 5: arianptc01 (675 in chips)

Seat 6: Solovey12 (2590 in chips) is sitting out

Seat 7: k.girya (2600 in chips)

Seat 8: nagylazso (4971 in chips)

Seat 9: spartano edu (11080 in chips)

για 2 παίχτες πάμε για set mining η outplay στο flop (όπως και έγινε,)με 60 bb effective ....για τον short έχουμε εύκολο call ,και ίσως με τους άλλους 2 να foldaroume σε AI

εξάλλου μιλάμε για το πιο soft game , ο αντίπαλος αν δεν πετύχει φεύγει εξαιρετικά συχνά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο soft και να είναι το game τις περισσότερες φορές θα έχεις flopάρει 3 overcards και θα είσαι oop και θες να μου πεις ότι θα κάνεις outplay τους άλλους profitably; Και σε reraise pre θα flatάρεις με σκοπό το set mining; Το risk/reward ratio είναι πάρα πολύ μεγάλο. Η περιγραφική απάντηση που δίνεις απέχει πολύ από απόδειξη με νούμερα και ranges ότι είναι profitable play...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι νούμερα και ranges ? μακάρι απλά να απομονωναμε έναν αντίπαλο, κυρίως το sb για position ...με τέτοιο board χωράει και second barrel με όμορφο turn ( outdraw εννοούσα πριν obv )

ποιος μίλησε για reraise pre ? εγώ βλέπω 2 flat ....αν φας 3bet pre και έχεις infos ότι ο αντίπαλος θα σου δώσει 60 ββ μπαίνεις όλο χαρά τόσο deep που είσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...