Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ-ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ ΧΕΡΙΩΝ


pol gt

Recommended Posts

Επειδή έφτασα πλέον στα όρια μου με την σκέψη πως δεν έχει νόημα πλέον η επένδυση χρόνου και χρήματος στο πόκερ, πριν τα παρατήσω θα ήθελα τις συμβουλές όσων από εσάς πιστεύουν πως υπάρχει τρόπος αλλαγής στην εξέλιξη και ανατροπή των αρνητικών καταστάσεων που φέρνουν διαρκώς χασούρα.

Μια γενική περιγραφή είναι η εξής:

85% - 90% των παρτίδων οι οποίες είναι δικές μου, που με εμφανίζουν δηλαδή κερδισμένο σε σχέση με τον σχηματισμό που έχουν τα φύλλα των αντιπάλων έως και το Τούρν, χάνονται στη συνέχεια με το άνοιγμα του Ρίβερ, ενώ δηλαδή έως την τέταρτη ανοικτή κάρτα είμαι δυνατότερος από τους αντιπάλους, η πέμπτη κάρτα τυχαίνει σε ποσοστό 85% - 90% και περισσότερο να κάνει δυνατότερο άλλον με αποτέλεσμα να χάνω την παρτίδα.

Πιο ειδική περιγραφή είναι η εξής:

Όταν έχω στο χέρι ΚΚ ή QQ ή JJ ή και μικρότερο ζευγάρι και ανοίξω ποντάροντας και ανεβάζοντας το ποτ (ανεξάρτητα το ύψος σε ΒΒ που μπορεί να είναι 3 και 4 και 5 και 6 φορές αλλά και περισσότερο ορισμένες φορές του ύψους του ΒΒ) στις 10 φορές τις 8 θα ανοίξει κάτω ήδη από το φλοπ Α (άσσο). Δεν είναι απαραίτητο βέβαια, αλλά τις περισσότερες φορές όποιος έχει άσσο στο χέρι σε κάποιο ποντάρισμα και ανέβασμα πριν το φλοπ ακολουθεί. Επομένως κάνει επαφή στον άσσο και σπάνια κάποιος θα παραιτηθεί από την παρτίδα όσο κι αν προσπαθήσεις να δείξεις πως είσαι δυνατότερος, ποντάροντας δυνατά στη συνέχεια, από ένα ζευγάρι άσσους τους οποίους έχει.

Σε ίδιες συνθήκες, εάν με το άνοιγμα του φλοπ σχηματίσω Σετ, στις 10 φορές τις 8, τυχαίνει να ανοίξουν κάτω 3 και 4 κάρτες όμοιου χρώματος ή 3 και 4 κάρτες σειράς (δηλαδή κάρτες που με την μία ή δύο κάρτες του αντιπάλου σχηματίζουν κέντα), με αποτέλεσμα να χάνω την παρτίδα είτε από χρώμα είτε από κέντα, κι αυτό σε ποσοστό 8 στις 10.

Το ίδιο ισχύει όταν σχηματίσω κέντα με το άνοιγμα του φλοπ ή του Τούρν. 8 στις 10 φορές το άνοιγμα του Ρίβερ θα έχει συμπληρώσει 3 και 4 κάρτες όμοιου χρώματος με αποτέλεσμα 8 στις 10 φορές να χάσω από χρώμα.

Αυτά που περιγράφω πριν, είναι δηγματοληπτικά μέσα από την εμπειρία μου στο παιγχνίδι του πόκερ και στατιστικά απόλυτα ακριβή. Θα αναφέρω ακόμη περισσότερα παραδείγματα σε προσεχή μηνύματα. Προς το παρών θα ήθελα, και θα παρακαλούσα, να μου εκθέσετε την γνώμη σας για το πως θα μπορούσα να διαχειριστώ τις καταστάσεις των παρτίδων που περιέγραψα πιο πάνω.

Ευχαριστώ εκ προτέρων και εύχομαι, ποτέ να μην έχετε την εμπειρία την δική μου στο πόκερ κι όταν πιάνετε εσείς ένα ζευγάρι ο αντίπαλος να πιάνει δύο, όταν πιάνετε εσείς δύο ζευγάρια ο αντίπαλος να πιάνει Σετ, όταν πιάνετε εσείς Σετ ο αντίπαλος να πιάνει Κέντα, όταν εσείς πιάνετε Κέντα ο αντίπαλος να πιάνει Χρώμα, όταν εσείς Χρώμα ο αντίπαλος Φουλ ή όταν εσείς Φουλ ο αντίπαλος ακόμη πιο δυνατό Φουλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοιτα αυτα που λες εχουν συμβει σε ολους, το θεμα ειναι πως το αντιμετωπιζεις. Αν δεν παρεκλινει το σωστο παιχνιδι σου απο την ατυχια δεν υπαρχει προβλημα.. Και στο λεω τωρα που παιζω ενα session με 20 Won at showdown και ειμαι σε monkey tilt.. :P

Δεν εισαι ο πιο ατυχος στον κοσμο συμβαινει σε ολους(Σε αλλους περισσοτερο σε αλλους λιγοτερο) ειναι στατιστικη διακυμανση.. Αν εισαι winner θα επανερθεις αν εισαι marginal loser/break even με την ατυχια και το tilt θα γινεις big loser..

Θυμησου επισης οτι το ποκερ δεν ειναι για ολους και δεν δειχνει ηττοπαθεια η παραιτηση να σταματησεις κατι που πλεον δεν σε ευχαριστει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο κείμενο σου λες ότι τα στατιστικά είναι "απόλυτα ακριβή". Χρησιμοποιείς κάποιο tracker για να μαζεύεις όλα τα χέρια (και όχι μόνο τα bad beat);

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όλοι μας (προφανός και εγώ ) θυμόμαστε μόνο τα bad beat που τρώμε και όχι αυτ΄που ρίχνουμε! οκ προφανώς και υπάρχουν φάσεις που θα έρθουν μαζεμένα! για να δείς αν όντος συμβαίνει αυτό πρέπει να καταγράψεις ένα μεγάλο αριθμό χεριών!

πχ. εμένα θα σου δώσω για παράδειγμα στοιχεία δικά μου.

τον προηγούμενο μήνα υπήρχαν session που έτρεξα με -300ΒΒ αλλά στο σύνολο του μήνα ήμουν + απο το expected

εγώ θυμάμαι μόνο τα bad beat που έφαγα ίσως γιατί ήταν σε περίεργα σημεία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όλοι μας (προφανός και εγώ ) θυμόμαστε μόνο τα bad beat που τρώμε και όχι αυτ΄που ρίχνουμε! οκ προφανώς και υπάρχουν φάσεις που θα έρθουν μαζεμένα! για να δείς αν όντος συμβαίνει αυτό πρέπει να καταγράψεις ένα μεγάλο αριθμό χεριών!

πχ. εμένα θα σου δώσω για παράδειγμα στοιχεία δικά μου.

τον προηγούμενο μήνα υπήρχαν session που έτρεξα με -300ΒΒ αλλά στο σύνολο του μήνα ήμουν + απο το expected

εγώ θυμάμαι μόνο τα bad beat που έφαγα ίσως γιατί ήταν σε περίεργα σημεία!

Αν κρινω απ'το skype κωστα εσυ δεν τα ξεχνας ποτε χαχα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

-ΠΟΛΛΆ !!!

ρε γιατί με κοροϊδεύεται όλοι????? εγώ φταίω που νευριάζω οταν κάνει ο άλλος call 40bb στο turn και έχει 2 aouts και του κάθονται ?

ΥΓ παρακαλώ ΒΑΝ σε αυτούς που με κοροϊδεύουν :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδιά ευχαριστώ για την προσοχή και τις συμβουλές σας. Σας παρακαλώ όμως αν γίνετε μην χρησιμοποιείτε τους όρους στα εγγλέζικα αλλά αποδώστε τους στα ελληνικά γιατί δεν καταλαβαίνω διαφορετικά σε πολλά σημεία τι λέτε.

Δεν έχω κάποιο πρόγραμμα βοηθιτικό που να καταγράφει τις εξελίξεις στα τραπέζια. Κάποτε είχα αυτοσχεδιάσει έναν πίνακα και σημείωνα. Με το πέρασμα του χρόνου και την εμπειρία απόκτησα μία στατιστική, η οποία σημειοτέον δεν ισχύει για όλους καθώς παρακολουθώ και την εξέλιξη των χεριών άλλων παικτών, και η στατιστική αυτή ισχύει και είναι πάντοτε μέσα στα όρια όσα τραπέζια κι αν αλλάξω, κι αλλάζω πολλά κατά την διάρκεια που παίζω έως ότου μου ταιριάξει κάποιο και συνεχίσω εκεί. Για παράδειγμα δεν κάθομαι σε τραπέζι πάνω από 20 παρτίδες όταν στις 15 από αυτές μου μοιραστούν φύλλα κάτω από το 10, που δεν έχουν δυνατότητα κέντας (π.χ. 2-9, 2-7 κ.ά.) και που είναι διαφορετικού χρώματος, και επίσης όταν ενώ έχω καλές κάρτες χάνω παρτίδες από κατώτερα φύλλα επειδή έτυχε και έπιασε συνδιασμό κάποιος αντίπαλος.

Ξέρω πως έχω αδυναμίες δυστυχώς όμως ενισχύονται από την αποκτειθήσα εμπειρία η οποία δεν βοηθά να βελτιώσω το παιγχνίδι μου αλλά αντίθετα με κρατάει εγκλωβισμένο. Και πως άλλωστε να γίνει διαφορετικά όταν εξελίσονται τα πράγματα με τον τρόπο που περιέγραψα στο πρώτο μήνημα ;;;

Ή όταν ανοίξω το παιγχνίδι με Α-Κ ή Α-Ντάμα και 9 στις 10 δεν μου δώσει επαφή κερδίζοντας στο τέλος την παρτίδα κάποιο ζευγαράκι ή άλλος συνδιασμός.

Περνάει ορισμένες φορές από τη σκέψη μου, οδηγούμε δηλαδή εκεί, μήπως με σαμποτάρουν με κάποιον τρόπο. Γιατί η συχνότητα είναι τόσο πυκνή που απορώ γιατί ακόμη και ταινία να γυρνούσαμε δεν ήταν δυνατόν να σκηνοθετηθεί κάτι τέτοιο επειδή δεν θα είχε καμία φυσικότητα. Για να καταλάβεται ακόμη καλύτερα πως έχει η κατάσταση θα σας αναφέρω το πλέον ακραίο και νομίζω πως ποτέ άλλοτε δεν συνέβη παρόμοιο γεγονός σε άλλον παίκτη.

Έπαιζα σε τραπέζι δύο παικτών με στίβα μαρκών 2$ και το ΒΒ στο 0.2 σεντ. Η συμφωνία ήταν το παιγχνίδι να γίνει σε Αλλ-ιν και μετά από 50 με 60 παρτίδες παράτησα. Στην διάρκεια αυτών των παρτίδων μου μοιράστηκαν και δυνατές κάρτες όπως ΑΑ και ΚΚ και Ντάμες και άλλα ζευγαράκια όπως επίσης και ΑΚ ή Άσσος Ντάμα και τα λοιπά. Αλήθεια σας λέω παιδιά, δεν κέρδισα ούτε μία μοναδική παρτίδα.

Άλλαξα λογαριασμούς, άνοιξα λογαριασμούς νέους από άλλα σημεία, καφέ-ιντερνέτ ή φιλικά σπίτια, δίνοντας όνομα και στοιχεία συγγενών, όμως δεν άλλαξε τίποτε. Η χασούρα, χασούρα.

Το κέρδος ελάχιστο και δεν καλύπτει ούτε τον διαθετημένο χρόνο ενασχόλησης. Περισσότερα κέρδισα όταν πριν καιρό εξαργύρωσα, πούλησα δηλαδή, τις εικονικές μάρκες που είχα κερδίσει σε διάστημα 2 ετών παρά ίδιο διάστημα που παίζω με αληθινά χρήματα.

Μήπως να το γυρίσω στα εικονικά χρήματα ;;; :lol: Θυμάμαι είχα μαζέψει 240.000.000 και μου έκανα πρόταση άλλοι παίκτες να αγοράσουν 10.000.000 εικονικών για 30$ αληθινών και μέσα σε 10 ημέρες ξεπούλησα. :lol:

Να το γυρίσω στα εικονικά άραγε;;; :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περνάει ορισμένες φορές από τη σκέψη μου, οδηγούμε δηλαδή εκεί, μήπως με σαμποτάρουν με κάποιον τρόπο. :

εσένα βρήκαν?

Έχω προϊστορία στο διαδίκτυο σε άλλους χώρους διάφορους του ποκερ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περνάει ορισμένες φορές από τη σκέψη μου, οδηγούμε δηλαδή εκεί, μήπως με σαμποτάρουν με κάποιον τρόπο. :

εσένα βρήκαν?

Έχω προϊστορία στο διαδίκτυο σε άλλους χώρους διάφορους του ποκερ.[/quote:c4ivdv80]

ty

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έπαιζα σε τραπέζι δύο παικτών με στίβα μαρκών 2$ και το ΒΒ στο 0.2 σεντ. Η συμφωνία ήταν το παιγχνίδι να γίνει σε Αλλ-ιν και μετά από 50 με 60 παρτίδες παράτησα. Στην διάρκεια αυτών των παρτίδων μου μοιράστηκαν και δυνατές κάρτες όπως ΑΑ και ΚΚ και Ντάμες και άλλα ζευγαράκια όπως επίσης και ΑΚ ή Άσσος Ντάμα και τα λοιπά. Αλήθεια σας λέω παιδιά, δεν κέρδισα ούτε μία μοναδική παρτίδα.

Πάσχεις από mpookio σύνδρομο μάλλον. Αλλά αυτός τουλάχιστον στις 100 παρτίδες κέρδιζε και τις 5. Εσύ έχεις το απόλυτο 60/60.

Έχω προϊστορία στο διαδίκτυο σε άλλους χώρους διάφορους του ποκερ.

Μίλησε μου pol .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω κάποιο πρόγραμμα βοηθιτικό που να καταγράφει τις εξελίξεις στα τραπέζια. Κάποτε είχα αυτοσχεδιάσει έναν πίνακα και σημείωνα. :

Μπορείς να μας εξηγήσεις πως ακριβώς είναι αυτός ο πίνακας που έχεις σχεδιάσει ?

Επίσης νομίζω πρέπει να υπολογίσεις και αλλά πράγματα όπως τα table dynamics και πως πάει το εκάστοτε action. Όταν hitάρεις set flopατο για παράδειγμα και σε aggressάρουν off position σε wet board είναι πολύ διαφορετικό από τις φορές που είσαι εσύ OOP και cbetάρεις γιατί στην πρώτη περίπτωση το range του villain είναι περισσότερο weighted towards strong hands/draws ενώ στο δεύτερο ενδεχόμενο πιθανότατα floatάρει weak ή με backdoors

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έπαιζα σε τραπέζι δύο παικτών με στίβα μαρκών 2$ και το ΒΒ στο 0.2 σεντ. Η συμφωνία ήταν το παιγχνίδι να γίνει σε Αλλ-ιν και μετά από 50 με 60 παρτίδες παράτησα. Στην διάρκεια αυτών των παρτίδων μου μοιράστηκαν και δυνατές κάρτες όπως ΑΑ και ΚΚ και Ντάμες και άλλα ζευγαράκια όπως επίσης και ΑΚ ή Άσσος Ντάμα και τα λοιπά. Αλήθεια σας λέω παιδιά, δεν κέρδισα ούτε μία μοναδική παρτίδα.

Πάσχεις από mpookio σύνδρομο μάλλον. Αλλά αυτός τουλάχιστον στις 100 παρτίδες κέρδιζε και τις 5. Εσύ έχεις το απόλυτο 60/60.

Έχω προϊστορία στο διαδίκτυο σε άλλους χώρους διάφορους του ποκερ.

Μίλησε μου pol .[/quote:ryodpp61]

Δεν είναι υπερβολές όσα έγραψα μα γεγονότα. Γι' αυτό ορισμένες φορές αναρωτιέμαι, αν και το θεωρώ αδύνατο, μήπως με σαμποτάρουν πιθανοί εχθροί σε συννενόηση με τις ποκεροσελίδες όπου παίζω. Για αυτό τι έχεις να πεις παρακάτω: Στις 10 φορές που είμαι θέση ΒΒ τις 7 με 8 θα μου μοιραστεί δυάρι. Και δεν το παίζω το 2 σχεδόν ποτέ, πολύ σπάνια.

Μίλησε μου pol .

Πριν κάνω χόμπι το πόκερ είχα άλλες ασχολίες και επαφές με άλλους ανθρώπους, όχι από τον χώρο του ποκερ. :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω κάποιο πρόγραμμα βοηθιτικό που να καταγράφει τις εξελίξεις στα τραπέζια. Κάποτε είχα αυτοσχεδιάσει έναν πίνακα και σημείωνα. :

Μπορείς να μας εξηγήσεις πως ακριβώς είναι αυτός ο πίνακας που έχεις σχεδιάσει ?

Επίσης νομίζω πρέπει να υπολογίσεις και αλλά πράγματα όπως τα table dynamics και πως πάει το εκάστοτε action. Όταν hitάρεις set flopατο για παράδειγμα και σε aggressάρουν off position σε wet board είναι πολύ διαφορετικό από τις φορές που είσαι εσύ OOP και cbetάρεις γιατί στην πρώτη περίπτωση το range του villain είναι περισσότερο weighted towards strong hands/draws ενώ στο δεύτερο ενδεχόμενο πιθανότατα floatάρει weak ή με backdoors

Δεν κατάλαβα τίποτε. Εάν θέλεις απόδωσε το παραπάνω στα ελληνικά. Για τον πίνακα, θα κοιτάξω να σκανάρω μία σελίδα και να σου στείλω ή δημοσιεύσω εδώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω κάποιο πρόγραμμα βοηθιτικό που να καταγράφει τις εξελίξεις στα τραπέζια. Κάποτε είχα αυτοσχεδιάσει έναν πίνακα και σημείωνα. :

Μπορείς να μας εξηγήσεις πως ακριβώς είναι αυτός ο πίνακας που έχεις σχεδιάσει ?

Επίσης νομίζω πρέπει να υπολογίσεις και αλλά πράγματα όπως τα table dynamics και πως πάει το εκάστοτε action. Όταν hitάρεις set flopατο για παράδειγμα και σε aggressάρουν off position σε wet board είναι πολύ διαφορετικό από τις φορές που είσαι εσύ OOP και cbetάρεις γιατί στην πρώτη περίπτωση το range του villain είναι περισσότερο weighted towards strong hands/draws ενώ στο δεύτερο ενδεχόμενο πιθανότατα floatάρει weak ή με backdoors

Δεν κατάλαβα τίποτε. Εάν θέλεις απόδωσε το παραπάνω στα ελληνικά. Για τον πίνακα, θα κοιτάξω να σκανάρω μία σελίδα και να σου στείλω ή δημοσιεύσω εδώ.[/quote:15048sws]

Εδώ εδώ !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@pol gt

Σε διαβεβαιώνω εγώ ότι δεν σε σαμποτάρει κανένας. Για να γίνει κάτι τέτοιο θα έπρεπε οι "εχθροί" σου να λαδώνουν τα poker rooms και μάλιστα με πολλά-πολλά χρήματα, διότι δεν θα ρίσκαρε κανένα site το όνομά του για π.χ. 1.000 ευρώ. Ας πούμε ότι κάποιος πλήρωσε το ελάχιστο... 50.000 ευρώ για να σε σαμποτάρει (το οποίο επαναλαμβάνω θα ήταν αστείο ποσό για ένα site ώστε να ρισκάρει να αποκαλυφθεί). Πώς ακριβώς θα βγάλει αυτά τε λεφτά; Από τα όρια που παίζεις μάλλον θα έπαιρνε δεκαετίες ή μάλλον ποτέ.

Αυτά τα λέω όχι μόνο για σένα, αλλά για όλους όσους έχουν θεωρίες συνωμοσίας στο μυαλό τους, οι οποίες δεν τους αφήνουν να παίξουν σωστό πόκερ.

Η συμβουλή μου είναι:

Καθαρίστε το μυαλό σας και διαβάστε βιβλία ή δείτε εκπαιδευτικά βίντεο ώστε να βελτιωθείτε. Αν εν τέλει δεν καταφέρετε να το αποβάλετε από τη σκέψη σας, σταματήσε να παίζετε online ποκερ, γιατί προφανώς δεν σας ευχαριστεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή έφτασα πλέον στα όρια μου με την σκέψη πως δεν έχει νόημα πλέον η επένδυση χρόνου και χρήματος στο πόκερ,

Μπορεις να μας πεις αν εχεις επενδυση χρονο στην μελετη του αθληματος;

Τι βιβλια εχεις διαβασει σχετικα με το ποκερ;

Εισαι συνδρομητης σε καποιο εκαπαιδευτικο σαιτ;

Σε τι ορια παιζεις και ποσα τραπεζια ταυτοχρονα;

Κανεις ανασκοπιση στις παρτιδες που επαιξες πολλα ββ;

Αποθηκευεις το ιστορικο απο τις παρτιδες στον υπολογιστη σου;

Αυτο ξερεις τι ειναι;

http://www.universal-replayer.net/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή έφτασα πλέον στα όρια μου με την σκέψη πως δεν έχει νόημα πλέον η επένδυση χρόνου και χρήματος στο πόκερ,

Μπορεις να μας πεις αν εχεις επενδυση χρονο στην μελετη του αθληματος;

Τι βιβλια εχεις διαβασει σχετικα με το ποκερ;

Εισαι συνδρομητης σε καποιο εκαπαιδευτικο σαιτ;

Σε τι ορια παιζεις και ποσα τραπεζια ταυτοχρονα;

Κανεις ανασκοπιση στις παρτιδες που επαιξες πολλα ββ;

Αποθηκευεις το ιστορικο απο τις παρτιδες στον υπολογιστη σου;

Αυτο ξερεις τι ειναι;

http://www.universal-replayer.net/

Μόλις πρόσφατα αγόρασα το Σούπερ Σύστεμ του Ντόϋλε και ξεκίνησα το κεφάλαιο για το Νο Λίμιτ αλλά στις 15-20 σελίδες το παράτησα γιατί δεν μου λέει τίποτε χρήσιμο. Βιντεοσκοπημένα όμως παιγχνίδια επαγγελματιών παρακολουθώ συχνά και έμαθα κάποια πράγματα που πριν αγνοούσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τίποτα χρισμιμο το σς? έλεος ρε φίλε δλδ οι περισοτεροι έλληνες ρίχνουν ευθηνη στα σίτες και όχι στο γεγονός πως δεν έχουν ιδέα απ τπ παιχνίδι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τίποτα χρισμιμο το σς? έλεος ρε φίλε δλδ οι περισοτεροι έλληνες ρίχνουν ευθηνη στα σίτες και όχι στο γεγονός πως δεν έχουν ιδέα απ τπ παιχνίδι....

Γιατί σου φένετε παράξενο;;; Εμένα δεν μου φάνηκε σε κάτι χρήσιμο, εσένα, προφανώς, ναι. Όμως μην κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια. Όσο για ιδέα σχετικά με το παιγχνίδι, σε πληροφορώ πως στα δικά μου αισθητήρια μεταφράζεται μη απαραίτητη η ιδιαίτερη ευφυϊα για να ανταπεξέλθη κάποιος και να αποκτήσει τον πνεύμα του ποκερ. Στην ουσία τρίχες είναι ανακατεμένες με μεγάλη δόση τύχης που εκφράζεται δυϊστικά, από την μία να έχεις τύχη να μην κάνει συνδιασμό ο αντίπαλος κι από την άλλη να σε ευνοήσει να κάνεις εσύ συνδιασμό. Και η μπλόφα και τα τυφλά πονταρίσματα για να πιέσεις τον άλλο να παραιτηθεί στην ίδια αυτή τύχη στηρίζεται. Εμένα με γοητεύει από την άλλη η ψυχολογική διάσταση αλλά επίσης και η διορατική στο να "συλλαμβάνω" το φύλλο που κρατά ο αντίπαλος. Βέβαια ορισμένα ακόμη αλλά είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορείς να μας εξηγήσεις πως ακριβώς είναι αυτός ο πίνακας που έχεις σχεδιάσει ?

Επίσης νομίζω πρέπει να υπολογίσεις και αλλά πράγματα όπως τα table dynamics και πως πάει το εκάστοτε action. Όταν hitάρεις set flopατο για παράδειγμα και σε aggressάρουν off position σε wet board είναι πολύ διαφορετικό από τις φορές που είσαι εσύ OOP και cbetάρεις γιατί στην πρώτη περίπτωση το range του villain είναι περισσότερο weighted towards strong hands/draws ενώ στο δεύτερο ενδεχόμενο πιθανότατα floatάρει weak ή με backdoors

Μικρός θεούλης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φίλε μου αν δεν βγάλεις απο το μυαλό σου ότο το ποκερ ειναί για τουσ τυχερους

μαλλον το παιχνίδι αυτό δεν ειναι για σενα και μην το περνεις προσωπικά αν ηταν για ολουσ κανεις δεν θα δουλευε και ολα μια χαρα

δεν ειναι ομως ετσι αν δεν καταλαβεις την διακυμανση του καθε τι ανοιγεις να παιξεις καλύτερα να το σταματησεις εδώ για να καλυτερεψη η προσωπικη σου ζωή

οταν φτάνεις στο σειμειο ολα να σου φταινε και να σε σαμποταρουν οπως λεσ σε στακές 0,10 0,20 τοτε φιλε το παιχνιδι σε εχει τιλταρει τελειως και δεν εισαι ο μόνοσ που το παθαινει αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...