Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ-ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ ΧΕΡΙΩΝ


pol gt

Recommended Posts

Pol εισαι ανθρωπος του πνευματος οπως φαινετε απο τα ποιηματα και τον τροπο που γραφεις.. Τι δουλεια εχεις με το ποκερ και τον τζογο?? Εχεις καλυτερα πραγματα να ασχοληθεις νομιζω.. Εγω δυστυχως θα σου πω την αληθεια και οχι συμβουλες για ποκερ, απλα δεν κανουν ολοι οι χαρακτηρες για το ποκερ και ειδικα οταν εισαι καποιας ηλικιας και το μυαλο σου δυσκολευεται πολυ να δεχθει νεα πραγματα και να κανει adapt που ειναι απαραιτητο αν θες να εχεις επιτυχια σε οποιοδηποτε παιχνιδι.. Πιστευω οτι δεν εχεις ελπιδες να βγαλεις χρηματα στα cash games να σου πω την αληθεια. Θα εχεις περισσοτερη τυχη να παιζεις τουρνουα για την πλακα σου και για να κυνηγας το ονειρο, εκει ναι μπορει να γινει και ειναι καλυτερο γιατι α) θα κερδισεις πολλα χρηματα μαζεμενα β) θα ειναι μια προσωπικη νικη για σενα. Tα cash games ειναι grinding και πολλα παραπανω που νομιζω δεν σου ταιριαζουν. Και εδω πολλοι που βγαζουν χρηματα απο tours θα καταστρεφοταν σε cash games μην νομιζεις οτι ισχυει μονο για σενα επειδη δεν εισαι καλος..

Αποψη μου παντα.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι epic thread !!!!!!!!!!!!! Τωρα μολις το διαβασα ολο!!!

@Pol

Ξέρεις, χαίρω απεριόριστης εκτίμησης από σημαντικούς ανθρώπους μέσα από τους χώρους των επιστημών, των γραμμάτων και των τεχνών, που από άγνοια βέβαια, άθελα σου, με αδικής λιγάκι, αλλά δεν πειράζει
.

Γιωργο μου μοιαζεις καλλιεργημενο ατομο, ανησυχο και με καλλιτεχνικες ευαισθησιες!! Μεχρι εδω ολα καλα και ειλικρινα εχεις τον σεβασμο μου!! Διαβασα και κατι απο τις δουλειες σου και την κριτικη την κραταω για μενα!

Πες μου τωρα κατι ειλικρινα....

οταν πατησες το link του ποκερλαντ ή ακομα και οποιαδηποτε σελιδα ή φορουμ που εχει σχεση με το ποκερ και δημοσιευσες την ερωτηση σου ή ακομα και τις σκεψεις σου...ήσουν απολυτα σιγουρος γι αυτο που εκανες?

Τα περισσοτερα μελη αφιερωσαν χρονο και κοπο για να σου αποδειξουν το ποσο λαθος ειναι ο συλλογισμος σου και αντι να πεις κι ενα ευχαριστω για τη βοηθεια...τουναντιον προσπαθησες να τους αποδειξεις (λανθασμενα και αδοξα) οτι ολοι τους ειναι λαθος εκτος απο σενα!

Ειδες οτι κανενας δε συμφωνησε μαζι σου σε καμια παραμετρο και πολυ ορθα κατα τη γνωμη μου! Μηπως και αυτοι συνομωτουν εναντιον σου? Μηπως μιζαρονται απο τα poker rooms στα οποια ειναι πελατες? Μηπως ειναι ολοι τους winning players ???

Ως ενα σημειο σε κατανοω που ψαχνεις καποιους νεους οικονομικους πορους μεσα απο την μπουρδελοκατασταση που ολοι μας βιωνουμε! Απλα διαλεξες λαθος τροπο και δρομο! Καποια στιγμη εγραψες οτι το ταλεντο σου ή ικανοτητα σου δεν ειναι αρκετη για να σου εξασφαλισει καποια καλα εσοδα (κατι τετοιο εγραψες πανω κατω), εδω διαφωνω!!! Ψαξτο καλυτερα και ας εισαι 44 ετων! Οτι ικανοτητα διαθετει ο καθενας μας πρεπει να την εκμεταλευεται μεχρι τελους! Αστο το ποκερ Γιωργο!! Γουσταρεις να παιζεις για την πλακα σου? Καντο...αλλα με διαφορετικη νοοτροπια και ετσι για να περνα η ωρα!

Οταν κι εγω ξεκινουσα να παιζω πριν κατι χρονια κατι τετοιες σαχλαμαριτσες σκεφτομουν σαν κι αυτες που κατεθεσες κι εσυ στο αρχικο σου ποστ! Ντραπηκα ομως να τις δημοσιευσω σε καποιο φορουμ για να μη με παρουν με τις πετρες τα παιδια εδω μεσα! Τι εκανα ξερεις? Για καποιο διαστημα διαβασα, ενημερωθηκα, ειδα παρτιδες, εμπαινα στα φορουμς και εβλεπα δημοσιευσεις και ουτε τολμησα να ξανασκευτω για θεωριες συνομωσιας εναντιον μου! Σιγουρα τα poker rooms δεν ειναι αγγελικα πλασμενα αλλα να θυμασαι οτι δεν φταινε αυτα γι αυτο αλλα οι περισσοτεροι "παιχτες" που τα εχουν χαλασει! Βλεπεις ειναι πολυς ο κοσμος που βιαζεται να πλουτισει!!!

Φιλικα....

Βαγγελης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι η προχθεσινή ημέρα, Δευταίρα 11 Ιουλίου. Παίζω στην http://www.ub.de/ σε τραπέζια 0.5$ / 0.10$ και έχω κάβα 50$. Μέσα σε μισή ώρα έχασα όλη την κάβα. Πως;;;

Έχω ΚQ καρδιές και ο αντίπαλος J7 ανόμοιο χρώμα.

Το φλοπ ανοίγει με ποτ 0.35$, από το ύψος των Μπλάϊντ, ούτε ο αντίπαλος πόνταρε πρε-φλοπ ούτε κι εγώ καθώς KQ είναι για εμένα από τα πιο άχρηστα φύλλα και επανειλλημένα τα πλήρωσα, και ανοίγει 7 καρδιά 7 σπαθί Α καρδιά.

Χαλαρά ποντάρω 0.30$ κι ο αντίπαλος απαντά με +3$. Έχει σχηματίσει τριάδα με τα εφτάρια. Εμένα το ύψος του πονταρίσματός του περιόρισε τις σκέψεις μου γύρω από τα ενδεχώμενα για το ποιές κάρτες κρατάει, και υπολόγισα ως πιθανότερο να έχει κι αυτός δύο καρδιές, οπότε σε αυτό το ενδεχώμενο είμαι ισχυρότερος και ακολουθώ το ποντάρισμα.

Το Τουρν (τέταρτη κοινή κάρτα) ανοίγει 5 καρδιά. Σχηματίζω το δυνατότερο χρώμα αφού κρατώ τον Ρίγα και ο Άσσος είναι κάτω, άρα αν ισχύει το ενδεχώμενο που υπολόγισα πριν η παρτίδα είναι δικιά μου, και ήταν μέχρι τη στιγμή εκείνη παρόλο τον λάθος υπολογισμό που έκανα, και χαλαρά ποντάρω 1$.

Ο αντίπαλος απαντά με all-in κι εγώ δεν μπορώ να απαντήσω διαφορετικά εκτός το να ακολουθήσω.

Ο Ρίβερ (πέμπτη κοινή κάρτα) ανοίγει Α και δίνει στον αντίπαλο Φουλ στα Εφτάρια με Άσσους.

Αυτό συμβαίνει καθημερινά αλλά επίσης και με εξωπραγματική αδιανόητη πυκνή συχνότητα.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.Ειλικρινα πρωτη φορα στη ζωη βλεπω τετοια αρρωστημενα πραγματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pot gt δεν κάθισα να διαβάσω όλα τα post ωστόσο από τα περισσότερα που διάβασα εγώ καταλαβαίνω πως δεν είσαι ανοιχτός σε καμία συμβουλή.. σου έχουνε πει μεν ένα σωρό άχρηστα πράγματα εδώ μέσα αλλά όσα χρήσιμα σου έχουν πει απλά τα αποριπτεις και τα βγάζεις λάθος με μια δικιά σου λογική με την ίδια ακριβώς με την οποία αντιμετωπίζεις το παιχνίδι..

Κοίτα, είμαι σε μια ηλικία που αρχίζουν να χαλαρώνουν οι νοητικές και αντιληπτικές ικανότητες και σιγά-σιγά να εξασθενεί και η λογική. Γι' αυτό βοήθησέ με να καταλάβω τι λες πιο πάνω δείχνοντάς μου μία ανάρτηση με λόγια μου τα οποία σε οδηγούν στην άποψή σου, την οποία ομολογουμένος εκφράζεις με εντυπωσιακή βεβαιότητα σε σημείο να με ξαφνιάζει. Ευτυχώς όμως που έχω συναίσθηση του γεγονότος πως σιγά-σιγά αρχίζω να χάνω τα λογικά μου και έτσι μετριάζεται το ξάφνιασμα, γιατί ναι μεν τα χάνω πλέον, όμως να μην συναισθάνομαι τον εαυτό μου και τις συμπεριφορές μου είναι πια κάτι που θα πρέπει να ΄φροντίσω με ειδικό, εννοώ πως θα πρέπει, αν ισχύουν όσα λες, να επισκεπτώ ψυχίατρο.

Γι' αυτό κάνε έναν κόπο και δείξε μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα περισσοτερα μελη αφιερωσαν χρονο και κοπο για να σου αποδειξουν το ποσο λαθος ειναι ο συλλογισμος σου και αντι να πεις κι ενα ευχαριστω για τη βοηθεια...τουναντιον προσπαθησες να τους αποδειξεις (λανθασμενα και αδοξα) οτι ολοι τους ειναι λαθος εκτος απο σενα!

Ειδες οτι κανενας δε συμφωνησε μαζι σου σε καμια παραμετρο και πολυ ορθα κατα τη γνωμη μου!

Όπου είναι έντονο μαύρο στα γράμματα της παράθεσης δικαιολόγησέ το δείχνωντας δικά μου λόγια που δικαιώνουν την αντίληψή σου.

Μηπως και αυτοι συνομωτουν εναντιον σου? Μηπως μιζαρονται απο τα poker rooms στα οποια ειναι πελατες? Μηπως ειναι ολοι τους winning players ???

Η διάκριση ξέρεις, αν και είμαι άθεος θα σου μιλήσω σε γλώσσα, ελπίζω γνώριμη σε εσένα, θεωρείτε από τους εκκλησιαστικούς πατέρες (Πατερική Γραμματεία) μία από τις ισχυρότερες και θεμελιώδεις αρετές. Δηλαδή, διάκριση πνευμάτων, να διακρίνει κάποιος, με άλλα λόγια, την φύση και ουσία των εννοιών που με όχημα τον λόγο, τα λόγια δηλαδή, εκφράζονται. Κι εγώ αυτό που λέω και ξαναλέω και ξαναλέω και ξαναμαναλέω είναι πως, αυτά που παθαίνω στο πόκερ είναι εξωπραγματικά, μη φυσιολογικά, και τελείως αδιανόητα για την λογική και εμπειρία που μέσα από αληθινές συνθήκες (αληθινό τραπέζι και αληθινή τράπουλα) αποκτά ένας παίκτης. Και η πυκνότητα είναι σε τέτοιο βαθμό πυκνή που αναπόφεκτα θα συμπεράνεις πως παίζει στα αλήθεια συνομωσία κι ας γνωρίζεις πως αυτό είναι αδύνατο. Τέλος πάντων, δεν έχω την πολυτέλεια για αερολογίες. Δείξε μου σε ποιό σημείο αντίκρυσες την συμπεριφορά που μου χρεώνεις, βεβαιώσου όμως πρώτα πως κατάλαβες καλά τα λόγια μου κι έπειτα απάντα.

Αστο το ποκερ Γιωργο!! Γουσταρεις να παιζεις για την πλακα σου? Καντο...αλλα με διαφορετικη νοοτροπια και ετσι για να περνα η ωρα!

Μπα, γιατί;;; Και ποιά νοοτροπία να υιοθετήσω δηλαδή;;; Και μην θεωρήσεις πως μου υπέδειξες τώρα τον λάθος συλλογισμό μου, όπως λες πως έκαναν κάποιοι άλλοι, γιατί πολύ απλά όχι μόνο δεν άγγιξες το νόημα όσων περιγράφω μα ούτε καν τα αφουγκράστηκες. Για την πλάκα μου και για να περνά η ώρα έπαιζα 3 χρόνια στο http://www.pkr.com/en/ Μάζεψα 240.000.000 $ playmoney. Μια ημέρα μου έγινε πρόταση από κάποιον στο σατ του pkr για να αγοράσει εικονικά $ δίνοντάς μου για αντάλλαγμα αληθινά $. Δέχτηκα. Ανοίξαμε στις οθόνες μας το ίδιο τραπέζι αληθινών χρημάτων πιάσαμε από μία θέση, πόνταρε αυτός το στακ του κρατώντας μόνο 1 δολλάριο, έλεγα εγώ all-in αυτός πήγαινε πάσο, και έτσι με τον ίδιο τρόπο συνεχίζαμε μέχρι να μου δώσει το συμφωνηθέν ποσό. Έπειτα πηγαίναμε σε τραπέζι εικονικών και με τον ίδιο τρόπο έπαιρνε από εμένα τα συμφωνηθέντα εικονικά χρήματα. Έπειτα διέδωσε αυτό που κάναμε σε γνωστούς του. Και την επόμενη ημέρα με "πλησίασε" άλλος στο σατ και μου ζήτησε να του πουλήσω. Δέχτηκα. Μάλιστα αυτός ο δεύτερος προσφέρθηκε από μόνος του να μου δώσει 1 δολλάριο παραπάνω στο 1.000.000 $ εικονικών από τον προηγούμενο. Και η τιμή έγινε 3 $ αληθινά για 1.000.000 $ εικονικά. Αυτός έπειτα το είπε σε άλλους κι έτσι από στόμα σε στόμα διαδόθηκε. Είχα ακόμη και παραγγελίες από κάποιους. Μου έλεγαν φερ' ειπείν ποια συγκεκριμένη ημέρα της εβδομάδος και πόσα εικονικά $ θέλουν να αγοράσουν. Σε 10-15 ημέρες ξεπούλησα. Και το γεγονός αυτό ήταν η αφορμή να το γυρίσω στα αληθινά και να παρατήσω τα εικονικά.

Οταν κι εγω ξεκινουσα να παιζω πριν κατι χρονια κατι τετοιες σαχλαμαριτσες σκεφτομουν σαν κι αυτες που κατεθεσες κι εσυ στο αρχικο σου ποστ!

Κοίταξε να δεις αγόρι μου κάτι που αγνοείς. Εγώ γνώρισα ανθρώπους στο διαδίκτυο οι οποίοι παίζουν 15 και 20 χρόνια πόκερ αλλά παίζουν και άλλα καλούδια. Άνθρωποι οικονομικά ευκατάστατοι και με δουλειές πολύ δυνατές, π.χ. κάποιον με δικό του ψυχιατρικό ιατρείο, άλλον με δικιά του κατασκευαστική εταιρεία, άλλον με γραφείο πολιτικού μηχανικού κλπ. κλπ. κλπ. Με ορισμένους αναπτύχθηκε επικοινωνία και πέραν του σατ στις ποκεροσελίδες. Και ποτέ κανένας δεν μου μίλησε με τον τρόπο που μου μίλησες εσύ αλλά το αντίθετο. Στην διάρκεια που γνωριζόμαστε, κυρίως όμως στις αρχές που μιλούσαμε μόνο για πόκερ, όταν ακούγανε τις θεωρίες μου για το ποκερ και τα επι μέρους, όλοι χωρίς εξαίρεση με παροτρύναν να παρατήσω το ηλεκτρονικό πόκερ και να ασχοληθώ με διοργανώσεις τουρνουά στην χώρα μας αλλά και σε διεθνή τουρνουά. Φένετε οι άνθρωποι αυτοί δεν είχαν την δική σου οξυδέρκεια και δεν διέκριναν τις σαχλαμαρίτσες μου, και μάλλον δεν ήξεραν τι έλεγαν. Καθόλου απίθανο μα το πιθανότερο αν λάβουμε σοβαρά υπ' όψιν την παρέμβασή σου. Επι της ουσίας όμως τίποτα. Αερολογίες και επίδειξη ισχύος θυμίζει περισσότερο, και όχι την έγνοια ενός σοβαρού συνομιλητή.

Σιγουρα τα poker rooms δεν ειναι αγγελικα πλασμενα αλλα να θυμασαι οτι δεν φταινε αυτα γι αυτο αλλα οι περισσοτεροι "παιχτες" που τα εχουν χαλασει! Βλεπεις ειναι πολυς ο κοσμος που βιαζεται να πλουτισει!!!
[/quote:3wtmuzad]

Εάν έμπαινες στον κόπο να προσπαθήσεις να παρακολουθήσεις τι θέλουν να περιγράψουν τα λόγια μου, θα διέκρινες και δεν θα σου ξέφευγε το γεγονός πως η όποια αναφορά μου στα poker rooms δεν γίνετε σε αυτόνομη βάση αλλά σε σχέση με το αληθινό τραπέζι και την αληθινή τράπουλα. Ούτε ανήκω σε εκείνους που βιάζονται να πλουτίσουν. Ένα ημεροκάματο λογικό και προσαρμομένο να καλύπτει τις ανάγκες μου κυνηγάω και τίποτε περισσότερο.

Φιλικα....

Πόσο φιλικά, λίγο ή πολύ;;;

Βαγγελης

Γιώργος Πολίδης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι η προχθεσινή ημέρα, Δευταίρα 11 Ιουλίου. Παίζω στην http://www.ub.de/ σε τραπέζια 0.5$ / 0.10$ και έχω κάβα 50$. Μέσα σε μισή ώρα έχασα όλη την κάβα. Πως;;;

Έχω ΚQ καρδιές και ο αντίπαλος J7 ανόμοιο χρώμα.

Το φλοπ ανοίγει με ποτ 0.35$, από το ύψος των Μπλάϊντ, ούτε ο αντίπαλος πόνταρε πρε-φλοπ ούτε κι εγώ καθώς KQ είναι για εμένα από τα πιο άχρηστα φύλλα και επανειλλημένα τα πλήρωσα, και ανοίγει 7 καρδιά 7 σπαθί Α καρδιά.

Χαλαρά ποντάρω 0.30$ κι ο αντίπαλος απαντά με +3$. Έχει σχηματίσει τριάδα με τα εφτάρια. Εμένα το ύψος του πονταρίσματός του περιόρισε τις σκέψεις μου γύρω από τα ενδεχώμενα για το ποιές κάρτες κρατάει, και υπολόγισα ως πιθανότερο να έχει κι αυτός δύο καρδιές, οπότε σε αυτό το ενδεχώμενο είμαι ισχυρότερος και ακολουθώ το ποντάρισμα.

Το Τουρν (τέταρτη κοινή κάρτα) ανοίγει 5 καρδιά. Σχηματίζω το δυνατότερο χρώμα αφού κρατώ τον Ρίγα και ο Άσσος είναι κάτω, άρα αν ισχύει το ενδεχώμενο που υπολόγισα πριν η παρτίδα είναι δικιά μου, και ήταν μέχρι τη στιγμή εκείνη παρόλο τον λάθος υπολογισμό που έκανα, και χαλαρά ποντάρω 1$.

Ο αντίπαλος απαντά με all-in κι εγώ δεν μπορώ να απαντήσω διαφορετικά εκτός το να ακολουθήσω.

Ο Ρίβερ (πέμπτη κοινή κάρτα) ανοίγει Α και δίνει στον αντίπαλο Φουλ στα Εφτάρια με Άσσους.

Αυτό συμβαίνει καθημερινά αλλά επίσης και με εξωπραγματική αδιανόητη πυκνή συχνότητα.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.Ειλικρινα πρωτη φορα στη ζωη βλεπω τετοια αρρωστημενα πραγματα[/quote:3s8kt87u]

Εγώ όμως έχω συνηθίσει στις λογοποιημένες πορδές. Είναι, βλέπεις, η σχέση μου με τον Λόγο και τα Γράμματα στενή και έχουν περάσει μπροστά από τα μάτια μου πολλές αλφαβήτες με πορδοποιημένη σύνθεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω προφανώς δεν μπορείς να καταλάβεις απλά βασικά πράγματα.Κρίνοντας από αυτά που γράφεις(κυρίως από τον τρόπο σου) ,το ότι δεν κερδίζεις στο poker θα έπρεπε να είναι το τελευταίο πράγμα στο μυαλό σου,πρέπει να χεις πολλά σοβαρά προβλήματα.θα πρότεινα κάτι άλλο,αλλά επειδή φαντάζομαι θα είναι αδύνατον για σένα ,προτείνω αυτό

optimus-prime-masturbation.thumbnail.jpg

θα σε κάνει να δεις τον κόσμο με αλλά μάτια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλικό ηταν το post του VaGreece και λεει αρκετες αληθειες μεσα... Οταν βλεπεις οτι εχεις φτιαξει ενα θεμα που ολοι διαφωνουν μαζι σου τοτε η στραβος ειναι ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε ετσι δεν ειναι? Το hand το επαιξες τραγικα και δεν ειναι κανενα διαστημικο bad beat ειχες απλα ενα flush σε paired board αυτο ειναι γεγονος επισης..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα, και να δώσω και μία απάντηση στον Στίκης γιατί δεν ισχύει αυτό που λέει:

Αυτά που βλέπεις να παίζουν οι επαγγελματίες είναι διότι παίζουν σε τραπέζια διαφορετικού επιπέδου.. οι επαγγελματίες και γενικότερα οι καλοί παίκτες δεν παίζουν τα φύλλα που βλέπεις επειδή θεωρούν ότι είναι καλά ούτε περιμένουν να πέσουν τα φύλλα τους κάτω για να κερδίσουν.. παίζουν αυτά τα φύλλα διότι γνωρίζουν πολύ καλά το παιχνίδι και ξέρουν ότι πολλές φορές θα κερδίσουν την πάσα χωρίς να χρειαστεί να πιάσουν κάτι μόνο και μόνο επειδή μπορεί να γνωρίζουν κάποιον αντίπαλο η να αντιλαμβάνονται κάποιες καταστάσεις.

Αν είναι έτσι όπως τα λες, τότε γιατί 8 φορές στις 10 ενώ μπαίνουν στην παρτίδα, πριν το φλοπ, όσο είναι στο ύψος του ΒΒ, αν ακολουθήσει ποντάρισμα, Πρε-Φλοπ, πάνε πάσο;;; Ή όταν ακολουθήσουν μία φορά στις επαναμείνοντες δύο στις 10, που αναφέρω ως παράδειγμα, με το που ακολουθήσει ποντάρισμα με το άνοιγμα του Φλοπ πάνε πάσο εφόσων δεν σχημάτισαν τίποτε;;;

Ή, άλλο παράδειγμα για να δεις πως δεν ισχύει αυτό που λες, ο Πόκερ-Κίντ (από τους κορυφαίους επαγγελματίες, δεν θυμάμαι το όνομα του) έχοντας αντίπαλο (δεν θυμάμαι όνομα) ένα νεαρό επαγγελματία ο οποίος έπαιζε επιθετικά σε διαρκή Πρε-Φλοπ πονταρίσματα πήγαινε πάσο, είχε πει όμως κατόπιν στην συνέντευξη, πως γνωρίζει τον τρόπο παιγχνιδιού του αντιπάλου του όμως περίμενε κατάλληλες κάρτες. Και όπως έγινε φυσικά και του πήρε όλες τις μάρκες κάποια στιγμή.

Δεν σου λεω να δεχτεις αβουλα αυτο που σου γραφω και ουτε το επιβαλω.. απλα αυτο ειναι ενα παραδειγμα στο οποιο αντιμετωπιζεις αυτο που βλεπεις με τη νοοτροποια που εχεις για το παιχνιδι η οποια υστερει σε μεγαλο βαθμο... Δεν εχεις τη γνωση αν θελεις να καταλαβεις τι κανει καποιος καλος παικτης και γιατι.. Υπαρχουν πολλες στρατηγικες τις οποιες οι επαγγελματιες ακολουθουν αναλογα με το ποια πιστευουν οτι ειναι η πιο κερδοφορα.. Ναι υπαρχει περιπτωση να κανουν μεγαλη υπομονη προκειμενου να ερθει το "σωστο" φυλλο και να επιτεθουν... Αυτο μπορει και να μη γινει ποτε στο συγκεκριμενο παιχνιδι ωστοσο δεν τους ενδιαφερει εφοσον θεωρουν οτι ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ αυτη ειναι η πιο αποδοτικη στρατηγικη.. μπορει τους ιδιους παικτες να τους δεις να "τρελενονται" και να μπαινουν με χειροτερα φυλλα πολυ πιο συχνα κανοντας αποπειρες για μπλοφες που ισως να βγουν αποτυχημενες.. Δεν το κανουν επειδη βαρεθηκαν η επειδη εχουν εκνευριστει.. Θεωρουν οτι αυτη ειναι η καλυτερη στρατηγικη απλα και θα τους φερει τα επιθυμητα αποτελεσματα κοντρα στους συγκεκριμενους αντιπαλους..

Συγκεκριμενα το παραδειγμα που εφερες με τον ποκερ κιντ ειναι αποδειξη πως ισχυουν αυτα που σου λεω ακριβως... Ο νεαρος επαγγελματιες επιλεγει να παιζει πολλα φυλλα διοτι θεωρει οτι αυτη ειναι η καταλληλη στρατηγικη ενω ο αλλος επελεξε να περιμενει την καταλληλη στιγμη για να παιξει κοντρα σε αυτον.. Καποιος αλλος ισως να τον κυνηγουσε με πολυ χειροτερα φυλλα.. Αυτο που σου λεω εγω ειναι πως βλεπεις το παιχνιδι απο μια γωνια και δεν εισαι διατεθιμενος να το κοιταξεις απο αλλη...

επισης θα ηθελα να μου βρεις εστω και ενα παιχνιδι επαγγελματιων στο οποιο καποιος να κανει call το blind 8 στις 10 φορες...

σου υπενθυμιζω πως τα περισσοτερα βιντεο τα οποια βλεπεις ειναι επιλεγμενες παρτιδες μονταρισμενες και δεν ειναι ολες οι παρτιδες που πραγματικα εχουν παιχτει...

Ο παράγοντας Τύχη, λοιπόν, παίζει καθοριστικό ρόλο στο πόκερ, από τις αρχές ακόμη μιάς παρτίδας, και η τύχη αυτή είναι στο είδος των καρτών που θα σου μοιραστούν.

Ο παραγοντας τυχη παιζει ρολο βραχυπροθεσμα οχι ομως τοσο σημαντικο μακροπροθεσμα... Αυτο ειναι κατι το οποιο οφειλεις να δεχτεις διοτι ειναι απλα μαθηματικα.. ακομα και αυτο ομως δεν δειχνεις να το δεχεσαι...

Τελος να σου πως μεγαλυτερη βαρυτητα θα εδινα σε ατομα που ασχολουνται επαγγελματικα η ημιεπαγγελματικα με το ποκερ και εχουν πολυ μεγαλη εμπειρια και γνωση παρα σε ψυχιατρους και ιδιοκτητες κατασκευστικης εταιρειας...

Δηλαδη αν ο ψυχολογος σου πει οτι πασχεις απο καποια μορφη σχιζοφρενειας θα του απαντησεις οτι το συζητησες με καποιον ποκερα ο οποιος αυτα που του ειπες τα βρηκε απολυτα φυσιολογικα και αρα ο ποκερας εχει δικιο?? Η αυτος που εχει την κατασκευαστικη θα κανει καποιο μεγαλο εργο και θα του πεις πως το εκανε λαθος διοτι ενας ποκερας το κοιταξε και του φανηκε οτι ειναι λαθος???

Ανθρωποι με πτυχια οικονομικη και κοινωνικη επιφανεια καθως και καλιεργημενοι δεν σημαινει οτι γνωριζουν ολα τα αντικειμενα.. Προφανως εχει βαρος η γνωμη τους αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση - αν δεν ασχολουνται που για να σε παροτρειναν να κοψεις το διαδυκτιακο ποκερ και να βρισκουν σωστα τα οσα λες προφανεστατα δεν ασχολουνται- ειναι ακριβως το ιδιο με το να σου πω εγω γιατι ενας προπονητης εκανε λαθος αλλαγη και επρεπε να βγαλει αλλο παικτη...

Επισης για την τελευταια παρτιδα εβαλες ειρωνικα χαμογελακια αντι να ρωτησεις γιατι επαιξες αθλια την πασα... Θεωρεις οτι εφοσον ειχες χρωμα και ο αλλος εκανε φουλ δεν υπαρχει κατι να συζητησεις.. Ειναι αληθεια ομως οτι την πασα δεν την επαιξες καλα ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΕΣ ΧΡΩΜΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΒΡΗΚΕ ΦΟΥΛ ΣΤΟ ΡΙΒΕΡ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ...και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αν σου εξηγησω γιατι την επαιξες χαλια την παρτιδα παλι θα σκεφτεις οτι δεν εχω δικιο εφοσον το αποτελεσμα ηταν να εισαι τοσο μα τοσο μπροστα... αλλο ενα παραδειγμα οτι βλεπεις μονοπλευρα τα πραγματα και αποριπτεις αυτα που σου λενε... οπως δεν ειχε να σου πει κατι ο doyle επειδη εχεις δικους σου αισθητηρες.. Δεν αντιλεγω οτι ενα βιβλιο μπορει και να μη σου προσφερει τπτ ωστοσο εσυ δεν δεχτηκες να διαβασεις παραπανω απο 15 σελιδες απο εναν ανθρωπο ο οποιος θεωρειται θρυλος στο ποκερ... Θα κατσεις λοιπον να ακουσεις τον stiki η τον καθε stiki τι σου λεει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...