Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ-ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ ΧΕΡΙΩΝ


pol gt

Recommended Posts

η απάντηση του woudy ήταν όλα τα λεφτά !!ο pol λέει όχι αγγλικές ορολογίες και ο woudy του έδωσε να katalavi . πολ πιστεβω εισε ατυχώς περνάμε την ίδια ατυχία δεν μπορώ να ρίξω suck ούτ με τπτ :D τη πράγμα και αυτό :?: ένα 90-10 % δεν μπορώ να κερδίσω και εγώ ο καhμένος γκίνια only that

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φίλε μου αν δεν βγάλεις απο το μυαλό σου ότο το ποκερ ειναί για τουσ τυχερους

μαλλον το παιχνίδι αυτό δεν ειναι για σενα και μην το περνεις προσωπικά αν ηταν για ολουσ κανεις δεν θα δουλευε και ολα μια χαρα

δεν ειναι ομως ετσι αν δεν καταλαβεις την διακυμανση του καθε τι ανοιγεις να παιξεις καλύτερα να το σταματησεις εδώ για να καλυτερεψη η προσωπικη σου ζωή

οταν φτάνεις στο σειμειο ολα να σου φταινε και να σε σαμποταρουν οπως λεσ σε στακές 0,10 0,20 τοτε φιλε το παιχνιδι σε εχει τιλταρει τελειως και δεν εισαι ο μόνοσ που το παθαινει αυτο

Γιάννη κάνω πολύ προσεχτικό παιγχνίδι, δεν παίζω όλα τα φύλλα κατ' αρχήν τα οποία θέλω να είναι μέσα σε πεντάδα, να κάνουν δηλαδή κέντα με 3 ανοιχτά χαρτιά κάτω, και όσο πιο μικρά είναι κοιτώ επίσης να είναι, απαραίτητα, και όμοιου χρώματος. Η τακτική αυτή μακροπρόθεσμα και όπως αποδυκνείει η εμπειρία με παρουσιάζει κερδισμένο εφόσων το κέρδος των μαρκών που απομένουν από την οικονομία είναι πολύ μεγαλύτερο από το κέρδος που θα άφηναν οι κερδισμένες παρτίδες τις οποίες θα κέρδιζα εάν έπαιζα περισσότερες κάρτες.

Για να μην μακρυγορώ θα σου δώσω ένα παράδειγμα γιατί θεωρώ πως είναι το ποκερ παιγχνίδι στο οποίο τον σημαντικότερο παράγοντα επιτυχούς αποτελέσματος καθορίζει η ΤΥΧΗ, παράδειγμα χαρακτηριστικό όμως στο οποίο καθρεφτίζεται η δική μου γενική εμπειρία στο ποκερ αλλά και η παθογένεια. Μόλις πριν λίγο συνέβη. Έχω Ρήγα και Βαλέ στο χέρι, στην παρτίδα συμμετέχουν 4 παίκτες. Το ποτ στο ύψος των ΒΒ και ανοίγει φλοπ 2 Ντάμες και ένα Δέκα. Εγώ ντούκου, ο αριστερά από εμένα ανεβάζει, όλοι πάσο κι εγώ ακολουθώ γιατί θέλω την Κέντα από την μία, κι από την άλλη ξέρω διαισθητικά πως ο αντίπαλος που ανέβασε το ποτ κρατάει μία Ντάμα, όμως το ύψος του πονταρίσματος του μου επιτρέπει να ακολουθήσω και να ρισκάρω να περιμένω τον Άσσο, λαμβάνοντας υπ' όψιν πως τα ενδεχώμενα να μην μοιράστηκαν Άσσοι πριν το φλοπ στους παίκτες είναι περισσότερα από το να μοιράστηκαν, καθώς υπάρχει συνήθως ποντάρισμα Πρε-Φλοπ όταν ο Άσσος μοιράζεται με καλή συνοδευτική κάρτα, κι επομένως οι πιθανότητες να εμφανιστεί Άσσος στις 2 κάρτες που ακολουθούν το φλοπ γίνονται αυξημένες.

Στη συνέχεια ανοίγει Τουρν ένα Τεσσάρι. Ο αντίπαλος κάνει στο σημείο αυτό Φουλ Ντάμες με Τεσσάρι, εγώ όμως δυστυχώς δεν έχω την διορατικότητα να δω τι έχει τώρα, και τον θεωρώ ακόμη πως έχει 3 Ντάμες, ποντάρει στο ίδιο ύψος όπως πριν και ακολουθώ. Ο Ριβερ φέρνει τον Άσσο και μου δίνει την Κέντα. Ο αντίπαλος βάζει ρέστα του κι ακολουθώ λαμβάνοντας φυσικά υπ' όψιν το σύνολο του μέχρι εκείνου σημείου ποτ.

Βλέπεις, το παιγχνίδι μου όπως παρουσιάζεται είναι απόλυτα εξαρτημένο από τις 5 κάρτες που θα ανοίξουν κάτω, και επειδή οι συνθήκες που διαμορφώνουν το ποιές κάρτες θα εμφανιστούν είναι απόλυτα τυχαίες, έτσι η θέση μου γύρω από τι είδους παιγχνίδι είναι το πόκερ, είναι αυτές που εκφράζω σε άλλο ποστ, κάτι που βρίσκει πολλούς αντίθετους όπως κι εσένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ θέλω να μου πουν όλοι οι winning players τι συμφωνία έχουν κάνει με την pokerstars και βγαίνουν κερδισμένοι :roll::roll::roll: . θεωρίες συνομωσίας χωρίς απόδειξη . δλδ φίλε pol οι άλλοι πως μπορούν και κερδίζουν το παιχνίδι. είναι συνέχεια τόσο μα τόσο τυχεροί και επικρατούν σε fields εκατοντάδων παιχτών ? σου μιλάει κάποιος που έστρωσε τον κώλο του κάτω τους τελευταίους μήνες και προσπάθησε να βελτιώσει το παιχνίδι του και τα ψιλοκαταφερε, αντί να βλέπει φαντάσματα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ θέλω να μου πουν όλοι οι winning players τι συμφωνία έχουν κάνει με την pokerstars και βγαίνουν κερδισμένοι :roll::roll::roll: . θεωρίες συνομωσίας χωρίς απόδειξη . δλδ φίλε pol οι άλλοι πως μπορούν και κερδίζουν το παιχνίδι. είναι συνέχεια τόσο μα τόσο τυχεροί και επικρατούν σε fields εκατοντάδων παιχτών ? σου μιλάει κάποιος που έστρωσε τον κώλο του κάτω τους τελευταίους μήνες και προσπάθησε να βελτιώσει το παιχνίδι του και τα ψιλοκαταφερε, αντί να βλέπει φαντάσματα .

Εάν αυτά που λες νομίζεις πως είναι απάντηση σε όσα περιγράφω τότε φίλε, με συγχωρείς, αλλά έχεις πρόβλημα κατάληψης νοημάτων. Όμως πέρα από αυτό έχω απάντηση σε ότι λες, σύμφωνα βέβαια με όσα η εμπειρία μου διδάσκει. Και όντως είναι γεγονός και ισχύει πως για ορισμένους παίκτες όπως έχω παρακολουθήσει στα 10 ζευγαράκια τα 7-8 γίνονται Σετ από το Φλοπ ακόμη, και για άλλους στις 10 που θα τους μοιραστεί Α-Κ ή Α-Ντάμα τις 8 φορές θα κάνουν επαφή από το Φλοπ ακόμη. Ή πάλι από την άλλη, έχω παρακολουθήσει παίκτες τους οποίους ευνοούσε το φύλλο υπερβολικά με τρόπο μάλιστα αφύσικο, καθώς παρόμοιο γεγονός δεν ανταμώνεις σε πραγματικά τραπέζια.

Από την άλλη μην αγνοείς και συμπεριέλαβε στην κρίση σου σχετικά με όσα λέω, το γεγονός πως πετυχημένοι επαγγελματίες οι οποίοι παρουσιάζουν κερδοφορία στα πραγματικά τραπέζια, στο διαδικτυακό πόκερ παρουσιάζουν ζημιογόνες δραστηριότητες στον χώρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ε προφανως τα 10 ζευγαρια θα γινουν 7-8 σετ αφου μονο τοτε θα δεις οτι ειχανε ζευγαρι

τις αλλες 60 φορες σε καποιο σημείο θα εχουν γινει fold

Δεν ξέρω Μάρτιν, προφανώς ομιλώ για παρτίδες που εξελίχθηκαν έως τέλους. Έτυχε ακόμη να παρακολουθήσω σε τραπέζι του διαδικτύου σε 5 διαδοχικές χεριές να μοιραστεί σε παίκτη 3 φορές ζευγαράκι και να γίνει ακόμη από το Φλοπ Σετ. Φυσικά πάντοτε όταν βλέπω λογισμικό να ευνοεί έναν παίκτη αποχωρώ αμέσως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσένα δεν σου έχει μοιραστεί ποτέ 3 στις 5 φορές ζευγάρι και να γίνει set; Εμένα πάντως μου έχει τύχει και σου ορκίζομαι ότι δεν έχω καμία συμφωνία με κανένα site. Όσο για το άλλο που λες η απάντησή μου είναι... τότε φαντάζομαι ότι έχεις φύγει από όλα τα poker rooms.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε με όλο το σεβασμό από όλα αυτά που έχεις γράψει για μένα είναι προφανεστατο ότι δεν έχεις ιδέα από το παιχνίδι.. από της επιλογές στα φύλλα που παίζεις μέχρι και οι λόγοι για τους οποίους αποχωρείς από ένα τραπέζι είναι τουλάχιστον αστείοι. εσύ από ότι έξω καταλάβει έχεις προσπαθήσει να καταλάβεις από μόνος σου τι γίνεται στο παιχνίδι και να βγάλεις δικά σου συμπεράσματα με δικές σου στατιστικές που σίγουρα θα είναι με πολύ μικρό δείγμα. αν έβλεπες τους κερδισμένους παίκτες όταν ανοίγουν τα φύλλα να μην έχουν κάποιον καλό συνδυασμό τις περισσοτερες φορες που ανοιγουν τα φυλλα τους τοτε στο υπογραφω οτι δεν θα ηταν κερδισμενοι.. ακολουθωντας ενα παικτη και βλεποντας απλα τι κανει δεν προκειται να καταλαβεις τιποτα γιατι πολυ απλα ουτε τα φυλλα του ξερεις ουτε τι σκεφτεται. Δεν σου κανουν τα βιβλια?? (αποψη μου τα βιβλια οντως λιγα πραγματα σου μαθαινουν πρακτικα) δες βιντεο η ακομα καλυτερα συζητα με καποιον ο οποιος να ξερεις οτι ειναι κερδισμενος.. ειναι παιχνιδι και υπαρχει τυχη ομως αυτο που πρεπει με καποιο τροπο να συνιδιτοποιησεις ειναι οτι μακροχρονια η τυχη τεινει να μηδενιζεται.. Αλλιως δεν θα υπηρχαν καλυτεροι και χειροτεροι παικτες..Αυτο διστυχως δεν γινεται να το καταλαβεις αν εχεις τι νοοτροποια οτι σε κλεβουν κτλ.. Αν το πιστευεις αυτο κοφτο το online και παιζε μονο σε ζωντανα τραπεζια.. Ωστοσο χωρις να εχεις αναφερθει σε αυτο πιστευω οτι και στα ζωντανα τραπεζια πρεπει να εισαι χαμενος... Τελος θα ηθελα ειλικρινα να μου πεις ποιοι ειναι αυτοι οι παικτες που κερδιζουν πολλα σε ζωντανα τραπεζια και χανουν στο ιντερνετ γιατι πιστευω οτι μπορω να σου φερω εκατονταδες αντιπαραδειγματα,,

Ελπιζω να βοηθησα γιατι ειλικρινα μονο εκει αποσκοπουσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδιά ανέφερα ορισμένα παραδείγματα κι εφόσον δεν επικεντρώνεται σε αυτά η συζήτηση θα σταματήσω την συμμετοχή στο παρών νήμα. Ήλπιζα σε κάποιες κατευθύνσεις από πιο έμπειρους, παίρνοντας ως αφορμή τα παραδείγματα, αλλά δυστυχώς η συζήτηση εξαντλείτε στο γεγονός του πόσο αδύναμος είμαι στο παιγχνίδι. Και ναι, Μελισσουργέ, έφυγα από πολλές ποκεροσελίδες παρόλο που 50% στα τουρνουά μπαίνω στα έπαθλα και 10% με 15% τελικό τραπέζι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε με όλο το σεβασμό από όλα αυτά που έχεις γράψει για μένα είναι προφανεστατο ότι δεν έχεις ιδέα από το παιχνίδι..

Αλήθεια είναι αυτό και για το λόγο τούτο αναφέρω παραδείγματα ώστε πάνω σε αυτά να ακούσω κάποιες κατευθύνσεις έτσι ώστε να βρω τις ισορροπίες που χρειάζονται.

από της επιλογές στα φύλλα που παίζεις

Με τον ίδιο τρόπο έχω παρακολουθήσει σε όλα τα βίντεο που έτυχε να δω να παίζουν και οι επαγγελματίες.

μέχρι και οι λόγοι για τους οποίους αποχωρείς από ένα τραπέζι είναι τουλάχιστον αστείοι.

Αστείοι ίσως, για εσένα, απόλυτα αιτιολογημένοι όμως από εμένα. Γιατί, αν και δεν συμβαίνει, φένετε πάντως πως το λογισμικό ευνοεί κάποιους έναντι άλλων. Και ούτε είναι λίγες οι φορές που παίκτες χρόνια στο διαδίκτυο έτυχε να μου πουν πως δεν ήταν η μέρα τους σήμερα επειδή δεν βρήκαν θέση, στο τραπέζι, νικητή.

εσύ από ότι έξω καταλάβει έχεις προσπαθήσει να καταλάβεις από μόνος σου τι γίνεται στο παιχνίδι και να βγάλεις δικά σου συμπεράσματα με δικές σου στατιστικές που σίγουρα θα είναι με πολύ μικρό δείγμα.

Μα, φυσικό δεν είναι, να βασιστώ στην δική μου εμπειρία και στην στατιστική που βγαίνει μέσα από αυτήν;;; Πόσο δε όταν δοκιμάζεται στην πράξη, όταν δηλαδή προτιμώ να πληρώσω μόνο και μόνο για να βεβαιωθώ πως λειτουργεί, πως εφαρμόζεται δηλαδή επιβεβαιώνοντας τα δεδομένα της.

αν έβλεπες τους κερδισμένους παίκτες όταν ανοίγουν τα φύλλα να μην έχουν κάποιον καλό συνδυασμό τις περισσοτερες φορες που ανοιγουν τα φυλλα τους τοτε στο υπογραφω οτι δεν θα ηταν κερδισμενοι..

Παρακολουθώ βιντεοσκοπημένα παιγχνίδια τακτικά.

Κλείνοντας για να μην μακρυγορώ μόνο αυτό:

Τελος θα ηθελα ειλικρινα να μου πεις ποιοι ειναι αυτοι οι παικτες που κερδιζουν πολλα σε ζωντανα τραπεζια και χανουν στο ιντερνετ γιατι πιστευω οτι μπορω να σου φερω εκατονταδες αντιπαραδειγματα,,

Υπάρχουν αναφορές σε διάφορες ιστοσελίδες ποκερικού ενδιαφέροντος, όπως και στην παρούσα.

Ελπιζω να βοηθησα γιατι ειλικρινα μονο εκει αποσκοπουσα.
[/quote:h3nmdg4c]

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ναι, Μελισσουργέ, έφυγα από πολλές ποκεροσελίδες παρόλο που 50% στα τουρνουά μπαίνω στα έπαθλα και 10% με 15% τελικό τραπέζι.

Αν μπαίνεις 50% στα έπαθλα πώς ακριβώς σε σαμποτάρουν; Τέτοια στατιστικά δεν έχει κανένας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε μου τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα.. Αυτά που βλέπεις να παίζουν οι επαγγελματίες είναι διότι παίζουν σε τραπέζια διαφορετικού επιπέδου.. οι επαγγελματίες και γενικότερα οι καλοί παίκτες δεν παίζουν τα φύλλα που βλέπεις επειδή θεωρούν ότι είναι καλά ούτε περιμένουν να πέσουν τα φύλλα τους κάτω για να κερδίσουν.. παίζουν αυτά τα φύλλα διότι γνωρίζουν πολύ καλά το παιχνίδι και ξέρουν ότι πολλές φορές θα κερδίσουν την πάσα χωρίς να χρειαστεί να πιάσουν κάτι μόνο και μόνο επειδή μπορεί να γνωρίζουν κάποιον αντίπαλο η να αντιλαμβάνονται κάποιες καταστάσεις. είμαι σχεδόν σίγουρος ότι εσύ επιλέγεις την ασφαλή οδό και όταν δεν πέσουν τα φύλλα σου πας πάσο. και πολύ καλά κανείς αν θες τη γνώμη μου στα όρια τα οποία παίζεις. διότι παίζεις πολύ χαμηλά και είναι πολύ χαμηλό το επίπεδο και δύσκολα θα πετυχει μια μπλόφα. Στο υπογράφω ότι αν έβλεπες επαγγελματίες να προσπαθούν να κερδίσουν το 0.1/0.2 θα ακολουθούσαν τελείως διαφορετική στρατηγική επιλέγοντας να παίξουν πολύ λιγότερα χέρια διότι αυτό είναι το πιο κερδοφόρο σε αυτά τα παιχνίδια.. οι επαγγελματίες προσαρμόζουν το παιχνίδι τους ανάλογα με το τραπέζι μην τα μπερδεβεις αυτά..

Στη συνέχεια να σου πω πως κάποιοι έχουν κάνει τις στατιστικές για μας και όλα αυτά μπορείς να τα βρεις πολύ εύκολα. αυτό που μπορείς να κανείς είναι να πάρεις ένα μεγάλο δείγμα προκειμένου να την επαληθεύσεις, ακόμα όμως και αν δεν επαληθευτεί μιας και στατιστική δεν αποτελεί ακριβή επιστήμη θα πρέπει να θέσεις ένα πολύ μικρό όριο προκειμένου να "αποδείξεις" ότι κάποιο site σε κλέβει. και εξηγώ με ένα πολύ απλό παράδειγμα..ας υποθέσουμε ότι καταγραφείς τις καταστάσεις τις οποίες είσαι 50-50 και σε ένα δείγμα 10000 τέτοιων καταστάσεων έχεις χάσει 6000 φορές... θα πρέπει μετά να δεις ποια είναι η πιθανότητα να χάσεις 6000 φορές και αν αυτή η πιθανότητα είναι μικρότερη από το όριο που έχεις θέσει (το οποίο δεν γίνεται να είναι μεγαλυτερο από 5% σίγουρα αλλιώς θα είσαι παράλογος) τότε ίσως και να μπορείς να αποδείξεις κάτι... δύσκολα όμως να γίνει αυτό στο υπογράφω..

Επίσης να ξέρεις ότι τα βιντεοσκοπημένα που βλέπεις είναι τις περισσότερες φορές επιλογές των καλύτερων παρτίδων και όχι όλες οι παρτίδες που έχουνε παιχτεί επομένως δεν βλέπεις πόσες φορές έχουν πιάσει ζευγάρι και δεν έχουν κάνει set η πόσες φορές είχαν μεγάλες κάρτες και δεν βρήκαν επαφή..

Δεν ξέρω πολλούς που να είναι καταξιωμένοι στα ζωντανά τραπέζια και να είναι χαμένοι στο online αλλά νομίζω πως ο λόγος που δεν παίζουν online είναι επειδή έχουν καταλάβει ότι απλά βγάζουν περισσότερα στα ζωντανά όχι επειδή δεν μπορούν να κερδίσουν.

έξω την αίσθηση ότι σε αυτό το post βρήκες τις απαντήσεις που έψαχνες.. ελπίζω να έξω δίκιο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε, ειλικρινά, σου συνιστώ να σταματήσεις να παίζεις. Το όλο σκεπτικό που έχεις αναπτύξει είναι από την βάση του λάθος. Κάποια πράγματα στο online πόκερ απλά τα αποδεχόμαστε. Έχουμε 2 επιλογές. Η λέμε "οτι μας σαμποτάρουν" η βάζουμε το κεφάλι κάτω και στρωνόμαστε να δούμε τι λάθος κάνουμε. Αν όπως είπες πιστεύεις οτι σε κλέβουν τότε άστο, δεν έχει κανένα νόημα να αφιερώσεις ούτε χρόνο, ούτε χρήμα. Αφού ότι και να γίνει θα είσαι προκατειλημμένος οτι "δεν φταις εσύ". Το poker είτε μας αρέσει, είτε όχι θέλει γερό στομάχι και όπως είπαν και άλλα παιδιά δεν είναι για όλους.. (εννοείται πως δεν είναι κακοπροαίρετο το σχόλιο μου, απλά έτσι είναι η φύση του παιχνιδιού)

Καλή τύχη σε ό,τι και αν κάνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α) διάβασε τους 2 πρώτους τόμους του Harrington για να αποκτήσεις κάποια βασικά στοιχεία .

β) βάλε μια 50ρα paysafe σε ένα site (π.χ. Stars )

γ) βάλε επιλογή να κάνει save τα hand histories και τα tournament summaries .

δ) παίξε 50 sng 90 players 1$,

ε) ζιππαρε τα hand histories και στείλτα μου στο gstaracas@yahoo.gr

θα τα φορτώσω στο Holdem Manager να προσπαθήσω να σε βοηθήσω σε ότι μπορώ και να δούμε πόσο άτυχος είσαι (ββ/100 ev adjusted ). Δεν θα δούμε και τα πάντα , αλλά είναι ένα μικρό δείγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αδερφέ αφού λες ότι σε σαμποτάρουν πρέπει να έχεις κάποιο πρόβλημα αντίληψης για να συνεχίζεις να παίζεις εκεί που λες ότι σε κλέβουν . γενικά άσε το πόκερ , υπάρχουν άπειρα πράγματα που μπορείς να κάνεις από το να παίζεις πόκερ .αν θες να παίζεις πόκερ έχει και στο facebook . Αν συνεχίσεις να παίζεις άλλαξε νοοτροπία όσο είναι νωρίς αλλιώς θα βουλιάξει η βάρκα . για παράδειγμα μπορείς να αγοράσεις το pokertracker να περάσεις όλα τα χέρια που έχεις παίξει και θα δεις ότι δεν είναι τα πράγματα όπως τα παρουσιάζεις . αν δεν θες να αγοράσεις μπορείς να γράψεις στο google pokerluckmeter και θα σου εμφανίσει σελίδα όπου θα κάνεις import τα hands σου και θα σου λέει πόσο άτυχος είσαι ή πόσο τυχερός είσαι και για να μην σε βάζω σε κόπο ορίστε και το link : http://pokerluckmeter.com/process#java_uploader

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που αφιερώσατε σε απαντήσεις. Εύχομαι καλή τύχη στα παιγχνίδια σας, μάλλον όχι δεν το είπα σωστά καθώς η τύχη δεν παίζει ρόλο, εύχομαι λοιπόν, να κερδίζεται σταθερά ώστε να συλλέξετε πολλά-πολλά εκατομμύρια.

Νά' στε όλοι καλά !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η τυχη παιζει πολυ μεγαλο ρολο, πρεπει να φτασεις σε πολυ υψηλο επιπεδο για να πεις οτι πλεον μπορεις να βγεις απο οποιοδηποτε downswing. Ειδαμε βεβαια και περιπτωσεις επαγγελματιων που δεν μπορεσαν να ορθοποδησουν ποτε ξανα, πχ Brian Townsend που ηταν -2mill κατω απο το EV η κατι τετοιο και δεν τον εχουμε ξαναδει απο τοτε..

Σοβαρα ελαχιστοι καταλαβαινουν τις διαστασεις που μπορει να παρει το λεγομενο "Variance" οι περισσοτεροι νομιζουν οτι με λιγη μελετη και εξασκηση το κερδιζουν το game και η τυχη δεν παιζει κανενα ρολο(Το λενε συνεχεια τα fish οταν ειναι σε run hot..) Καποια στιγμη στο ποκερ θα νιωσεις οτι πραγματικα εισαι ο πιο ατυχος ανθρωπος στον κοσμο αυτο ειναι σιγουρο το θεμα ειναι πως διαχειριζεσαι την κατασταση και αν μπορει να το αντεξει το bankroll σου.

Η αποψη μου ειναι σταματα και κανε πιο ενδιαφεροντα πραγματα η παιζε μονο live ξερω γω.. Το online ειναι πολυ πιο δυσκολο ιδιαιτερα για ανθρωπους που δεν εχουν σκοπο να αλλαξουν νοοτροπια(συνηθως μεγαλυτερης ηλικιας), λιγο διαβασμα, υπομονη και μεγαλο bankroll και θα κερδισεις τα live games στα μικρα ορια. Μεινε μακρια απο το online αφου ετσι και αλλιως πιστευεις αυτα που πιστευεις, παιξε live για τη διασκεδαση σου οσο αντεχει το bankroll αυτη ειναι η αποψη μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδιά ίσως εσείς τελειώσατε την Ποκερική Σχολή όμως κι εγώ φοίτησα, παρόλο που έμεινα μεταξετασταίος σε 13 μαθήματα, στην Ανωτέρα Πεζοδρομιακή Σχολή του Πανεπιστημίου της Ζωής. Έτσι λοιπόν, αν και δεν είμαι, δυστυχώς, ευφυείς, γνωρίζω 5 πράγματα και νομίζω πως οι αισθήσεις μου σπάνια με απατούν. Κι ενώ σχολίασα με μία γενική εικόνα το είδος της παθογένειας που με χαρακτηρίζει εσείς απαντάτε με λόγια τα οποία δεν αρκούν για να δώσουν έναν λογικό χειρισμό, στο μέτρο του δυνατού, και μία εξισορροπιστική κατεύθυνση.

Τι από όσα σχολιάσατε, αλλά και την γνώση όλων των πρωτοκλασσάτων επαγγελματιών, μπορεί να επιρρεάσει ευμενώς για εμένα τις εξελίξεις και να μην φέρνει ο αντίπαλος 2 ζευγαράκια όταν εγώ φέρνω ένα, όταν φέρνω εγώ δύο ζευγαράκια ο αντίπαλος να φέρνει Σετ, όταν εγώ Σετ ο αντίπαλος Κέντα, όταν εγώ Κέντα ο αντίπαλος Χρώμα, και ούτω καθ' εξής. Σε τι ή σε ποιά σημεία, δηλαδή, πρέπει να αλλάξω νοοτροπία;;;

Αντώνιε 1984 επαναλαμβάνω, η συχνότητα χαμένων παρτίδων με το άνοιγμα του Ρίβερ και των κλειστών καρτών στη συνέχεια, στις οποίες μέχρι και την τέταρτη ανοικτή κάρτα (Τουρν) είμαι φαβορί είναι τόσο πυκνή ώστε οδηγούμε στο συμπέρασμα για σαμποτάζ, όχι απαραίτητα έτσι όπως το κατάλαβες, αλλά από τους ανεξάρτητους παράγοντες. Ξέρω πως για εσένα και για πολλούς άλλους δεν έχουν μεγάλο ρόλο αυτοί στο ποκερ, για εμένα όμως με την λίγη πείρα που διαθέτω αλλά κρίνοντας και από το παιγχνίδι επαγγελματιών, η τύχη είναι αυτή που παίζει τον σημαντικότερο καθοριστικό παράγοντα καθ' όλη τη διάρκεια αλλά και το τέλος μιάς παρτίδας.

Και για να καταλαβαίνουμε τι λέμε ας ορίσουμε τι είναι Τύχη. Τύχη είναι, ανεξάρτητοι παράγοντες σε σχέση με ένα φαινόμενο, οι οποίοι όμως διαμορφώνουν καθοριστικά την μορφή ή το αποτέλεσμα του φαινομένου, και συνήθως κάνουμε χρήση του όρου, του όρου Τύχη δηλαδή, όταν υπάρχει ευμενές αποτέλεσμα.

Τώρα, και να δώσω και μία απάντηση στον Στίκης γιατί δεν ισχύει αυτό που λέει:

Αυτά που βλέπεις να παίζουν οι επαγγελματίες είναι διότι παίζουν σε τραπέζια διαφορετικού επιπέδου.. οι επαγγελματίες και γενικότερα οι καλοί παίκτες δεν παίζουν τα φύλλα που βλέπεις επειδή θεωρούν ότι είναι καλά ούτε περιμένουν να πέσουν τα φύλλα τους κάτω για να κερδίσουν.. παίζουν αυτά τα φύλλα διότι γνωρίζουν πολύ καλά το παιχνίδι και ξέρουν ότι πολλές φορές θα κερδίσουν την πάσα χωρίς να χρειαστεί να πιάσουν κάτι μόνο και μόνο επειδή μπορεί να γνωρίζουν κάποιον αντίπαλο η να αντιλαμβάνονται κάποιες καταστάσεις.

Αν είναι έτσι όπως τα λες, τότε γιατί 8 φορές στις 10 ενώ μπαίνουν στην παρτίδα, πριν το φλοπ, όσο είναι στο ύψος του ΒΒ, αν ακολουθήσει ποντάρισμα, Πρε-Φλοπ, πάνε πάσο;;; Ή όταν ακολουθήσουν μία φορά στις επαναμείνοντες δύο στις 10, που αναφέρω ως παράδειγμα, με το που ακολουθήσει ποντάρισμα με το άνοιγμα του Φλοπ πάνε πάσο εφόσων δεν σχημάτισαν τίποτε;;;

Ή, άλλο παράδειγμα για να δεις πως δεν ισχύει αυτό που λες, ο Πόκερ-Κίντ (από τους κορυφαίους επαγγελματίες, δεν θυμάμαι το όνομα του) έχοντας αντίπαλο (δεν θυμάμαι όνομα) ένα νεαρό επαγγελματία ο οποίος έπαιζε επιθετικά σε διαρκή Πρε-Φλοπ πονταρίσματα πήγαινε πάσο, είχε πει όμως κατόπιν στην συνέντευξη, πως γνωρίζει τον τρόπο παιγχνιδιού του αντιπάλου του όμως περίμενε κατάλληλες κάρτες. Και όπως έγινε φυσικά και του πήρε όλες τις μάρκες κάποια στιγμή.

Ο παράγοντας Τύχη, λοιπόν, παίζει καθοριστικό ρόλο στο πόκερ, από τις αρχές ακόμη μιάς παρτίδας, και η τύχη αυτή είναι στο είδος των καρτών που θα σου μοιραστούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η στατιστικη διακυμανση. Πες την τυχη αμα θες λιγη σημασια εχει.

Τι από όσα σχολιάσατε, αλλά και την γνώση όλων των πρωτοκλασσάτων επαγγελματιών, μπορεί να επιρρεάσει ευμενώς για εμένα τις εξελίξεις και να μην φέρνει ο αντίπαλος 2 ζευγαράκια όταν εγώ φέρνω ένα, όταν φέρνω εγώ δύο ζευγαράκια ο αντίπαλος να φέρνει Σετ, όταν εγώ Σετ ο αντίπαλος Κέντα, όταν εγώ Κέντα ο αντίπαλος Χρώμα, και ούτω καθ' εξής. Σε τι ή σε ποιά σημεία, δηλαδή, πρέπει να αλλάξω νοοτροπία;;;

Εμενα μου λεει αυτο οτι εκτος απο ατυχια/τυχη η οτι αλλο το hand reading σου βρισκεται σε τραγικο επιπεδο. Η αλλαγη νοοτροπιας ειναι να παψεις να γκρινιαζεις για αυτα και να προσπαθησεις να βαλεις τον αντιπαλο σε range οποτε να κρινεις τι ειναι πιθανοτερο να εχει ετσι ωστε να πεταξεις τα 2 ζευγαρια σου και να μην χασεις την παρτιδα απο προφανη κεντα..

Πχ οταν εχεις ενα ζευγαρακι και φας raise στο turn η ο αντιπαλος επιμενει πολυ πετα το δεν ειναι ντροπη.. Γενικα μαλλον δεν πρεπει να σου αρεσει πολυ το fold button.. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοβαρα ελαχιστοι καταλαβαινουν τις διαστασεις που μπορει να παρει το λεγομενο "Variance"

Τι εννοείς;;; Τι είναι "Variance" ;;;

Variance είναι η διακύμανση ή αλλιώς τύχη.

Όσο για τα υπόλοιπα που λες ότι είσαι φαβορί για να νικήσεις μέχρι το turn και χάνεις στο river να σου θυμίσω ότι αν δεν έχετε μπει all in πριν το river αυτό δεν λέγεται bad beat. Επομένως, έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να παίζεις λάθος (να δίνεις στον αντίπαλο τα σωστά odds για να κυνηγήσει το φύλλο του); Αν για παράδειγμα υπάρχουν στο flop 2 κάρτες του ίδιου χρώματος σε pot $10, τότε αν το ποντάρισμά σου με top pair είναι $2 έχεις κάνει λάθος. Το γιατί μπορείς να το ψάξεις στο internet ή σε κάποιο βιβλίο που μιλάει για pot odds.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...