Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ-ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ ΧΕΡΙΩΝ


pol gt

Recommended Posts

όμως το ποκερ στα δικά μου αισθητήρια είναι παιγχνίδι το οποίο δεν απαιτεί ιδιαίτερη ευφυϊα ούτε ικανότητα ισχυρής αφαιρετικής αντίληψης.

:shock::shock::shock::shock:

Καλυτερα να βγαλεις εντελως το ποκερ απο την ζωη σου.

Γιατί ξενίζεσαι και φέρνεις αντίδραση ;;; Με γνωρίζεις ;;; Εάν πρόσεξες καλά, γράφω πως στα δικά μου αισθητήρια δεν απαιτείται ιδιαίτερη ευφυϊα και ικανότητα ισχυρής αφαιρετικής αντίληψης. Προφανώς, και έτσι δικαιολογείται η συγκεκριμένη σου αντίδραση, για τα δικά σου αισθητήρια πρέπει να επιστρατεύεται το μέγιστο της ευφυϊας και της αφαιρετικής αντίληψης σου. Για εμένα όμως δεν ισχύει αυτό, όπως και για πολλούς άλλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχαχαχα γελάω σαν χαζός, κοντεύω να πέσω από την καρέκλα!!! Ανάμεσα στο χέσιμο και στον ρομαντισμό, ο polgt!!!!!! αχχαχχαχαχα αν είναι δυνατόν!!!!(προφανώς είμαι νέος και αδαής και δεν έχω ιδέα από ποίηση, μην παρεξηγηθείς pol)

Όχι, όχι. Δεν παρεξηγιέμαι. Ανησυχώ μόνο για τον εαυτό μου διότι κάποτε, υπήρχαν μέσα μου ευαισθησίες οι οποίες με έκαναν να νοιώθω στεναχώρια και ένα είδος πικρίας για παρόμοια ψυχοπνευματική πενία και στειρότητα, κάτι που δεν λειτουργεί πια μέσα μου. Σημάδι πως σκληραίνει η ψυχή και δεν μου αρέσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η γεννητρια ψευδοτυχαίων αριθμών με δυό λογια λειτουργεί ως εξης:

Υπάρχουν πίνακες ή και μαθηματικοί τυποι που ξεκινώντας από εναν αριθμό μπορείς να εχεις μια ακολουθία δεκάδων χιλιάδων αριθμών. Επειδη κανείς δεν ξερει τον αρχικό αριθμό και τον τύπο με τον οποίο βγαινουν οι επόμενοι, οι αριθμοί που επιλεγονται μετά φαίνονται σαν τυχαίοι. Ετσι, βασει του αρχικού αριθμού μπορεις να βαλεις σε μια σειρά φυλλα τραπουλας, και ουσιαστικά ειναι σαν να την εχεις ανακατέψει. Ο αρχικός αριθμός συνηθως επιλεγεται βασει του τί ωρα ειναι σε επίπεδο μικροsecond ή καπως ετσι, αλλά μπορεί και με έναν αισθητήρα που μετραει πχ την θερμοκρασία ή τον θόρυβο ενός δωματίου, νούμερο εντελώς τυχαίο. Νομιζω η Full Tilt κάπως ετσι δουλευει.

Δηλαδή, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ο υπολογισμός των outs σύμφωνα με την συμβατή τράπουλα είναι άκυρος καθώς δεν έχουμε εδώ να υπολογίζουμε μεταξύ δεκατριών τετραπλών μονάδων, από Άσσο έως Ρήγα σύν τα 4 χρώματα, και άρα ένα ορισμένο βαθμό πιθανοτήτων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα δεν παιζει ρολο τι πιστευεις εσυ στην συγκεκριμενη περιπτωση αλλα τι ειναι γεγονος...Το ποκερ απαιτει ευφυια και ικανότητα ισχυρής αφαιρετικής αντίληψης (μεταξυ πολλων αλλων στα οποια η τυχη δεν περιλαμβανεται).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα δεν παιζει ρολο τι πιστευεις εσυ στην συγκεκριμενη περιπτωση αλλα τι ειναι γεγονος...Το ποκερ απαιτει ευφυια και ικανότητα ισχυρής αφαιρετικής αντίληψης (μεταξυ πολλων αλλων στα οποια η τυχη δεν περιλαμβανεται).

Τα λόγια σου αγαπητέ είναι σαν να προσπαθούν να δώσουν "άλλοθι" στον εαυτό σου ή να το πω και διαφορετικά, είναι σαν να προσπαθούν να τονώσουν το ηθικό σου αλλά και την παιδεία σου. Διαφορετικά πως δικαιοολογείς ή αιτιολογείς την απουσία επιχειρήματος ώστε να στηρίξεις την άποψη σου αυτήν ;;; Εμένα η απορία μου παραμένει. Σε ποιό σημείο απαιτεί ευφυϊα και σε τι αφαιρετική αντίληψη ;;; Γιατί, εξ όσων είμαι σε θέση να αντιληφθώ, το "παιγχνίδι" δραστηριοποιείτε σε περιορισμένα πεδία όπου όλα αναγάγονται σε αυτό των ποσοστών των Πιθανοτήτων. Και η ψυχολογία και το διάβασμα του αντίπαλου, και η διορατικότητα (για όποιον την έχει) στο να "δει" τι φύλλα κρατάει ο αντίπαλος, και η μπλόφα, και κάθε άλλος υπολογιστικός συνδιασμός για λήψη απόφασης, εν τέλει οδηγεί στο πεδίο των Πιθανοτήτων ακόμη και για το ποσοστό επιτυχίας σε μια παρτίδα, και τέλος-τέλος σε ένα και μοναδικό ερώτημα, πόσο δυνατότερος είμαι ή ασθενέστερος έναντι του αντιπάλου με τις κάρτες που κρατώ και τον συνδιασμό που πετυχαίνω ή όχι στο άνοιγμα των καρτών κάτω.

Ξαναλέω, στα δικά μου αισθητήρια είναι περιορισμένες οι απαιτήσεις του ποκερ. Κι αυτό που λες πως είναι γεγονός, είναι φυσικό να το "μεταφράζω" με τα δικά μου και όχι τα δικά σου αισθητήρια. Που, τώρα, απαιτείτε ευφυϊα και αφαιρετική αντίληψη είναι κάτι που καλείσαι εσύ να τεκμηριώσεις. Κάτι μου λέει πως είναι πολύ πιθανόν (πάλι στις Πιθανότητες οδηγούμαστε), να μου υποδείξεις πλευρές του ποκερ τις οποίες αγνοώ, κάτι που φυσικά θα μου φανεί χρήσιμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι ο μονος που δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το θεμα και το νοημα του ολου thread?

Στις πρωτες σελιδες μιλουσες για rigged poker,στημενα λογισμικα εναντιων σου κλπ και στην συνεχεια αρχισες να λες οτι στο ποκερ δεν παιζουν ρολο το μυαλο και οι ικανοτητες καθε ατομου.

Τι προσπαθεις να βγαλεις απο ολο αυτα που γραφεις?Να σου πουμε ναι ειναι στημενο και οτι δεν χρειαζεται μυαλο και ειδικες ικανοτητες για να κερδισει καποιος στο ποκερ?

Για το πρωτο: μπορουσες απλα ενω επαιζες online να αποθηκευες τα hand history και να μαζευες καποια εκατομμυρια hands και να εβλεπες και ο ιδιος οτι ολα θα ηταν οπως επρεπε να ειναι.

Για το δευτερο: ειναι απλα τραγικο να πιστευεις οτι μπορει καποιος να επιτυχει σε οποιοδηποτε τομεα και να βγαλει $$ χωρις την απαιτουμενη ευφυια..

Φιλικη Συμβουλη: σταματα να βλεπεις φαντασματα και να βρισκεις δικαιολογιες γιατι δεν μπορεις να πετυχεις στο ποκερ.Αν εχεις κατι στο μυαλο σου ως σωστο,αληθες κλπ και δεν δεχεσαι τις γνωμες αλλων τοτε πολυ απλα δεν εχεις να κερδισεις τιποτα απο ολα αυτα τα post που κανεις.Απλα θα συνεχισεις να εισαι το επικεντρο του forum γιατι κακως η καλως αυτον τον καιρο εισαι απο τα πιο hot ονοματα εδω μεσα και πολλοι περιμενουν το καθε σου post για να πεσουν στα πατωματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχουν πίνακες ή και μαθηματικοί τυποι που ξεκινώντας από εναν αριθμό μπορείς να εχεις μια ακολουθία δεκάδων χιλιάδων αριθμών.

Δηλαδή, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ο υπολογισμός των outs σύμφωνα με την συμβατή τράπουλα είναι άκυρος καθώς δεν έχουμε εδώ να υπολογίζουμε μεταξύ δεκατριών τετραπλών μονάδων, από Άσσο έως Ρήγα σύν τα 4 χρώματα, και άρα ένα ορισμένο βαθμό πιθανοτήτων.

Όχι βρε φίλε μου, μην μπερδευεσαι. Για την τράπουλα χρησιμοποιούν τα 52 πρώτα νούμερα της ακολουθίας τα οποία διαμορφώνουν την σειρά επιλογής των 52 χαρτιών της τράπουλας και ουσιαστικά τα βάζουν σε μια σειρά σαν να τα ανακατεύουν. Επειτα στον επόμενο γυρο ξεκινούν από ενα άλλο τυχαίο νούμερο και παίρνουν πάλι 52 κατά σειρά αριθμούς. Θα μπορούσε όμως κάποιος αν ηθελε να πάρει ένα εκατομμύριο νούμερα από την ακολουθία π.χ. για να βάλει σε μια τυχαία σειρά τους αριθμούς 1 ως 1.000.000, γι'αυτό και οι ακολουθίες αυτες αποτελούνται από φαινομενικά άπειρα νούμερα.

@foustouki:

Σωστός. Ο καθένας βέβαια δικαιούται τα 15 λεπτά δημοσιότητας του στον μάταιο τούτο κόσμο, απλά ο Πώλ το πάει για μισάωρο :o

Anyway, δεν ειναι κακό παιδί, απλά του αρέσει να τραβά τα φώτα επάνω του, ίσως επειδή δεν το κατάφερε με την ποίησή του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anyway, δεν ειναι κακό παιδί, απλά του αρέσει να τραβά τα φώτα επάνω του, ίσως επειδή δεν το κατάφερε με την ποίησή του

Εδώ κάνεις λάθος. Ο Γιώργος Πολίδης (pol gt) είναι από τους πιο αναγνωρισμένους έλληνες ποιητές των ημερών μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι ο μονος που δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το θεμα και το νοημα του ολου thread?

Στις πρωτες σελιδες μιλουσες για rigged poker,στημενα λογισμικα εναντιων σου κλπ και στην συνεχεια αρχισες να λες οτι στο ποκερ δεν παιζουν ρολο το μυαλο και οι ικανοτητες καθε ατομου.

Τι προσπαθεις να βγαλεις απο ολο αυτα που γραφεις?Να σου πουμε ναι ειναι στημενο και οτι δεν χρειαζεται μυαλο και ειδικες ικανοτητες για να κερδισει καποιος στο ποκερ?

Για το πρωτο: μπορουσες απλα ενω επαιζες online να αποθηκευες τα hand history και να μαζευες καποια εκατομμυρια hands και να εβλεπες και ο ιδιος οτι ολα θα ηταν οπως επρεπε να ειναι.

Για το δευτερο: ειναι απλα τραγικο να πιστευεις οτι μπορει καποιος να επιτυχει σε οποιοδηποτε τομεα και να βγαλει $$ χωρις την απαιτουμενη ευφυια..

Φιλικη Συμβουλη: σταματα να βλεπεις φαντασματα και να βρισκεις δικαιολογιες γιατι δεν μπορεις να πετυχεις στο ποκερ.Αν εχεις κατι στο μυαλο σου ως σωστο,αληθες κλπ και δεν δεχεσαι τις γνωμες αλλων τοτε πολυ απλα δεν εχεις να κερδισεις τιποτα απο ολα αυτα τα post που κανεις.Απλα θα συνεχισεις να εισαι το επικεντρο του forum γιατι κακως η καλως αυτον τον καιρο εισαι απο τα πιο hot ονοματα εδω μεσα και πολλοι περιμενουν το καθε σου post για να πεσουν στα πατωματα.

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Και στο φινάλε τι μου είπες;;; Χαροποιείσαι με αυτά που γράφω;;; Αν ναι, εύγε!!! Δύο πραγματάκια μόνο. Πρώτον, δεν μίλησα για στημένα λογισμικά με τον τρόπο που εννοείς αλλά πως συμβαίνει με απίστευτη συχνότητα ενώ μέχρι την τέταρτη ανοικτή κάρτα να είναι δική μου η παρτίδα και στην πέμπτη κάρτα να την χάνω, ώστε βγαίνουν διάφορα συμπεράσματα. Δεύτερον, δεν γνωρίζω τι ανθρώπους έχεις συναναστραφή, εγώ με διάφορους από όλους σχεδόν τους τομείς δραστηριοτήτων. Έχω γνωρίσει επίσης ανθρώπους που έκαναν πολλά λεφτά επειδή είχαν ταλέντο σε κάτι, όμως καθόλου ευφυείς και σε οτιδήποτε άλλο κοινοί βλάκες. Πιθανόν για εσένα ο δείκτης οικονομικής επιφάνειας να σημαίνει αυτόματα δείκτη ευφυϊας σε μεγάλο βαθμό. Μάλλον θα σχετίζεται με το εύρος των πνευματικών ορίζοντων και άρα δεν μπορώ να σου φέρω αντίρρηση σε ότι λες, αν και λιγάκι με ενοχλεί που είμαι περίγελος στον χώρο, θα το υποστώ όμως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι βρε φίλε μου, μην μπερδευεσαι. Για την τράπουλα χρησιμοποιούν τα 52 πρώτα νούμερα της ακολουθίας τα οποία διαμορφώνουν την σειρά επιλογής των 52 χαρτιών της τράπουλας και ουσιαστικά τα βάζουν σε μια σειρά σαν να τα ανακατεύουν. Επειτα στον επόμενο γυρο ξεκινούν από ενα άλλο τυχαίο νούμερο και παίρνουν πάλι 52 κατά σειρά αριθμούς. Θα μπορούσε όμως κάποιος αν ηθελε να πάρει ένα εκατομμύριο νούμερα από την ακολουθία π.χ. για να βάλει σε μια τυχαία σειρά τους αριθμούς 1 ως 1.000.000, γι'αυτό και οι ακολουθίες αυτες αποτελούνται από φαινομενικά άπειρα νούμερα.

Αδυνατώ να παρακολουθήσω αυτό που λες γιατί μάλλον δεν έχω τις στοιχειώδεις γνώσεις προγραμματισμού. Γι' αυτό και ζήτησα εκλαϊκευτική, στο μέτρο του δυνατού, γλώσσα.

@foustouki:

Σωστός. Ο καθένας βέβαια δικαιούται τα 15 λεπτά δημοσιότητας του στον μάταιο τούτο κόσμο, απλά ο Πώλ το πάει για μισάωρο :o

Αχ αγάπη μου!!! Πως φιλτράρεις τα πράγματα!!! Ξέρεις, χαίρω απεριόριστης εκτίμησης από σημαντικούς ανθρώπους μέσα από τους χώρους των επιστημών, των γραμμάτων και των τεχνών, που από άγνοια βέβαια, άθελα σου, με αδικής λιγάκι, αλλά δεν πειράζει. :P

Anyway, δεν ειναι κακό παιδί, απλά του αρέσει να τραβά τα φώτα επάνω του, ίσως επειδή δεν το κατάφερε με την ποίησή του

Αχ χαρά μου!!! Πολύ θέλω τώρα να σε είχα κοντά μου και να σου έδινα ένα φιλί που θα σου έμενε αλησμόνητο... :|

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anyway, δεν ειναι κακό παιδί, απλά του αρέσει να τραβά τα φώτα επάνω του, ίσως επειδή δεν το κατάφερε με την ποίησή του

Εδώ κάνεις λάθος. Ο Γιώργος Πολίδης (pol gt) είναι από τους πιο αναγνωρισμένους έλληνες ποιητές των ημερών μας.

Υπερβολές, την ειρωνία την προσπερνάω. Απλά οι κριτικές ήταν πολύ θετικές από σειρά φιλόλογων που ήρθαν σε επαφή με τη δουλειά μου, και αν ήταν η ποίηση εμπορικό είδος αρκετοί εκδοτικοί οίκοι θα την αναλάμβαναν. Όμως δεν είναι και μικρή η τιμή που μου κάνουν ορισμένοι αξιόλογοι όταν με συμπεριλαμβάνουν στον προσωπικό τους ιστοχώρο όπως λόγου χάριν ο καθηγητής Φυσικής Νεκτάριος Μαμαλούγκος http://users.uoa.gr/~nektar/arts/index.htm#ΠΟΙΗΣΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδώ κάνεις λάθος. Ο Γιώργος Πολίδης (pol gt) είναι από τους πιο αναγνωρισμένους έλληνες ποιητές των ημερών μας.

Το είπα φίλε μου στο προ-προηγούμενο post μου οτι δεν σκαμπάζω γρι από ποίηση. Το παράξενο θα ηταν να τον ξερω. Παρ'όλα αυτά μου φάνηκαν κι εμένα ψαγμένα αυτά που γράφει.

@POL:

"Αχ αγάπη μου!!!"...

"Αχ χαρά μου!!!"...

Πωλίνιο με γονάτισες! Συγκρατήσου όμως γιατί εχω γυναίκα και μ'αυτά που γράφεις δεν θα μ'αφήνει να ξαναμπώ σε τέτοια πονηρά sites όπως το pokerland... :roll::roll:

Πέρα απ'την πλάκα, μαγκιά σου που απ'οτι φαινεται εισαι πετυχημενος στον χώρο σου αρχηγέ μου. Και μιας που ειναι ετσι κι εχεις χορτάσει αναγνώριση, ίσως καλυτερα να αφήσεις και κάποιο ταλεντο για εμας τους καψερούς άγνωστους μεροκαματιάρηδες, να λέμε οτι ειμαστε καλοί και σε κάτι στην ομήγυρη... Don't you think? :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Pol η ποίησ σου είναι τουλάχιστο πολύ καλή imo (όχι ότι ξέρω πολλά βέβαια) αλλά από την άλλη πρέπει να (παρα)δεχτεις ότι δεν έχεις ιδέα από πόκερ. Οπως και οι πιο πολλοί εδώ άλλωστε. Που όμως δεν μπορούν να γράψουν τόσο καλές αράδες όσο εσύ:

σ᾿ ἀγαπῶ! γιατὶ μοῦ δίνεις ταυτότητα χωρὶς κατηγορία...

χωρὶς κατηγορία ὀξύνοων φιλοσόφων

ποῦ διακρίνουν τὶς ἐποχὲς τῶν οὐρανῶν.

(περισπωμένη στο ποῦ :?: )

****To μήνυμα μετατράπηκε από greeklish

Moderator: Παρακαλούμε να χρησιμοποιείτε μόνο ελληνικά στο φόρουμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεώργιος Πολίδης - Ποιήματα

Γεννήθηκε τὸ 1967, ζεῖ καὶ ἐργάζεται στὴν Γερμανία.

Διατηρεῖ τὸ ἱστολόγιον «Στὰ ἴχνη τῆς Ποίησης»,

«Ἀκολουθώντας τὶς τρεῖς ἀδερφές, τὴν Ποίηση, τὴν Φιλοσοφία καὶ τὴν Θεολογία».

δεν ξέρω αν νιώσεις καλύτερα με αυτά που θα σου πω πιο κάτω μεταξύ σοβαρού και αστείου ,ίσως δεν ισχύει τίποτε από αυτά αφού ανήκουν στη σφαίρα της μεταφυσικής ,σίγουρα όμως πρέπει να τα λάβεις σοβαρά υπόψιν.

(θα σου απαντήσω λοιπών με ολίγη φιλοσοφική διάθεση ανακατεμένη με τη μεταφυσική και με ποιητικό πνευμα---και πίστεψε με δε σε ειρωνεβομαι καθόλου ΑΠEΝΑΝΤΊΑΣ ΣΈΒΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΏ ΒΑΘΎΤΑΤΑ ΤΟ ΠΟΙΗΤΙΚΌ ΣΟΥ ΤΑΛΈΝΤΟ)

Αν ο δημιουργός σε προορίζει για την ποίηση ,τη φιλοσοφία , την θεολογία ,αυτός που σου έδωσε το ταλέντο στην ποίηση μην περιμένεις να σε αφήσει να κερδίσεις στο πόκερ. σαν μια μεταφυσική δύναμη θα σε στοιχειώνει και δεν θα σε αφήνει να κερδίσεις στο πόκερ ,γιαυτό μην παραξενεβεσαι για την δαιμονισμένη ατυχία σου. απλά πάρε το σαν θείο σημάδι που προσπαθεί να σε απομακρύνει από το πόκερ για να αφιερωθείς στην ποίηση για την οποία είσαι προορισμένος. Αν παίζεις πόκερ 8-10 ώρες την ημέρα το μυαλό σου και η σκέψη σου θα είναι δεσμευμένες με το πόκερ και δεν θα έχεις χρόνο για να γράφεις εμπνευσμένα ποιήματα . ΘΑ γίνεις ένας καλός παίκτης πόκερ με σκληρή δουλειά και μελέτη αλλά ένας κακός ποιητής. η θα είσαι ένας καλός ποιητής και ένας κακός παίκτης του πόκερ αν δεν μελετάς το παιγνίδι. διάλεξε και πάρε. εγώ προτείνω να διαλέξεις την ποίηση και να παίζεις αραιά και που ερασιτεχνικά πόκερ για το κέφι σου, αλλά τότε δεν θα παραπονιέσαι που θα χάνεις γιατί κάποιοι άλλοι αντίπαλοι σου θα μελετάνε καθημερινά το παιγνίδι και προφανώς θα παίζουν καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τα καλοπροαίρετα σχόλια, όμως ακόμη και για τα όχι καλοπροαίρετα καθώς και αυτά διδάσκουν. Η εμπειρία, πρέπει να πω, είναι ακριβοδίκαιος δάσκαλος κι όταν είσαι καλός μαθητής, ίσως αργά-αργά, προοδευτικά όμως και σταθερά, σου μαθαίνει όλα όσα πρέπει να μάθεις. Για όλα ισχύει αυτό έτσι και για το πόκερ.

Να είστε όλοι καλά και να έχετε πάντα κέρδη !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"..Young at heart

and it gets so hard to wait

when no one I know can seem to help me now

Old at heart

but I mustn't hesitate

if I'm to find my own way out..."

(κάποτε ο Axl έγραφε και κανά καλό τραγούδι)

[youtube:2xodo4bm]dpmAY059TTY[/youtube:2xodo4bm]

Αφιερωμένο

Peace out amigo!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ

Όταν η μέθεξη με το θείο γίνετε μέσα από την αρμονία της μουσικής, η μυστήρια φύση της ανθρώπινης φύσης θέτει ερωτήματα για το μυστήριο της Ύπαρξης με μουσική, με μουσική δίδει απαντήσεις, με μουσική θαυμάζει και περιγράφει το ακατανόητο Όν και την προέλευσή του.

Κυρίες, δεσποινίδες και κύριοι

ο Yanni σε ένα απίστευτο δημιούργημά του, το Nostalgia.

Απολαύστε το:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτέλους νομίζω πως εντόπισα τρόπο προσέγγισης του προβλήματός μου, επειδή όμως πρακτικά δεν γνωρίζω πως να το διαχειριστώ, θα σας εκθέσω τις σκέψεις μου ευελπιστώντας υποδείξεις από τους εμπειρότερους στο αντικείμενο του πόκερ. Ενδιαφέρον θα έχει να αναφερθεί εάν ποτέ βρέθηκε κάποιος μπροστά σε παρόμοιο πρόβλημα, κι αν ναι, με ποιούς τρόπους φρόντισε να το αντιμετωπίση και εν τέλει πως πέτυχε βιώσιμη διαχείρηση.

Εφόσων, λοιπόν, το πρόβλημά μου και ο λόγος που δεν παρουσιάζω κέρδη είναι τα πολύ συχνά διαδοχικά Bad Bead, δηλαδή έως την τέταρτη κοινή κάρτα (Turn) να έχω δυνατότερο συνδιασμό από τους αντίπαλους και στο άνοιγμα της πέμπτης κοινής κάρτας (River) να χάνω την παρτίδα, πρέπει να βρω ένα τρόπο εξισορρόπησης δεδομένου πως η κατάσταση θα είναι μόνιμη, και στο βαθμό που παρουσιάζω παθογένεια ο τρόπος που καλούμε να υϊοθετήσω να καλύπτει κέρδη, έστω για αρχή τουλάχιστον, του ύψους της παθογένειας.

Παρόλο που αδυνατώ να αναλύσω κάθε πτυχή που αφορά το πόκερ και να θέσω διεξοδικά για κάθε ερώτημα την αρμόδια απάντηση, έχω την αίσθηση πως ο τρόπος εξισορρόπησης που αναζητώ πρέπει να αποτελείται από ένα πλέγμα μετρήσιμων παραγόντων οι οποίοι θα αναγάγουν στην ανάγκη μίας σύνθετης πολύπλευρης στρατηγικής όπου από την μία θα καλύπτετε η παθογένεια μου κι από την άλλη θα εξειδικεύεται, θα βελτιώνεται δηλαδή, κατά πολύ σημαντικά το παιγχνίδι μου.

Λαμβάνοντας όλα αυτά υπ΄ όψιν οδηγούμε αναπόφεκτα στο συμπέρασμα πως για να πετύχω κέρδη στο ύψος, τουλάχιστον, της παθογένειας, πρέπει στις υπάρχουσες συνθήκες να προστεθούν κατάλληλες ευκαιρίες που να ευνοούν το ζητούμενο, κάτι που πρακτικά σημαίνει πως πρέπει να αυξήσω τους συνδιασμούς των δύο κρυφών καρτών που παίζω συνυπολογίζοντας πάντοτε το βαθμό ρίσκου φυσικά. Ποιά επι πλέον κριτίρια και προϋποθέσεις θα πρέπει να συνυπολογιστούν σε όλα αυτά, θα περιμένω από τους εμπειρότερους να τα υποδείξουν.

Αυτά για την ώρα και ευχαριστώ για την προσοχή και τον χρόνο σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pot gt δεν κάθισα να διαβάσω όλα τα post ωστόσο από τα περισσότερα που διάβασα εγώ καταλαβαίνω πως δεν είσαι ανοιχτός σε καμία συμβουλή.. σου έχουνε πει μεν ένα σωρό άχρηστα πράγματα εδώ μέσα αλλά όσα χρήσιμα σου έχουν πει απλά τα αποριπτεις και τα βγάζεις λάθος με μια δικιά σου λογική με την ίδια ακριβώς με την οποία αντιμετωπίζεις το παιχνίδι.. θες να εκμεταλευτεις αυτό το απίστευτο μαθηματικά φαινόμενο που μόνο εσύ βιώνεις για να βγάλεις λεφτά??? εγώ είμαι εδώ για σένα... θα πάμε μαζί σε ένα net cafe και θα αρχίσεις να παίζεις. κάθε φορά που θα παίρνεις δυάρι η τριάρι στα blinds θα σου δίνω 50 ευρώ και κάθε φορά που δεν θα παίρνεις θα μου δίνεις 100.. εφόσον 90/95% πιάνεις δυάρι η τριάρι σκέψου ποσά λεφτά θα βγάλεις στις 10 φορές σου έχω δώσει 450 και θα μου έχεις δώσει 100... το ίδιο επίσης μπορούμε να κάνουμε και σε αλλά πράγματα.. κάθε φορά που άλλος κυνηγάει χρώμα και το πιάνει θα σου δίνω 50 ευρώ κάθε φορά που δεν το πιάνει θα μου δίνεις 100... αφού κάθε φορά το πιάνει σκέψου ποσά θα βγάλεις... δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για σένα... βοηθάω όπως μπορώ... ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΈΠΩ ΝΑ ΜΕ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΕΙΣ ΠΡΟΚΕΙΜΈΝΟΥ ΝΑ ΒΓΆΛΕΙ ΛΕΦΤΆ ΘΕΣ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν κανεις παντα fold πριν το river ξεμπερδευεις με τα bad beat!

Είναι εξωπραγματικό σε συνθήκες αληθινής τράπουλας σε αληθινό τραπέζι και καταντά εξωφρενικό από την συχνότητα που συμβαίνει. Κι αν φένετε ζωηρό πάθος μέσα από τα γραφώμενά μου εδώ, ναι, σχεδόν αρρώστησα γιατί δεν μπορώ να κατανοήσω το φαινόμενο αυτό. Προφανώς δεν καταλαβαίνεις το μέγεθος της ψυχικής φόρτισης που μου προκαλεί, φυσικό είναι εξάλλου εφόσον δεν έχεις παρόμοια εμπειρία ούτε ολοκληρωμένη και ακριβή εικόνα των γενικών συνθηκών που συνθέτουν το πρόβλημά μου και με οδηγούν απεγνωσμένα, με όλη τη σημασία της έννοιας, να αναζητώ εξηγήσεις και απαντήσεις εδώ μέσα, και αστειεύεσαι μαζί μου. Ο καθένας όμως θα έχανε τα λογικά του αν βρισκόταν στην θέση μου.

Είμαι συνταξιούχος και έχω ελεύθερο χρόνο απεριόριστο σε καθημερινή βάση έχω όμως και την άνεση να διαθέτω όλο μου τον χρόνο και την προσοχή στο πόκερ καθώς δεν με δεσμεύουν ούτε ευθύνες ούτε άλλες ασχολίες οι οποίες θα απορροφούσαν χρόνο και ενεργητικότητα. Έτσι, διαθέτω όλη σχεδόν την προσοχή μου και τον χρόνο μου σε μία μόνο επιδείωξη, να χτίσω το bankroll μου. Μία παροιμία λέει πως όταν κάποιος θέλει με πολύ δύναμη κάτι, όλο το σύμπαν συμμαχεί για να το αποκτήσει. Διαμετρικά αντίθετα, λοιπόν, ισχύει η παροιμία σε εμένα. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση, δεν μπορώ να το προσεγγίσω νοητικά με άλλο τρόπο να δω φυσιολογικά αίτια και να δώσω λογική ερμηνεία έτσι ώστε να είμαι ήσυχος μέσα μου και να μην εκθέτωμε σε όλους εδώ μέσα με τις κλάψες μου.

Όπως είπα πριν, έχω χρόνο απεριόριστο γι' αυτό και δεν βιάζομαι. Επιλέγω τα χαρτιά που θα παίξω και περιμένω μέχρι να πέσουν στα χέρια μου. Έτσι έχω, όχι πάντα, πολύ συχνά όμως δυνατότερες κάρτες στο χέρι από τους αντιπάλους. Και με την περιγραφή της παρτίδας που ακολουθεί παρουσιάζω με ακρίβεια δέκατων του χιλιοστού για τι κατάσταση ομιλώ.

Είναι η προχθεσινή ημέρα, Δευταίρα 11 Ιουλίου. Παίζω στην http://www.ub.de/ σε τραπέζια 0.5$ / 0.10$ και έχω κάβα 50$. Μέσα σε μισή ώρα έχασα όλη την κάβα. Πως;;;

Έχω ΚQ καρδιές και ο αντίπαλος J7 ανόμοιο χρώμα.

Το φλοπ ανοίγει με ποτ 0.35$, από το ύψος των Μπλάϊντ, ούτε ο αντίπαλος πόνταρε πρε-φλοπ ούτε κι εγώ καθώς KQ είναι για εμένα από τα πιο άχρηστα φύλλα και επανειλλημένα τα πλήρωσα, και ανοίγει 7 καρδιά 7 σπαθί Α καρδιά.

Χαλαρά ποντάρω 0.30$ κι ο αντίπαλος απαντά με +3$. Έχει σχηματίσει τριάδα με τα εφτάρια. Εμένα το ύψος του πονταρίσματός του περιόρισε τις σκέψεις μου γύρω από τα ενδεχώμενα για το ποιές κάρτες κρατάει, και υπολόγισα ως πιθανότερο να έχει κι αυτός δύο καρδιές, οπότε σε αυτό το ενδεχώμενο είμαι ισχυρότερος και ακολουθώ το ποντάρισμα.

Το Τουρν (τέταρτη κοινή κάρτα) ανοίγει 5 καρδιά. Σχηματίζω το δυνατότερο χρώμα αφού κρατώ τον Ρίγα και ο Άσσος είναι κάτω, άρα αν ισχύει το ενδεχώμενο που υπολόγισα πριν η παρτίδα είναι δικιά μου, και ήταν μέχρι τη στιγμή εκείνη παρόλο τον λάθος υπολογισμό που έκανα, και χαλαρά ποντάρω 1$.

Ο αντίπαλος απαντά με all-in κι εγώ δεν μπορώ να απαντήσω διαφορετικά εκτός το να ακολουθήσω.

Ο Ρίβερ (πέμπτη κοινή κάρτα) ανοίγει Α και δίνει στον αντίπαλο Φουλ στα Εφτάρια με Άσσους.

Αυτό συμβαίνει καθημερινά αλλά επίσης και με εξωπραγματική αδιανόητη πυκνή συχνότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...