Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

kante minimise tis apoleies sta arxika stadia enos tournamen


vkiller

Recommended Posts

3 παίκτες χτυπάνε runner runner flush στο ρίβερ αλλά οι 2 χάνουν ελάχιστα tsiπς γιατί κάνουν απλά κολ και όχι ξανά μπέτ. Έτσι ελaχιστοποιούνται οι απώλειες στα αρχικά στάδια ενός τουρναμεντ...Είναι βασικό να καταφέρνεις να χάνεις το minimum σε δύσκολα σποτ στην αρχή του τουρναμεντ χωρίς να παρασύρεσαι σε reraise που thα σου κοστίσει όλο το στακκ ..έτσι παραμένεις μέσα σε όσο το δυνατό περισσότερα τουρ διεκδικώντας στη συνέχεια ψηλά πλασαρίσματα.

χέρι από 55ρι freez ούτ deep στακκ ongame

Seat 2: zhukhov (9,590 in chips)

Seat 3: mpookis (5,610 in chips)

Seat 5: istkayaatym (5,295 in chips)

Seat 6: FrreshPrince (4,950 in chips)

Seat 8: NoGravitasEB (4,555 in chips)

ANTES/BLINDS

FrreshPrince posts small blind (10), NoGravitasEB posts big blind (20),

PRE-FLOP

zhukhov raises to 50, mpookis calls 50, istkayaatym folds, FrreshPrince calls 50, NoGravitasEB calls 50.

FLOP [board cards: 4H,2D,9C ]

FrreshPrince checks, NoGravitasEB checks, zhukhov checks, mpookis checks.

TURN [board cards: 4H,2D,9C,QD ]

FrreshPrince checks, NoGravitasEB bets 100, zhukhov raises to 300, mpookis calls 300, FrreshPrince folds, NoGravitasEB calls 300.

RIVER [board cards: 4H,2D,9C,QD,7D ]

NoGravitasEB bets 550, zhukhov calls 550, mpookis calls 550.

SHOWDOWN

NoGravitasEB shows [ AD,5D ]

zhukhov mucks cards [ 3D,6D ]

mpookis shows [ 8D,TD ]

NoGravitasEB wins 2,750.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο συγκεκριμένο σποτ φαινόταν με τον τρόπο που έπαιξε ο NoGravitasEB πως μάλλον έχει μεγαλύτερο χρώμα γιαυτό έγινε απλά κολ. σε διαφορετική περίπτωση το reraise για valeu θα ήταν επιβαλλόμενο εκεί με runner ράνερ φλας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο συγκεκριμενο χερι οπως πηγε το action δεν νομιζω να επρεπε να κανεις κατι αλλο, wp imo , αλλα μην μπερδευουμε αλλα χερια που πρεπει να γινει value raise .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό ακριβώς έχω πει πιο πάνω, πως επιβάλεται νέο ποντάρισμα σε τέτοιες περιπτώσεις που κάνουμε χρώμα ράνερ ράνερ, αλλά στο συγκεκριμένο λόγου του μπέτ 100 που έκανε ο αντίπαλος στο τέρν και το παθητικό κολλ μετά που του κάναν reraise φάνηκε πως αγοράζε κάτι, και σε συνδυασμό με το μπέτ στο ρίβερ που κάνει φάνηκε πως πετύχε αυτό που ψάχνει.

Το έβαλα απλά για να φανεί πως πρέπει να ζυγίζουμε τα δεδομένα στο κάθε χέρι και όχι να παρασυρόμαστε σε reraise επειδή χτυπήσαμε κάποιο monster hand ..ειδικά στην αρχή του τουρναμεντ.

(για σένα είναι αυτονόητα αυτά αλλά δεν το έβαλα για σένα αυτό)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

.

(για σένα είναι αυτονόητα αυτά αλλά δεν το έβαλα για σένα αυτό)

για αυτους που δεν ειναι αυτονοητο απλα δεν πρεπει να παιζουν το T8s τοσο deep ακομα και σε SH

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

.

(για σένα είναι αυτονόητα αυτά αλλά δεν το έβαλα για σένα αυτό)

για αυτους που δεν ειναι αυτονοητο απλα δεν πρεπει να παιζουν το T8s τοσο deep ακομα και σε SH

8-) χεχε. παίζω με μικρά ζευγάρια , suited connectors και λοιπά ύπουλα φύλλα στις αρχές όταν έχουμε πάνω από 80 μπήκ μπλάιντ στην ongame γιατί οι αντίπαλοι είναι πρόθυμοι να πληρώσουν χοντρά όταν χτυπήσουμε το ζητούμενο ενώ δεν έχω πρόβλημα να πάω πάσο όταν βρεθώ σε δύσκολες καταστάσεις ακόμα και με ζευγη είτε χαμηλή κέντα αν κρίνω πως ο αντίπαλος εhεί καλύτερα φύλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μίλησε μας για τα λοιπά ύπουλα φύλλα :D .... για το φύλλο mpooki έχω να πω ότι το hand από τη πλευρά σου είναι πολύ εύκολο fold στο turn ...σε μηδενικό σχεδόν ποτ βάζεις 300 chips στο turn με guthsot και μικρό flushdraw ..αυτά να κοιτάξεις και όχι αν η stars σε αδικεί..φιλικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όταν θα χάσεις 510 από 515 ακ από αχ 90% των παρτίδων με κκ και qq από Αχ πολλά set και straight από runner runner μπλόφες στο flop και το 90% των κρισιμων coinflip σε μια εταιρεία μετά από κόντρα που άνοιξες μαζί τις έλα να μου πεις με χαμόγελο πως δεν σε αδικεί και όλα είναι normal... στο tern δεν είμαι πάσο γιατί τα 100 bet που κάνει "ο αρχικος" παίκτης δεν λένε κάτι ξεκάθαρο για το φύλλο του και το 300 "ρεραισε" που κάνει ο δεύτερος παίκτης δείχνει πως έχει δυνατό φύλλο και όχι κάποιο draw έτσι κάνω call ξέροντας πως αν πετύχω ένα από τα 13 out μου τα 300 που κάνω call θα αποφέρουν πάνω από 3000... μετά από το call του αρχικού raiser έρχεται το flush river και μετά κάνει value bet από μπροστά δείχνοντας πως ήταν σε draw....έτσι δεν κάνω "reraise" με το flush μου ούτε και πάσο με runner runner flush αφού βάζω αλλα 550 για 2500 και αν χάσω έχω πίσω μου άλλες 4900 chips δηλαδή 200 big blind και συνεχίζω να παίζω σαν να μην έγινε τίποτα...

****To μήνυμα μετατράπηκε από greeklish

Moderator: Παρακαλούμε να χρησιμοποιείτε μόνο ελληνικά στο φόρουμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...