Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

προτείνετε πλάνο διαχείρισης 2000€


Recommended Posts

Γεια σας και από εμένα ,

έπαιζα για 2 χρόνια αλλά λόγο δουλειάς τα παράτησα για σχεδόν ένα χρόνο τώρα .

Θα σας βάλω λίγο κάποια δεδομένα και περιμένω να δω τις προτάσεις σας

Τα stats μου από ΜΤΤ ήταν

ΙΤΜ 15 %

ΑΒΙ 25$

RΟΙ -13%

έχω account pokerstars & fulltilt

μπορώ να παίζω από τις εννιά το βράδυ και μετά και δεν μπορώ να παίξω πάνω από τρία το πολύ 4 τραπέζια .

Το διαθέσιμο bankroll μου είναι 2000€ +

Τι να διαλέξω sit & go και με πόσα άτομα και πόσο buy in?

Κανα τουρνουά να παίξω ?

έχω διαβάσει αρκετά άρθρα για το bankroll management αλλά δυσκολεύομαι να καταγράψω το πλάνο μου ..

Περιμένω τις προτάσεις σας .

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχην, θελεις "αυστηρους" ορους για το bankroll management σου; Αν δεν εχεις το ποκερ ως κυρια πηγη εισοδηματος αλλα εισαι, αυτο που λεμε "recreational player " - δλδ εχεις το ποκερ ως διασκεδαση, χομπυ κλπ... Τοτε θα μπορουσες να εχεις ενα πιο "ελαστικο" management , το οποιο ομως θα σε εξασφαλιζει και παλι απο πιθανα downswings .

Θα ηθελα να σου κανω, αν μου επιτρεπεις, μια "απλη" παρατηρηση. Το ποσο που αναφερεις δεν μπορει να αποτελεσει κριτηριο για ΤΡΙΤΟΥΣ, για το πως θα το διαχειριστεις. Εξου και οι περισσοτερες απαντησεις που πηρες....

Τι εννοω; Το ποσο που αναφερεις εσυ, για πολλους, ενδεχομενως να ειναι ενα , δυο ή τρία μηνιατικα. Για καποιους αλλους, μπορει να ειναι και ο μισθος 10 ημερων. Λογικο ειναι καποιος να θεωρει το εν λογω ποσο ως "τα buy ins του για το Σαββατοκυριακο", ενώ καποιος αλλος ως τα λεφτα που τοσο πολυ θα ηθελε τωρα προκειμενου να κανονισει ενα 15ημερο διακοπων μεσα στο καλοκαιρι!

Νομιζω οτι οποιος θελει να σου δωσει μια εμπεριστατωμενη απαντηση για το πως να διαχειριστεις το bankroll σου, θα το κανει ανεξαρτητως του αρχικου ποσου που διαθετεις.

Κυριο κριτηριο για τη σωστη διαχειριση της αρχικης σου καβας, παντα κατα την ταπεινη μου αποψη, ειναι ο λογος για τον οποιο παιζεις ποκερ. Τωρα, θα μου πεις : "Δηλαδη , αν παιζω για πλακα, μπορω να μπω και σε δεκα τουρνουα με buy in το 1/10 του bankroll μου, και αν τα χασω ολα να... ξαναφορτωσω;;;" . Οχι φυσικά. Απλως ,οπως σου ανεφερα και πιο πανω, μπορεις να γινεις λιγο πιο 'ελαστικος' στη διαχειριση του, αφου ενα ενδεχομενο downswing δεν θα σου στερησει χρηματα για νοικι, φαγητο ή οτιδηποτε αλλο σχετικο.

Η αποψη μου αυτη πηγάζει απο τις απαντησεις που πηρα στο 2+2 πριν αρκετο καιρο, οταν ειχα ενα μεγαλο κερδος απο ενα online τουρναμεντ και ζητησα γνωμες για το πως να το διαχειριστω - εχοντας ΠΡΟΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ να επενδυσω συγκεκριμενο μερος του ποσου για το ΧΟΜΠΥ μου, δλδ. το ποκερ. Τοτε λοιπον, οι απαντησεις κινηθηκαν πανω - κατω στο πλαισιο που σου ανεφερα.

Από εκεί και πέρα, με μια απλη αναζητηση στο internet δε θα δυσκολευτεις να βρεις τι προτεινεται, γενικά, ως buy in για τουρνουα, sng , και cash games . Ηδη η απαντηση του dmelissourgos θα μπορουσε να σε καλυψει ως ενα βαθμο. Καλη τυχη! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι προσδοκίες έχω από το πόκερ καλή ερώτηση

Όποιες προσδοκίες και αν έχω από το πόκερ δυστυχώς δεν μπορούν να υπερβαίνουν ούτε τις δυνατότητές μου ούτε το διαθέσιμο μου χρόνο που σημαίνει στην παρούσα φάση πως αν δεν χάνω θα είμαι ευχαριστημένος και αν είμαι έστω και ελαφρά κερδισμένος θα είμαι σούπερ .

Ευχαριστώ όσους προσπάθησαν να με βοηθήσουν .

Πληροφοριακά να σας πω πως έχω καταλήξει στο εξής πλάνο

3 σγκ την ημέρα των 20$ 9 ατόμων

1 τουρνουά των 11$ κάθε μέρα που θα παίζω

και μία φορά το πολύ την εβδομάδα (εξαρτάται από το μη πρωινό ξύπνημα) ένα 55$ στην ποκερσταρς ή ένα 26 στην φυλλ τιλτ

με ένα μέσο όρο παιχνιδιού 4 ημέρες την εβδομάδα και με την διαφορά του νομίσματος ακόμα και με μηδέν κέρδη θα αντέξω 10 εβδομάδες .

οπότε οψόμεθα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι προσδοκίες έχω από το πόκερ καλή ερώτηση

Όποιες προσδοκίες και αν έχω από το πόκερ δυστυχώς δεν μπορούν να υπερβαίνουν ούτε τις δυνατότητές μου ούτε το διαθέσιμο μου χρόνο που σημαίνει στην παρούσα φάση πως αν δεν χάνω θα είμαι ευχαριστημένος και αν είμαι έστω και ελαφρά κερδισμένος θα είμαι σούπερ .

Ευχαριστώ όσους προσπάθησαν να με βοηθήσουν .

Πληροφοριακά να σας πω πως έχω καταλήξει στο εξής πλάνο

3 σγκ την ημέρα των 20$ 9 ατόμων

1 τουρνουά των 11$ κάθε μέρα που θα παίζω

και μία φορά το πολύ την εβδομάδα (εξαρτάται από το μη πρωινό ξύπνημα) ένα 55$ στην ποκερσταρς ή ένα 26 στην φυλλ τιλτ

με ένα μέσο όρο παιχνιδιού 4 ημέρες την εβδομάδα και με την διαφορά του νομίσματος ακόμα και με μηδέν κέρδη θα αντέξω 10 εβδομάδες .

οπότε οψόμεθα

Πανε τα 2Κ δηλαδη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο συγκεκριμένος χρήστης κατέληξε με ban. Τα posts του σβήστηκαν από το thread κυρίως λόγω του ότι στη συνέχεια έβριζε και spammare.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τουλάχιστον σε 5 διαφορετικά θέματα τις τελευταίες 2 μέρες ποστάριζε εντελώς ειρωνικά και άκυρα ποστ (δεν ξέρουμε για ποιον λογο). Υπάρχουν καταχωρημένα στην βάση μας για όποιον ενδιαφέρεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από τι καταλαβα, recreational το βλέπεις το ολο θεμα. Οπότε βγάλε τα sng απο το προγραμμα και βαλε το 22αρι1ρ1α, τουλαχιστον αν σου κατσει να κανεις καλό κερδος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν έχεις άσχημα αποτελέσματα 2-3 εBδομάδες σε βλέπω να ξεφεύγεις από τα αρχικά σου πλάνα .τα 2000 μπορούν να σου φτάσουν για 2-3 χρόνια αν εκμεταλευεσε

τα mpονoυς της ποκερσταρς και παίζεις τουρνουά από 3- 5,5 και κάποιο τον 11 δολλαρίων και σιτ εντ Gο 45-180 τον 3,50 -4,50. Αuτα υσxηύουν αν εισε υπομονετικός παίχτης .αν kερδήσεις περισσότερα ανεBαζής σκαλί , όπου ανεBένη όμως και το επίπεδο.τα 55 προτείνω να τα ξεχάσεις προς το παρών .αυτή εινε η γνώμη μου μιας και δεν πας άμεσος για πολλά κέρδη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...