Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

2/5 Πάρνηθα δύσκολη απόφαση σε river με βαλέδες.


deminio25

Recommended Posts

Καλή σας ημέρα φίλοι μου.

Ακόμα μία παρτίδα έχω προς ανάλυση οπότε περιμένω τα φώρα σας. Το τραπέζι είναι αρκετά δραστήριο. Ο αντίπαλος σε αυτή τη παρτίδα θα έλεγα πως είναι αρκετά ικανός και παίζει επιθετικά.

Ένας παίκτης κάνει limp και ο επιθετικός παίκτης ακολουθεί από την cutoff. Εγώ στο button βλεπω βαλέδες και κάνω raise 35 ευρώ (stack 1.000 ευρώ). Από το big blind ένας αρκετά σφικτός παίκτης κάνει call.

Ο αρχικός limper πήγε πάσο και ο cutoff εκανε call.

Το flop 9,5,3 και πονταρω 90 ευρω σε 110 περιπου που είχε μέσα. Και οι δύο κάνουν call, εδώ είμαστε λέω την πατήσαμε.

Στο turn 5 ο Cutoff πονταρει 260, εμείς κάνουμε call και ο big blind πεταει τα φύλλα του.

Το river άνοιξε 2 και ποντάρει ξανά 450 ευρώ.

Εγώ τι κάνω τώρα εδώ. Μήπως έπρεπε να τα πετάξω από το turn?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πρώτα από όλα νομίζω πρέπει να καθοριστεί το range του αντιπάλου σου...μέχρι εκείνη την ώρα είχες κάποια στοιχεία από showdown ???τη φύλλα έδειξε σε σχέση με τα bet -call του???κ βασικά δεν μας είπες...στο turn έκανες check από μπροστά κ μετά ποντάρε το cut -off ???αν ναι πιστεύω εκεί είναι το λάθος γιατί ένας καλός παίχτης όπως λες ότι φενεται πως ήταν ο συγκεκριμένος με το check σου θα καταλάβει αδυναμία θα θεωρήσει το πρώτο bet ως continuation απλά κ θα σε πιέσει όπως κ έκανε...ίσως σε έβαλε σε κα qa κ εκμεταλεύεται το γεγονός....θεωρώ ότι εάν είχε π.χ. Α5 που έπαιξε ίσως λόγο θέσης δεν θα σε χτυπούσε τόσο δυνατά για να σε διώξει....ίσος να το έκανε με ένα χαμηλό λοζε όπου θα δικαιολογούσε κ το limp από cut -off η Α9....θεωρώ λοιπόν ότι λογικά ήσουν μπροστά γτ αν είχε κάποιο monster δεν θα χτυπούσε 3/4 του pot στο turn ...θέρω ότι απλά κατάλαβε αδυναμία κ προσπάθησε να σε διώξει παριστάνοντας ίσως το 5αρι...imo !!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το θέμα είναι να δεις από τη ΧΆΝΕΙΣ και τη κερδίζεις

XANEIS APO 9-9-9

Χάνεις από Ζευγάρι στο FLOP

χάνεις από 3-3-3

νίκας εάν είσαι τυχερός μόνο με FULL ορ J J J

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομίζω πως τα φύλλα που σε κερδίζουν είναι 33 και A5s 65s 75s 54s δεδομένου ότι δεν έχεις αναφέρει αν υπάρχει κάποιο flushdraw κάτω (κάτι που θα μπορούσε να κρατάει ο παίκτης στο blind ) θεωρώ πως δύσκολα ο αντίπαλος μας μπλοφάρει εκεί σε 3-way action και πιστεύω απλά πως έκανε call το flop με το 5 έχοντας καταλάβει καλά τι παίζει στο χέρι και παίρνοντας καλά odds σε συνδιασμό με τα immplied μετά από το flat call του blind ακολούθησε ψάχνοντας trips η 2 pairs το οποίο και έπιασε στο turn . imo κρατάει 65s η 54s ... είναι δύσκολο fold αλλά νομίζω πως πρέπει να κανείς fold από το turn διότι στο river δεν αλλάζει τίποτα για σένα και πρέπει να ξανακάνεις call .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν έχουμε αρκετές πληροφορίες για το παιγνίδι του αντιπάλου σου αλλά δε μου φαίνεται λογικό να χτυπάει από μπροστά με καλύτερο χέρι από jj. αν είχε τριπς 555 είτε φουλ λογικά θα έκανε τσεκ να σε αναγκάσει να ξαναποντάρεις. (παίζει να σε βάζει σε ακ )

Όπως παικτηκε το κολ είναι η πιο λογική απόφαση στο ρίβερ. (στο τέρν όμως ανάλογα με το τη ξέρεις για τον αντίπαλο ίσως έπρεπε να πας πάσο η να κανείς reraise ) Δεν είναι άσχημο και το κολ όμως. Πιο πολύ θα φοβόσουν το κολ του σφικτου παίκτη στο φλοπ μήπως χτύπησε σετ αλλά από τη στιγμή που πάει πάσο αυτός δεν βλέπω μεγάλη πιθανότητα να μην κερδίζουν οι jj σου

CALL

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μίνιμουμ ρε-ραησε στο τυρν.

αν σε ξαναποντάρει είναι βουνό και πας πάσο και σου κόστισε 260ε. αν κάνει καλλ δύσκολα θα ποντάρει στο ριβερ αρα μάλλον "αγορασεσ" θφηνά το σοουντοουν και κερδίζεισ. αν σου κανει καλλ και ποντάρει στο ριβερ πας πάσο. είναι βουνό.

αρα απαγορεύεισ τι μπλοφα και τον κανεις να προδοσει τη δυναμη του φυλλου σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

min-raise εδώ δε σημαίνει ότι έχασε 260 αλλά 520...με στακ 1000!...και δύσκολα θα σε αφήσει κάποιος να δεις check το showdown. Παρ'όλα αυτά μου φαίνεται καλό line. Γιατί σε περίπτωση που απλώς σε κάνει call και check στο river είσαι σχεδόν βέβαιος ότι κερδίζεις και γιατί ο αέρας θα πάει αυτόματα πάσο. Στο γύρισμα του τα πετάς αλλά στα 3 σενάρια βγαίνεις κερδισμένος.

imo, για να τον βάλουμε σε range, πρέπει να ξέρουμε τι εννοεί ο φίλος με τον όρο επιθετικός. Δηλ, έχει δείξει χέρια τύπου 4-6, 5-7, 2-3, 7-Τ, Αx...ή έχει παίξει απλά επιθετικά όλα τα καλά του φύλλα. τι εννοώ;

Ότι απέναντι σε ένα παίκτη του πρώτου τύπου αποκλείω απευθείας τα 99 και 33 από το range του γιατί η λογική του λέει ότι θα είχε κάνει ποντάρισμα του μεγέθους του ποτ κι όχι απλώς το 70% Επομένως ουσιαστικά είμαι απέναντι σε μια 50-50 απόφαση βάζοντας τον σε Α-9 ή Α-5...τα υπόλοιπα δι-ζεύγαρα μου φαίνονται σενάριο επιστημονικής φαντασίας και το Α-4 μου φαίνεται απίθανο να πόνταρε στο turn. ευχαρίστως λοιπόν να τα δω ώστε να έχω να λέω almost bad beat story. Εμένα μου φαίνεται τελικά μια απόφαση ανάμεσα στο Α9 και το Α5...ή τον πιστεύεις ή όχι.

Αν πάλι είναι στη δεύτερη κατηγορία κι έχει δείξει δυνατά φύλλα δεν είναι απίθανο να σέταρε ακόμα και να έβγαλε καρέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελικά δεν είχα το θάρρος να κάνω το call και τα πέταξα αλλά φάνηκε σωστή απόφαση, μου έδειξε 5,6 και με έβαλε ακριβώς σε overpair .

Δεν πειράζει, τι να έκανα, νομίζω επαιξα καλά εδώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομίζω πως τα φύλλα που σε κερδίζουν είναι 33 και A5s 65s 75s 54s δεδομένου ότι δεν έχεις αναφέρει αν υπάρχει κάποιο flushdraw κάτω (κάτι που θα μπορούσε να κρατάει ο παίκτης στο blind ) θεωρώ πως δύσκολα ο αντίπαλος μας μπλοφάρει εκεί σε 3-way action και πιστεύω απλά πως έκανε call το flop με το 5 έχοντας καταλάβει καλά τι παίζει στο χέρι και παίρνοντας καλά odds σε συνδιασμό με τα immplied μετά από το flat call του blind ακολούθησε ψάχνοντας trips η 2 pairs το οποίο και έπιασε στο turn . imo κρατάει 65s η 54s ... είναι δύσκολο fold αλλά νομίζω πως πρέπει να κανείς fold από το turn διότι στο river δεν αλλάζει τίποτα για σένα και πρέπει να ξανακάνεις call .

Πολύ πιθανό να είναι έτσι τα πραγμτα δλδ τα connectors π ανέφερες. Όμως δν μπορεί κατά την γνβμη μ κάθε φορά π διπλώνει το board να πετάμε τόσο εύκολα JJ σε τέτοια σποτ. Αν και το lead του εκεί είναι περίεργο εγβ πιστεύω ότι κάνει represent τ 5 εκεί θέλοντας να δει φτηνά τ river !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

;-) nice fold απλά όπως σου έγραψα και στο παραπάνω post είναι μια απόφαση που πρέπει να ληφθεί από το turn διότι δεν έχει νόημα να κανείς call το turn περιμένοντας check στο river . Πρέπει στο πλάνο σου να λάβεις υπόψιν ότι θα υπάρξει και bet στο river κι επομένως η να αποφασίσεις ότι έχει καλύτερο χέρι και να πας fold από το turn η να αποφασίσεις ότι έχεις εσύ καλύτερο χέρι και να κανείς call το turn και call το river .
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φίλε μου θεωρώ πως στο συγκεκριμένο spot με τα συγκεκριμένα δεδομένα της περισσότερες φορές θα δούμε αυτό που έγραψα.. κάθε άλλο παρά φθηνά παίρνει το river όταν ο ίδιος χτυπάει 260 στο turn.. δλδ αν έδινε check στο turn οι jj θα χτυπούσαν περισσότερα από 260 ευρώ??

Moderator: Παρακαλώ χρησιμοποιείτε μόνο Ελληνικά στο forum

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φίλε μου θεωρώ πως στο συγκεκριμένο spot με τα συγκεκριμένα δεδομένα της περισσότερες φορές θα δούμε αυτό που έγραψα.. κάθε άλλο παρά φθηνά παίρνει το river όταν ο ίδιος χτυπάει 260 στο turn.. δλδ αν έδινε check στο turn οι jj θα χτυπούσαν περισσότερα από 260 ευρώ??

Moderator: Παρακαλώ χρησιμοποιείτε μόνο Ελληνικά στο forum

ΟΠ sorry έχεις δίκιο 260 βάρεσε στο turn 60 νόμιζα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομίζω πως τα φύλλα που σε κερδίζουν είναι 33 και A5s 65s 75s 54s δεδομένου ότι δεν έχεις αναφέρει αν υπάρχει κάποιο flushdraw κάτω (κάτι που θα μπορούσε να κρατάει ο παίκτης στο blind ) θεωρώ πως δύσκολα ο αντίπαλος μας μπλοφάρει εκεί σε 3-way action και πιστεύω απλά πως έκανε call το flop με το 5 έχοντας καταλάβει καλά τι παίζει στο χέρι και παίρνοντας καλά odds σε συνδιασμό με τα immplied μετά από το flat call του blind ακολούθησε ψάχνοντας trips η 2 pairs το οποίο και έπιασε στο turn . imo κρατάει 65s η 54s ... είναι δύσκολο fold αλλά νομίζω πως πρέπει να κανείς fold από το turn διότι στο river δεν αλλάζει τίποτα για σένα και πρέπει να ξανακάνεις call .

θωμας ματσιος- αντιπροεδρας εδεσσαικου:

''..αυτό ακριβώς τίποτα άλλο...''

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...