Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Cash games vs SnG


kerkireos

Recommended Posts

Ξεκινησα με cash games γιατι πολυ απλα δεν ηξερα οτι υπηρχαν και sng. :lol::roll::oops:

Στα πρωτα τραπεζια ειχα καλα αποτελεσματα με αποτελεσμα να νομιζω οτι ειναι παιχνιδακι (0,02-0,04 και 0,05-0,10).Ανετα αυξανα το buy in μου κατα 50% αλλα τις περισσοτερες φορες δεν σταματαγα οταν επρεπε με αποτελεσμα η κουραση και η απληστεια να τα χανω ολα σε πολλα session.Να ακολουθει tilt να χανω σημαντικο μερος του br και να μου χαλαει η διαθεση για μερες εστω και για μικροποσα.

Μετα ανακαλυψα τα sng 10 ατομων οπου τα παω πολυ καλα (269% ROI χαρη σε μια δευτερη θεση ενος freeroll).

Απο την μικρη μου εμπειρια κατεληξα στο συμπερασμα οτι σημαντικος ρολο παιζει και το ψυχολογικο:πολυ πιο ευκολα πονταρω μαρκες παρα χρηματα με αποτελεσμα στα sng να νιωθω ανετα και αρκετα ψυχραιμος ωστε να παιρνω τις "σωστες" αποφασεις.

Η ερωτηση ειναι η εξης:

Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει ενας cash player σε σχεση με εναν sng player?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ερωτηση ειναι η εξης:

Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει ενας cash player σε σχεση με εναν sng player?

O cash player πρέπει να ξέρει και poker

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η απάντηση είναι ψηλοαπλη . τα sngs είναι η πιο απλή μορφή poker . και αυτή με τα περισσότερα ψάρια . και εγώ στα σνγς τα πάω πολύ καλά α, αλλά στα cash άστα να πάνε . τα cash είναι για πολύ αργότερα. όταν θα εξεση αρκετή εμπειρία και βανκρολλ για να παίξεις εκεί .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ παίζω τουρς με τεράστιο field παλιότερα π επεζα cash επεζα και είχα ++ αλλά με το 1ο bad beat γινόμουν σκατά κάτι που παράδοξος δεν το παθαίνω ποτέ στα τουρς :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ερωτηση ειναι η εξης:

Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει ενας cash player σε σχεση με εναν sng player?

O cash player πρέπει να ξέρει και poker

+10000000000000000000000

:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ερωτηση ειναι η εξης:

Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει ενας cash player σε σχεση με εναν sng player?

O cash player πρέπει να ξέρει και poker

+10000000000000000000000

:lol:

True.Μόνη εξαίρεση ο heads up sngo player ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και πάλι τα HU cash είναι έτη φωτός δυσκολότερα από τα HU sngs , στα οποία συνηθως το αποτέλεσμα κρίνεται σε push / fold katastaseis

Σίγουρα το hu cash είναι δυσκολότερο.Αλλά και πάλι μεγάλη διαφορά δεν υπάρχει.

Απλά σου φαίνεται χαοτική διότι στο cash δεν υπάρχει donk/fish/nit ούτε για δείγμα σε αντιθέση με τα sngo.

Στα turbo sngo παίζεις καλό πόκερ στα πρώτα τρία levels όπου και βγαίνει άνετα το edge..μετά η κατάσταση όντως ψιλογίνεται push /fold .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα turbo sngo παίζεις καλό πόκερ στα πρώτα τρία levels όπου και βγαίνει άνετα το edge..μετά η κατάσταση όντως ψιλογίνεται push /fold .

Κι όμως το πιο μεγάλο edge στα SnG βγαίνει στα τελευταία του στάδια, όπου αν έχεις ένα καλό winning rate σε ΒΒ/100 hands σημαίνει ότι θα κερδίσεις σε αξία πολλά περισσότερα $$$ από ένα όμοιο winning rate στα πρώτα στάδια. Το cash game απαιτεί σαφώς πιο πολλές ικανότητες και βασικά αρκετά διαφορετικές από το 80% της διάρκειας ενός τουρνουά. Έχεις πολύ περισσότερες επιλογές και αποφάσεις που φτάνουν συχνά ως και το river κι έτσι αναγκάζεσαι στην απόφασή σου στο river να συνθέσεις ένα όχι και τόσο εύκολο παζλ ώστε να πάρεις τη σωστή απόφαση. Το να βάλεις σε hand range τον αντίπαλο είναι πιο δύσκολο και αφορά σχεδόν πάντα περισσότερες από μία αποφάσεις στην παρτίδα, σε αντίθεση με τα τουρνουά όπου συνήθως η απόφαση είναι μία (reraise all in - fold ή call - fold ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδια τα turbo sngs ειναι καθαρη τυχη...

πιανεις καλα φυλλα στην αρχη και μετα σου ερχονται βλακειες

και αναγκαζεσαι να τα χασεις ολα ή να πλασαριστεις 3ος.

τωρα για sngs των 45 ατομων ειναι αλλη ιστορια και λιγοτερη τυχη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα turbo sngo παίζεις καλό πόκερ στα πρώτα τρία levels όπου και βγαίνει άνετα το edge..μετά η κατάσταση όντως ψιλογίνεται push /fold .

Κι όμως το πιο μεγάλο edge στα SnG βγαίνει στα τελευταία του στάδια, όπου αν έχεις ένα καλό winning rate σε ΒΒ/100 hands σημαίνει ότι θα κερδίσεις σε αξία πολλά περισσότερα $$$ από ένα όμοιο winning rate στα πρώτα στάδια. Το cash game απαιτεί σαφώς πιο πολλές ικανότητες και βασικά αρκετά διαφορετικές από το 80% της διάρκειας ενός τουρνουά. Έχεις πολύ περισσότερες επιλογές και αποφάσεις που φτάνουν συχνά ως και το river κι έτσι αναγκάζεσαι στην απόφασή σου στο river να συνθέσεις ένα όχι και τόσο εύκολο παζλ ώστε να πάρεις τη σωστή απόφαση. Το να βάλεις σε hand range τον αντίπαλο είναι πιο δύσκολο και αφορά σχεδόν πάντα περισσότερες από μία αποφάσεις στην παρτίδα, σε αντίθεση με τα τουρνουά όπου συνήθως η απόφαση είναι μία (reraise all in - fold ή call - fold ).

Ναι,εννοείται ότι βγάζεις edge και στα επόμενα levels με παίκτες χαμηλότερου skill από σένα.

Απλά θέλω να τονίσω ότι στο αρχίκο στάδιο του sngo το βγάζεις με πιο "σωστό" τρόπο,παίζοντας πραγματικό πόκερ,παίζοντας post flop και φτάνοντας την παρτίδα αν χρειαστεί και μέχρι το ρίβερ όπως δηλαδή γίνεται και στο cash.

Οσον αφορά το cash game ναι κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.

Προσωπικά δεν έχω μπορέσει ακόμα να εξικοιωθώ με αυτή τη μορφή πόκερ.

Ποντάρωντας χρήματα και όχι μάρκες με αναγκάζει να παίζω πιο φοβισμένα και πιο tight κάτι που το έχω αποβάλει εδώ καιρό απ το παιχνίδι μου στα τουρνουά.

Γιατί στα sngo όταν θέλω να μπλοφάρω στο ρίβερ πουσάρω σε ποτ 500..1250 μάρκες..!

Στο cash όμως κάτι με σταματάει,κάτι με αποτρέπει απ το να πουσάρω 125$ σε ποτ 50$..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ερωτηση ειναι η εξης:

Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει ενας cash player σε σχεση με εναν sng player?

O cash player πρέπει να ξέρει και poker

+10000000000000000000000

:lol:

spacegravy , george lind , vgreen22 όλοι ποκερσταρς pro .. plus aabarone pimpindonks LILBIGKAHUNA και τον αμίμητο taxistheft (μόνο από σουπερ turbos 110Κ φέτος) και 1002 άλλους ..

άντε γτ ο κάθε ένας εδώ μέσα που παίζει 1/2 και βγάζει 0.0003 bb /100 και έμαθε ν παίζει με 100bbs από πίσω έμαθε να κρίνει τ πάντα,,

ειπάμε πιο σύνθετο το cash αλλά απλά όσα δε φτάνει η αλεπού,,

ΛΟΛ όχι τπτ άλλο απλά ο κάθε ΧΧΧΧ moderator : Παρακαλώ όχι προσωπικές επιθέσεις, που μπορεί να οδηγήσουν αλλού την συζήτηση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

άντε γτ ο κάθε ένας εδώ μέσα που παίζει 1/2 και βγάζει 0.0003 bb /100 και έμαθε ν παίζει με 100bbs από πίσω έμαθε να κρίνει τ πάντα,,

ειπάμε πιο σύνθετο το cash αλλά απλά όσα δε φτάνει η αλεπού...

Ρε φίλε τι ενοεις ότι αυτοί που παίζουν cash είναι επειδή δεν μπορούν να kerdisoun και να προσαρμοστούν στα sng και γι αυτό τα snobaroun??

Ναι όντως η προσαρμογή στο push-fold είναι πολύ δυσκολότερο από τα να μάθεις να παίζεις με 150BB πίσω σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα διάφορα παράγωγα του πόκερ, και οι κατώτερες μορφές του, όπως τα sit n go έχουν γεμίσει τα ράφια των online super markets , πολύ απλά, γιατί ο πελάτης πρέπει να έχει επιλογές. Όσο gourmet και με φοβερό structure κι αν είναι το κρουασάν με μαρμελάδα αγριοράδικου, πάντα με σοκολάτα θα είναι καλύτερο και θα το τρως επειδή γουστάρεις κι οχι από ευγένεια. Ο δαίμονας του sit n go πάντα θα βγάζει το 5% του αντίστοιχου δαίμονα του cash. Μου μοιάζει βαρετό να εξηγηθεί γιατί τα preflop ρέστα 11ββ με ΑΚ απέναντι σε 99 πόσο μάλλον Α4 απέναντι σε ΚΤ με 4,6ββ είναι κάτι αυτοματοποιημένο, με επεξήγηση 7 λέξεις και με ελάχιστο περιθώριο λάθους. Όσο μικραίνουν τα περιθώρια λάθους τόσο μειώνεται η ρευστοποίηση του πλεονεκτημάτος, και πρέπει να παίξεις κανά εκατομμύριο sit n gos των 2$, για να αγοράσεις ένα καινούριο γαμάτο σκούτερ με ασορτί λιλά κρανος. Όποιος ξέρει πως το turn δε γράφεται με e αλλά με u, απλά πετάει ζωή, χρόνο κ λεφτά, παίζοντας κανά 2 ντουζίνες από δαύτα ταυτόχρονα, κατουρώντας σε κουτάκι red bull μην τυχόν και χαθεί κανά fpp.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσωπικα δν εχω προτιμηση σε κατι απ τα 2 αλλωστε κ στα δυο ειμαι gtp απλα δν μ αρεσει η επιθεση π γινεται εναντιων τςν sng ..φίλε νίκο δν μπορείς να λες ότι στα sng κατουράνε σε red bull απ την στιγμή π το grinding έχει γίνει αρρώστια κ βλέπεις άτομα να παίζουν όλη μέρα 24 τραπέζια κατουρώντας μέσα σε λεκάνες γιατί δν τους φτάνει το κουτάκι...δν είναι επιχείρημα άλλωστε αυτό..κάθε παιχνίδι εxεί τα υπερ κ τα κατά του κ στο καατω κάτω αν είναι πιο εύκολα τα sng γτι παίζεται cash κύριοι?μάθετε να μην κρίνετε κάτι π δν ξέρετε τι είναι κ όταν σηκώσετε το πρώτο μεγάλο σας τουρνουά δν θα συγκρινετία η τάβλα με όσα λεφτά κ αν πάρετε στο cash κ στο λέω εγώ π για τα δικά μ δεδομένα εξβ χάσει κ έχω πάρει καλά λεφτά σε λιβε cash κ tourns πεάκη! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα διάφορα παράγωγα του πόκερ, και οι κατώτερες μορφές του, όπως τα sit n go έχουν γεμίσει τα ράφια των online super markets , πολύ απλά, γιατί ο πελάτης πρέπει να έχει επιλογές. Όσο gourmet και με φοβερό structure κι αν είναι το κρουασάν με μαρμελάδα αγριοράδικου, πάντα με σοκολάτα θα είναι καλύτερο και θα το τρως επειδή γουστάρεις κι οχι από ευγένεια. Ο δαίμονας του sit n go πάντα θα βγάζει το 5% του αντίστοιχου δαίμονα του cash. Μου μοιάζει βαρετό να εξηγηθεί γιατί τα preflop ρέστα 11ββ με ΑΚ απέναντι σε 99 πόσο μάλλον Α4 απέναντι σε ΚΤ με 4,6ββ είναι κάτι αυτοματοποιημένο, με επεξήγηση 7 λέξεις και με ελάχιστο περιθώριο λάθους. Όσο μικραίνουν τα περιθώρια λάθους τόσο μειώνεται η ρευστοποίηση του πλεονεκτημάτος, και πρέπει να παίξεις κανά εκατομμύριο sit n gos των 2$, για να αγοράσεις ένα καινούριο γαμάτο σκούτερ με ασορτί λιλά κρανος. Όποιος ξέρει πως το turn δε γράφεται με e αλλά με u, απλά πετάει ζωή, χρόνο κ λεφτά, παίζοντας κανά 2 ντουζίνες από δαύτα ταυτόχρονα, κατουρώντας σε κουτάκι red bull μην τυχόν και χαθεί κανά fpp.

Ο καθένας προσπαθεί να βγάλει λεφτά όπως μπορεί . Άλλος μπορεί να τα βγάζει σε 2 ώρες στο cash άλλος να χρειάζεται 1000 sng !!! Φυσικά και στο cash φαίνεται ο καλύτερος παίκτης όμως δν είναι ωραία αντιμετώπιση η παραπάνω για κάποιους που έχουν διαλέξει το grinding στα sng για ν βγάλουν κέρδος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...