Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Δύσκολη αποφαση 2/5 στη Παρνηθα, facing all in στο river


deminio25

Recommended Posts

Ακόμα μία μέρα στη Πάρνηθα, μόλις καθήσαμε στο τραπέζι με 500 ευρώ (2/5 blinds )

Βάζω 5 ευρώ από κυτ-off για να μην περιμένω ένα γύρο. Πάσω ολοι και κανω raise στα 18 με J - 7. Call ο βίγ blind .

φλοπ J -4-2. Ποντάρω 20 και κανει call . Το turn ανοιξε Κ και καναμε check .

Το river άνοιξε J και ποντάρει πρωτος 40 ευρω. Εγώ κανω raise στα 110 και με βάζει all in , με καλύπτει σε χρήματα.

Τι να κανω εχω trips , εσείς τι θα κάνατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα έκανα απλό κολ στο riber για πολλούς λόγους όπως να κρατήσω χαμηλά το ποτ, γιατί δεν θα πάρω valeu από χειρότερα φύλλα στο ρίβερ και κυρίως για να μην μπω σε μπελάδες και να θέλω να παίρνω δύσκολες αποφάσεις για ολόκληρο το στακκ μου σε περίπτωση που κάνει ρεραησε. Τώρα αφού παίχτηκε έτσι δίνει την εντύπωση πως έχει full είτε με 22 44 είτε με bαλε2 είτε βαλε4 η έστω έχει βάλε και αυτός και έχεις προβλήματα με τον κικέρ σου .. (κολλ θα κανείς μόνο αν γνωρίζεις πως ο συγκεκριμένος παίκτης είναι επιπόλαιος και συνηθίζει τέτοια παιξίματα με μέτριο φύλλο είτε συνηθίζει να σε μπλοφάρει γιατί σε έχει δει να να πετάς καλά φύλλα κατ επανάληψη ) αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο τότε το πάσο είναι η πιο λογική επιλογή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπών εκτός του ότι ένα raise από το πρώτο χέρι ενώ ησoυν κ ανυπόμονος να παίξεις προκαλεί τον αντίπαλο έχεις να κανείς όντως με ένα δύσκολο χέρι..

εγώ συνήθως όταν δν βγάζω νονημα σε ένα χέρι προσπαθώ να μπω στη θέση του αντιπάλου κ να καταλάβω με τι φύλλο αρχικά θα μ έκανε call...

ο αντίπαλος λοιπών καλεί ένα raise ας πούμε πχ με ένα εύρος φύλλων 22-99 και qj-aq λέμε πχ...από κει κ πέρα καλεί ένα bet στο flop το οποίο δν μας λες αν έχει κάποιο flush draw ..εκεί μπορεί να το κάνει πχ με ένα pocket το οποίο ίσως να κερδίζουμε μέχρι εκεί..

στο turn ένας k το check δηλώνει η ότι ανοιξε κάρτα που δεν ήθελε οπότε έχει j η ότι παίζει slow play κάτι..

ρίβερ j το bet από μπροστά έπρεπε να σου κινήσει την περιέργεια...δλδ με τη θα σε ποντάρε από μπροστά...με κ? με pocket μικρότερο ? δεν νομίζω... οπότε πιστεύω ότι έχουμε να κάνουμε με έναν βαλέ καλύτερο από τον δικό μας αν κ έχει δύσκολα θα μας τα γυρίσει χωρίς φουλ η εγώ πιστεύω ότι είναι η 44 ή 22 ή kj :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντα ειναι δυσκολο spot αυτο, στο BB λογικο να εχει μεγαλο range που περιλαμβανει τα PP 44/22 η καποιο KJ/QJ οποτε ειναι πολυ πιθανο να εισαι πισω. Εξαρταται απο τον αντιπαλο σου η αποφαση παντως το all-in εκει δεν νομιζω να ειναι σχεδον ποτε μπλοφα(ειδικα σε live play).. Εγω νομιζω θα callara τα 40ε ακριβως επειδη ειναι και αρχη/δεν ξερω τι παιχτης ειναι και επειδη οκ δεν εχουμε και nuts, προτιμω να χασω value παρα να εχω δυσκολη αποφαση εκει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πες μας τα χρώματα των φύλλων .

Από την συνέχεια του παιχνιδίου ( αν έμεινες ) μπορείς να χαραχτηρίσεις τον αντίπαλο tight-agreesive , tight-pasive , loose - agreesive , loose - passive .

Πόσο συχνά υπερασπιζόταν το blind του και με τι φύλλα ?

Κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε καν να μπεις στην πρωτη σου παρτίδα χωρίς reads με αυτό το χέρι. Αφού όμως μπήκες και έδειξες δύναμη πόνταρε περισσότερα στο flop είτε κάνε check behind ( αν είναι rainbow ) και πόνταρε τον ρήγα . Το ότι δεν μπαίνει κανείς άλλος στο ποτ μέχρι εκείνον και θεώροντας ότι το τραπέζι είναι γεμάτο θα με έκανε να πιστεύω ότι όλοι έχουν άσχημα φύλλα οπότε η πιθανότητα να έχει 2-2 και 4-4 είναι μικρή . Χωρίς reads τον βάζω σε J - 10 ή καλύτερο kicker ή χρώμα , οπότε όπως παίχτηκε απλό call στο turn αλλίως mucked . Υπάρχει και μια πιθανότητα να μπλοφάρει ( αρκετά μικρή ) μιας και κανείς δεν θέλει να χάσει μια κάβα από το πρώτο χέρι.

Όπως καταλαβαίνεις έπλεξες σε μια παρτίδα χωρίς να έχεις προαποφασίσει τι θα κάνεις αν στα γυρίσει σε all - in και κυρίως (αν δεν έχεις ξαναπαίξει με αυτόν) χωρίς να ξέρεις τον αντίπαλο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειτε απλα call river στο bet 40 που κανει ο αντιπαλος ειτε αν κανεις raise για value στο river δεν κανεις call σε οποιοδηποτε reraise του αντιπαλου.

Δεν υπαρχει τιποτα να νικας οταν σ κανει reraise στο river εκτος απο μια καθηστερημενη μπλοφα.Που οταν σ πονταρει απο μπροστα στο river και του κανεις raise δεν μπορει να μπλοφαρει με reraise εκει.

Οποτε οπως παικτηκε snap fold χωρις καν σκεψη.

Θα σκεφτοσουν τυχον call μονο αν ειχε history με τον παικτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όμως νομίζω πως στο river είναι flat call η καλύτερη επιλογή μιας και αν σκεφτείς με τη σε έχει κάνει call στο flop θα καταλάβεις πως δεν παίρνεις value από κανένα χέρι με το raise στο river παρά μόνο από J5 J6 το οποίο είναι λίγο δύσκολο να κρατάει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γτ raise στο river ? ποιο φύλλο που κερδίζεις θα κάνει call εκεί ? για αυτό δε πρέπει να παιζεις τέτοια σκουπίδια . αν είχες ένα Α kicker η τουλάχιστον Q θα κερδιζες πολλούς βαλέδες . τώρα δε νομίζω να κερδιεις τπτ. κερδίζεις 2,3 βαλέδες που είναι μάλλον απίθανο να είναι μέσα και χάνεις σχεδόν από τα πάντα που έπαιξαν έτσι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...