Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Δυσκολη αποφαση με μανιακο στο turn , εγώ έχω ασσους


panospol4

Recommended Posts

Είπα και εγώ μία φορά να παω να παιξω στο Λουτράκι και βρισκομαι στο ιδιο τραπεζι με εναν παππου 65 χρονων, ο οποίος έπαιζε σε καθε παρτιδα. Καθομαι στο 2/4 με 400 ευρω.

Σηκωνω ασσους μετα απο 2 ωρες παιχνιδιου και κανω raise στα 20 ευρω (420 ευρω stack ) απο μεσαια θεση. Στο σμαλλ BLINd ο παππους μπαινει και αυτος, και ο βίγ blind το ίδιο.

Το flop ανοιξε J h - Q h- 4c και ο παππους πονταρει 25 ευρω. Ο big blind πασο και εγω raise 70.Call και 5s στο turn .

Ποντάρει 150 και βρισκομαι να αποφασιζω για ολο μου το στακ. Τι κανω; Τι λέτε εσείς, να μπω all in ; Δεν μπορω να κανω call και να αφησω αλλα 150 πισω, ή όλα ή τίποτα.

Μέχρι στιγμής ο ανθρωπος αυτος εχει δειξει να παιζει Κ-4, J -9 και διαφορα τετοια οποτε απο το blind μπορεί να και να εχει 7-2. Ο τρόπος που παιζει στις παρτιδες με κανει να σκεφτομαι οτι δεν θα εκανε bet αν δεν ειχε κατι καλο, συνηθως κανει call σε bet , δεν ποντάρει ο ίδιος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το 5s είναι από τα καλύτερα φύλλα που θα μπορούσαν να έρθουν. Για μένα είναι στανταρ αλλ ιν στο turn . Είναι τόσα χειρότερα φύλλα που θα σε κάνουν call . Ειδικά με τέτοιον παίκτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φίλε σχεδόν σίγουρα χάνεις αυτή οι παιχτες κανουν καλλ με ενα ζευγαρη μεχρι το τελος για να σου κανει αυτη την κινηση ενας παιχτης σαν και αυτον εχει πιασει ζευγαρια το πιο πιθανο. και παρενθεση το ραισε σου ειναι μικρο για λουτρακι 30 ευρω πιστευω ειναι μια χαρα και ας εχεις και καλη θεση.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φίλε σχεδόν σίγουρα χάνεις

Γιατί δεν βάζεις κάποιο range φύλλων να δεις πόσα είναι αυτά που κερδίζει και πόσα χάνει (ειδικά σε τέτοιο turn) από το να λες αυθαιρέτα , χωρίς σκέψη, έχει πιάσει two pair χωρίς να το αιτιολογείς. Το να λες αυτή η κινηση σημαίνει αυτό χωρίς να αναλύεις board , range (preflop , postflop) , πως παίζει ο αντίπαλος, pot odds κτλπ δεν βοηθάει στο να πάρεις μια σωστή απόφαση.

Για μένα τα μόνα φύλλα που χάνουμε είναι QJ, 44 και επειδή είναι fish βάζω και τα ακραία Q4s , J4s , Q5s .

Τα φύλλα τα οποία είμαστε μπροστά όμως και θα τα έπαιζε έτσι είναι

Ah4h, KQs, KTs, Kh4h, Q6s + (αφού βάλαμε τα Q4 , βάζουμε και τα υπόλοιπα ), J4s, T9s, KQo, KTo, Q8o+, T9o

Board: Jh Qh 4c 5s

equity win tie pots won pots tied

Hand 0: 24.918% 24.92% 00.00% 7335 0.00 { 44, Ah4h, KQs, KTs, Kh4h, Q2s+, J4s, T9s, KQo, KTo, Q8o+, T9o }

Hand 1: 75.082% 75.08% 00.00% 22101 0.00 { AA }

Και όλες της Qx να βγάλεις ( πέρα από αυτές που μας νικάνε ) θεωρώντας ότι θα έκανε c /c πάλι είμαστε πολύ μπροστά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Με χαρά τα σπρώχνεις συμφωνώ και εγώ! Και πιστεύω επίσης ότι χρειάζετε μεγαλητερο raise στο φλοπ γιατί εκεί αποφασίζει ο παππούς για ολο του το στάκη και τον βάζεις από εκεί ήδη σε κατάσταση για all in ... Πιστεύω πως απλά ο παππούς ήρθε με τη σύνταξη του να παίξει όπως βλέπει τα βραδιά στην tv ... Κάνε call και αν χάσεις από οποιαδήποτε χαζομάρα κάνε με χαρά επαναγωρα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Αντε να σχολιασουμε και μεις λιγο... κατι μου λεει οτι εχασες απο q5 suited .

@greek shark : "Επαναγορα με χαρα", μετα απο απωλεια 400Ε; χμ.

Μπορει βεβαια να εκανες fold και ο παππους (ετων 65) να ειχε τη καλοσυνη να σου δειξει ενα πανεμορφο qj .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...