Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Δυσκολη αποφαση στην αρχη του τουρνουα με set


panospol4

Recommended Posts

Παίζω σε τουρνουά των $55 στο Pokerstars και μπορώ να πω ότι εχω ενα δυσκολο τραπεζι, αρκετοί απο τους παικτες φαινονται tight και δεν σπαταλούν μάρκες.

Ειμαστε στην αρχη στο τουρνουα, blinds 25/50 και εχω 2-2. Raise πρωτη θεση και τρια call, εγω απο cut-off μπαινω, μέσα και τα blinds. Εχω περιπου 4.500 μάρκες στη στακα μου

flop 2-3-4 δυο κούπες, ενα σπαθι

c-bet ο πρωτος, reraise o δευτερος και all in ο τρίτος.

Εγω καθομαι και πραγματικά δεν ξερω τι να κανω. Είναι ακόμα νωρίς αλλά δεν ξερω αν μπορώ να πεταξω το set εκει. Ο παίκτης που μπήκε all in με καλύπτει και παιζει 13/9 για περιπου 20 παρτίδες.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φίλε μου η γνώμη μου είναι ότι ακομη και με αυτο το ακσιον το σετ στο φλοπ δεν πεταγετε ποτε αν εχεισ πεσει σε φλοπατη κεντα η κανει ο αλλοσ χρωμα ή σετ οβερ σετ

απλα ησουν ατυχος και ανοιγεις αλλο, απο οτι εχω διαβασει και ακουσει δεν πεταγετε σχεδον ποτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ξέρω ότι το set φαίνεται πολύ ωραίο φύλλο, αλλά κοιτώντας τα equities θεωρώ ότι πρέπει να πας πάσο. Στο συγκεκριμένο τουρνουά δεν νομίζω ο all in-er να τα βάζει με open ended (best case). Η επόμενη καλύτερη περίπτωση είναι να έχει nut flush draw. Θα μπορούσε να το κάνει με σκοπό να τριπλασιάσει, αλλά και πάλι χλωμό. Αν ήταν rebuy το event τότε είναι σίγουρα call. Next case να έχει flopped straight οπότε θες full [έχεις ένα 35% βέβαια, αλλά αν δεν κάνει call άλλος ένας (ο raiser), είναι λάθος]. Αν βέβαια έχει set κι αυτός είσαι σχεδόν νεκρός. Κατά τη γνώμη μου flopare straight οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να callareis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποτέ δεν το πετάμε, call και εύχομαι 2 overpairs :P

Άντε πες ότι ο all in-er είναι καθυστερημένος και τα βάζει με overpair. Ο αρχικός raiser θα κάνει κι αυτός call με overpair μετά από αυτό το action;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακόμα και αν έχει overpair ο ένας, πχ aa και κέντα ο άλλος, έχεις ακόμα πολλά outs κ νομίζω 34-35% να κανείς fhouse ....οπότε σε πιθανό τριπλό είσαι οκ...όμως δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, πολλές φορές θα δεις εκεί 2 overpairs ακόμα και αν το ενα είναι το 66 :P , και άλλες φορές κάποιος θα έχει fdraw με 2 overcards etc

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τo 55 και το 66 είναι πολυυυυυυυυύ πιο πιθανό από το ΑΑ. Οι καγκουριές του τύπου preflop call με AA μετά από 2 limpers δεν υπάρχουν στα 55αρια τουρ. Λάβε υπ' όψη σου ότι έχουμε επενδύσει μόλις 3 blinds.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Raise πρωτη θεση και τρια call, εγω απο cut-off μπαινω, μέσα και τα blinds.

συμφωνώ ότι δεν βλέπεις τέτοιες καγκουριές, όμως εγώ κατάλαβα raise και callers ....

τεσπα, το θέμα είναι να μην βρεις overset ,όμως σε τέτοιο φλοπ με πολλά draws στο multiway εύκολα βρίσκεις κάθε είδους πικραμένο :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για μένα είναι φολδ αλωστε έχεις πολύ δρόμο είναι αρχή ακόμα !! όπως λες εκτός κ αν είναι ρυ βαυ οπότε κάνε το κολ αν θες αν κ ακόμα έτσι να είναι εγώ δεν θα το έκανα αλά εγώ είμαι υπερβολικά συντηρητικός !! γιατί να ρισκάρεις ένα τουρνουά στο πρώτο χέρι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε ναι το ίδιο είναι. Δεν θα έκαναν call με AA μετά από raise - call - call . Εκεί τρως 3bet εύκολα. Μόλις τα έβαλα τα χέρια pokerstove (με τα σωστά ranges postflop) και μας βγάζει 27%. Το πιο σημαντικό από αυτά που σου είπα είναι ότι έχουμε επενδύσει ελάχιστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...