Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Φοβού τα σετ ?


Grammenoz

Recommended Posts

PokerStars No-Limit Hold'em, $0.02 BB (7 handed) - PokerStars Converter Tool from FlopTurnRiver.com

Button ($1.76)

SB ($1)

BB ($3.32)

UTG ($0.80)

MP1 ($1.78)

Hero (MP2) ($2.97)

CO ($4.67)

Preflop: Hero is MP2 with Aclub.gif, Aspade.gif

2 folds, Hero bets $0.06, 1 fold, Button calls $0.06, 1 fold, BB raises to $0.12, Hero raises to $0.26, 1 fold, BB calls $0.14

Flop: ($0.59) 9spade.gif, 6spade.gif, 10heart.gif(2 players)

BB bets $0.08, Hero raises to $0.40, BB raises to $0.72, Hero calls $0.32

Turn: ($2.03) 3diamond.gif(2 players)

BB bets $0.92, Hero raises to $1.99 (All-In), BB calls $1.07

River: ($6.01) 5club.gif(2 players, 1 all-in)

Total pot: $6.01 | Rake: $0.29

Είναι σωστό το line που ακολουθώ με τους ΑΑ ? Φαίνεται ότι ο αντίπαλος έχει κάτι δυνατό , αλλά νομίζω δεν πρέπει να φολντάρουμε. Περιμένω απόψεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι παιχτης ηταν δεν μας λες? Αν ηταν Ρωσσος δεν πασσαρω ποτε.. :P Εγω θα εκανα shove στο flop στο raise του και θα περιμενα να δω απο AKs/KK/QQ/JJ η καμια αλλη βλακεια.. Ενταξει και να τα χασεις με set συμβαινει σιγα, θα πασσαρα αν ειχα info οτι ειναι πολυ honest ο τυπος και δεν παει σε SD χωρις nuts αλλα θα πρεπει να ειχα πολλα hands μαζι του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδή τώρα τελευταία ξεκίνησα το Multitabling ,πηγαίνοντας από τα 6 τραπέζια στα 10, δεν έχω πολύ χρόνο να κρατάω σημειώσεις για τους παίκτες και έτσι δυσκολεύουν οι αποφάσεις μου. Το Line που ακολούθησε ο vilain με το Mini raise pf και το flat που κάνει στο 4βετ μου, μου λέει οτί έχει QQ-KK-AKs . Στο range που τον βάζω, κινδυνεύω μόνο από Flush ή μια κάρτα που θα του δώσει set . Το 3 στο turn μου φαίνεται καλό για να παίξω τα ρέστα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν λεω για σημειωσεις τα βασικα stats να δεις, vpip/pfr/3b αν εχει 3b πχ 3-4 τοτε τον βαζουμε στα hands που ειπες αν ειναι κανας παλαβος του NL2 με 15 3b τοτε μπορει να εχει ευκολοτερα tricky hands. Δεν μας λες δηλαδη κανενα stat.. Και παλι ομως θα το επαιζα fast οπως σου ειπα, χωρις να ειναι ασχημο και το δικο σου. Επισης θα ηθελα μεγαλυτερο 4b pre. καντο τουλαχιστον 3 φορες το raise του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί κανείς smooth call στο φλοπ? Τη έννοια έχει με το stack-pot ratio ποy exete? Περιμένεις κάποιο blank turn για να βάλεις τα υπόλοιπα? Κι αν δεν είναι blank τη θα κανείς? πάσο? Btw είναι ελάχιστα τα blank turn cards

O τύπος είναι φανερό ότι είναι άσχετος που σημαίνει ότι δεν έχει ΠΆΝΤΑ σετ κι επομένως είμαι χαρούμενος να βάλω τα λεφτά μου στο φλοπ

Επίσης τι κάνεις preflop;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί κανείς smooth call στο φλοπ? Τη έννοια έχει με το stack-pot ratio ποy exete? Περιμένεις κάποιο blank turn για να βάλεις τα υπόλοιπα? Κι αν δεν είναι blank τη θα κανείς? πάσο? Btw είναι ελάχιστα τα blank turn cards

O τύπος είναι φανερό ότι είναι άσχετος που σημαίνει ότι δεν έχει ΠΆΝΤΑ σετ κι επομένως είμαι χαρούμενος να βάλω τα λεφτά μου στο φλοπ

Επίσης τι κάνεις preflop;

lol . και εμένα εντύπωση μου κάνει το size του 4bet που κάνω τώρα που το βλέπω. Μάλλον από λάθος το έκανα τόσο μικρό. Το 3bet που κάνει εδώ ο αντίπαλος , δεν δηλώνει κατά πάσα πιθανότητα PP? Οπότε εκτός από σετ τι άλλο φοβάμαι ? Εαν κάνω raise δεν 8α διώξω τα ζευγάρια jj , qq, kk ? Δεν τον θεωρώ commited να κάνει call , εάν κάνω raise στο bet του στο flop .
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν λεω για σημειωσεις τα βασικα stats να δεις, vpip/pfr/3b αν εχει 3b πχ 3-4 τοτε τον βαζουμε στα hands που ειπες αν ειναι κανας παλαβος του NL2 με 15 3b τοτε μπορει να εχει ευκολοτερα tricky hands. Δεν μας λες δηλαδη κανενα stat.. Και παλι ομως θα το επαιζα fast οπως σου ειπα, χωρις να ειναι ασχημο και το δικο σου. Επισης θα ηθελα μεγαλυτερο 4b pre. καντο τουλαχιστον 3 φορες το raise του.

Τα στατς που είχα ήταν από λίγα χέρια, καμιά 20ριά χέρια μόνο, με vpip-18,pfr-11,3bet-0

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις ελαχιστα hands οντως, fast play it οπως σου ειπα ειναι το καλυτερο..

Εαν κάνω raise δεν 8α διώξω τα ζευγάρια jj , qq, kk ?

Δεν υπαρχει περιπτωση.. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thnx παιδιά. Τώρα τελευταία πήρα πιο ζεστά το cash game . Πόσα hand χρειάζομαι για να έχω μια καλή εικόνα για τα ββ/100 που θα μπορώ να κερδίζω σταθερά ? Τα sesion που κάνετε πόσα hand περιλαμβάνουν ανά ημέρα ? Ευχαριστώ και πάλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Thnx παιδιά. Τώρα τελευταία πήρα πιο ζεστά το cash game . Πόσα hand χρειάζομαι για να έχω μια καλή εικόνα για τα ββ/100 που θα μπορώ να κερδίζω σταθερά ? Τα sesion που κάνετε πόσα hand περιλαμβάνουν ανά ημέρα ? Ευχαριστώ και πάλι

Δεν ξερω για τα hands ακριβως, 100Κ φανταζομαι ειναι καλα?? θα σου απαντησουν και πιο σχετικοι με αυτο. Παιζε οσο μπορεις να διατηρησεις τη συγκεντρωση σου και να μην ξεφευγεις απο το καλο παιχνιδι σου, μην μετρας hands.. Αν αρχισεις να πατας κουμπακια γρηγορα απλα για να φτασεις στο στοχο της μερας σε hands μονο κακο μπορει να κανει στο winrate σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ σωστά!! Παρατήρησα οτί ανεβάζοντας τον αριθμό στα τραπέζια που παίζω ( 10-12 ) με βοηθάει να είμαι στο range φύλλων που θέλω να παίζω. Γενικά είναι πολύ κουραστικό να παίζω πάνω από 50 λεπτά συνεχόμενα σε αυτούς τους ρυθμούς, οπότε κάνω 2-3 sesion των 50 λεπτών, για να έχω όρεξη και καθαρό μυαλό. Το θέμα είναι ότι εάν παίζω μισή ώρα και είμαι 100 ΒΒ κερδισμένος , τείνω να χαλαρώνω και να θέλω να σταματήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ερωτηση ! εχω χαντ Α Κ και ερχεται φλοπ Α 9 Α να κανω τσεκ και να περιμενω αλλο ρειζ η να παιξω επιθετικα ωστε να παρω αξια απο την αρχη και γενικα οταν πιανω σετ στο φλοπ να κανω ρειζ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σετ είναι αυτό που γίνεται με λοζέ ζευγάρι στο χέρι πχ ΑΑ στο χέρι και Κ3Α φλοπ. Έχει διαφορά με τα 3 όμοια,( όπως το παράδειγμα που δίνεις με τους άσους), γιατί είναι δυνατότερο (δεν γίνεται να έχει και ο άλλος το ίδιο σετ, αλλά γίνεται να έχουν 2 άτομα 3 όμοια) αλλά και μεταμφιεσμένο φύλλο (είναι σχεδόν απίθανο να σε βάλουν σε σετ , ενώ πιο εύκολα σε βάζουν σε 3 όμοια). Γενικά καλό είναι να ξεκινάς τα καλά αρχικά χέρια με raise ώστε να εκμεταλλεύεσαι την αξία τους. Εγώ προσωπικά πάντα ποντάρω και παίζω επιθετικά με τα δυνατά μου φύλλα , και συνεχίζω επιθετικά όταν κάνω καλούς συνδυασμούς. Τώρα το πως θα παίξεις την κάθε παρτίδα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες , τους οποίους θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψιν. Δεν υπάρχει ένας συγκεκριμένος τρόπος για να παίξεις αυτά τα φύλλα. Πάντως κοίτα να μην κάνεις slowplay εαν δεν έχεις λόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για εμένα υπάρχουν 3 λαθοι στο πεκσιμο σου.

Α) Όταν σου κάνει reraise preflop εσύ πρέπει τα 12 cents να τα κανείς 48 και όχι απλά 24 που είναι λάθος reraise . Το 24 θα το έβλεπε και το ήξερες απλά έπαιζες με την τύχη σου ελπίζοντας να πάρεις παραπάνω χρήματα και δυστιχος έχασες. Το πιο λογικό στα 48 ήταν να έκανε fold ενημερωτικά αν και σε αυτά τα μικρά stakes δεν υπάρχει πολύ λογική.

Β) Μετά το flop σου κάνει μικρό bet και σωστά κανείς 5 φορές reraise αλλά την στιγμή που κάνει και αυτός reraise ένα πόσο που ξέρει πως θα το δεις εκεί έχει φανερώσει το σετ του και απλά πάει να σου πάρει παραπάνω χρήματα. Αν είχε και αυτός άσους η ρηγάδες κανονικά έπρεπε να σου κάνει all in αλλά σωστά επέλεξε να σε ξεζουμίσει. Εκεί πλέον ξέρεις πως είσαι χαμένος και εγώ προσωπικά θα πέταγα τα φίλα μου με βαριά καρδιά η πολύ σπάνια απλά θα έκανα call όπως έκανες εσύ μπας και ανοίξει και αλο σπάθη και κυνηγήσω χρώμα στο ρίβερ με τον άσσο σπάθη που έχω σε περίπτωση που κάνει τσεκ αυτός και δεν γίνετε full κάτω μετά το river και αλλά πελιπλοκα πράγματα.

C ) Το all in σου στο river είναι απλά απαράδεκτη κίνηση παίκτη που θέλει πολύ δουλειά και διάβασμα ακόμα. Αν σόνι και καλά θες να δεις τη έχει απλά κανείς call αν και εγώ θα έκανα απλά fold .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλε Exterminator ,

Α)έχω πει παραπάνω οτι το 4βετ έγινε τόσο χαμηλο από Missclick

β) Συμφωνώ με αυτο που λες για το reraise του στο φλοπ , αλλά δεν περίμενα να μου κάνει το miniraise πρε-φλοπ με 99 ή 10-10 και άρα απέκλεισα το σετ.

Aπό αυτά που γράφεις στο b για σπαθιά και στο c για all ιν στο river φαίνεται οτι δεν διάβασες προσεκτικά το ποστ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι έχεις δίκιο έπαιζα ταυτόχρονα και δεν είδα πως το all in έγινε πριν ανοίξει το river ζητώ συγνώμη για αυτό. Παντός και εκεί call έπρεπε να γίνει και όχι all in διότι ήξερες πως θα το έβλεπε. Anyway το μεγάλο λάθος όπως είπαμε ήδη έγινε μετά το flop στο δεύτερο reraise του.Εκεί έπρεπε να πας πάσο πιστεύω.

Ενημερωτικά μιλάμε για μια παρτίδα που μπορεί τα ποσά να ήταν μικρά αλλά αναλογικά έφτασες να πεζεις 150 big blinds σύνολο στο τέλος που είναι ένα τεράστιο αναλογικά ποσοστό. Δηλαδή σε 1-2 πεχνίδη θα έχανες 300 δολάρια.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...