Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

live hand apo to GPC 2


souramaliki

Recommended Posts

Παραθέτω το χέρι που ήταν καθοριστικό για την πορεία μου στο gpc (day 1 b )...

Ποσταρω αυτο το hand κυρίως γιατί με πείραξε-προβλημάτισε η απόφαση του αντιπάλου μου που είχα πληροφορία πως ήταν καλός παίκτης γι αυτό ακολούθησα και αυτό το line ...

Έχει περάσει 1 ώρα παιχνιδιού και ήμαστε σε blinds 50-100 και δεν έξω παίξει καμία πάσα postflop ώστε να υπάρξουν κάποια στοιχεία για το παιχνίδι μου στους άλλους παίχτες.

Έχουμε utg raise στα 300 από έναν παππού που όταν άνοιγε είχε tight range, call από utg +1, call εγώ από MP με Ah Qh και call το BB .

FLOP Jh 10x 3h (pot 1300)

utg check

utg +1 bet 550

hero raise to 1700

BB fold

utg fold

utg +1 call

TURN 2x (p 4700)

utg +1 check

hero bet 2300

utg +1 call (μετά από σκέψη)

RIVER 4x (p 9100)

utg +1 check

hero bet 2600

utg +1 call (πέρασε αρκετή ώρα και αφού με ρώτησε :τόσο καλός είσαι? έκανε το call )

Η ερώτηση μου είναι ποιο είναι το πιθανό range μου με αυτό το play και με ti συνδυασμό φύλλων μπορεί να μπει κάποιος στη διαδικασία να με κάνει call συνολικά 65 blinds σε αυτή τη φάση του τουρνουά χωρίς κανένα read για το παιχνίδι μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απ τη στιγμή π διαλέγεις αυτό το line η προσωπική μ άποψη είναι ότι μέχρι το ρίβερ εισια αλλ ιν ότι κ να βγάλει...το βετ στο ρίβερ είναι πολύ mikro κ τη ατο καλέσει ακόμα κ αν νομίζει ότι χάνει.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την ερώτηση σου για το turn δε μπορώ να την καταλάβω εγώ...το βετ μου στο river το κάνω για να φανεί πως θέλω να πληρωθώ πάση θυσία...το οποίο είναι 26 blinds σε εκείνη τη φάση...θα μπορύσα όντως να το κάνω στα 3500-4100 και θα φαινόταν το ίδιο value bet αλλά λίγο πιο δύσκολο να γίνει call οπότε όντως θα πρεπε να ήταν λίγο αυξημένο το river bet ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζω οτι με το bet στο turn και με το φύλλο που έπεσε δε φεύγει o j που κρατάει ο αντίπαλος.το ίδιο και με το μέγεθος του bet στο river .εκτός και σε είδε με 88,99 αλλά και πάλι θέλει πιο πολύ πίεση στο ρίβερ.

βέβαια έχει ποντάρει flop οπότε δε παίζει να έχει 88,99.άκυρο .ΑJ ,ΑΤ ίσως,QJs

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

+giorgio για το turn ...περνεις την τσαμπα καρτα...ωραιο flop raise με δυο καλά...ή το περνουμε το ποτ εκει ή περνουμε τσαμπα καρτα στο turn, ισως υπάρχει και 3β pre, καθως live το AQs εχει πολύ μεγαλύτερη αξία απότι online και ειδικά τόσο deep.

Στο river αν εφτασα μεχρι εκει με J ειμαι "αναγκασμενος" να σε δω με τετοιο ποτ. Αν ειχες read οτι ηταν αδυναμος τοτε ηθελε μεγαλυτερο βετ 60% τουλαχιστον για να σιγουρεψουμε το πασο...σε καμια περιπτωση δεν θελουμε hero call

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό ήθελα να πω κι εγώ. Πάρε την free card στο turn και κάνε reevaluate στο river. Και την ζωή σου πιο εύκολη. Στο river θέλει 22% για να κάνει το call. Και έχει πέσει blank σε heavy draw board. Όχι J δεν πετάει αλλά και πολλά ΡΡ. Ίσως και ΑΚ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προτιμω το reraise pre flop εκει φιλε.Ειδικα αφου εισαι in position

Αφου αποφασισες ετσι ομως προφανως και δεν ειναι λαθος.

Σωστο το μεγεθος του reraise στο flop και με το just call του αντιπαλου σου σε τοσο draw heavy board γινονται κυριολεκτικα faced up τα φυλλα του(imo always).

Στο turn μετα το just call του στο flop και γω θα πονταρα γιατι εισπρατω αδυναμια η τελειως λαθος play απτην πλευρα του σε ενδεχομενο set αλλα απτην αλλη ισως το σωστοτερο ειναι το check για free card. Παλι δεν μπορω να πω οτι ειναι λαθος το bet 100%.

Το μονο σιγουρο λαθος σου για μενα (ολα τα αλλα συζητιουνται) ειναι το μεγεθος του bet σου στο river. Παρα πολυ μικρο. Τοσο μικρο που ελαχιστοι θα foldaran σκεπτομενοι οτι θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να σε πληρωσει εστω με J+x (οπου x < K-A ) - (νομιζω αυτο εγραψες οτι ηθελες να δειξεις εκει με το μικρο bet).

Οποτε καταληγω πως αφου εφτασες στο river θελει μεγαλυτερο bet. Αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι και εγω της άποψης να τσεκάρεις το turn , αλλα αφού αποφασίζεις να κάνεις bet εκεί κάντο μεγαλύτερο και όχι μικρότερο απο το μισο ποτ. Σε bet περιπου 3/4 θα αποκτούσες καλύτερη εικόνα για το hand του αντιπάλου (που ήδη έχεις μια καλη εικόνα με το πολυ σωστό raise στο flop )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...