Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

PokerStars "μια απ'τα ίδια;"


tzagman

Recommended Posts

Είμαι νέος παίκτης στα τραπέζια του PokerStars.

Με το ξεκίνημα όμως αισθάνθηκα πολύ έντονο τον παράγοντα της ατυχίας σε πολλά συνεχόμενα τουρνουα που έπαιξα.

Σίγουρα κάπου φταίει και το παίξιμό μου, (έχω κάνει κάποια άσχημα calls)

Για να πω την αλήθεια είχα καλή εντύπωση για το PS πριν ξεκινήσω να παίζω.

Ποια είναι η γενικότερη άποψη που επικρατεί για το PS?

Να αναφέρω μερικά χαρακτηριστικά από αυτή τη πρώτη εμπειρία μου στο PS:

- όποτε ήμουν μπροστά καιγόταν το φύλλο μου (συχνά στο river ακόμη και με runner-runner)

- δεν μου βγήκε σχέδον ούτε ένα draw σε χρώμα ή κέντα.

- όσα pocket pairs και αν έπιασα (και έπιασα αρκετά >11%) ΔΕΝ έκανα ποτέ SET!

- πολλές φορές που ήμουν εκτός χεριού μου έπεφτε πολύ καλό φύλλο και nuts!

- όταν έμπαινα στο χέρι και μου έπεφτε δυνατό φύλλο (πχ 2 ζεύγη) κάποιος θα είχε καλύτερο.

- σε push/fold (ss <10%) με μεσαία ζεύγη κάποιος στα blinds θα είχε μεγαλύτερο ζευγάρι ή ΑΚ AQ

- να μην αναφέρω και τις φορες που είχα ΑΑ και έχασα με απομονωμένο αντίπαλο σε allin.

Επίσης παρατήρησα κάτι που το βλέπω συχνά στο Online Poker:

Είναι μια πολύ παράξενη ρουτίνα στο λογισμικό που την βλέπουμε κυρίως όταν ένα shortstack είναι headsup με ένα bigstack.

Η εξέλιξη του χεριού είναι πάντα κάπως μελοδραματική με αρκετό σασπένς που σαν κατάληξη όμως έχει σχεδόν πάντα να κερδίζει το bigstack ακόμη και αν είναι heavy underdog.

Και καλά να δεχθούμε το badbeat, αλλά ποιος ο λόγος να δώσει πρώτα win odds στον shstack και μετά να τον κάψει!

Γίνονται αυτά στο real poker??

Να δεχθώ ότι μπορεί να σου τύχει -με κακό παιχνίδι και κακή μέρα- να παίξεις κάποια S&G και ΜΤΤ και να μη πάρεις ούτε 1$.

Όμως όταν παίξεις ικανοποιητικά και βλέπεις το ένα badbeat μετά το άλλο τότε πόσο καλά να παίξεις κόντρα στην τύχη?

Τελικά πού να παίξει κανείς για να έχει συνθήκες αληθινού ποκερ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν έχεις άδικο όχι μόνο στο ποκερσταρς σε όλα γινοντε ο ποιος έχει λιγότερες μάρκες σχεδόν πάντα χάνει δεν είναι στοιμένα.από την μια εσθανεσε κορόιδο από την άλλη όμως κοιτάς τη κάνουνε καθημερινά οι έλληνες παίκτες τα έξω χάσει τέλειος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Επίσης παρατήρησα κάτι που το βλέπω συχνά στο Online Poker:

Είναι μια πολύ παράξενη ρουτίνα στο λογισμικό που την βλέπουμε κυρίως όταν ένα shortstack είναι headsup με ένα bigstack.

Η εξέλιξη του χεριού είναι πάντα κάπως μελοδραματική με αρκετό σασπένς που σαν κατάληξη όμως έχει σχεδόν πάντα να κερδίζει το bigstack ακόμη και αν είναι heavy underdog.

Φιλε μου πανω σε αυτο που ανεφερες εχω να σου πω οτι πανω απο το 90% σε τουρνουα 8ελεις ? σε σιτ αντ γκοου 8ελεις ? ακομα και με ΑΣΣΟΥΣ χανω παντα απο τον σορτ στακ σε χεντς απ αναμετρηση !!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

......ακομα και με ΑΣΣΟΥΣ χανω παντα απο τον σορτ στακ σε χεντς απ αναμετρηση

Εννοείς μάλλον ότι χάνεις από το bigstack

Το διευκρινίζεις σε παρακαλώ.

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος ΤΙ πρέπει να κάνω και εγώ για να κερδίσω έστω και ΕΝΑ γαμ...νο COINFLIP στα ΚΡΙΣΙΜΑ χέρια ενός τουρνουά στο PokerStars ?

Αν μάλιστα μου απαντούσε κάποιος με τις μεγάλες επιτυχίες στα τραπέζια του PokerStars θα ήμουν ευγνώμων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΡΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ...ΒΓΑΛΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΗΔΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΑΓΓΛΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!! ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

H Απάντηση σε όλα τα ερwτήματα σου είναι σε αυτό το βίντεο φίλε μου!!! Βγάλε τα συμπεράσματα σου,εγώ τα έβγαλα......

http://www.youtube.com/watch?v=Yae2NJz8VSQ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...