Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Υπαρχει fold?


kerkireos

Recommended Posts

Ρητορικη ερωτηση βεβαια...Ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα εκανα κατι λαθος?

Boss Media - €0.10 NL - Holdem - 10 players

Hand converted by PokerTracker 3

MP: €12.35

MP+1: €6.03

MP+2: €12.37

LP: €2.66

Hero (CO): €9.70

BTN: €9.07

SB: €9.25

BB: €10.29

UTG: €1.50

UTG+1: €12.33

SB posts SB €0.05, BB posts BB €0.10

Pre Flop: (€0.15) Hero has J:heart: Q:heart:

fold, fold, MP calls €0.10, fold, fold, LP calls €0.10, Hero calls €0.10, fold, fold, BB checks

Flop: (€0.45, 4 players) 3:heart: Q:club: 3:diamond:

BB checks, MP checks, LP checks, Hero bets €0.30, BB calls €0.30, fold, fold

Turn: (€1.05, 2 players) 3:club:

BB checks, Hero bets €0.80, BB raises to €1.60, Hero calls €0.80

River: (€4.25, 2 players) Q:spade:

BB bets €1.10, Hero raises to €4.00, BB raises to €8.29 and is all-in, Hero calls €3.70 and is all-in

BB shows J:diamond: 3:spade: (Four of a Kind, Threes)

BB wins €18.67

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν έκανες preflop raise , το flop είναι standar cb για να πάρεις value από χειρότερες ντάμες pocket pairs και ίσως δύσπιστα Α-high hands , το turn μπορούσες και check για να πάρεις value στο river αφού δύσκολα ακολουθεί χειρότερο και με ντάμες πλέον μοιράζεσαι αλλά και το bet είναι καλό αν ο αντιπαλοσ είναι calling station. Το min check raise που έφαγες μετά το check call στο flop βρώμισε. Παρόλα αυτά είναι καλό call αφού υπάρχουν οι διπλάσιες πιθανότητες για chop από ότι για να χάσεις (δυο νταμες unacounted for προς ένα τριάρι και ο αντίπαλος σου είναι το ΒΒ οπότε μπορεί να έχει any two cards αλλά μάλλον όχι ΑΑ και ΚΚ αφού θα έκανε preflop raise) και είναι να βάλεις 0.80 για 3.40/2=1.70. Το river είναι πάλι μάλλον δύσκολο call αναλόγως και το image του παίκτη (πλέον είναι ισοπυθανο να έχει τριάρι ή ντάμα) αλλά οπωσδήποτε όχι raise και οπωσδήποτε όχι call το reraise allin.

Αντιπαλος line of thinking... πάλη σκατά μου μοίρασε στο blind .... ώπα, τσάμπα φύλο στο λαό ωραία... jackpot πιάσαμε τριάρια κάτσε να δούμε, check... πιάσαμε πελάτη και ο πελάτης έχει πάντα δίκιο call μην τον τρομάξουμε... καρέ!!! πλάκα κάνεις, άντε να πιστέψει ότι έχω τριάρι τώρα, check... μάλλον την έχει την ντάμα, ενα min raise επιβάλετε... σιγά μην δεν τα έβαζε αλλά τον τρόμαξα, βάλε λίγα ακόμα γιατί τον βλέπω να κάνει check behind , λίγα και καλά... raise??? οχι Θεέ μου καρέ της ντάμας, πάλι σε μένα, είναι δυνατόν?? όχι δεν έκανε preflop raise σε late position και μάλλον το έκανα induse λόγο του μικρού bet sizing μου... στο κάτω κάτω καρέ έχω, allin θες?.... θέλει, αυτά είναι!!! είμαι το δώρο του θεού στον κόσμο του πόκερ!!! WSOP σου έρχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε σορρυ που θα στο πω αλλά έπαιξες άθλια το χέρι...

έπρεπε κατά τη γνώμη μου να κανείς raise πρέ φλοπ απο 2.5 έως 3.5 bb . Ωραίο το bet σου στο flop καλό και στο turn και το bet και το call αλιμωνο αν πετάγαμε έτσι την ντάμα μας. στο ρίβερ χαιρεσε για το μικρό bet που διχνει τελικά ότι ο αντίπαλος μας είναι πόλη μέτριος παίκτης (γιατί αν ήταν καλός θα είχε καταλάβει ότι εδώ μπορεί να πάρει τουλάχιστον 1/2 ποτ) και κανείς σκέτο call . Δεν σε πληρώνει τίποτε χειρότερο από το δικό σου. Και αν σου κάνει αλλ ιν πας μόνο για split και μάλλον χάνεις...

Επίσης κάτι που δεν σκέφτηκες ενώ θα έπρεπε είναι ότι ο bb είναι ο πιο πιθανός για να κρατάει το 3ari αφού έχει μπει με οτιδήποτε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης κάτι που δεν σκέφτηκες ενώ θα έπρεπε είναι ότι ο bb είναι ο πιο πιθανός για να κρατάει το 3ari αφού έχει μπει με οτιδήποτε...

Βασικά έχεις δίκιο στο river πλέον είναι λίγο ποιο πιθανό να έχει τριάρι αν υποθέσουμε ότι θα έκανε preflop raise με με QK+ και αν συνυπολογίσεις τον τρόπο παιξίματος άντε γεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

1.Ηταν το δευτερο μολις χερι στο τραπεζι για αυτό δεν έκανα raise μετά από δυο limbers,

προτιμούσα να δω ενα φτηνό flop .Αν εκανα ραησε στα 0,25-0,30 δεν νομίζω να εδιωχνα τους limbers ,θα χαν τα odds για το call.

2.Και γω πιστευω οτι το παιξιμο σε flop και turn ηταν standard .Σε αυτό το σημείο (και στο flop φυστικα) χάνω μονο απο 3αρι (το οποιο έχω ήδη σκεφτεί οτι παιζει να το χει).ΑΑ'ς και ΚΚ's πιστευω θα χαν κανει raise pre . Η εμφανιση 3ου τριαριου κανει και πιο απιθανη την παρουσια του 4ου στο χερι του bb ,

3. Καλύτερο FH και στην "χειροτερη" περιπτωση split .Ενα πολυ μικρο bet απο ΒΒ. Και εδω αρχιζουν οι δυσκολες αποφάσεις.Ακομα και να κανε check θα εκανα pot size bet .

Κανω το raise και δεχομαι το all ιν.Το pot ειναι πλεον 15 ευρώ και χρείαζεται να βάλω αλλα 3,70...Δεν μου κανει καρδια να πασαρω ειδικα σε αυτα τα stakes και με οτι εχω δει.Θεωρω πιθανοτερο την Q παρά το 3αρι.

Ισως το μεγαλύτερο μου λαθος οπως πηγαν τα πραγματα να ταν που δεν εκανα απλα call στο river bet του αλλα με το δευτερο καλυτερο δυνατο φιλο δεν πρεπει να παω για value ?

4.Ενας καλος παιχτης θα καταλαβαινε μετα το reraise ότι ειναι πισω και θα κανε εστω και τωρα fold η θα κανε απλα το call για 1,00 στο river ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με 3BB raise σίγουρα δεν τους έδιωχνες αλλά με 5 σίγουρα θα το ξανασκευτοντούσαν αλλά δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος που πρέπει να κανείς raise , έχεις καλό position και καλό φύλο με βάση την δύναμη που έχουν δείξει όσοι είναι μπροστά σου, παίρνεις την πρωτοβουλία και έχεις ποιο πολλές επιλογές μετά το φλόπ, σε περίπτωση που κτυπήσεις καλό φλοπ είναι ευκολότερο να κερδίσεις περισσότερο value από μελλοντικά bet. Επίσης αν δεν κανείς raise δεν μπορείς να αναγκάσεις σε λάθος το ΒΒ.

Στο river το πρόβλημα με το raise είναι ότι το φύλο σου είναι προφανές στον αντίπαλο και δεν υπάρχει κάτι από το οποίο να πάρεις value αφού όπως είπες απέκλεισες ΑΑ, ΚΚ από το range του.

Αν ξέρεις τον αντίπαλο ότι δεν είναι πολύ επιθετικός και ότι συνηθίζει να κάνει μικρά value bet στο river με τα nut hands και αφού έπεσε και η ντάμα μπορείς να κανείς και πάσο αλλά χωρίς read μακροπρόθεσμα θα χάσεις από hero folds .

Δεδομένου ότι είναι ΒΒ δεν μπορείς να πεις ότι είναι ποιο πιθανό να έχει ντάμα από ότι τριάρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνώ σε όλα όσα είπε ο τσιτσομήτσος... αυτό που λες για value και τα σχετικά ξεχνά το! δεν υπάρχει value εκεί , το value είναι μόνο όταν ε άλλος έχει λίγο χειρότερο φίλο από εμάς και πάμε να πληρωθούμε. Εδώ είτε έχει τη ντάμα είτε έχει το 3 αρι είτε πάει 100% fold . Υπάρχει κάποιο χέρι με το οποίο πιστεύεις ότι έτσι όπως παίχτηκε μπορεί να σε πληρώνει αυτός???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
δεν έκανες preflop raise , το flop είναι standar cb για να πάρεις value από χειρότερες ντάμες pocket pairs και ίσως δύσπιστα Α-high hands , το turn μπορούσες και check για να πάρεις value στο river αφού δύσκολα ακολουθεί χειρότερο και με ντάμες πλέον μοιράζεσαι αλλά και το bet είναι καλό αν ο αντιπαλοσ είναι calling station. Το min check raise που έφαγες μετά το check call στο flop βρώμισε. Παρόλα αυτά είναι καλό call αφού υπάρχουν οι διπλάσιες πιθανότητες για chop από ότι για να χάσεις (δυο νταμες unacounted for προς ένα τριάρι και ο αντίπαλος σου είναι το ΒΒ οπότε μπορεί να έχει any two cards αλλά μάλλον όχι ΑΑ και ΚΚ αφού θα έκανε preflop raise) και είναι να βάλεις 0.80 για 3.40/2=1.70. Το river είναι πάλι μάλλον δύσκολο call αναλόγως και το image του παίκτη (πλέον είναι ισοπυθανο να έχει τριάρι ή ντάμα) αλλά οπωσδήποτε όχι raise και οπωσδήποτε όχι call το reraise allin.

Αντιπαλος line of thinking... πάλη σκατά μου μοίρασε στο blind .... ώπα, τσάμπα φύλο στο λαό ωραία... jackpot πιάσαμε τριάρια κάτσε να δούμε, check... πιάσαμε πελάτη και ο πελάτης έχει πάντα δίκιο call μην τον τρομάξουμε... καρέ!!! πλάκα κάνεις, άντε να πιστέψει ότι έχω τριάρι τώρα, check... μάλλον την έχει την ντάμα, ενα min raise επιβάλετε... σιγά μην δεν τα έβαζε αλλά τον τρόμαξα, βάλε λίγα ακόμα γιατί τον βλέπω να κάνει check behind , λίγα και καλά... raise??? οχι Θεέ μου καρέ της ντάμας, πάλι σε μένα, είναι δυνατόν?? όχι δεν έκανε preflop raise σε late position και μάλλον το έκανα induse λόγο του μικρού bet sizing μου... στο κάτω κάτω καρέ έχω, allin θες?.... θέλει, αυτά είναι!!! είμαι το δώρο του θεού στον κόσμο του πόκερ!!! WSOP σου έρχομαι

Inside the poker mind

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...