Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Παρτίδα μου από το Paradise Poker Tour Barcelona


baskont

Recommended Posts

Θα εκτιμούσα κάποιες απόψεις για το πως παίχτηκε το παρακάτω χέρι, από το Main Event του Paradise Poker Tour:

Bρίσκομαι στο cut off, με :Aheart::Qspade: και 10.000 μάρκες, blinds 200-400, αντε 50 (average 20K+). Ανοίγω στις 1.000 (για πολύ ώρα δεν είχα παίξει κάποια παρτίδα), δέχομαι call από το big blind, φλοπ :8spade::9spade::6heart: . Τσεκάρει το blind (παίκτης που μόλις είχε καθήσει στο τραπέζι, νεαρός Ισπανός), τσεκ κι εγώ.

Turn :9club: και πάλι τσεκάρουμε και οι δύο.

River :Qdiamond: , check ο αντίπαλος, ποντάρω 1.250 μάρκες, και μου γυρίζει 3.500.

Υπάρχει πάσο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω όχι. Μπες στη θέση του. Του φαίνεται ότι πας να κάνεις steal μετά από όλα αυτά τα check. Και πάλι βέβαια, το χέρι σου δεν είναι τελείως bluff catcher εκεί. Θα μπορούσε να κάνει value raise με KQ QJ JT αν και μάλλον θα είχε ποντάρει από μπροστά. Από φύλλα που σε νικάνε... αυτό το line θα μπορούσε να το παίξει μόνο με floparismeno straight ή full house στο turn. Και πάλι άθλιο θα ήταν όμως.

Όσο για το υπόλοιπο line σου, δεν μου αρέσουν τα 2 check behind. Ένα c-bet χρειαζόταν. Ή ένα ανιχνευτικό μετά το check του στο turn.

@panos2345

Κάνε μας και μια δικαιολόγηση βρε αδερφέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν γίνεται να πας πάσο εδω γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχει καποιο Q - J ή χειροτερη νταμα και να φοβαται το board οποτε κανει reraise στην προσπαθεια του να παρει το pot εκεί.

Εγώ θα εκανα call και θα εβλεπα μετά στο river τι θα εκανε. Αν συμπληρώσει κάποιο straight card στο river και πονταρει τότε σκούρα τα πράγματα και πρέπει να πάμε πάσο. Και 2 να ανοίξει στο river και ποντάρει 1/2 ποτ ή 2/3 πάλι πάσο. Σε check check ειμαστε ευχαριστημενοι και παιρνουμε το pot άνετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν γίνεται να πας πάσο εδω γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχει καποιο Q - J ή χειροτερη νταμα και να φοβαται το board οποτε κανει reraise στην προσπαθεια του να παρει το pot εκεί.

Εγώ θα εκανα call και θα εβλεπα μετά στο river τι θα εκανε. Αν συμπληρώσει κάποιο straight card στο river και πονταρει τότε σκούρα τα πράγματα και πρέπει να πάμε πάσο. Και 2 να ανοίξει στο river και ποντάρει 1/2 ποτ ή 2/3 πάλι πάσο. Σε check check ειμαστε ευχαριστημενοι και παιρνουμε το pot άνετα.

????

Ειμαστε ηδη στο river φιλε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ διαβασα λαθος. Ε τότε θα καναμε call εδώ, ειναι μεν tight αλλα δεν μπορούμε εύκολα να παμε πασο.

Call και αν ειναι ασχημα τα νεα τοτε προχωραμε παρακατω απλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο range σου υπάρχει εύκολα το KQ , AQ οπότε δύσκολα να έχει bluffing range ακόμα από το value range του κερδίζεις μόνο το ΚQ (που είναι δύσκολο να σε raisarei ) κ σπλιττάρεις με το ΑQ . βαριέμαι να κάνω τα μαθηματικά αλλά μου φαίνετε υπάρχει fold ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το raise σημαινει καλυτερο φύλλο ( απο overpair εως full ) ή αερας κοπανιστος λογω των check - check . Υπάρχει fold αν δεν τον ξερεις και μενεις με Μ ~7 και χωρις αγχος. Είναι η κλασικη περιπτωση που κανεις call και βλεπεις QQ+, 9 ή JT ή πας fold και σου δειχνει μπλοφα που δεν εχει καν 7 ή 2 μπαστουνια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω εκεί κάνει represent κυρίως TJ και ίσος κάποιο slowplayed 88,66 πέρα από αυτά μου φαίνεται λίγο περίεργο το line αυτό για ΚΚ,QJ,AQ ποιο πιθανό να κάνει μπλόφα με κάποιο busted Αce high flush draw αλλά και πάλη ποιο λογικό θα ήταν να κάνει lead. Ίσος έκανες induse το check raise λόγο του μικρού bet που έκανες. Υπάρχει και πάσο αλλά με 1-2,5 pot odds και μεγάλη πιθανότητα να κάνει μπλόφα θα έκανα call .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον χάνεις Βασίλη αλλά σε random αντίπαλο κάνω call λόγω odds. Θεωρώ πολύ σημαντικό αν είναι καλός παίκτης ή όχι. Πιστεύω ότι πολύ λίγοι παίκτες μπορούν να κάνουν τέτοιο river bluff. Πρέπει να είναι πολύ καλοί και να σου έχουν respect. Επίσης, πολύ λίγοι καλοί παίκτες κάνουν raise for value εδώ με Q.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@giorgio

Αν δεν είναι bluff ούτε value raise, τότε είναι straight ή full. Δεν είναι λίγο υπερβολικό να checkarei μέχρι και το river με κάποιο από αυτά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

O αντίπαλος μου είχε μόλις καθήσει στο τραπέζι (10 λεπτά πριν) και δεν είχε παίξει καμμια παρτίδα μέχρι τη δική μας.

Το στακ του ήταν πάνω από 20.000.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για την ιστορία, έκανα call με βαριά καρδιά, ο αντίπαλος είχε Q-9 και κέεεεερδισεεεεε...

Call-muck, η χαρακτηριστική κίνηση των κακών παικτών, lol...

Μετανιώνω που δεν έκανα c-bet, πιθανόν να μην είχα φτάσει στο river και να έχανα έτσι λιγότερες μάρκες (με πάσο σε raise του αντιπάλου, ή πάσο σε ποντάρισμα του από μπροστά στο turn, αν είχε κάνει απλό call στο φλοπ).

Γιατί δεν έκανα c-bet; Γιατί το αισθάνθηκα ότι κάτι είχε χτυπήσει στο φλοπ, το έλεγε η φάτσα του, lol. Το... παραχτύπησε όμως το board μετά και με μπέρδεψε πολύ το check του στο river... Aπό την πλευρά του όμως το έπαιξε πολύ καλά (θα ήθελα γνώμες για το παίξιμο του), περίμενε c-bet δικό μου για να κάνει raise στο φλοπ, έπιασε trips στο turn και ήλπιζε σε μπλόφα δική μου, ή να χτυπήσω το river.

Κατά πόσο ήταν σωστό ότι δεν πόνταρε το φουλ στο river, φαίνεται από το ότι σχεδόν όλοι μας είπαμε call στο raise του. Το check του έδωσε μεγαλύτερο value τελικά...

Good play, αν και θα εκτιμούσα και κάποιες γνώμες για το play του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφού δεν έχεις ποντάρει ούτε turn είναι σίγουρο πλέον πως στα μάτια του κρατάς αέρα κοπανιστό και δεν σε βρήκε ποτέ το board οπότε στο river το μόνο που μπορεί να κάνει είναι check για να σε αφήσει να το κλέψεις...το μόνο που ρισκάρει είναι να κρατάς κάποιο 8 στα χέρια σου και δώσεις check behind η κάποιον Άσσο που μπορεί να έπαιρνε call , απ αυτά χάνει value ... Πολύ καλό το παίξιμο του..

Το check που δίνεις στο flop εμένα μ αρέσει γιατί υπάρχουν πολλά draws που χτυπάει το range του blind οπότε μειώνεις το equity του στο turn όμως αφού δεν αλλάζει το board θέλει οπωσδήποτε bet turn και το παίρνεις εκεί αν δεν έχει made hand η combos ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...