Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

PL Omaha H/L Cash Game - παίζοντας με high cards


Themis

Recommended Posts

PL Omaha Η/L cash game $1 / $3 . 6-handed τραπεζι, με αρκετα επιθετικους παικτες.

Βρισκομαι στη θέση UTG με $140 . Κρατάω :Kclub::Aspade::Qspade::Qclub:

Κάνω limp , ο αμέσως επόμενος κάνει call , δύο folds , το SB κάνει raise στα $11, big blind folds , εγώ και ο UTG + 1 κάνουμε call . Pot $36 . Και οι δύο αντίπαλοι έχουν μεγαλύτερα stacks από μένα, περίπου $200 ο καθένας τους.

Flop : :Jdiamond::2club::Tdiamond: . Το SB ποντάρει $24 .

α) Τι κάνουμε εδώ;

Αποφασίζω να κάνω call .Το pot είναι πλέον $84. Ο τρίτος παίκτης πάει πάσο, και το turn έρχεται :5spade: .

Το SB ποντάρει pot , $84.

Σκέψεις;;;; Έπρεπε να το είχα παίξει διαφορετικά σε flop ή preflop ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό είναι κλασικό φύλλο για raise preflop , ειδικά σε omaha hi - lo . Βέβαια, αν το SB κάνει check - raise ή bet - raise στο flop , τα πράγματα γίνονται χειρότερα από ότι είναι τωρα. Αφου ειναι επιθετικος παικτης κανουμε call αν και μάλλον είμαστε πίσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω πολλά από Hi / Low, οπότε δεν θα δώσω συμβουλή, απλά θέλω να ρωτήσω αν η γνώμη μου είναι "σωστή". Πιστεύω το έπαιξες συντηρητικά preflop οπότε δεν νομίζω οι αντίπαλοί σου να σε βάζουν σε overpair και wrap postflop. Δεν είναι λοιπόν καλύτερο το raise στο flop; Δεν είναι το καταλληλότερο flop για να πάρουμε το Hi;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ πως το έπαιξα πολύ συντηρητικά, οπότε το πρώτο μου λάθος στο hand είναι αυτό.

azamat όταν αναφέρεις "call " στο τέλος του post σου, εννοείς στο turn , σωστά; Το γεγονός ότι ο αντιπαλος ποντάρει δυνατά και στο turn με κάνει όμως να πιστεύω πως το flop τον έχει βοηθήσει επίσης. Το 'στεγνο' Α-2 το αποκλειω ως πιθανοτητα μια που ηρθε το 2αρι στο flop . Δεν αποκλειεται ομως να εχει Α-2 με J , με Τ ή με 3αρι, και/ή δύο από τα τέσσερα φύλλα του να είναι καρό. Αυτοί οι συνδυασμοί είναι υπέρ - αρκετοί για να τον κάνουν να ποντάρει έτσι, δεδομένης και της μεγάλης agression που υπήρχε, όπως είπα, στο τραπέζι. Ενδέχεται να έχει Άσους με δύο καρά (ή ακόμα και τον Άσο καρό μόνο)... ή ακόμα και hand παρόμοιο με το δικό μου - πχ high suited connectors με καρά.

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν, μηπως το fold είναι η πιο σωστή κίνηση πλέον;

Στην περιπτωση που εκανα raise , πάντως, δεν υπηρχε περιπτωση να παει πασο το SB - αν φυσικά οι υποθέσεις που κάνω για το φύλλο του είναι σωστές - , νομίζω δλδ. ότι αν και έπαιξα - μάλλον - λάθος preflop , το σκηνικό μετά το flop θα ήταν το ίδιο : bet αυτός από μπροστά ή check / raise , όπως αναφέρει ο φίλος azamat πιο πάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πανο, α) Θα ειχες κανει raise πρεφλοπ ? β) Υποθετω οτι στο 95% των περιπτωσεων το ΣΒ θα κανει c - Bet ... Γιατί αμέσως fold στο flop ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το χαντ για μένα είναι: ραησε πρέ, φολδ σε ποτ ξβετ.

στο φλοπ κυνηγάμε τους άσσους (1 εμείς,1 σίγουρα αυτός,- τον άσσο κάρο δν τον θέλουμε, άρα έναν άσσο κυνηγάμε που ίσως ν μν υπάρχει αν έχει αα ο αντίπαλος)

επίσης κυνηγάμε της ντάμες(2 μένουν,την ντάμα καρώ δν τν θέλουμε άρα 1 μένει κ αν υπάρχει)

τέλος κυνηγάμε τους ρηγάδες(1 εμείς,τον καρώ δν τον θέλουμε. μένουν 2 κ αν υπάρχουν)

άρα έχουμε σύνολο 4 ουτς π μας δίνουν το ποτ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό είναι κλασικό φύλλο για raise preflop , ειδικά σε omaha hi - lo . Βέβαια, αν το SB κάνει check - raise ή bet - raise στο flop , τα πράγματα γίνονται χειρότερα από ότι είναι τωρα. Αφου ειναι επιθετικος παικτης κανουμε call αν και μάλλον είμαστε πίσω.

σε POT LIMIT OMAHA ΕΝΝΟΕΊΣ ΠΙΣΤΕΎΩ . ΓΤ ΣΕ HI LOW ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΚΑΛΌ. ΘΈΛΕΙΣ ΆΣΣΟ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΤΕΤΑΙ ΑΠΌ 2 Η 3 ΓΙΑ ΝΑ ΈΧΕΙΣ ΚΑΛΌ ΦΎΛΛΟ ΣΤΟ HI LOW

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε plo hi - lo είναι υποχρεωτικο το raise πρεφλοπ με αυτα τα φύλλα, γιατί πάμε μόνο για το hi και δεν υπάρχει λόγος να διευκολύνουμε τα drawing hands Α2 Α3 Α23 κλπ που πανε για περισσοτερα απο εμας και δεν υπαρχει περιπτωση να μη δουν flop . Αντιθετως, σε plo hi και deepstack καταστασεις, ειναι πιο επικινδυνο το raise preflop αν δεν το κάνουμε συστηματικά, γιατί μας τοποθετουν κατευθειαν σε μεγαλα ζευγη και μεγαλα φυλλα.

Εγω θα εκανα call στο turn με βαριά καρδιά λόγω hu και της επιθετικοτητας του SB . Τα πονταρισματα του δειχνουν οτι μάλλον δεν παει για χρωμα και το πιθανοτερο σεναριο ειναι να εχει στο χερι ΚΚ ή ΑΑ ή 2 ζεύγη στο flop ή κατι σαν Α J με 2 low cards . Ειμαστε ισως χειροτεροι αλλα εχουμε implied odds αν προκυψει βελτιωση στο river .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξανακοιτωντας το stack μας, βλεπω οτι επιδιωξε και μας εχει βαλει πρακτικα σε θεση all - in κάτι που δειχνει ΑΑ, JT ή σετ ή donk . Απο τα 12 outs που έχουμε αν θεωρησουμε οτι τουλαχιστον 2 τα εχει ο SB τότε έστω και αν δεν πηγαίνει για χρώμα, τα 21$ που μας απομενουν μετα το ενδεχομενο call στο turn δεν είναι αρκετά μεγάλο ποσό ωστε να μας οδηγησει στο να δικαιολογησουμε στον εαυτο μας το call στο turn !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε plo hi - lo είναι υποχρεωτικο το raise πρεφλοπ με αυτα τα φύλλα, γιατί πάμε μόνο για το hi και δεν υπάρχει λόγος να διευκολύνουμε τα drawing hands Α2 Α3 Α23 κλπ που πανε για περισσοτερα απο εμας και δεν υπαρχει περιπτωση να μη δουν flop . Αντιθετως, σε plo hi και deepstack καταστασεις, ειναι πιο επικινδυνο το raise preflop αν δεν το κάνουμε συστηματικά, γιατί μας τοποθετουν κατευθειαν σε μεγαλα ζευγη και μεγαλα φυλλα.

Εγω θα εκανα call στο turn με βαριά καρδιά λόγω hu και της επιθετικοτητας του SB . Τα πονταρισματα του δειχνουν οτι μάλλον δεν παει για χρωμα και το πιθανοτερο σεναριο ειναι να εχει στο χερι ΚΚ ή ΑΑ ή 2 ζεύγη στο flop ή κατι σαν Α J με 2 low cards . Ειμαστε ισως χειροτεροι αλλα εχουμε implied odds αν προκυψει βελτιωση στο river .

δε μπορώ να καταλάβο το σκεπτικό σου preflop.όλο το παιχνίδη γίνεται με το low στο hi low omaha . αν κανείς raise με αυτό το φύλλο ο άλλος με Α2, Α3 θα πάει allin . δε έχεις folding equity απέναντι στους μικρούς άσσους . τουλάχιστον στην stars . πρέπει να πηγαίνεις και για low για να αξίζει κάποιο φύλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο omaha h - l , το low pot δεν είναι δεδομένο. Ενδεικτικά αν απέναντι στο φύλλο του Themi ο SB έχει π.χ. A2TJ , εμείς μπορεί να έχουμε 0% για low αλλά αυτός είχει preflop μόνο γύρω στο 45%! Με A23J έχει περίπου 60%. Αντιθετως, για το hi είμαστε μεγάλο φαβορί preflop εναντίων όλων των φύλλων εκτός των ΑΑχχ ΚΚχχ.

imho οποιος κανει re - raise preflop με φύλλα τύπου Α29Τ ή εστω και με Α234 δεν μακροημερευει σε αυτο το ειδος. Ειδικα σε cash και τουρνουά που δεν είναι της πλακας και παιζονται 2ψηφια ποσά και πανω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο omaha h - l , το low pot δεν είναι δεδομένο. Ενδεικτικά αν απέναντι στο φύλλο του Themi ο SB έχει π.χ. A2TJ , εμείς μπορεί να έχουμε 0% για low αλλά αυτός είχει preflop μόνο γύρω στο 45%! Με A23J έχει περίπου 60%. Αντιθετως, για το hi είμαστε μεγάλο φαβορί preflop εναντίων όλων των φύλλων εκτός των ΑΑχχ ΚΚχχ.

imho οποιος κανει re - raise preflop με φύλλα τύπου Α29Τ ή εστω και με Α234 δεν μακροημερευει σε αυτο το ειδος. Ειδικα σε cash και τουρνουά που δεν είναι της πλακας και παιζονται 2ψηφια ποσά και πανω.

ναι ρε , αλλά το low παίζεται πιο εύκολα .μπορεί να είσαι μπροστά με ΚΚxx αλλά είναι δύσκολο να το είσαι σίγουρος αν βλέπεις bets . σε ποια etairia παίζεις ? στην σταρς σχεδόν όλοι οι καλοί παίχτες δε παίζουν κυνηγώντας μόνο το high , αλλά κύριος με το low και ίσος κάποια high σε str8 και flush draws . ας απαντήσει και κάποιος από τους καλούς παίχτες omaha . δε το έχω ψάξει αρκετά και δεν επιμένο .απλά έχω συναντήσει καλούς παίχτες να παίζουν έτσι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασικη αρχη του Omaha 8 ειναι να προσπαθεις να κανεις scoop το Pot (τουλαχιστο , αυτο εχω καταλαβει απο τα οσα εχω διαβασει και απο το οσο εχω παιξει).

Γιαυτο και εχουν αξια hands με Α-2 και δυνατοτητα για high , αλλά και τα hands με 4 high cards τα οποία, όταν κερδίζουν, στην πλειοψηφία τους κάνουν scoop μια που το board δεν δινει, πλεον, δυνατοτητα για low .

Τωρα, το ποσο ... ευκολοτερα παιζεις με το low , ειναι σχετικο . Ουκ ολιγες φορες εχω βρεθεί, προσπαθωντας να διωξω αντιπαλο απο το pot , να κερδιζω το 1/4 του pot έχοντας συνεισφερει , ουσιαστικα, το 1/2 !

Για να μην αναφερθω στις περιπτωσεις που, εκει που πιστευα οτι θα διωξω τον αντιπαλο, να γινεται το low μου counterfeited στο river και εγω να μενω να διαβαζω στο chat box : "Themis has a pair of twos ; no low hand "...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πανο , θα συμφωνησω μαζι σου για το turn . Απο τη στιγμη που δεν εχω outs για low , το στοιχημα του ειναι πολυ μεγαλο για να το call - άρω.

Στο flop ομως... εχω μια απορια. Γραφεις οτι δε θελουμε τον Ασο καρο ..Οπως επισης και τη νταμα καρό .

Συμφωνω εν μερει μαζι σου αλλα απο την αλλη σκεφτομαι "Γινεται σε καθε hand , οταν υπαρχει flush draw και ο αλλος πονταρει απο μπροστα, να θεωρω οτι αν το flush συμπληρωθει εγω χανω;;" . Μου μοιαζει προσεγγιση ενός... 'φοβισμενου' παικτη. Μη νομιζεις οτι σε αδικω - γιατι και εγω δυστυχως η ευτυχως - δεν εχω καταληξει ακομα, τοσα χρονια που παιζω - τις περισσοτερες φορες ετσι σκεφτομαι. Ο επιθετικος παικτης, ακομα και με "στεγνο" Ασο Καρό δε θα διστασει να πονταρει απο μπροστα αντιπροσωπευοντας το flush ... Και μαλλον θα με κανει να παω πασο.

Απο την αλλη παλι, σκεφτομαι μηπως ειναι πολυ... "scared " αυτος ο τροπος σκεψης... Και επειδη αρχισα να επαναλαμβανομαι, σταματαω εδω το post μου. Φανταζομαι οτι καταλαβες τι θελω να πω! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το turn ειναι fold επειδή δεν εχουμε μαρκες πισω για implied odds . Τα φυλλα τυπου Α2ΧΧ οπου χχ δεν ειναι μεγαλα ζευγη ή Τ J Q Κ δεν ειναι τόσο ομορφα στην πραξη σε αυτο το ειδος. Ακομη και στο παραδειγμα μας, απο hi χάνουμε (κατά πάσα πιθανοτητα) όχι από low !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...