Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Δημοσιεύτηκε στο Φ.Ε.Κ. o νόμος για τα τυχερά παίγνια στο διαδίκτυο. Νέα εποχή για το online πόκερ στην Ελλάδα!


Recommended Posts

Καλο θα ήταν το pokerland να επικοινωνήσει με το Pokerstars να μας πουν πως αντιλαμβάνονται αυτοί το 10% και πιές είναι οι πρώτες αντιδράσεις... Μιας και συμφωνα με τον baskont αυτοί το έφεραν στην Ελλάδα :mrgreen: κατι θα έχουν να μας πούν εδώ στα μέλη του land

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κερδισμένοι θα είναι οι ...χαμένοι... όσο περισσότερο χάνεις τόσο λιγότερα θα παίρνει το κρατος... αν έχεις ΙΤΜ 0% το κράτος δεν θα πάρει δεκάρα τσακιστεί... Νομίζω είναι εφικτός στόχος :D

Πέρα από την πλάκα ότι και να ισχύσει από αυτά που συζητάμε, μόνο καλοί τουρναμεντ παίκτες μπορούν να επιβιώσουν(sng και cash ξεχάστε τα).Και στο bubble full aggresive αφού στόχος θα είναι πλέον μόνο τα μεγάλα cash χωρίς ιδιαίτερη σημασία στο να μπείς απλά στα έπαθλα!!! Κοίτα να δεις που (θέλουμε δε θέλουμε :) ) θα αποκτήσουμε την νοοτροπία του winning player !!! Μήπως να τους ευχαριστήσουμε κιόλας 8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.Όσων αφορά την νετελλερ και την μαστερκαρντ της θα υπάρχει φορολογία η μπλοκάρισμα σε αναλήψεις από ατμ?

Νομίζω ότι η Master card της Neteller ή της Moneybookers δεν θα έχει σχέση με την φορολογία, απλά δεν θα μπορείς να κάνεις καταθέσεις/αναλήψεις σε site Poker.

Σαν κάρτες θα είναι όπως κάθε χρεωστική κάρτα.

Αν κάποιος γνωρίζει ότι θα ισχύσει κάτι άλλο καλό είναι να αναφερθεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς επειδή ζούμε στην Ελλάδα και επειδή ο νόμος είναι έτσι, μπορεί να εφαρμοστεί με έναν μόνο τρόπο. Φορολόγηση ανα δελτίο στο στοίχημα, και ανα table (σε 1-table s&g & cash)ή τουρ (mtts). Όπως λοιπόν ο νταβατζής που ελέγχει το στοίχημα στην Ελλάδα δεν ενδιαφέρεται αν έχω χάσει 2 σπίτια και όταν κερδίσω 2 χιλιάρικα στον ΟΠΑΠ θα μου επιστρέψει το κέρδος πλην τον φόρο (χωρίς μάλιστα να αφαιρεί το αρχικό κεφάλαιο νομίζω, δηλαδή σε ένα δελτίο 1000 ευρώ με απόδοση 2 δεν θα φορολογήσει τα 1000 αλλά τα 2 χιλιάρικα <- αυτό με επιφύλαξη το λέω) έτσι και στο ίντερνετ χωρίς να ενδιαφέρεται πόσα έχεις χάσει θα παίρνει τον φόρο η εταιρία αμα κερδίσεις κάποιο δελτίο, ή αντίστοιχα άμα κερδίσεις κάποιο τουρ ή το χειρότερο από όλα άμα σηκωθείς από ένα τραπέζι cash με κέρδος (το τελευταίο γιατί δεν μπορεί αλλιώς να εφαρμόσει αυτό το έκτρωμα).

Αυτή είναι η άποψη μου και όποιος κάτσει και το σκεφτεί απλά δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να κερδίζει πάνω από 2% και αν των παικτών στο πόκερ (που προφανώς αν κερδίζουν με τέτοιες συνθήκες είναι σούπερ προ και (σόρρυ κιόλας) μλκς αν δεν μεταναστεύσουν) και 0.1% στο στοίχημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν οι εταιρείες να ελέγχουν τις συνολικές καταθέσεις των παικτών. Η διαδικασία μπορεί να γίνεται αυτόματα στο λογαριασμό του κάθε παίκτη. Σε οποιαδήποτε ανάληψη, εάν το σύνολο της ανάληψης είναι μεγαλύτερο όλων των καταθέσεων(δηλαδή το καθαρό κέρδος) τότε μόνο να φορολογείτε το κέρδος*10%. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση διαφόρων αναλήψεων μικρότερων του συνόλου των καταθέσεων δεν θα πρέπει να ισχύει η φορολογία του 10%.

Αν στοχεύουν μόνο να 'τα πάρουν' αντιμετωπίζοντας το πόκερ όπως κάθε άλλο τυχερό παιχνίδι όλη η παραπάνω θεωρία μου καταρρίπτεται. Ας ελπίσουμε στο καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επαναλαμβανω οτι ολη αυτη η ιστορια, που λογικα ειναι πιθανοτερο να εφαρμοστει απο τα τεραστια προστιμα που προβλεπονται για τα παρανομα φρουτακια, ειναι παραχωρηση στον οπαπ για να λειτουργησει ως σοβαρο αντικινητρο στο να πονταρει καποιος σε online εταιρειες στοιχηματισμου. Πρεπει με καποιον τροπο να χρυσωθει το χαπι για την οικονομικη αφαιμαξη του οπαπ που εκών άκων θα προσφερει τα χρηματα του στο τρυπιο βαρελι του δημοσιου χρεους. Το poker ειναι παραπλευρη απωλεια. Ειναι προφανες οτι το 10% παρακρατηση στην αναληψη ειναι η καλυτερη εκδοχη.

Ο σημερινος Υπ. Οικ. εχει ξεκινησει μια παραδοση νομοθεσιας που ψηφιζεται και δεν εφαρμοζεται. Εντελως προσφατος νόμος που προβλεπει αυτοφωρο για χρεη >5000 ευρω, εγινε με εγκυκλιο αυτοφωρο για > 150000! λολ. Για να μη μιλησουμε για το 14.9. του αναθεωρημενου Συνταγματος που δεν εφαρμοστηκε ποτέ. Υπαρχουν ελπιδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε οποιαδήποτε ανάληψη, εάν το σύνολο της ανάληψης είναι μεγαλύτερο όλων των καταθέσεων(δηλαδή το καθαρό κέρδος) τότε μόνο να φορολογείτε το κέρδος*10%. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση διαφόρων αναλήψεων μικρότερων του συνόλου των καταθέσεων δεν θα πρέπει να ισχύει η φορολογία του 10%.

!

η πιο δικαιη σκεψη που εχω διαβασει τους τελευταιους μηνες +1

ειναι και ρεαλιστικη και εφαρμοσιμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η κάρτα τζογαδόρου είναι τρελή καινοτομία παντός 100 χρόνια μπροστά η ΠΑΣΟΚΑΡΑ

Μερικές ιδέες και από μένα...

α) διανομή με σημαντική έκπτωση από την εργατική εστία βιβλίων πόκερ

β) θα έπρεπε να υπάρχει και πρόβλεψη που να μας προστατεύει από τα downswings πχ να κλειδώνονται τα χρήματα του λογαριασμού σου όταν χάνεις 3 buy in μέχρι να ξετιλτάρεις. Για να ξεκλειδωθούν θα χρειάζεται γνωμάτευση ψυχιάτρου του ΙΚΑ.

γ) Επίσης πρέπει να επιτρέπεται στα προπατζιδικά η οργάνωση και διεξαγωγή παιχνιδιών πόκερ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξέχασες να γράψεις ότι οι τράπεζες θα δίνουν πλέον καταναλωτικά δάνεια για διεθνή τουρνουά πόκερ με χαμηλό επιτόκιο

"επενδυτικά" τα λένε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Παιδια, ειναι πολυ εδω που παιζουν cash nl25-50(Εννοω σε winning style - να ειναι το "ψωμι" σας) κ ειναι απο τν Θεσ/νικη? απο περιεργια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...