Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Μήπως χρειάζεσαι πόκερ coach;


holdemgr

Recommended Posts

Αυτό το θέμα ασχολείται με το άρθρο: Μήπως χρειάζεσαι πόκερ coach;

Πολύ καλό άρθρο, συγχαρητήρια. Δε λεω περισσοτερα γιατι θα μας πουν οτι ευλογουμε τα γένια μας αλλά μ'αρεσε παρα πολυ η αναφορά στο αθλητικο coaching.

Προσωπικά έχω δεχτεί σύντομης διαρκειας coaching παλιοτερα αλλά μ'εχει βοηθησει πολυ.

Όσοι πιστεύουν ότι είναι άχρηστο στο ποκερ... Ας πούμε απλά ότι έχουν άγνοια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ όχι! Εγώ χρειάζομαι μαθητές!

Manner με θέλεις για coach? :P:P

Για να σοβαρευτούμε όμως, πολύ αξιόλογο το άρθρο σου, θέτει ένα καίριο ζήτημα και το προσεγγίζει με πολύ αποτελεσματικότητα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δηλαδή τουλάχιστον σε μένα κάποιος άλλος με βλέμμα καθάριο θα μπορούσε να βάλει τάξη στο παιχνίδι μου, να αναδείξει τα θετικά μου, να ελλατώσει τα μειονεκτήματα μου και γενικότερα να με βοηθήσει να βγάλω φτερά μετά από το ρεκτιφιέ - που ξέρω πως χρειάζομαι -... Όμως :

1. Δεν γνωρίζω αυτόν τον κάποιον που πραγματικά να εκτιμώ τις γνώσεις του και να σέβομαι την κρίση του τόσο, ώστε να εμπιστευτώ την μάθηση μου στα χέρια του.

Και ακριβώς επειδή θεωρώ θεμελιώδη μια τέτοια σχέση δεν θα μπορούσα να επιλέξω κάποιον που δεν πληρεί τις προηγούμενες προυποθέσεις μαζί με την παρακάτω...

Να τον εκτιμώ εξίσου σαν προσωπικότητα ώστε να εμπνέει την απαραίτητη αφοσίωση που απαιτείται για να "τσαλακωθεί" το ανυπότακτο εγώ.. Πρέπει εκτός από γνώστης του αντικειμένου δηλαδή να είναι και ένας σπουδαίος άνθρωπος..

Κοινώς χρειάζεται ένας μεγάλος "μύστης" της πράσινης τσόχας για να σε βοηθήσει να διαβείς το πάντα στενό μονοπάτι της "μύησης", οδηγώντας σε στο ξέφωτο της "φώτισης"..

Και πόσοι και πόσοι δεν την έχουν πάθει από τους πλανευτές ψευτογκουρού, κίνδυνος που ελοχεύει σε κάθε μάθηση, σίγουρα και σ' αυτήν του πόκερ..

2. Δεν μπορώ στην παρούσα φάση να διαθέσω αυτά τα λεφτά που ανεφέρθηκαν και έτσι αναγκάζομαι να πορευτώ μόνος.. Όχι ότι θεωρώ αστρονομικά αυτά τα ποσά γιατί όντως η απόσβεση μπορεί να είναι πολλαπλάσια.. Απλά δεν τα έχω.. Αν γνωρίζεις κάποιον που επιθυμεί να αφιερώσει χρόνο σε μένα και να μου μεταδώσει τις γνώσεις του με αρκετά λιγότερα απ' αυτά τα χρήματα, με πολύ χαρά να γίνω μαθητής του. Και δεν ειρωνεύομαι το εννοώ!

3. Δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν στην Ελλάδα άτομα που να πληρούν τις προυποθέσεις που εγώ θέτω ως μαθητής - και οι μαθητές πρέπει να έχουν όρους αν ξέρουν που θέλουν να φτάσουν.. -

Και αυτό μόνο και μόνο λόγω της περιορισμένης διάδοσης του πόκερ στον ελληνικό κοινωνικό ιστό, που συνεπάγεται λιγότερους γνώστες, λιγότερους γνώστες που επιθυμούν να διδάξουν, λιγότερες ευκαιρίες να συναντήσεις αυτούς τους γνώστες κλπ.. Δηλαδή ένα μπορείς να το πεις και στατιστικό ζήτημα.. Είμαι σίγουρος ότι ανά τον κόσμο κυκλόφορούν δεκάδες "μύστες" που αν κρίνω από τις ελληνικές τιμές, πρέπει απλά να είναι απλησίαστοι...

Κατ΄ άλλα ναι χρειάζομαι poker coach αλλά πως να τον βρω ο καψερός! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω οτι υπαρχει καποια παρεξηγηση σε σχεση με τις τιμες κυριως λόγω των προσφατων online διαξιφισμων.

Απόσο γνωριζω οι καλυτεροι coach αλλά και παίκτες που εχουν διαλυσει τραπεζια με πολυ υψηλα stakes χρεωνουν 1000-1500 δολλαρια την ώρα με τεραστια ομως λιστα αναμονης. Οποιος χρεωνει παραπανω θα πρεπει να μας αποδειξει και τι παραπανω προσφερει

Το θεμα όμως είναι οτι οι περισσοτεροι απο μας δε χρειαζομαστε αμεσα τις υπηρεσιες τους. Τι να κανεις το μαθημα τους για το πώς να παιζεις σε high stakes τραπεζια οταν εσυ παιζεις low stakes; Μπορει να σου κανει και ζημια.

Τα καλα νεα ειναι οτι οι coaches σε χαμηλοτερα stakes χρεωνουν πολυ λιγοτερα ίσως 100-200 δολλαρια την ωρα

Επισης να σημειωσω οτι η προσωπικη μου άποψη είναι οτι καποιος πρεπει να αναζητησει coaching όταν αρχισει να παίζει σε σχετικα "σοβαρά" limits πχ. NL 0.5/1 και πάνω ωστε να μπορει γρηγορα να κανει αποσβεση των "διδάκτρων"

Επίσης Silencio αν ξέρεις καλούτσικα αγγλικα δε χρειαζεται να περιοριστεις στην Ελλαδα. The world is your oyster

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thimamai mikros pou piga se sxoli gia skaki,vazo to skaki san paradigma dioti ine kai afto pexnidi stratigikis.E na imaste ilikrinis o daskalos de voithise se tipota,dio-tris pou itan eksipna kai efii atoma ksexorisan amesos kai ksefigan.To idio piistevo kai gia to poker.Vevea preppi panta na psaxnis,na diavazis vivlia,na pernis idees,na emploutizis to pexnidi sou klp.Den ksero to theoro anoisia na plironis kapion gia daskalo tou poker.Oso gia to arthro sou giorgo den ine to idio athlitismos kai poker kai vevea athlitismos xoris proponites den noite,alla se afti tin periptosi mpenoun alli paragontes.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Paidia, opws grafei k o mannerboy as xamhlwsoume ligo th muth mas :)

Sto skaki opws les file arxaiologe, 2-3 ksexwrisan me tin eksypnada k nohmosunh tous..

Autoi einai pou sto poker mporoun na traviksoun to dromo monoi tous.. Uparxoun omws k oi upoloipoi pou sigoura emathan..

O poker coach mporei na parei ena asximo paikti,k na ton kanei winning player to opoio einai shmantiki allagi.. Kapoios "xazos" sto skaki mporei me systhmatiki douleia tou k tis symvoules tou daskalou na ginei enas average player me swstes epiloges pou na kerdizei pou k pou..

Den xreiazetai oloi na ginoumai Phil Ivey.. Egw proswpika tha imoun ikanopoihmenos an kataferw k paizw 0.50/1 h 1/2 k eimai winning player ekei.. Akoma paizw se micro stakes, k den thewrw ton eauto mou etoimo gia coaching.. Alla kapoia stigmi pisteuw tha to kanw..

Ta diafora arthra k oi analuseis xeriwn sta forum me exoun voithisei polu na veltiwsw to paixnidi tou.. Exw niwsei megali ikanopoihsh pairnontas kapoia pots me kinhseis pou exw mathei sta forum.. Einai oi stigmes pou katalavainw oti to coaching xreiazetai..

K kleinontas.. Posoi k posoi anthrwpoi stin zwi den exoun diaprepsei se auto pou kanoun mesw tis skliris douleias k tis proponhshs xwris na exoun to talento, k posoi akoma me talento den exoun kanei tpt epeidi den doulepsan swsta epanw sto talento tous?

Panos

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

simfono mazi sou pano kato afou eksalou skliri doulia kai coaching den taftizonte aparetita.Sto mono pou diafono ine to sxetiko me to na xamilosoume ti miti mas.Den simeni oti epidi theoro oti den xriazomai poker coach ime psonara afou oute kan theoro ton eafto mou pekti poker.ektos an to ipes genika afto opote paso.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κακως μπλεκετε το σκακι με το ποκερ

το σκακι ειναι ενα παιγνιδι που χρειαζεται πολυ μεγαλυτερη και ποιοτικοτερη στρατηγικη απο το ποκερ και δεν βασιζεται καθολου στην τυχαιοτητα.

οι κινησεις που εχει το σκακι συνολικα ειναι εξηντα τεσσερα εις την εξηκοστην τεταρτην

και χρειαζεται αναλυτικο μυαλο

τι σχεση μπορει να εχουν η τυχαιοτητα με την αναλυση?

και τι σχεση εχουν 2 τυχαια φυλλα που παιρνουμε στο χερι και αλλα 5 εντελως τυχαια που θα πεσουν στο τραπεζι με τον αστρονομικο αριθμο κινησεων στο σκακι?

η απαντησι ειναι καμια και για αυτο ακριβως τον λογο επρωτευσε στην κοσταρικα ενας απλος οικοδομος απλα γνωριζε να παιζει ποκερ ουτε αναλυσεις χρειαστηκε ουτε δασκαλους

συμφωνω με τους προλαλησαντες οτι στα επιπεδα που παιζουμε δεν χρειαζεται κοουτς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nomizo oti i ousia tou arthrou einai sto telos.oi simvules ton filon mou einai para poli kales parolo po asxolountai peristasiaka.alla sigoura prepei na xamilosoume ti miti mas kai na dexomaste tin opoia kritiki.kai na min exeis ta lefta dildi i na min paizeis se too psila stakes oste na dikiologitai o coach mporis na exeis anoixta ta aytia sou kai na mathaines.isos ayto ithe na toniei o mannerboy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήπως χρειάζομαι poker coach? Γιατί δεν είμαι καλός και από μόνος μου? Ποιός πρέπει να είναι τελικά αυτός που θα αποδεχθώ ότι είναι πολύ καλύτερος από εμένα και "μπορεί" να με προπονήσει.

Εδώ θα ήθελα να παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία όσον αφορά αυτό το θέμα.

Καταρχάς ας δούμε ποιός μπορεί να είναι ο poker coach.

Για μένα μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε έχει γνώση για το θέμα poker και δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να είναι ο κορυφαίος pro που θα τον πληρώνω 56.500€ την ώρα.

Πριν πέσετε να με φάτε να εξηγήσω τι θέλω να πω. Ο κάθε άνθρωπος ο οποίος είναι καλός στο poker και κάθεται να δει το παιχνίδι σου από τη σκοπία του coach και να το κρίνει έχει να σου προσφέρει πράγματα. Εδώ μπαίνει στο παιχνίδι η δική σου ευθύνη ως "μαθητή" που ανάλογα με το ποιός είναι ο δάσκαλός σου πρέπει να μπορείς να κρίνεις σοβαρά τι σου λέει και να κρατήσεις αυτό που έχει να σου προσφέρει και αυτό που πρέπει να κρατήσεις.

Δύο παραδειγματα για να στηρίξω τα παραπάνω.

Εδώ και κάποιους μήνες "μύησα" ένα πολύ καλό μου φίλο στο θέμα poker.(σημείωση για το συγγραφέα του άρθρου - τον QuasarAA λεω) Πολύ σοβαρό παιδί, ασχολήθηκε αρκετά, διάβασε πολλά βιβλία, έπαιξε και έφτασε σε ένα αρκετά καλό επίπεδο(για το χρόνο που διέθεσε πάντα). Το ενδιαφέρον είναι ότι όσα του προσέφερα εγώ, άλλα τόσα έλαβα και από αυτή την ιστορία. Όποτεδήποτε παίζουμε μαζί(όχι ενάντια ο ένας στον άλλο) κερδίζω πράγματα. Μόνο και μόνο επειδή με ρωτάει, επειδή με παρακολουθεί και επειδή σχολιάζει. Με βλέπει "απ'έξω". Είναι κάτι που μόνος μου δεν μπορώ να το κάνω τόσο καλά. Με φέρνει σε ένα σημείο που κάθε επιλογή που έχω να κάνω ή την κάνω συνειδητά αφού πρέπει να του επιχειρηματολογήσω, ή όντως κάνω λάθος. Εδώ έρχεται όμως η δική μου ευθύνη. Δεν κάθομαι να προσπαθήσω να του αποδείξω γιατί ένα παίξιμο είναι σωστό όταν ξέρω ότι δεν είναι. Δεν προσπαθώ να βρω λόγους για να στηρίξω μία απόφαση που έκανα μηχανικά (λάθος ή σωστή) μόνο και μόνο για να μην παραδεχτώ (στον εαυτό μου πρώτα απ'όλα) ότι δεν έπαιξα καλά. Τι ποιό σημαντικό από το να με μαζέψει και να με σοβαρέψει όταν πηγαίνοντας καλά σε τουρνουά ακούω από δίπλα μου τη φράση: "Οκ ρε μ*λ*κ* αλλά μήπως έρχεις αρχίσει να παραβαράς τον κόσμο στο κεφάλι με τις μάρκες σου... Τους βλέπω να ετοιμάζονται να στις πάρουν."

Από την άλλη πλευρά πάλι όταν έχεις κάποιον με πολύ πιό μεγάλη εμπειρία και επιτυχία να παρακολουθεί το παιχνίδι σου αρχίζεις να βλέπεις νέους ορίζοντες. Εντάξει στα τουρνουά καλά τα πηγαίναμε, με το cash όμως τι γίνεται; Προσπαθώντας μόνος μου, διαβάζοντας και παίζοντας το μόνο που κατάφερνα παίζοντας σε cashtables ήτανε να χάνω ένα ποσοστό (γιατί να μην το πώ, κάποιες φορές και άνω του 100% ;) ) από τα κέρδη στα τουρνουά. Και ξαφνικά μια μέρα βλέπω να παίζει cash ένας σαφώς ανώτερος απο εμένα παίχτης. Παρακολουθώ, πιάνω κάποια πράγματα... Για τα υπόλοιπα ρωτάω. Συζητάμε τις επόμενες μέρες. Δέχομαι συμβουλές, παρακολουθεί και σχολιάζει το παιχνίδι μου. Μου λέει να γίνω πιό tight και πιό aggressive. Βλέπω ότι δουλεύει. Μετά πιστεύω ότι δουλέυει κυρίως το aggression. Οπότε γίνομαι (εν γνώση μου όμως) λίγο πιό loose και λίγο πιο aggressive... Μπά, δεν αποδίδει... Πάμε πάλι από την αρχή. Παιχνίδι, συζήτηση, σχολιασμός, συμβουλές. Πλέον δεν υπάρχει τόσο πολύ συναίσθημα. Χάνω pots αλλά δε με απασχολεί αφού τα έχω παίξει καλά, κερδίζω pots και το θεωρώ αναμενόμενο. Αποκτώ πολύ περισσότερη γνώση από κάθε χέρι. Όπου πιστεύω ότι δεν το έχω ή ότι θα ήθελα μια ακόμα άποψη το συζητάω, και πάνω από όλα ακούω και είμαι ανοιχτός σε κριτική.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν τοποθετήσουμε κάποιον στη θέση του coach μας πρέπει να είμαστε διατεθιμένοι να τον αποδεχθούμε κι'όλας. Δε θεωρώ ότι ο coach πρέπει να είναι ο καλύτερος παίχτης του κόσμου αρκεί να ξέρουμε λίγο ως πολύ ποιός είναι και γιατί μας λέει αυτά που μας λέει. Το αν εμείς θα γίνουμε καλύτεροι εξαρτάται και από εμάς αλλά και από τον coach μας. Αν όμως εμείς δεν είμαστε έτοιμοι για κάτι τέτοιο, όσο καλός και ας είναι ο coach δεν μπορούμε να πάμε μπροστά.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο MannerBoy για ένα πολύ όμορφο άρθρο (και όχι μόνο) ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...