Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Δύσκολη απόφαση στο river σε NL200 HU


dmelissourgos

Recommended Posts

Heads Up με TAG αντίπαλο, αρκετά καλό.

Seat 1 is the button: Hero (113.88)

Seat 2: Villain (71.40)

Hero: :7club::6spade:

Player Hero raises (4)

Player Villain calls (3)

*** FLOP ***: :Kdiamond::5club::2diamond:

Player Villain checks

Player Hero bets (7)

Player Villain calls (7)

*** TURN ***: :Kdiamond::5club::2diamond::9diamond:

Player Villain checks

Player Hero checks

*** RIVER ***: :Kdiamond::5club::2diamond::9diamond::8spade:

Player Villain bets (8)

Player Hero raises (16)

Player Villain raises (32)

Player Hero ??

Υπάρχει fold εδώ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν μου αρέσει καθόλου το sizing στο raise σου κυρίως γιατί φαίνεται thin value . επειδή ποτέ δεν σε βάζει σε 67 repareis random 2pair με το stack size του ποτέ δεν πάει να σε κάνει να τα πετάξεις νομίζω για μένα είναι fold

PS :γιατί 4x pre ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπα imo δε θα πηγαινα ποτε πασο , φαινεται κακος παιχτης

γιατι ΟΤΙ και να εχει το line που ακολουθει ειναι απαραδεκτο.

Οποτε πιο πολλες φορες νομιζει οτι πας να κλεψεις το ποτ με min-raise

και κανει και αυτος μπλοφα.

Σε τι χερι τον βαζεις και κανεις min raise για value ?

Αν κανει lead με καποιο weak Κ , θα κανει call σε πιο πολλα οποτε χανεις πολυ value .

Δυσκολα κανει block bet με το 5 πχ ετσι ωστε να εχει λογικη να μη θες να ανεβασεις το ποτ.

Μια λογικη στο min raise εχει αν προσπαθεις να κανεις induce bluff (οπως εδω maybe ) , αλλα δεν αξιζει πιστευω χανεις πολυ value με το να μη κανεις μεγαλυτερο raise

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TAG αντίπαλο, αρκετά καλό.

Αυτό δεν λέει και πολλά.

Επίσης αν παραθέτες και την άποψη σου από την αρχή για το πως βλέπεις όλο το χέρι θα ήταν πιο εύκολο να πάρεις και πιο σωστές απαντήσεις.

Γενικά το χέρι δεν μου αρέσει όπως το έπαιξες. Το μινιραισε πρεφλοπ το καταλαβαίνω αν κάνει πολλά 3βετ. Καλό θα ήταν να ξέραμε τι 3βετ έχει και τι 3βετ range πιστεύεις ότι έχει. Στο φλοπ θα βάραγα λιγότερα, γύρω στα 5. Θα βάραγα το turn μιας και πήραμε equity να πετάξει Α high , μικρά ζευγάρια και θα βάραγα τα περισσότερα ριβερ είτε χτυπάγαμε είτε όχι.

Όπως παίκτηκε τώρα θα έκανα μεγάλυτερο ραισε στο ριβερ. Γύρω στα 24-30$.

Λόγω του τόσο μικρου ρεραισε που σου έκανε θα έκανα το call και πιστευώ ότι τις περισσότερες φορές θα το πάρουμε. Αν τώρα είχα κάνει μεγάλο raise και shovare θα ήταν διαφορετικά και μάλλον θα το πέταγα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω πολλές πληροφορίες για τον αντίπαλο γιατί δεν παίζαμε πολλή ώρα. Είναι καλός αντίπαλος, αλλά είχα edge, δεν ήταν εξαιρετικός. Γι' αυτό κατά τη γνώμη μου το re-bluff στο river έχει πολύ λίγες πιθανότητες. Το 3bet του ίσως ήταν κάπου στο 20% των φορών που του έκανα raise (δηλαδή σε κάθε χέρι) και γενικά έπαιζε solid και tight.

Laxmana γιατί call; Εμένα μου φαίνεται σαν value και δε νομίζω να υπάρχει reraise χωρίς χρώμα εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

3χ pre φλοπ.όπως παίχτηκε 5 στο flop,μ αρέσει το check στο turn ,κανονικά ήθελε μεγαλύτερο raise στο river αλλά είναι snap call.συνήθως θα δεις Κ8 η Κ9.δεν υπάρχει πάσο ειδικά με τα odds που παιρνεις και στην τελικη heads up παίζεις και έχεις monster μην τρελαθούμε.

και τη σημαίνει tag σε heads up ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανονικά θα λεγα fold ,φαντάζομαι μόνο flush κάνει 3-bet στο river .Αλλά δεν είχα καταλάβει ότι είναι nl 200 και μάλλον μπερδεύτηκες και ο ίδιος .Πως γίνεται να ναι καλός και να κάθεται με 70e σε nl 200?Obv είναι fish οπότε call

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανονικά θα λεγα fold ,φαντάζομαι μόνο flush κάνει 3-bet στο river .Αλλά δεν είχα καταλάβει ότι είναι nl 200 και μάλλον μπερδεύτηκες και ο ίδιος .Πως γίνεται να ναι καλός και να κάθεται με 70e σε nl 200?Obv είναι fish οπότε call

Είναι από shallow τραπέζι της profit. Wanna change your mind about calling?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

3χ pre φλοπ.όπως παίχτηκε 5 στο flop,μ αρέσει το check στο turn ,κανονικά ήθελε μεγαλύτερο raise στο river αλλά είναι snap call.συνήθως θα δεις Κ8 η Κ9.δεν υπάρχει πάσο ειδικά με τα odds που παιρνεις και στην τελικη heads up παίζεις και έχεις monster μην τρελαθούμε.

και τη σημαίνει tag σε heads up ?

Υπάρχει και TAG σε HU δεν έχουν όλοι οι αντίπαλοι ίδιο 3bet range. Ίσως η καλύτερη λέξη είναι solid. Anyway, πιστεύεις ότι υπάρχει 3bet στο river με Κ8 Κ9 για value; Αν με κάποιο τρόπο κερδίζουμε είναι γιατί μπλοφάρει, όχι για το showdown value μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανονικά θα λεγα fold ,φαντάζομαι μόνο flush κάνει 3-bet στο river .Αλλά δεν είχα καταλάβει ότι είναι nl 200 και μάλλον μπερδεύτηκες και ο ίδιος .Πως γίνεται να ναι καλός και να κάθεται με 70e σε nl 200?Obv είναι fish οπότε call

Είναι από shallow τραπέζι της profit. Wanna change your mind about calling?

Αν και έγραψες profit ,όντως αλλάζει το πράγμα 8-) .Πάντως νομίζω θέλω περισσότερα info .Πιστεύεις ότι από τη στιγμή που έκανες c behind στο turn ο villain δεν σε βάζει ποτέ σε flush ?Αν ισχύει κάτι τέτοιο callarw

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε δεν ειναι reads αυτα διαολε. Wtf ειδικα σε hu δεν μπορω να βλεπω σαν "reads" "ειναι TAG". Imo postarete προηγουμενα χερια που δειχνουν καποια tendencies η μη postarete καθολου γιατι πολυ απλα u know better

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πιστευώ ότι μπλοφάρει εκεί σχεδόν ποτέ. Απλά πιστευώ ότι κάνει χειρότερα φύλλα value bets και είναι αρκετά μικρό το size , άρα πρέπει να είμαστε σωστοί λίγες φορές. Αν είχαμε κάνει μεγαλύτερο ραισε και shovare (αν είχε φουλ στακ) θα το πέταγα πολύ πιο εύκολα.

Από την μερία του εμείς δεν έχουμε σχεδόν ποτέ χρώμα γιατί θα βαραγάμε το turn . Δεύτερον με το μινι ραισε στο ριβερ θα κάναμε 58, 89, 67. Αρά με Κ9, Κ8 γιατί αν μην κάνει 3βετ ειδικά αν έχει τόσα λίγα από πίσω?

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να έχει χρώμα αλλά είναι λίγα αυτά που μπορεί να έχει γιατί μερικά από αυτά θα τα έκανε c / r στο φλοπ . Επίσης ,από ότι είπες, με τέτοιο 3βετ κάποια brodway cards θα τα είχε κάνει 3βετ οπότε τα μόνα χρώματα που μένουν είναι κάποια SC .

Επίσης ένας καλός παίκτης κάποιες φορές θα έκανε c / r το river με χρώμα και όχι lead .

Χωρίς παρεξήγηση καλός TAG κάνει reload και είναι σχετικό τι θεωρεί ο καθένας μας καλό παίκτη και όχι. Προσωπικά τον θεωρώ fish μέχρι αποδείξεως του εναντίου και κάνει ακόμα ευκολότερο το call μου.

30-40 χέρια για HU ειναί αρκετά για να πάρεις μια ιδέα του τι γίνεται. HUD έχεις ή παίζεις χωρίς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πιστευώ ότι μπλοφάρει εκεί σχεδόν ποτέ. Απλά πιστευώ ότι κάνει χειρότερα φύλλα value bets και είναι αρκετά μικρό το size , άρα πρέπει να είμαστε σωστοί λίγες φορές. Αν είχαμε κάνει μεγαλύτερο ραισε και shovare (αν είχε φουλ στακ) θα το πέταγα πολύ πιο εύκολα.

Εννοείται ότι σε shove θα το πέταγα. Αλλά δε νομίζω ότι έχουμε καλά pot odds, θα πρέπει να το παίρνουμε 1 στις 6. Δύσκολο...

Επίσης ένας καλός παίκτης κάποιες φορές θα έκανε c / r το river με χρώμα και όχι lead.

Όπως είδες έκανε πολύ μικρό bet. Το χρώμα μου κολλάει καλύτερα.

Χωρίς παρεξήγηση καλός TAG κάνει reload και είναι σχετικό τι θεωρεί ο καθένας μας καλό παίκτη και όχι. Προσωπικά τον θεωρώ fish μέχρι αποδείξεως του εναντίου και κάνει ακόμα ευκολότερο το call μου.

Μα από τη μία λες ότι είναι fish και από την άλλη ότι είναι ικανός να πάρει τόσο thin value με 2 pair ενώ κάτω βγαίνει flush και straight. Ένα fish απλά θα callare εκεί με 2 pair.

30-40 χέρια για HU ειναί αρκετά για να πάρεις μια ιδέα του τι γίνεται. HUD έχεις ή παίζεις χωρίς?

Χωρίς. Έχω ένα feeling που μου λέει πάσο, αλλά δεν μπορώ να σας το μεταδώσω στο forum.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείται ότι σε shove θα το πέταγα. Αλλά δε νομίζω ότι έχουμε καλά pot odds, θα πρέπει να το παίρνουμε 1 στις 6. Δύσκολο...

Δεν το έχω υπολογίσει . Μάλλον έχεις δίκιο. Αλλά αν ήταν κάποιος που θα ξανασυναντούσα θα ήθελα να πάρω την πληροφορία και ας χάνω.

Μα από τη μία λες ότι είναι fish και από την άλλη ότι είναι ικανός να πάρει τόσο thin value με 2 pair ενώ κάτω βγαίνει flush και straight. Ένα fish απλά θα callare εκεί με 2 pair.

Εχώ δει πάρα πολλά αψυχολόγητα από fish αλλά συνήθως , ναι κάνουν call .Μου το έχουν κάνει και με ΑΚ, ΑΑ, 88 σε παρόμοιο σποτ . Απλά έχει τόσα λίγα, που θα τα έβαζε άνετα με χειρότερα.

Αν είχαμε δυο ζευγάρια θα τα πέταγα χώρις σκέψη.

Δεν λέω ότι δεν έχει χρώμα απλά πιστεύω ότι δεν έχει μόνο αυτό. Αν είναι passive του δίνω πιο πολλά χρώματα γιατί θα τα έκανε call στο φλοπ. Αν και τα μινι ραισε απο fish είναι συνήθως τα nuts και έρχεται σε αντίφαση με αυτά που λέω τόση ώρα. :D

Επίσης δεν κατηγορώ το πάσο. Δεν το θεωρώ λάθος απλά θα έκανα call για τους λόγους που εξήγησα.

Γιατί δεν βάρεσες το turn ? Επίσης γιατί δεν έκανες μεγαλύτερο ραισε στο ριβερ?

Σκέψου αν κάναμε 3 barel πόσο πιο εύκολο θα ήταν το χέρι μας και πόσες φορές θα παίρναμε το ποτ στο turn .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το έχω υπολογίσει . Μάλλον έχεις δίκιο. Αλλά αν ήταν κάποιος που θα ξανασυναντούσα θα ήθελα να πάρω την πληροφορία και ας χάνω.

Αυτό σωστό.

Δεν λέω ότι δεν έχει χρώμα απλά πιστεύω ότι δεν έχει μόνο αυτό. Αν είναι passive του δίνω πιο πολλά χρώματα γιατί θα τα έκανε call στο φλοπ.

Ήταν passive.

Γιατί δεν βάρεσες το turn?

Γιατί εκεί το ψιλοπαράτησα. Δεν ήθελα να συνεχίζω, το flop το βάρεσα για cbet. Από εκεί και πέρα αν έβγαινε το gut shot ok, αλλιώς ότι με έκανε call στο flop θα ακολουθούσε και στο turn.

Επίσης γιατί δεν έκανες μεγαλύτερο ραισε στο ριβερ?

Τον έβαλα αρχικά σε ρήγα. Με τόσο μικρό bet στο river δεν μπορούσα να φανταστώ κάτι άλλο. Έκανα, λοιπόν μια προσπάθεια να του πάρω thin value αν είχε κάποιο decent kicker. Όταν έκανε re-raise αναθεώρησα φυσικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...