Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Sweating with a pro : με flush εκτός θέσης


Vasilis

Recommended Posts

Το εν λόγω hand δεν υπάρχει σε video, αλλά περιγράφεται από τον Bryan Devonshire. Έλαβε χώρα στα αρχικά στάδια του WPT LAPC $10Κ Main Event.

Τα αρχικά stacks είναι 20.000. Τα blinds στα 75/150. Το τραπέζι είναι δυσκολότερο από ότι θα περίμενε ο Devonshire, αλλά κανείς δεν έχει τον 'ελεγχο' στο παιχνίδι.

(Σε παρένθεση τα stacks των παικτών)

Ο παίκτης στη θέση UTG (40.000) κάνει raise στα 400. Έχει κάνει κάποια χαζά overbets, δεν έχει standard plays. Ο Mike Matusow (επίσης στο τραπέζι) τον γνωρίζει προσωπικά.

Calls κάνουν οι HiJack, cutoff, ο Chad Brown στο button, ο Matusow (18.500) στο small blind, και ο Devonshire (25.000) στο big blind, έχοντας :4spade::9spade: .

To pot είναι 2.400 μάρκες. Το flop έρχεται :Qspade::9heart::3spade:. Όλοι κάνουν check.

Το turn είναι :6spade: . O Μatusow ποντάρει 3.000 σε τρεις μάρκες των 1.000 . (ήταν λάθος του, ήθελε να ποντάρει 3.500 ή 2.500, το παραδέχτηκε και αργότερα ο Matusow στο hand λέγοντας ότι 'έκανε λάθος' - o Devonshire ισχυρίζεται ότι το read του είναι ακριβέστατο). Αν και αρκετά φωνακλάς ως τότε, ο Matusow έπαιζε πολύ σφικτά μέχρι στιγμής. Μετά από 40 δευτερόλεπτα σκέψης ο Devonshire κάνει call, όπως - σχεδόν αμέσως - και ο παίκτης UTG.

Το river έρχεται ένα 'αδιάφορο' για το board φύλλο (brick). O Μatusow περιμένει σκεπτόμενος γύρω στα 40 δευτερόλεπτα και ποντάρει 5.000, έχοντας περίπου 10.000 πίσω του.

Τι πρέπει να κάνει κατά τη γνώμη σας ο Devonshire ; Νομίζετε πως έπαιξε λάθος μέχρι στιγμής;

Ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα σχόλια άλλων poker pros για το hand. Αν και είναι εύκολο να τα βρει κάποιος, θα τα παραθέσουμε και στο thread, αφού διατυπωθούν διάφορες απόψεις φυσικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο τύρν είτε το raise είτε το call προσωπικά δεν θα ειχα προβλημα. Οπως παιχτηκε θα εκανα just call , μηπως και παρω 5Κ και απο τον παιχτη πισω μου που ειναι πιο πιθανο απο το σεναριο να κανουμε raise και να μας δει ο Μικε με κατι χειροτερο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως παιχτηκε θα εκανα just call , μηπως και παρω 5Κ και απο τον παιχτη πισω μου

Υποθέτεις , αν καταλαβα καλά, ότι ο Matusow δεν μας κερδίζει... Γιατί αποκλείεις το γεγονός να έχει καλύτερο flush από εμάς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε παιδια σοβαρευτειτε λιγο..

Τι σημαινει "γιατι αποκλειεις οτι εχεις καλυτερο χρωμα απο εμας?"

Ο αντιπαλος εχει ενα range..Απο το value betting range του υπαρχουν και φυλλα που κερδιζουμε,μικροτερα χρωματα sets και 2 pair hands αλλα και μεγαλυτερα χρωματα απο τα οποια χανουμε.

Για το bluffing range του ας υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει γιατι ο βραχος mike δεν θα μπλοφαρει ποτε 2 ατομα σε turn και river.

Ακομα και ετσι που ειναι το δυσκολο στο river?Υπαρχει value range που πονταρει και το νικαμε οποτε snappaρουμε απειρα χαρουμενοι.

Aν ο αντιπαλος ηταν deeper μπορει αν εχουμε "καλη" εικονα στο τραπεζι και να raisaρουμε μπας και μας callaρει χειροτερο flush η sets-2pairs που νομιζει οτι κανουμε μια random μπλοφα μονο με το Αs..

Δημιουργησατε μια νεο ενοτητα η οποια για να παει καλα πρεπει να την βοηθησετε να παει καλα..

Τα σχολια και οι ερωτησεις που γινονται απο τους moderators (αναφερω αυτους γιατι αυτοι προσπαθουν να δημιουργησουν συζητηση για το χερι με καποιες ερωτησεις που κανουν)να γινουν καλυτερες και να μην ειναι τοοοοοοσο κακες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Ματουσοου πονταρει με αρκετους αντιπαλους απο small blind δλδ εκτος θεσης, και συνεχιζει να πονταρει και στο river . Η απορια μου μπορει να μην εκφραστηκε σωστα, ηθελα από τον Παύλο να μου πει τι πιστευει ότι κρατάει ο Ματουσοου, παιζοντας ετσι με τοσους αντιπαλους απο early position .

ΥΓ Είναι η τελευταία φορά που θα ξεφυγω απο το θεμα του OP αλλα... Ελεος ρε φουστουκι. Καταρχην δεν ειμαι moderator , και κατα δευτερον, δεν ηξερα οτι ερωτησεις δικαιουται να κανει μονο ενας παικτης ο οποιος ειναι ΚΑΛΟΣ. Αν την ερωτηση δεν την εκανα εγω, αλλα ενας αγνωστος ο οποιος ειχε 30 posts , θα αφιερωνες 10 λεπτα απο το χρονο σου κατακρινοντας την ερωτηση;

Η ερωτηση ειναι αυτη ετσι οπως τη βλεπεις. Δεν παω να βοηθησω καμια ενοτητα. Εχω μια απορια η οποια μπορει να ειναι σωστη, μπορει να ειναι και τοοοοοοοοοοοσο κακη επειδη η ενασχοληση μου με το Hold em εδω και αρκετό καιρό είναι περιορισμένη. Μπορούσες πολύ άνετα να περιορισεις την απαντηση σου στην 3η, 4η και 5η παραγραφο. Μη μου πεις οτι κατακρινοντας την απορία ενός κακού παίκτη 'βοηθάς την ενότητα'!

Εχουμε χασει τα αυγα και τα καλαθια μου φαινεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ειχε χρωμα ο Matusow καλυτερο απο το δικο μας θα εκανε check-raise πιστευω, κανει ομως overbet (καταλαθος, επιτηδες δεν μας νοιαζει) θα μπορουσε να εχει set ή two pairs και ενω εκανε pot sized raise στο turn, στο river κανει το μισο του pot. που μπορει να ειναι και value bet bluff.

Οσο για τον Denonshire, αν κανει raise εδω θα τον κανουν call μονο καλυτερα φυλλα και πιστευω χανει value απο τον UTG που μπορει να κανει call, πιο ανετα απο ολους αφου ειναι τοσο deep.

Δεν μ αρεσει που ο utg επαιξε τοσο passive ενω ηταν ο αρχικος raiser.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ σε όλα με τον plress εκτός από το ότι ο Matusow θα έκανε c r με καλύτερο χρώμα , νομίζω θα ποντάρε για value καθώς στα μάτια του εξαιρετικά δύσκολο να υπάρχει και άλλος παίκτης με flush με το συγεκριμένο action

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aς δούμε τις απόψεις άλλων pros στο εν λόγω hand :

Matt Vengrin : ‘ Δε νομίζω πως ο Matusow θα ρίσκαρε τέτοιο μέρος του stack του χωρίς μεγαλύτερο flush από του Devonshire. Είναι αρκετά sick σημείο, αλλά νομίζω πως το πιο σωστό είναι το πάσο.’

Amit Makhija : ‘Για μένα, το παρελθόν σου στο limit hold’em σε φέρνει σε δύσκολή θέση εδώ Bryan. Αν και το call preflop είναι αρκετά ‘φτηνό’, το να έχεις τέτοιο hand εκτός θέσης μπορεί να σου δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Oι reverse implied odds είναι πολύ μεγάλες, ενώ σε πολλούς αρέσει να παίζουν suited Άσους κλπ... Έτσι, όταν πιάσεις το flush , συνήθως.. ‘δε θέλεις τη ζωή σου’. Κάνοντας call σε τέτοιες περιπτώσεις, η variance σου αυξάνεται πολύ.

Έτσι όπως παίκτηκε, θα έκανα απλά call στο river. Νομίζω πως ο Mike θα μπορούσε να κάνει value bet 2 pair ή sets, αλλά μάλλον δε θα κάνει call σε shove με τέτοια hands έχοντας ποντάρει από μπροστά με 2 ακόμα παίκτες στο pot. Νομίζω ότι κάποιες φορές θα σου κάνει call με μικρότερα flushes αν παίξεις all-in, και κάποιες άλλες θα πάει πάσο. Προφανώς αν έχει κάποιο hand που μας κερδίζει, πάντα θα κάνει call. Δεν νομίζω ότι υπάρχει μεγάλη value στο να κάνεις raise το river, οπότε απλά κάνε call.

Christian Harder : Σίγουρα δεν κάνεις raise, ο Mike δεν θα κάνει call με hands χειρότερα από το δικό σου. Νομίζω ότι είναι εύκολο flat call. Δεν μου αρέσει, επίσης, το preflop call. Θα μου άρεσε όμως αν κρατούσες :9spade::6spade: .

Jimmy Fricke : ‘Μου αρέσει το πώς έπαιξες. Παίξε all-in, αφού σκεφτείς για αρκετή ώρα...Ναι μεν το preflop παίξιμο είναι άσχημο - αλλά όχι και τεράστιο λάθος, αν το 9s-6s δικαιολογεί το call . Για μένα , ο Mike δεν κρατά ποτέ το nut flush εκεί, και σπάνια ένα άλλο flush.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...