Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Δυσκολη αποφαση κοντα στο bubble σε $200 τουρνουα με 8-8


Vasilis

Recommended Posts

Βρισκόμαστε σε ένα τουρνουά των $200 κοντά στο bubble. Μόλις αλλάξαμε τραπέζι και δεν έχουμε κανενα read για τους αντιπάλους μας, τα blinds ανέβηκαν στο 400-800, ante 50.

23 παίκτες συνεχίζουν, οι 20 πληρώνονται.

Button: 30 000 μάρκες

SB (εμείς): 24 000

BB: 20 000

Από το small blind σηκώνουμε :8club::8spade:

Ο button κάνει limp, εμείς κάνουμε raise στις 2.200 μάρκες, call o big blind και ο Button ανακοινώνει all in.

Τι κάνουμε εμείς εδώ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συνήθως. το limp /all in ΕΓΏ το βάζω σε 66-ΤΤ. Επίσης έχω παρατήρηση συχνά ότι παίχτες όταν φτάνει το bubble 1-5 παίχτες να απομένουν κάνουν αρκετά κλεψίματα. πιστεύω το Fold είναι η καλύτερη λύση εδώ πέρα. δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ρισκάρουμε όλο το τουρ στην καλύτερη σε ένα Coinflip .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το limp - shove του όντως είναι σίγουρα αλλοπρόσαλο

h απόφαση εξαρτάται και από το τι ψάχνεις από αυτό το tour , να σκάσει το bubble και μετά ότι καλύτερο ή σε ενδιαφέρει να φτάσεις deep ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

το raise που κανείς είναι πολύ μικρό.δίνεις στο big πάνω από 3-1 για call.εγώ θα έκανα call το blind.όπως παίχτηκε εννοείται fold.μένεις με υγιέστατο stack με Μ πάνω από 13 και είσαι άνετα itm.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fold εννοείται imo .Να καρφώσουμε 30 Β/Bs λίγο πριν το bubble σε 200ρι tour για να διαπιστώσουμε αν το btn τα βράζει πριν τα καταναλώσει η τα πίνει ομα είναι λίγο τρελό νομίζω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φολδ. Εαν έκανε raise το btn θα μπορούσαμε να κάνουμε shove για να κλέψουμε ή να παίξουμε ένα φλιπ. Call με τόσα ββς δεν υπάρχει imo ειδικά χωρίς read

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το raise που κανείς είναι πολύ μικρό.δίνεις στο big πάνω από 3-1 για call.εγώ θα έκανα call το blind.όπως παίχτηκε εννοείται fold.μένεις με υγιέστατο stack με Μ πάνω από 13 και είσαι άνετα itm.

Με τι φύλλα/σκεπτικό θα έκανες το call εκεί ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το raise που κανείς είναι πολύ μικρό.δίνεις στο big πάνω από 3-1 για call.εγώ θα έκανα call το blind.όπως παίχτηκε εννοείται fold.μένεις με υγιέστατο stack με Μ πάνω από 13 και είσαι άνετα itm.

Με τι φύλλα/σκεπτικό θα έκανες το call εκεί ?

τι εννοεις;απλα λεω οτι στη θεση του hero δε θα εκανα raise αλλά limp για να δω flop..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο φίλος θέλει να παίξει επιθετικά το ζευγάρι του και όχι να κάνει set mine. To sizing μου φαίνεται μια χαρά. Το sb εαν θέλει να μπει στο κόλπο θα κάνει 3βετ λογικά και όχι call. Τώρα μπορεί και εγώ να limpara na dw ena flop αλλά με τα 30 ββς έχεις και μια ευελιξία,

με την οποία εφόσον είμαστε στο buble μπορούμε να πιέσουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεκτο.δε μου αρεσει καθολου εμενα το size του bet εκεί όμως.ουσιαστικά θέλεις να κλέψεις το pot και όχι να φας καλλ oop.θα μου άρεσε το size με ΑΑ,ΚΚ.εγώ αν έκανα raise θα έκανα 3000-3300 για να δίνω περίπου 2-1 στο bb.αλλά επιμένω στο limp και κάνουμε evaluate flop.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

shove pre ftw , σίγουρα η πιο standard κίνηση με 88 σε αυτό το spot , δεν είναι εύκολο να paiksoume post και oop με τύπους που limparoun από το btn ,αν έπεσες σε slowplay γαμοσταυρησε τονα στο chat και άντε γεια ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...