Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Sweating with a pro :Hand του Daniel Alaei σε $25Κ Live MTT


Vasilis

Recommended Posts

Ο Αlaei έκανε check , και ο αντίπαλος ποντάρει 7Κ.

Τώρα τι κάνουμε; Να κάνω call και να 'σωσω' έτσι 45Κ αν δεν πιάσω το draw μου; 'Η να κανω check raise ελπίζοντας να πάει πάσο με τα hands που του δίνουν ένα ζευγάρι - ακόμα και Α-Α ; Θα μπορούσα να κάνω check με το μεγαλύτερο ποσοστό των hands με το οποίο κάνω lead στο flop , συμπεριλαμβανομένων και κάποιων sets . Γιαυτό νομίζω ότι το check είναι η καλύτερη επιλογή. Αν το turn κυλήσει ως check / check , σχεδόν σίγουρα μπορώ να κλέψω το pot στο river αν δεν πιάσω το draw μου, καθώς δε νομίζω ότι θα έκανε check με οτιδήποτε καλύτερο από έναν βαλέ σε αυτό το board .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δύο σχόλια, του Matthew Vengrin και της Annette Obrestad :

Μ.V . : "Αν κάνει check στο turn θα είναι για pot control ή για να πιάσει κάποιου είδους draw . Αμφιβάλλω ότι θα πάει πάσο με Α-J , αλλά σίγουρα θα πάει πάσο κάποια draws .

Όπως το έπαιξες, αν έκανες check τότε, ναι, προσωπικά θα έκανα check - call . "

Α.Ο. :" Συμφωνώ με τον Matt . Ξέρω ότι δεν σε νιάζει αλλά το preflop παιχνίδι σου είναι spewy . Όσο πιο deep είσαι preflop , τόσο χειρότερο είναι το call εκτός θέσης με τέτοια hands .

Είναι πολύ καλύτερο να κάνεις check / raise ένα τέτοιο flop και να παίξεις ρέστα στο turn παρά να ποντάρεις στο flop . Δείχνεις πολύ δυνατότερος, ενώ παράλληλα ο λόγος 'stack προς pot ' καθιστά το hand πιο εύκολο στο παιχνίδι του. Πιθανόν έτσι, επίσης, κάνεις καλύτερα draws να πάνε πάσο, τα οποία θα έκαναν call στο flop raise αλλά πάσο στο turn shove . ΑΝ εγώ έκανα lead bet στο flop , θα ποντάρω και κατόπιν θα έκανα shove στο turn , ανεξαρτήτως του board , αν πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα να τον κάνω να πετάξει κάποιο overpair . Επειδή όμως κάτι τέτοιο δε φαίνεται να ισχύει με τον Burt , προτιμώ το check / call στο turn αφού δεν τον βλέπω να πηγαίνει πάσο με το μεγαλύτερο μέρος του range του, με το οποίο έκανε call στο flop . "

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ας προσπαθησω..

Περα απο το οτι θα συμφωνησω με την annette για το preflop call,νομιζω οτι στο φλοπ δεν εχει ποτε σετ γιατι τα 22/33 δεν θα τα εκανε raise μετα απο 3 limpers,και με JJ θα εκανε flop raise μιας κι εμεις callaroume με σχεδον ολο το range που κανουμε lead στο flop.ειτε με χαμηλοτερο set ειτε με str8 draws ειτε με FD.σε καθε περιπτωση δηλαδη υπαρχει value στο raise του.

Επομενως ειναι πιθανοτερο το range του να ειναι AJo,AJspades,AQspades,AKspades,QQ+ (ψιλοαπιθανα και τα KsQs, Αs10s) vs στο οποιο ειμαστε 50-50.

κ παμε στο turn.δεν θα προτεινω line,μονο θα σχολιασω το c/c. Tα pot odds που παιρνουμε με το 7Κ bet του ειναι 35% ενω με το παραπανω range εχουμε 29.5% και τελος θελω να ρωτησω,εστω οτι κανουμε flush or str8 στο river και ξυπναμε με ενα lead στα 3/5,3/4pot.δεν χανουμε value ετσι?η θα μας τα γυρναει με το nut flush η θα πεταει τα οverpairs και το ΑJ και ακομα σπανιοτερα βεβαια μπορει να μας μπλοφαρει.Σιγουρα καποιες φορες θα callarei με τα one pair combos του αλλα ποσο συχνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...