Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Sweating with a pro : PLO Cash game με την Αnnette Obrestad


Vasilis

Recommended Posts

Στο συγκεκριμένο hand , ποια πιστεύετε ότι θα έπρεπε να είναι η απάντηση της Annette στο raise του ΜΡ στο flop ;

Full Tilt Pot-Limit Omaha, $20.00 BB (6 handed) - Full Tilt Converter Tool from FlopTurnRiver.com

UTG ($2000)

MP ($10594)

Annette_15 (CO) ($8438)

Button ($492)

SB ($2217)

BB ($3277)

Preflop: Annette_15 is CO with 4heart.gif, 5diamond.gif, 8spade.gif, Adiamond.gif

1 fold, MP bets $70, Annette_15 calls $70, 1 fold, SB raises to $300, 1 fold, MP calls $230, Annette_15 calls $230

Flop: ($920) 3diamond.gif, 2diamond.gif, 2spade.gif(3 players)

SB bets $600, MP raises to $2000, Annette_15 ????

O Villain είναι καλός , σκεπτόμενος παίκτης, αρκετά επιθετικός postflop, περισσότεο σε re-raised pots παρά σε απλώς raised pots. Δεν τον έχω πιάσει να κάνει κάποια μεγάλη μπλόφα. Του αρέσει όμως να κάνει semi-bluff. Σχεδόν πάντα φαίνεται να είναι κερδισμένος, όσες φορές έχω παίξει μαζί του.

Το preflop line του δεν είναι ασυνήθιστο , και ξέρω πως το call μου preflop είναι αρκετά marginal. Είμαστε όμως αρκετά deep και έχω position.

Μετά το reraise του SB και το call του villain, έχω την κατάλληλη ‘τιμή’ (price) για να δω flop με το hand μου, αν και ο Άσος που κρατώ καθιστά το hand μου χειρότερο απέναντι στο 3-bet range του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραίο άρθρο.

Διακινδυνεύοντας να πω βλακεία, ship it. Ο 3-bettor καθώς και ο villain, σπάνια κρατάνε 2, πόσο μάλλον 33. Πιο πιθανό να κρατάνε το ένα απ'τα 2 εναπομείναντα 2αρια, παρά 33, το θεωρώ απίθανο, και πάλι πολύ μικρή πιθανότητα. Βάζω τον 3bettor σε κάτι του στυλ AAxx , KKxx QQxx κλπ, είτε με 2 καρά είτε όχι, ο οποίος είναι σε bet/fold mode. Ο villain τώρα, αναγνωρίζοντας ότι το flop δεν χτυπά τους αντιπάλους, κάνει ένα aggresive πλάι, μάλλον με flush draw, ή 456x , είτε με 2 καρά είτε όχι. Πιο πιθανό θα έλεγα ένα μικρο οverpair (99 πχ) με flush draw.

Και μια ερώτηση τώρα, όσον αφορά την τελευταία παράγραφο του άρθρου. "Ο άσος που κρατώ καθιστά το χέρι μου χειρότερο απέναντι στο 3bet range του". Σημαίνει ότι ό άσος της είναι dominated και ότι παίζει το χέρι για flush/straight value? Αν εννοεί αυτό, χαίρω πολύ, 400bb deep vs villain, αυτά τα φλοπ κυνηγάει(όχι διπλωμένα προφανώς), για να πιάσει το Κ-hi flush για παράδειγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μόνο marginal annete ; άθλιο το call pre

αν έβλεπε πιο καθαρά το stack του sb , το raise του mp που τον βάζει allin ενώ υπάρχει και ένας ακόμα παίκτης να μιλήσει μάλλον δεν θα πέρναγε καν από το μυαλό της μπλόφα (εάν το sb ήταν deep όσο και οι άλλοι 2 το σκεφτόμουν)

fold και περιμένω να δω αν το sb αποφασίσει call και τα λεγόμενα ace crackers από mp δηλ φύλλα τύπου 2345

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νιώθω φίλε ότι αν παίζεις τέτοια (και παρόμοια) χέρια συνεχώς πρέπει να έχεις τελικά πάνω από 60% vpip με ότι αυτό συνεπάγεται ... καλή η θέση που έχουμε αλλά το ότι είμαστε deep δεν είναι δικαιολογία για κάθε call σε 3bet

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο συγκεκριμένο hand , η Annette έκανε raise στα $7.520 . Τα σχόλιά της ήταν τα εξής :

Θα έβαζα τον SB σε κάτι σαν 4-7+ τουλάχιστο με ένα suit, AAxx, δυνατό Κ-suited, ίσως broadway hands, double suited connectors με ένα gap, ίσως κάποιους συνδυασμός διπλών ζευγαριών. O Villain θα μπορούσε να έχει κάνει raise preflop με οτιδήποτε, και μου είναι αδύνατο να τον βάλω κάπου σε αυτή τη φάση.

Όταν έρχεται το flop, για το ΒΒ το c-bet είναι στάνταρ με όλο του το range, αφού μπορεί να εκπροσωπήσει ΑΑxx σε ένα τέτοιο board. Θα ρισκάρουμε πολύ αν επιχειρήσουμε να τον διώξουμε.

Εδώ το πράγμα όμως αποκτά ενδιαφέρον. Ο Villain βάζει το ΒΒ all-in με ένα raise στα 2Κ. Δεν του πήρε και πολύ ώρα για να το σκεφτεί - ήταν σχεδόν άμεσο. Δεν ήξερα πώς να το ερμηνεύσω. Από τη μια μεριά φαινόταν πολύ δυνατό , αλλά από την άλλη... Αν είχε κάτι σαν 33xx, δε θα το σκεφτόταν τουλάχιστο, έστω και λίγο; Σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να έχει κάποιο rundown που του έδωσε wrap στο flop, π.χ. 4567, 4568, ίσως με καρά, ώστε να προσπαθήσει να απομονωθεί με τον SB σε HU.

Ή θα μπορούσε να έχει ένα random 2xxxx hand. Δεν νομίζω ότι θα έκανε ποτέ raise preflop με 23xx , απλά γιατί παίζει πολύ solid και δεν έχει δείξει ποτέ άσχημα hands ως τώρα. Το 22 είναι στο range του αλλά με τόσο μεγάλο preflop raise νομίζω πως μπορούμε να το αποκλείσουμε, αφού σε αυτή την περίπτωση θα προσπαθούσε να πάρει περισσότερη value , κάνοντας ένα raise που να μοιάζει με μπλόφα ή απλά να κάνει flat call. Eπίσης, δεν είμαι σίγουρη αν πάει πάσο με ένα δυάρι εδώ, αλλά πρέπει να ληφθεί υπόψη αφού το hand μου μοιάζει πολύ με 33xx ήδη.

Αφού λοιπόν καθόρισα το range του, ξέρω πως είμαι σε καλή θέση απέναντι στο συγκεκριμένο range. Αν έχει κάποιο random 2xxx είμαι 48% underdog, αν όμως πάει πάσο , το παιχνίδι μου είναι profitable. Είμαι καλύτερη σε οποιοδήποτε αδύνατο draw του, ενώ αν είναι τόσο καλός και έκανε αυτό το raise με 33 τουλάχιστο έχω ένα out... σωστά;

Η ερώτησή μου είναι... αξίζει να ρισκάρω 400bb σε ένα τεράστιο flip αν δεχτώ το call - ή απλά να το αφήσω και να περιμένω ένα καλύτερο σημείο, στο οποίο θα έχω καλύτερο equity και περισσότερο έλεγχο του hand?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το στυλ που παιζει μου φαινεται λογικο το shove, αν για εκεινη ειναι profitable τοτε ναι ας το παιξει ετσι. Οπως λεει κ στον Alaei οτι θα πηγαινε all in σε any turn card δεν θα επρεπε να το συζηταει καν αφου εχει "standard moves".

Αν αξιζει? για μενα οχι, παιζουν τοσο deep που δεν χρειαζεται

(αν το επαιζε live ναι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παμε γερά giorgoskey ,επιτέλους ας μάθει κάποιος poker στην obrestad
αυτό το βλέπω συνεχώς στο forum , άνθρωποι που κάνουν post μόνο για να ειρωνευτούν και δεν έχουν κάτι να προσφέρουν στην συζήτηση , αν διαφωνείτε με κάποιον γράψτε και επιχειρήματα αλλιώς μην γράφετε καθόλου... και επί της ουσίας κανείς δεν γράφει ότι είναι καλύτερος από τον άλλoν , απλά τiς γνώμες μας για χέρια γράφουμε εδώ μέσα

για το χέρι τώρα διάβασα αυτά που σκέφτηκε η κύρια και το shove που έκανε... πάλι θα διαφωνήσω (μάλλον είμαι πολύ tight παίκτης για να σχολιάζω κινήσεις της obrestad ). Αν είναι κερδοφόρος στρατιγική για αυτήν να βάζει 400bb σε τέτοια σημεία για μένα είναι απλά λάθος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο Γιώργο γενικότερα. Μπορεί η κοπέλα να ξέρει 7 κλάσεις καλυτερο πόκερ απο μάς, αν όμως χρειάζεται να βγάλει τόσο thin value 450ββ deep , το λιγότερο που έχει κάνει λάθος είναι το table selection . Θα μπορούσε να πάει σε οποιδήποτε καζίνο ανά την Ευρώπη και να παίξει live πολύ πιο soft παίχτες στα ίδια limit .

Για την ιστορία, pre flop θα το έπαιζα ακριβώς το ίδιο, το χέρι εύκολα βλέπει 3way pot από position ,post flop αν δεν είχα συγκεκριμένο history η read για τους αντιπάλους θα το πέταγα εύκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...