Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Sweating with a pro:Adam Junglen Vs. Patrick Antonius σε EPT


Vasilis

Recommended Posts

adam_junglen.jpg

Βρισκόμαστε στο EPT του Μόντε Κάρλο το 2007. Ξεκινήσαμε με 15.000 μάρκες σε 90-λεπτα levels. Έλεγχα το τραπέζι και, χωρίς πολλά showdown, έφτασα τις 35.000 . Ο Antonius κάθησε στα δεξιά μου. Ήταν η πρώτη φορά που παίζαμε αντίπαλοι, και δεν με γνώριζε τότε. Ήξερα για τί ήταν ικανός, αλλα ό ίδιος δεν ήξερε πολλά για μένα.

Στο πρώτο μεγάλο pot που παίξαμε, ήμασταν στο τέλος του 100/200 level. 2 limps, ο PA (20k) ποντάρει 900 από CO+1. Εγώ (32Κ) κάνω raise στα 2.700 από την CO με Α-4 off. Blinds-limpers fold, PA calls.

Flop : 7-4-3 , δύο σπαθιά. Ο PA κάνει check, ποντάρω 4.500, κάνει call.

Turn, η :Qheart: . Ο PA κάνει check, παίζω ρέστα, ο PA το σκέφτεται και πάει πάσο.

Παίξαμε λίγα ακόμα pots στα επόμενα levels, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Ο PA είχε φτάσει στις 45.000, εγώ είχα 55.000. Νομίζω πως εκείνη τη στιγμή με θεωρούσε ένα καλό νεαρό επιθετικό ασιατικό παιδί του ιντερνετ...!

Τέλοσπάντων... Τελευταίο hand στα 150/300/25 - 3 ώρες μετά το προανφερθέν hand.

patrik_antonius_01.jpg

O PA κάνει raise το standard του, στα 1.000, από την CO. Σημειώστε πως οι παίκτες στα blinds πηγαίνανε πάσο σε , πρακτικά, κάθε εκδήλωση επιθετικότητας από late position. Επιλέγω να κάνω re-raise με :Aclub::Jdiamond: στα 3.2Κ στο button . Τις περισσότερες φορές με αυτό το hand κάνω call, αλλά ο PA έκανε raise πολλές φορές...

Τα blinds πάνε πάσο και ο Patrik κάνει νέο raise στα 9Κ. Δεν θεώρησα ότι ο Patrik είναι ‘δυνατός’ , και θεωρούσα πως έπαιζε εκτός του opening range του. Μάλιστα, θεωρούσα ότι θα είχε κάνει call με hands όπως Α-Κ, Α-Q.. ή θα έκανε μεγαλύτερο raise. Πλέον έπρεπε να κάνω call 5.800.

Προτιμάτε να απαντήσετε με shove, αν νιώθετε ότι ο PA είναι αδύναμος εδώ; Υπάρχουν 14.5Κ στο pot, αλλά σκέφτηκα πως αν παίξω ρέστα 44.5Κ, δεν θα ήταν τόσο ... διασκεδαστικό ή κερδοφόρο, όσο το να έχω postflop τον PA σε αυτή την άβολη θέση. Παρολαυτά, νιώθω ότι θα πήγαινε πάσο τις περισσότερες φορές preflop (αλλά ένιωθα και ότι θα έκανε check ή bet/fold τα περισσότερα flops). Όπως σκέφτομαι τώρα το hand, νομίζω πως θα έπρεπε να κάνω shove, δεδομένου και του read που είχα.

Αποφασίζω να κάνω call, αναγκάζοντας τον PA να παίξει εκτός θέσης με 34.5Κ σε pot που , με 4-bet preflop, έφτασε τα 19Κ. To read μου έλεγε ότι το range του ήταν αρκετά μεγάλο. Νομίζω πως μπορούμε να υποθέσουμε ότι ο ίδιος με βάζει σε ένα range αρκετά δυνατών hands.

Το flop ήρθε :Qclub::4spade::2club: . Ίσως είναι λάθος τα suits, αλλά ήταν Q-4-2 με δύο σπαθιά, και ένα από τα δύο ήταν η ντάμα .

Ο PA το σκέφτεται για 45 δευτερόλεπτα...και ανακοινώνει all-in, 34.475 μάρκες.

Προφανώς αυτό ήταν μια έκπληξη για μένα. Τι πρέπει να καταλάβω από το overbet; Αν είχα μεγαλύτερο ιστορικό μαζί του, ίσως να έκανε shove για value... Αλλά το hand του τώρα μου μοιάζει με draw - κάτι που θα είχε equity απέναντι σε ρηγάδες πχ... Δεν μπορεί να έχει :Kclub: αφού κρατάω τον :Aclub: . Δεν νομίζω ότι κάνει shove 1.5xpot με A-K off-suit , ενώ πίστεύω ότι αν είχε τέτοιο φύλλο θα είχε κάνει μεγαλύτερο 4-bet preflop ή απλά call .

Ένα απλό flush draw, A3, A5 και 53 φαινόντουσαν πιθανά hands με τα οποία θα μπορούσε να κάνει shove. Απέναντι στο flush draw ή το open ended flush draw έχουμε 55% equity, και χρειαζόμαστε 39% equity για να έχουμε κέρδος, με δεδομένο το μέγεθος του pot. Είμαστε μεγαλύτερα φαβορί απέναντι στο Α-3 και στο Α-5 φυσικά. Ίσως να έχει και ένα random ζευγάρι με flush draw... πχ :4club: με ένα άλλο σπαθί.

Είμαστε μόλις στη Day 1. Μπορώ να πάω πάσο και να έχω ένα πολύ καλό stack. Έμενε ένα ακόμα level στην ημέρα, και είχα position απέναντι στον δυσκολότερο παίκτη του τραπεζιού. Λογικά, θα μπορούσα να φτάσω άνετα στη Day 2 με αρκετές μάρκες. Είναι πολύ νωρίς να σκέφτομαι τέτοια πράγματα; Μήπως να ανησυχώ μόνο για το πώς να χτίσω το stack μου; Επιπλέον, αν κάνω call και αποκλείσω τον PA, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα μπορούσα να κάνω raise κάθε pot στο τελευταίο level, χωρίς κάποιος να προσπαθήσει να με κάνει να πάω πάσο. Κανένα από όλα αυτά τα στοιχεία δεν επηρέασαν και τόσο την τελική μου απόφαση, αλλά μήπως θα έπρεπε; Όπως και να έχει, δεν θα υπήρχαν χρήματα για τις επόμενες δύο μέρες παιχνιδιού, και εγώ απλά προσπαθούσα να μαζέψω μάρκες...

O Junglen τελικά έκανε call στο shove του Antonius . Πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο το shove στο flop ; Όσο για το river , συμφωνείτε με την λογική που χρησιμοποιεί προκειμένου να στοιχειοθετήσει το call που έκανε;

Σαφώς και το hand αυτή τη φορά είναι κάπως πιο... advanced από τα συνηθισμένα, όμως μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση βλέποντας παράλληλα το πώς σκέφτηκε ο Junglen . Μετά τα όποια post φίλων δημοσιευτούν, θα παραθέσουμε και τις απόψεις κάποιων επαγγελματιών για το θέμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε θα shovarei ποτέ με overpair η A Q σε αυτό το σποτ ,δεδομένου ότι θέλει να πάρει όλο το fold equity πρέπει να χει κάποιο flush draw η straight draw . made hand δεν έχει ποτέ εκεί ωστόσο δε θα καλούσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 weeks later...

Απο οσο ξερω - επειδη εγω βρηκα το Hand - ο Junglen δεν έγραψε τι είχε. Αν λοιπόν δεν έχεις κάποια καλύτερη πηγή, μάλλον δε θα μάθεις ούτε εσύ αλλά ούτε και κανένας μας ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παρ ότι μου αρέσει πολύ σα concept ,το να βρίσκεις τέτοιου είδους χέρια σαν food for thought δε θεωρώ ότι έχει νόημα ένα χέρι που παίχτηκε το 2007 παρά μόνο για ιστορικούς λόγους,το να βλέπουμε δηλαδή πως σκέφτονταν κάποιοι καλοί παίκτες μερικά εκατομύρια χέρια πιο παλιά.

πολύ καλοπροαίρετα το λέω επειδή με ενδιαφέρει αυτή η στήλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παρ ότι μου αρέσει πολύ σα concept ,το να βρίσκεις τέτοιου είδους χέρια σαν food for thought δε θεωρώ ότι έχει νόημα ένα χέρι που παίχτηκε το 2007 παρά μόνο για ιστορικούς λόγους,το να βλέπουμε δηλαδή πως σκέφτονταν κάποιοι καλοί παίκτες μερικά εκατομύρια χέρια πιο παλιά.

πολύ καλοπροαίρετα το λέω επειδή με ενδιαφέρει αυτή η στήλη.

Bits10 thanks για το καλοπροαίρετο σχόλιο σου , αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι το καταλαβα. Εννοεις, δηλαδη, οτι σημερα ο Junglen θα σου έλεγε πως ο συγκεκριμένος τρόπος σκέψης του είναι λάθος; Αν το γνωριζεις εσυ ΟΚ, εγώ όμως δεν το γνωριζω -και βασικα δεν εχω και τον τροπο να το γνωρίζω.

Ακομα όμως και έτσι να'ναι, δεν νομιζω να ειναι κακο να σχολιάσουμε τον τρόπο σκέψης του , έστω και αν αυτός ηταν "τοτε" . Προφανως, η "στηλη" δεν εχει αυστηρο συγγραφέα στα θέματά της. Αν εσύ ή ο οποιοσδηποτε αλλος βρει ένα πολυ πιο προσφατο hand του Junglen με ή χωρίς σχολιασμό του, φυσικα και μπορεί να το μεταφερει στο forum προς συζητηση με τον τιτλο "Sweating With Α Pro " ;)

@alekos _ g -- thanks for the info :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πιστευω ότι μπορεί και να γέλαγε με τον τρόπο σκέψης του preflop ..δε νοείται παίκτης το 2011 σχεδόν 2012,να κάνει 3bet σε hyper aggro χωρις πλάνο για το τi θα κάνει σε 4ετ,και τελικά να αποφασίζει να κάνει φλατ. . δεν υπάρχει αυτό που κάνει imo .

Το flop thought του έχει ενδιαφέρον για διάφορους λόγους που παραείμαι κουρασμένος να προσπαυήσω να αναλύσω τώρα. επιγραμματικά η χρήση του blocker στις σκέψεις του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πιστευω ότι μπορεί και να γέλαγε με τον τρόπο σκέψης του preflop ..δε νοείται παίκτης το 2011 σχεδόν 2012,να κάνει 3bet σε hyper aggro χωρις πλάνο για το τi θα κάνει σε 4ετ,και τελικά να αποφασίζει να κάνει φλατ. . δεν υπάρχει αυτό που κάνει imo .

Το flop thought του έχει ενδιαφέρον για διάφορους λόγους που παραείμαι κουρασμένος να προσπαυήσω να αναλύσω τώρα. επιγραμματικά η χρήση του blocker στις σκέψεις του.

Καμία αντίρρηση σε αυτά που λές. Παντως, η πρώτη παράγραφός σου, αυτή η υποτυπώδης, έστω, ανάλυση που κάνεις είναι κέρδος για μένα που τη διαβάζω - και πολλούς άλλους.

Δεν ξέρω πόσοι είδατε το εξής άρθρο : http://pokerland.gr/adam-junglen-enanti ... t-tou-2007 , στο οποίο υπάρχουν απαντήσεις άλλων παικτών στο θέμα. Αποφάσισα να παραθέσω σε ξεχωριστό άρθρο το hand με τα comments , γιατί έκρινα ότι παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον .

Η άποψη που κυριαρχεί είναι αυτή που αναφέρεις ακριβώς, bits10 . ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...