Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ChipMeUp Help... !!!


VoMiT

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Καταρχας πριν με κραξετε να πω πως κοιταξα στα θεματα του φορουμ και δεν βρηκα καποιο θεμα γι αυτο, βεβαια η αληθεια ειναι πως δεν εψαξα ΟΛΕΣ τις σελιδες και ΟΛΑ τα θεματα που υπαρχουν γιατι καποια στιγμη και μετα με πονεσε το κεφαλι μου και πραγματικα δεν βρηκα κατι(ουτε και στην αναζητηση που εγραψα μου εβγαλε κατι...) !! Τελοσπαντων για να μην σας κουραζω υπαρχει καποιος που μπορει να μου στειλει καποια ιστοσελιδα ισως που να εξηγει τι ακριβως ειναι το ChipMeUp ?? (Κατα προτιμηση στα ελληνικα γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι και οτι καλυτερο :P ) Ειμαι καινουριος στο ολο θεμα του ChipMeUp και ελεγα να ασχοληθω αλλα δεν εχω ιδεα πως πρεπει να αρχισω η τι να προσεξω... γενικα πραγματα που ξεκιναει καποιος για πρωτη φορα αυτο το πραγμα !!!

Ευχαριστω εκτοπρωτερον!

Υ.Σ. Οπως ειπα και πιο πανω οποιος θελει απλα με το σχολιο του να το παιξει εξυπνος, παρακαλω ας μην το κανει... δεν ειναι απαραταιτητο να πει κατι, απλα ας αλλαξει θεμα.Και παλι ευχαριστω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με απλά λόγια: Αγοράζεις η πουλάς μετοχές - μερίδια από αλλά μέλη για events τα οποία μπορεί να είναι περισοτερα από ένα τουρνουά μαζί η ακόμα κ live .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω gumbler888 αν και αυτο το ηξερα πανω κατω. Οταν ειπα οτι θελω γενικα πραγματα δεν εννοουσα τοσο γενικα... :P Απλα θελω να ξερω πως πουλαω τις μετοχες, τι με συμφερει και τι συμφερει και αυτους που πιθανον θελουν να αγορασουν η το αντιθετο φυσικα, τι συμφερει εμενα να αγορασω... !! Ενα παραδειγμα αν μπορεις να μου δωσεις θα ειναι αρκετο.... !!

Ευχαριστω. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν θες να κάνειs ένα event εκεί μπορείς να πάρεις συμβουλές από τα μέλου στο shoutbox , φυσικά μετρούν τα στατιστικά έτσι ώστε να πουλάς ευκολας τις μετοχές σου αλλά και να κερδίσεις την εμπιστοσινοι των αγοραστών σιγά σιγά μέσω μικρών event που θα φτιάχνεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο έχει ποστάρει ο kasspav είναι απ' το 2+2 και αξίζει να διαβαστεί ολόκληρο http://pokerland.gr/forums/staking/6260

Απ' τη σκοπιά του αγοραστή (buyer) μπορώ να σου πώ κάποια πράγματα για το CMU.

Aπό κάτω οι λόγοι βάσει των οποίων αγοράζω κάποιο μερίδιο (share):

1. Ο παίκτης (seller) να είναι γνωστός στην ποκερική κοινότητα, τίμιος και επικοινωνιακός (το staking δε τελειώνει τη στιγμή που αγοράζεις μερίδιο, ο παίκτης οφείλει να ενημερώνει τους αγοραστές για το πώς αξιοποιεί τα χρήματα τους και την εξέλιξη του παιχνιδιού του). Σε ότι αφορά την τιμιότητα δε μπορείς ποτέ να είσαι 100% σίγουρος αλλά βασίζεσαι στον πρότερο ιντερνετικό βίο του :)

Πρόσθετο βοηθητικό στοιχείο είναι το feedback που υπάρχει στο profile κάθε παίκτη στο CMU, όσα γράφει στην γενική περιγραφή καθώς και τα TELLS που σε περίπτωση κακής χρήσης του CMU βρίσκονται κάτω απ΄ τη photo του.

Πρέπει να γνωρίζουμε ότι υπάρχουν παίκτες που ενώ έχτισαν μια φήμη, αργότερα εξαπάτησαν όσους είχαν επενδύσει πάνω τους (περίπτωση kongen77, **©â®L** στο CMU).

2.Είναι ο seller καλός παίκτης; Εδώ ψάχνουμε καλά στα διάφορα databases τα online/offline αποτελέσματα του παίκτη, πόσο %ROI έχει, και την κερδοφορία του σε διάρκεια χρόνου. Στο profile του μπορείς να δεις όλα τα events που έχει πουλήσει μέχρι τώρα καθώς και τα cashes που έχει σε αυτά.

3. Σε τί τιμή πουλάει κάθε μερίδιο ο seller; Συνήθως η τιμή κάθε μετοχής δεν πωλείται στην πραγματική της αξία. Ο seller ανάλογα με τις προσδοκίες του, την ικανότητα του, την κερδοφορία του, βάζει ένα πρόσθετο κόστος πάνω στη μετοχή. είναι αυτό που στο CMU θα δεις ως p/v (price/value). Πχ από ένα event $100 πωλείται το 50% χωρισμένο σε 50 shares με τιμή $1.20/share, εδώ p/v=120%.

4.Το event που συμμετέχω αφορά ένα μόνο τουρνουά ή συνδυασμό (combo) mtt's/stt's;

Περισσότερα tours-> μικρότερη διακύμανση-> περισσότερες πιθανότητες για ένα καλό cash.

5. Τα shares που αγοράζω τί ποσοστό του event αντανακλούν;

6. Payment Options: Ο seller καθορίζει τον τρόπο με τον οποίο δέχεται/δίνει χρήματα, συνήθως γίνεται μέσω Pokerstars.

6. Πιθανά κέρδη, στα share details θα δεις "potential winnings" και είναι το κέρδος ανά μετοχή στην περίπτωση που ο seller χτυπήσει πρωτιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρηστο, σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Αν και σιγα σιγα εμαθα τι παιζετε (το ψαχνα φτιαχνοντας δοκιμαστικα Events και με την βοηθεια του φιλου vamvoux) Και παλι σε ευχαριστω για τον χρονο σου και φυσικα θα διαβασω το αρθρο που μου εστειλες. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...