Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Big 11$ deep run


Toympas

Recommended Posts

Καλημέρα σας .

Είμαστε στο big 11$ στην pokerstars με 7.500 συμμετοχές και απομένουν 100 άτομα περίπου .

Είμαστε το bigstack του τραπεζιού με 500κ σε μάρκες και τα blinds είναι 5-10κ.

Button position hand J - J

Fold όλοι το cuttof raise 35κ reraise εμείς στα 100κ fold το sb και reiraise allin το bb με 280κ

Από θέμα pot odds πιστεύω πως είμαστε καλά για το call από την άλλη όμως το εύρος τον φύλλων ενός τέτοιου moove είναι λίγο περίεργο και δεν ξέρω εάν το call έχει πραγματική αξία .Αξίζει τελικά τον κόπο να καρφώσουμε το 60% του stack μας σε ένα τέτοιο hand η μήπως είναι προτιμότερο να χαρίσουμε το 20% και να συνεχίσουμε παρακάτω με ποιο υγειές stack ?

Ευχαρήσω εκ τον προτέρων για την βοηθια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για μενα δεν υπαρχει πασο εκει. Το πιο πιθανο ειναι να πιστευει ο αντιπαλος οτι πας να τον κλεψεις και να κανει shove με Α-χ ή κ-10 και καλύτερο. Δεν μπορείς να παίζεις σκεπτόμενος πάντα ότι κρατάει άσσους ο αντίπαλος. Πες μας και τι έγινε τελικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παίδες άλλος κάνει τ 4ετ όχι το co .... Δύσκολο spot ... Το προφίλ του bb παίζει ρόλο και το δικό σου επίσης .... αν είναι tag και εσύ tag fold...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως παιχτηκε το χερι, ευκολο call ... ας δουμε ομως ενα σεναριο που υποθετικά θα ηταν πιο δυσκολο αν και προσωπικά πάλι call θα ημουν....εστω οτι εκανες smouth call το αρχικό raise του αντιπάλου, και τότε shovare ο αλλος...

Οι βαλεδες μας εναντιον ενα range JJ+, ΑΚ, AQs . εχουν 38% . Τα ποτ odds στην δευτερη περιπτωση ειναι...ποτ 35+35+280+10+5= 365 και πρεπει να βαλουμε αλλα 280-35=245...αρα 245/610=40% αρα οριακό...αν και αν ειχε το SB ΤΤ πάλι λογικά θα εκανε το squeeze τότε αλλάζει το 38% γινεται 44%, οπότε καταλαβαινουμε ότι ειμαστε γενικά call και σαυτη την περιπτωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ρανγε του φορ με είναι περσότερο ακ, qq+ an είναι τηγητ Gia 11αρι τουρ ... Αν Kai Pali καλλ πρέπει να βγέει βάση οδδς.... Βασικά θέλει μικρότερα ξβετς σίγουρα για πόλουςlogos...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το 3x raise έγινε αφενός για να μην με καλλάρουν τα QK και τα JK από πίσω και αφετέρου για να μην έχει call ο αρχικός raiser με 200k stack που είχε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανουμε μαθημα πως βγαινουν τα ποτ odds ??? Το αποτέλεσμα μας νοιαζει για να σχολιαστει το χερι και απλα τα εγραψα αντι να χρησιμοποιησω λαδοκολλα... αν θελεις αναλυτικα να ανοιξεις ξεχωριστο θεμα και να ρωτησεις...προς το παρων κρατα το τελικό ποσοστο και σχολιασε το χερι και ασε τις λαδικολλες για τους ταβερνιαρηδες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

40%= στην υποθετική περίπτωση flat call και squeeze από το bb (άσχετα αν το range που έδωσε ο παύλος στο bb για αυτή τη περίπτωση είναι πολύ tight ,imo 88+,ajs + κάποια pure moves ,stat / player dependant βέβαια )

29%= as played

Ας played snap και όπως είπαν και οι προλαλλήσαντες 3bet less

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε σεις παίκτες sorry κιόλας αλλά για ποιο λόγο να είναι τόσο μικρό το range του αντιπάλου μας; είναι στο bb βλέπει ένα standar raise του co κι ένα 3 bet από το button του μεγαλύτερου stack του τραπεζιού..στην περίπτωση αυτή το bb shoovari με τεράστιο range..δηλαδή ο hero μας ως μεγαλύτερο stack στο τραπέζι δεν 3 betari με τεράστιο range?

Εγώ προσωπικά αν ήμουν στο bb κι έβλεπα co raise και στο btn το μεγαλύτερο stack να 3 betari pushara άνετος με 88+ λόγω των dead money μέσα. Κι αν δεν fliparis σ' ένα mtt με 8.000 άτομα στα 100 τότε καλύτερ να μην κάνεις register στο συγκεκριμένο mtt.

Το ότι είχε ντάμες το bb δεν λέει κάτι, σίγουρα παιζει σημαντικό ρόλο το image και των δύο αλλά όσον αφορά το range και των δύο είναι πολύ μεγάλο.

****To μήνυμα μετατράπηκε από greeklish

Moderator: Παρακαλούμε να χρησιμοποιείτε μόνο ελληνικά στο φόρουμ.

Τα greeklish μετατρέπονται αυτομάτως σε ελληνικά. Για να μην μετατραπεί μία λέξη (πχ blinds), γράψτε την και πατήστε SHIFT+SPACE. Για να απενεργοποιήσετε εντελώς τον μετατροπέα πατήστε CTRL+ G (⌘+G σε Mac).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

o avg player sto 11ri δεν νιωθει το basic μεν dynamic δε που περιγραφεις.βλεπει το action κ λεει ενα raise k ena reraise.pffff.ti na kanw me ΚQ?αντε call ειμαι και στο big,φτηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή για να καταλάβω φίλε μου δεν το γλυτώνουμε το λάθος με τίποτα στο συγκεκριμένο hand , η γενικά εννοείς ότι η βαλέδες είναι τόσο παλιοφυλλο που μόνο σε μπελάδες μπορούν να μας μπλέξουν .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@newbie

Δεν γίνεται να είναι μαθηματικά λάθος και οι 2 αποφάσεις. Και μη βιαστείς να μου πεις αναλόγως το range που τον βάζουμε. Μπορούμε να καθορίσουμε με αρκετή ακρίβεια το range του αναλόγως το στυλ που έπαιζε και τι είχε κάνει σε παρόμοια hands πιο πριν. Τουλάχιστον ο παίχτης που ήταν στο τραπέζι και ανέβασε το χέρι πρέπει να το γνωρίζει.

@Toympas

Νομίζω ότι οι βαλέδες είναι αρκετά καλό φύλλο και όταν τους κρατάς στο button τότε σου αρέσει πολύ να δεις και ένα raise από late possition. Δε σε βάζουν μόνο σε μπελάδες, εκτός κι αν τους κάνεις overplay.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ προσωπικά βλέπω φλόπ και στο αλλ ιν θα πήγαινα πάσο με τέτοιο στακ. Για εμένα το τζει τζει = με λοου παιρ. Στο 80% των περιπτώσεων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...