Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

περί ποκερικής ηθικής και άλλα τέτοια ...


vamvoux

Recommended Posts

έχω μια ερώτηση για τα μέλη αυτού του φόρουμ

έξω απο κάποιο χέρι

συμμετέχω χθές στο τουρνουά του καζίνο της πάρνηθας και παρόλη την τούρμπο δομή , μου πάνε τα πράγματα καλά και παίρνω απο νωρίς το chip lead το οποίο κρατάω μέχρι και το τελευταίο τραπέζι .

πληρώνονται 5 άτομα και έχουμε μείνει 6

σταματάμε για διάλειμα και πέφτει η πρόταση για να δώσουμε στον εκτο απο 100 ευρώ ωστε να μήν ήμαστε πλέον στο bubble

αντιμετωπιζοντας το σαν μία ακόμα ΠΟΚΕΡΙΚΉ απόφαση που πρέπει να πάρω λέω φυσικά όχι λέγοντας και τον λόγο

θέλω να παραμείνω στο bubble λίγο ακόμα ώστε να μήν χάσω το πλεονέκτημα του να πιέζω

μέχρι τώρα στο τραπέζι υπάρχει καλό κλίμα στο οποίο συμμετέχω και εγω με αστειάκια κλπ αλλά ξαφνικά είμαι ο μαλάκας που δεν θέλει το ντίλ και τι υπεροψία είναι αυτή και τέτοια

αυτό που αναρωτιέμαι (γιατί αυτό που έγινε με έκανε να μήν απολαύσω τελικά το τουρνουά, παρά μόνο το χρηματικό έπαθλο ) είναι κατά πόσο μια καθάρα ποκερική απόφαση μετατράπηκε σε απόφαση περί ΗΘΙΚΗΣ

σημειωτέον οτι τελικά αποφάσισαν μεταξύ τους το ντίλ οι υπόλοιποι πέντε παίχτες οπότε ακύρωσαν έτσι κι αλλιώς το πλεονέκτημα μου του να πιέζω στο buble και εγώ απλά παρέλαβα ένα βλέμα απόλυτης δισαρέσκειας απο όλο το τραπέζι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν θες να είσαι ηθικός πηγεναι σε καμοια εκκλησία να ανάψεις κεράκι και άσε το πόκερ ....(όχι φυσικά ότι κάνεις κάτι ανήθικο ....)

μου έχει συμβεί και εμένα πολλές φορές το ίδιο σενάριο σε καζίνο αλλά και σε διάφορες λέσχες και ειλικρινά απολαμβάνω την μιζέρια των αντιπάλων προκειμένου να δώσουν στο bubble ένα πόσο ισάξιο με το buy in του τουρ ....εγώ προσωπικά ξεκινάω το δούλεμα και τους λέω διάφορα όπως , παιδιά έgω θα προτείνω κάτι άλλο , ας το κάνουμε τα παίρνει όλα ο πρώτος γιατί θέλω να πάρω ένα αμάξι η γιατί έxω κάτι υποχρώσεις η για έχει ενδιαφέρον το τουρνουά ......

τώρα πως επιτρέπεις να κανονίζουν deal μετάξυ τους ,ακυρώνοντας σου, το μεγαλυτερο edge που έχεις στο τουρ ?..........?

εγώ προσωπικά θα αδιαφορούσα αν με θεωρούν ανήθικο η τσογαδορο η φιλοχρήματο η κακό χαρακτήρα ......τώρα αν εσένα σε νοιάζει τόσο πρέπει να παρατήσεις το πόκερ η να μην παίζεις με τετιους παίχτες /...

εγώ πάντως πιστευω πως αν στο τραπέζι σου βρισκόταν ένας καλός advanced παίχτης, θα κέρδιζες κάτι πολύ σημαντικότερο από την ηθική ..... ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΌ ΤΟΥ

τώρα αν είσαι τόσο μεγάλη καρδιά και νιώθεις άσχημα για το παιδί που αποκλείστηκε στο bubble , όταν τελειώσει το τουρ που έχεις ship άρει πηγενε και δώστου ένα χρηματικό πόσο .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κακό είναι ότι στο τραπέζι ήταν παίχτης που νόμιζα ότι είναι αντβανστ και ψιλοεπωνυμος σε εισαγωγικά από τον οποίο περίμενα αυτό που λες αλλά δεν το πήρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται...

οι κατηγοριες περι ανηθικοτητας θα επεφταν σιγουρα στο κενο αν απευθυνονταν σε καποιον σιγουρο για την ηθικη του υποσταση.

μπορει να χαλασει η διαθεση του μαλλια αν τον πεις καραφλα????

μαλλον θα γελασει ...

εγω στη θεση σου φιλε μου θα εκανα μια ενδοσκοπηση με τασεις αυτοαναλυσης...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κακό είναι ότι στο τραπέζι ήταν παίχτης που νόμιζα ότι είναι αντβανστ και ψιλοεπωνυμος σε εισαγωγικά από τον οποίο περίμενα αυτό που λες αλλά δεν το πήρα.

lol αυτοί είναι οι χειρότεροι

solid brag shipping 300 μοντ παρνε hyper turbo btw

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδώ είχες λύσει το θέμα της γκανιότας με το pot control

με εκπλήσει που κόλλησες σε αυτό το μικρό θέμα vamxoux μου

Το κακό είναι ότι στο τραπέζι ήταν παίχτης που νόμιζα ότι είναι αντβανστ και ψιλοεπωνυμος σε εισαγωγικά από τον οποίο περίμενα αυτό που λες αλλά δεν το πήρα.

lol αυτοί είναι οι χειρότεροι

solid brag shipping 300 μοντ παρνε hyper turbo btw

ήρεμο +1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόνο σκεπτομενοι και επαγγελματιες παικτες θα καταφερναν να εξανεμισουν το πλεονεκτημα του chipleader στο bubble πληρωνοντας μόνο 3.33% του buy -in και ταυτοχρονα να σε μετατρεψουν στον μ***α του τραπεζιου. Εσυ τραγούδα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόνο σκεπτομενοι και επαγγελματιες παικτες θα καταφερναν να εξανεμισουν το πλεονεκτημα του chipleader στο bubble πληρωνοντας μόνο 3.33% του buy -in και ταυτοχρονα να σε μετατρεψουν στον μ***α του τραπεζιου. Εσυ τραγούδα...

THIS

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να το διατυπωσω πιο σωστα, 3.33% επιπλεον απο ο,τι θα πληρωναν αν συμφωνουσε και ο μ******* του τραπεζιου. :lol::D:lol::);) :ο

Επειδή ομως το buy in είναι 330 και η συμφωνια είναι να πάρει ο 6ος 500, ειναι λιγο μεγαλυτερο το κόστος για τους 5. Ο μ***** ομως ισως αναγκαστει να πληρωσει περισσοτερα σε ψυχοθεραπεια αναρωτουμενος γιατι τον μισουν. Σκεψου να ειχε και την κυρια Λουκια να του σκοτιζει τα α***** ζητωντας deal καθε λιγο και λιγακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μ****ς ούτε ψυχοθεραπεία θα κάνει ούτε θα αμφισβητήσει έστω και ενα δευτερόλεπτο τι του γίνεται απλα θα συμληρωσει λίγο ακόμα την γνώμη του για τον γύρω κόσμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε φίλε τη δεν καταλαβαίνεις? οι άλλοι 5 θα έβαζαν από ένα πόσο ... Αυτός που δεν συμφωνούσε δεν θα εδεινε χρήματα, αλλά θα του τη σπάγανε μετά στο τραπέζι...

Μεγάλη πουστιά σου παίξανε φίλε μου............

για μένα καλά έκανες και δεν το αποδέχτηκες ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξέρεις δεν θεωρώ πουστιά αυτό που κάνανε

κάνανε το σωστό για αυτούς και εγώ το σωστό για μένα

το ποιντ μου είναι οτι θα έπρεπε να μήν κάνουν σαν κατίνες οταν εγώ δεν δέχτηκα και τους εξήγησα και τον λόγο

ο οποίος λόγος ειναι και εντελώς ποκερικός και όχι κατινιά

δεν μου έκανε καμία διαφορά στήν ζωή μου να δώσω σε κάποιον 100 ευρώ

απλα μου έσπαγε τήν χαρά ( η οποία πολλαπλασιάζεται απο το γεγονός οτι ήταν το πρώτο μου τουρνουά σε ελληνικό έδαφος ) να παίξω λίγο πόκερ έχοντας το πλεονέκτημα του bubble

θα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος να κάνουν το ντίλ να μου σπάσουν το πλεονέκτημα αλλά μετά να μήν κάνουν και τις κλαμένες παρθένες απο πάνω που δεν δέχτηκα το ντιλ τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε φίλε τη δεν καταλαβαίνεις? οι άλλοι 5 θα έβαζαν από ένα πόσο ... Αυτός που δεν συμφωνούσε δεν θα εδεινε χρήματα, αλλά θα του τη σπάγανε μετά στο τραπέζι...

Δεν καταλαβα αν το λες σε εμενα, αλλα να εισαι σιγουρος οτι καταλαβα πολυ καλα τι συνεβη. Δεν μου εξηγεις ομως αυτο που δεν καταλαβα. Μπορει σε τραπεζι ποκερ (και ιδιως σε καζινο) να γινουν συμφωνιες χωρις να συμφωνουν ολοι? Δηλαδη π.χ. μπορουν οι 3 πρωτοι σε μαρκες να συμφωνησουν οτι θα μοιραστουν τα τυχον κερδη τους ερημην των υπολοιπων?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε αυτό σου εξήγησε ο greek_shark2. Ότι η συμφωνία έγινε off the record. Δεν ήταν επίσημη. Ίσως να μην το είπαν καν στον floor manager. Απλά μετά το τέλος του τουρνουά δώσανε όσοι θέλανε κάποια χρήματα στον bubble boy.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι. Μπορουν να συνωμοτήσουν (γιατι για αυτο μιλαμε) οι υπολοιποι παιχτες εναντιον μου, να το γνωριζω και να μην δημιουργησω κανενα θεμα?

Και συμφωνια σε καζινο μεταξυ αγνωστων (ή περιπου) τι αξιοπιστια μπορει να εχει ωστε οι short να μεταβαλουν το παιχνιδι τους?

Ο φιλος προηγουμενως θελησε να εξηγησει την συμφωνια και οχι την διαδικασια. Και οποιος αποκλειστει θα περιμενει κανενα διωρο το τελος της διοργανωσης για να παρει τα κατοσταρικα στη ζουλα? ας πουμε στην τουαλετα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι ακριβως η ιδια κατασταση αλλα εχει μερικες αποψεις για το τι πρεπει να γινεται οταν δεν υπαρχει ομοφωνια στα deals.

http://www.thehendonmob.com/tournament_ ... usion.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να δημιουργήσεις και θέμα;;; Εδώ είσαι ο μα****ς του τραπεζιού αν απλώς δεν το δεχτείς. Lol.

Δεν ειμαι σιγουρος αν μιλας σοβαρα. Θες να πεις οτι καθομαι σε FT τουρνουα και αρνουμαι να συμφωνησω σε διακανονισμο που, καλως η κακως, νομιζω οτι με βλαπτει και θα τους αφησω να κινηθουν πισω απο την πλατη μου χωρις να δημιουργησω θεμα και να το αναφερω οπου μπορω για να διασφαλισω τα συμφεροντα μου? Επισης το αν με θεωρουν μαγκα η γκαγκα στο τραπεζι ποσως με ενδιαφερει εαν νομιζω οτι εχω δικαιο και δεν αδικω κανεναν.

Θα παρακαλουσα τον vamvoux , αν δεν βαριεται, να γραψει πως εγινε η φαση για να μου λυθει η απορια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι μπορώ λοιπόν να εξηγήσω τι έγινε ακριβώς

είναι τελικό τραπέζι εχουμε μείνει 6 ενώ πληρώνονται οι 5 εχω 100,000 μάρκες , ο δεύτερος σε μάρκες έχει περίπου 90,000 και οι υπόλοιποι 4 έχουν περίπου 15κ/ 25κ

η διαφορά είναι πολύ μεγάλη δηλαδή

σε αυτή τήν φάση πρόκειται να γίνει διάλειμα

και λίγο πριν σηκωθούμε για το δειάλλειμα πετάγεται ένας μεγάλος σε ηλικία κύριος και λέει να κάνουμε ένα ντίλ να φύγει το άνγχος απο τον έκτο

οι υπόλοποι συμφωνούν αμέσως

εκει εγώ τους λέω οτι δεν συμφωνώ και μάλιστα ενώ δεν χρειαζόταν τους είπα και τον λόγο που δεν συμφωνώ ( οτι δηλαδή θέλω να διατηρήσω το προβάδισμα του να πιέζω )

με πιέζουν λίγο ακόμα συναιχίζω να αρνούμαι και μετά λένε ας κάνουμε ντίλ μεταξύ μας χωρίς την συμμετοχή μου

δεν το αρνήθηκα και ούτε τους είπα οτι κάνετε κάτι που δεν είναι σωστό και φυσικά δεν ζήτησα να πάρει θέση το καζίνο πάνω σε αυτό

ουσιαστικά δεν είχα κανένα θέμα να θέλουν να κάνουν κάτι τέτοιο

οπότε απλά εγω δεν συμφώνησα σε ντίλ και οι υπόλοιποι συμφώνησην προφορικά φυσικά μεταξύ τους οτι θα δώσουν ο καθένας απο εκατό ευρώ απο τήν τσέπη του στον έκτο ο οποίος και πήρε 400 ευρώ τελικά

σαν γενικό ρεζουμε σε αυτά που ρωτάς είναι οτι δεν έκαναν τίποτα πίσω απο τήν πλατη μου

μπροστά μου τα έκαναν εγω δεν έδειξα οτι αυτό με ενοχλεί απλα δεν συμμετείχα σε αυτό

θα προτιμούσα να μήν κάνουν αυτό το ντίλ αλλά αφού αποφάσισαν να το κάνουν δεν βλέπω πώς θα μπορούσα να τους εμποδίσω ( και ούτε ήθελα , απλά ήθελα να μήν κάνουν σαν κατίνες μετά τήν αρνηση μου )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καπως ετσι το ειχα καταλαβει. Το 'πισω απο την πλατη' το ειπα για να απαντησω στα σχολια που εγιναν οτι η συμφωνια συζητηθηκσ και εγινε κρυφα απο το καζινο αλλα εις γνωση σου. Νομιζω οτι εφ΄ οσον ο dealer ακουσε τις συζητήσεις το καζινο επρεπε να παρει θεση.

Στην θεση σου δεν ειμαι σιγουρος τι θα εκανα, αλλα αν δεν συμφωνουσα θα εκανα θεμα και ας επαιρναν οποια αποφαση νομιζαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...