Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

ft se ena 27,5$ - Deep stack decision early


HPanigma

Recommended Posts

Μόλις έχουμε μπει στο ft με καλό stack, ο αντίπαλος μας είναι κερδισμένος reg και παίζει αρκετά επιθετικά με ελάχιστα flat pre-flop! Με δεδομένο ότι κάποια combo draw θα τα έπαιζε δυνατά στο flop και όχι στο τύρν, κάνει represent ελάχιστα(?) hands ?

τι κάνουμε?

PokerStars No-Limit Hold'em, 27.5 Tournament, 1000/2000 Blinds 400 Ante (7 handed) - PokerStars Converter Tool from FlopTurnRiver.com

BB (t93883)

Hero (UTG) (t137794)

MP1 (t83360)

MP2 (t96631)

CO (t137558)

Button (t173848)

SB (t62926)

Hero's M: 23.76

Preflop: Hero is UTG with Aheart.gif, Kspade.gif

Hero bets t4220, 2 folds, CO calls t4220, 3 folds

Flop: (t14240) Aspade.gif, Kdiamond.gif, 3spade.gif(2 players)

Hero bets t8828, CO calls t8828

Turn: (t31896) 4diamond.gif(2 players)

Hero bets t19775, CO raises to t44444

Total pot: t71446

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή που το πας; Ότι setare τριάρια; Το μέγεθος του pot είναι μια χαρά για να shovareis και εάν ήμουν εγώ θα το έκανα με χαρά. Δεν κατάλαβα τι σε προβληματίζει ακριβώς. Μακάρι να είχα τέτοια spots στα ft

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις ένα χέρι κάνει represent ,33.με ΑΑ,ΚΚ δε νομίζω να κάνει slowplay αφού είναι επιθετικός πρεφλοπ,δεν έχει λόγο να κάνει φλατ call σε utg raiser .αλλά πως κανείς fold εδώ,δε πάει το xeri :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προφανώς ρωτάει ποιο είναι το καλύτερο line για να μπουν τα λεφτά επειδή ακριβώς τα hands που κάνει represent ο αντίπαλος είναι ελάχιστα. Το ότι πόσταρε χέρι που έχει ΑΚ σε board με Α και K δεν σημαίνει ότι είναι bad beat story .

Νομίζω call turn ( και με λίγο tankarisma πρώτα ) και check river . θεωρώ ότι το μεγαλύτερο κομμάτι του range του είναι μπλόφες και τα value hands του θα ποντάρουν στο river σχεδόν πάντα ούτως η άλλως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το οτι ειναι τελικο τραπεζι δεν πρεπει να μας κανει λιγο πιο πολυ προθυμους να παρουμε το ποτ στο τυρν ή εστω αν αποφασισει να παει river να το πληρώσει? To pot ειναι αρκετα μεγαλο ηδη και προσωπικα αρκουμε σε αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

+1 melancholy

ΑΑ,ΚΚ εχει πολυ σπανια ι συγκεκριμενος θα τα 3betare σχεδον παντα pre.

Ο αντιπαλος εχει η 33,ελαxιστες 44 που floataρε flop η αερες,δεν θα εκανε raise turn με flushdraws κλπ η pair+flushdraw οπως πχ AQs γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει λογος να το κανει αυτο raise turn γιατι κινδυνευει να φαει shove οποτε θα callare απλα..

call και check-snap call any river.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα ο αντιπαλος για ποιο λογο να κανει με flushdraws raise turn ? Για να κινδυνεψει να φαει all in?Και ποσα backdoor flushes εχει στο range του aq-ajs?Αντε και καποια floats αλλα με τιποτα δεν τα raisarei turn.

Δεν φοβομαστε τα flushed καθολου η προσωπικη μου αποψη.Ειμαστε way ahead-way behind οποτε αστον να τα βαλει στο river ειτε με τα value hand του ειτε με τις μπλοφες του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα ο αντιπαλος για ποιο λογο να κανει με flushdraws raise turn ? Για να κινδυνεψει να φαει all in?Και ποσα backdoor flushes εχει στο range του aq-ajs?Αντε και καποια floats αλλα με τιποτα δεν τα raisarei turn.

Δεν φοβομαστε τα flushed καθολου η προσωπικη μου αποψη.Ειμαστε way ahead-way behind οποτε αστον να τα βαλει στο river ειτε με τα value hand του ειτε με τις μπλοφες του.

+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Από τη μία δε θα ήθελα να ρισκάρω να κάνει check behind στο river με κανένα Α3 Α4 (ιδιαίτερα αν έρθει κανένα scare card). Από την άλλη με το shove πετάει τις μπλόφες του. Μάλλον θα του τα γύρναγα πάντως, γιατί και semi bluff ή total bluff να κάνει εδώ, δεν είναι σίγουρο ότι θα ξαναβαρέσει στο river.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θεμα ειναι οτι semi bluff δεν κανει..Η κανει bluff η ειμαστε πισω..

Οποτε δωστου χωρο να συνεχισει bluff και στο river.

To να τα βαλουμε στο turn δεν εξυπηρετει τιποτα θα φαμε call αν ειμαστε πισω και θα πεταξει ολες τις μπλοφες..

Επισης preflop με Α3-Α4 δεν μας flatarei preflop melissourge οποτε βγαλτα αυτα απο το range του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσπαθω να σκεφτώ πως μπορούμε να πάρουμε value στο turn αν κάνουμε raise και δεν βρίσκω κανέναν.Παρότι το sizing του είναι inducing, στο river έχουμε λιγότερο απο ένα pot sized bet αν κάνουμε call.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Από τη μία δε θα ήθελα να ρισκάρω να κάνει check behind στο river με κανένα Α3 Α4 (ιδιαίτερα αν έρθει κανένα scare card). Από την άλλη με το shove πετάει τις μπλόφες του. Μάλλον θα του τα γύρναγα πάντως, γιατί και semi bluff ή total bluff να κάνει εδώ, δεν είναι σίγουρο ότι θα ξαναβαρέσει στο river.

λες να κάνει cold call pre Α3,Α4 καλός παίκτης σε utg raiser ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1ον όχι δεν πρέπει να τα πετάς αλλά μάλλον τα 3betareis κ 2ον δεν ξερβ πόσο συχνά θα τα παίξεις έτσι postflop . κ ακόμη κ έστω ότι τα τυχαίνει να μην παίξεις έτσι μιλάμε γ 3 επιπλέον combos Αd 3d ,Ac 3c , Ac 4c .άρα upar

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε sotiris4ad έτσι όπως έχει γίνει πλέον το MTT παιχνίδι στη stars το raise του utg είναι polarized σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των παιχτών. Ο κερδισμένος regular που flattarei προφανώς το ξέρει και επίσης ξέρει ότι αν χτυπήσει άσο στο flop είναι πολλές φορές αρκετός. Πόσο μάλλον αν έχει χτυπήσει 2 pair. Late position είναι, επιθετικός είναι, είμαστε και τελικό τραπέζι οπότε θεωρεί ότι μπορεί να πιέσει αν πιάσει έστω κι ένα κομμάτι του flop... ξέρω γω; Μου φαίνεται ότι κάποιες φορές θα παίξει έτσι μικρό άσο. Έτσι κι αλλιώς το 33 μου φαίνεται πιο πιθανό, απλά δεν μπορώ να περιορίσω το range του σε ένα φύλλο ή αέρα. Εγώ απλά είπα μια ιδέα. Μπορεί στο κάτω κάτω να είναι και τέρμα leveliasmenos και να κάνει flat με ΑΑ ΚΚ και να περιμένει το squeeze από τα blinds. Πες μου το range που τον τοποθετείς εσύ. Giorgio αν θες πες μας κι εσύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα πάντα είναι θέμα πιθανοτήτων. Και ΑΑ και ΚΚ και ΑΚ μπορεί να κρατάει με μικρή αλλά υπαρκτή πιθανότητα. Το Αxs δεν μου αρέσει καθόλου να τα 3betάρω εκεί γιατί χάνουν ένα μεγάλο μέρος της δύναμής τους. Raise στο turn δεν θα έκανα εύκολα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πολλοί παίκτες που θα κάνουν. Αν ήταν δαίμονας με μεγάλο opening range όχι και τόσο απίθανο. Όσον αφορά την αρχική ερώτηση του Χάρη, allin βρίζοντας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Αxs δεν μου αρέσει καθόλου να τα 3betάρω εκεί γιατί χάνουν ένα μεγάλο μέρος της δύναμής τους.

Συν το ότι έχεις θέση έτσι κι αλλιώς και θες να κρατήσεις το pot χαμηλά με τέτοιο hand. Αν κάνεις 3bet και δεν πιάσεις τίποτα στο flop μετά μάλλον πρέπει να το γυρίσεις σε μπλόφα (representing overpair ξέρω γω). Ενώ με flat και τέτοια stacks αν δε σου κάτσει τίποτα... τι είχες, τι έχασες;

Βασικά αυτός είναι και ένας λόγος που δε μου κολλάει το total air. Σε τόσο μικρό pot στο flop ο άλλος να αποφασίσει να floattarei το πρώτο barrel και να κάνει min-raise στο δεύτερο barrel... kinda spewy. Όσο πιο πολύ το σκέφτομαι το 33 φαίνεται να κολλάει καλύτερα από οτιδήποτε άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσωπικά θεωρώ πως το 3bet βοηθάει perissotero να κρατήσεις το pot μικρό(παίρνεις τον έλεγχο του pot ) κ επίσης με 3bet φαντάζομαι πως φολδάρει πολλούς Αχ που μας έχουν dominated . επίσης νομίζω πως τ φύλλο μας παίζει καλά postflop σε 3bet pot κ επίσης δε θεωρώ πως το καταστρέφουμε γτ 65bb deep ποτέ δεν έχει κ τόσο μεγάλο βαλυε(οκ γ τουρ είναι μεγάλο αλλά κ πάλι ).τέλος προφανώς κ δε μπορούμε να είμαστε απόλυτοι απλώς λέω ότι με 3 combos π υπάρχουν κ την πιθανότητα να τα είχε παίξει διαφορετικά δε νομίζω πως στην πραγματικότητα μπορούμε να τ δώσουμε παραπάνω από 1 .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω πως εάν πάρειτο initiative με 3βετ( μιλώντας από τη μεριά του vilain ) παίζει πιο άνετα έναντι σε μας και έχει περισσότερες πιθανότητες να κερδίσει την παρτίδα, από οτι εάν κάνει call .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομίζω ότι το χέρι αυτό πάει πάσο online αν και όντως η πιθανότητα να είμαστε πίσω είναι υπαρκτή. Μπήκανε τα λεφτά στο turn και αν έχει set γ...ται το stars και πάμε γι αλλα.

Ένα check στο turn όμως απέναντι σε έναν επιθετικό παίχτη (και βεβαίως call σε ενδεχόμενο bet) θα μεγάλωνε την πιθανότητα της μπλόφας και θα έκανε το κόλπο πιο απλο. Βεβαίως όμως θα χάναμε value στην περίπτωση Α3,Α4 και ΑQ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...