Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

2/4, 6max online: Δύσκολη απόφαση στο river με K-high Flush!


Nickakis!

Recommended Posts

Βρισκόμαστε σε ένα τραπέζι 2/4 online 6-max. Ο αντίπαλος παίζει 32/28, είναι regular στα stakes αυτά και κάνει call 7% από το big blind, επίσης κάνει donk bet 20% και 100% fold μετά από raise στο donkbet του.

NL Holdem $4(BB) Replayer

SB ($445)

BB ($536)

UTG ($414)

UTG+1 ($400)

Hero ($426)

BTN ($476)

Το χέρι μας :Kdiamond::Tdiamond:

UTG raises to $8, fold, Hero calls $8, BTN calls $8, fold, BB calls $4

Flop : :Jdiamond::4diamond::5diamond:

BB bets $24, UTG folds, Hero calls $24, BTN folds

Turn : :5heart:

BB bets $56, Hero calls $56

River : :Jclub:

BB checks ...

Τι κάνουμε εμείς εδώ; Μπορούμε να ποντάρουμε να πάρουμε value ; Καλύτερα check στο river ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Check behind.Δεν μας κάνει call παρά μόνο με fullhouse και nut flush .

@Kasspav :

Μου αρέσει το raise flop γιατί το range μας είναι polarised και μπορεί να τα σπρώξει με χειρότερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Check behind.Δεν μας κάνει call παρά μόνο με fullhouse και nut flush .

@Kasspav :

Μου αρέσει το raise flop γιατί το range μας είναι polarised και μπορεί να τα σπρώξει με χειρότερο

δηλαδή?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Check behind.Δεν μας κάνει call παρά μόνο με fullhouse και nut flush .

@Kasspav :

Μου αρέσει το raise flop γιατί το range μας είναι polarised και μπορεί να τα σπρώξει με χειρότερο

δηλαδή?

Δηλαδή το raise μας δεν σημαίνει απαραίτητα nuts αλλά μπορεί να μας βάλει σε draw και να shovarei τα μικρότερα flush ,τα 2 pair, και τα σετ. Δεν μου αρέσει το slow play στο φλοπ ειδικά εκτός θέσης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδή μάλλον δεν έχεις καταλάβει την έννοια polarised ελπίζω να σε σε βοηθήσουν κάποια παιδιά από εδώ που είναι πλήρως καταρτισμένα με τέτοιου είδους ορολογίες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Grammenoz polarized δεν σημαίνει nuts η air ?Και επίσης αν είναι polarized το δικό μας range γιατί να shovarei ο άλλος στο flop ?Είτε θα πετάξουμε την μπλόφα μας είτε θα κάνουμε call με flush ,άρα κάτι λες λάθος εδώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδή μάλλον δεν έχεις καταλάβει την έννοια polarised ελπίζω να σε σε βοηθήσουν κάποια παιδιά από εδώ που είναι πλήρως καταρτισμένα με τέτοιου είδους ορολογίες

Εαν δεν κάνω λάθος το οτί κάνουμε raise εδώ με Polarized range σημαίνει

Α) Raise me Flush- Top set

B) Raise me FD

Ean μας βάλει στο Β θα κάνει shove τα καλά του φύλα. Πχ 2pair - set over παίρ

Ps : Ζητώ συγνώμη από τους πιο καταρτισμένους για τυχών παρανοήσεις που έχω κάνει σε προχωρημένες ένοιες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ drama : qq-αα γιατί να τα κάνουμε flat pre και όχι 3bet? έχουμε + 1 caller που μπορεί να έχει οτιδήποτε δεν πρέπει να καθαρίσουμε το τοπίο?

@ the man :

Regular sto 400nl δεν κάνει donk bet απέναντι σε 4 άτομα με αέρα. Προφανός κάτι καλό έχει και ξέροντας οτί τον έχουν δει να κάνει donk/fold περιμένει reraise από κάποιον με σκοπό να παίξει τα ρέστα του. Αυτό το καλό μπορεί να είναι ΑJ me nfd, 55,44,JJ στα οποία είμαστε μπροστά και εαν μας βάλει σε fd, δεδομένου οτι made flush πιθανότατα δεν 8α κάναμε raise, θα shovarei.

Sorry εάν σας μπέρδεψα με το polarised. Απλά ξεκαθαρίζω τις σκέψεις μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bet river ... me initiative δεν checkarei ποτέ J και το defend % του σημαίνει πως foldarei suited connectors τύπου 54 56...thin value φορ the win obv

και αν μας τα γυρίσει σε All in ? τι κάνουμε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

μη μπερδεβεστε πεδία το πόκερ είναι απλό πεχνίδη ,στο ρίβερ ένα είναι το καλό play πάμε ρέστα τεράστιο overbet , θα μου πείτε γιατί αυτό ? το play έχει 3 πλεονεκτήματα , αν έχει βάλε μας βάζει σε καρέ του 5 κε foldarei ,γιατί μόνο αυτό έχει νόημα να έχουμε , αν έχει 5 μας βάζει σε βάλε προφανώς κε foldarei ,αυτά είναι τα εύκολα , η τρίτη κε πιο σημαδική λεπτομέρια είναι το κεφαλεω thin value ,δηλαδή, αν έχει Άσο ψηλό η καπιο μικρότερο χρώμα λεβελιάζετε κε μας καλεί γιατί το play μας δε βγάζει απόλυτος κανένα νόημα !!! έτσι λοιπών ξεφορτωνόμαστε γρήγορα κε απλά οτιδήποτε μας νικάει κε περνούμε λεπτή αξία από οτιδήποτε νικάμε κε αυτό κάνει τη διάφορα του μετρίου από τον πόλη καλό πεκτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μη μπερδεβεστε πεδία το πόκερ είναι απλό πεχνίδη ,στο ρίβερ ένα είναι το καλό play πάμε ρέστα τεράστιο overbet , θα μου πείτε γιατί αυτό ? το play έχει 3 πλεονεκτήματα , αν έχει βάλε μας βάζει σε καρέ του 5 κε foldarei ,γιατί μόνο αυτό έχει νόημα να έχουμε , αν έχει 5 μας βάζει σε βάλε προφανώς κε foldarei ,αυτά είναι τα εύκολα , η τρίτη κε πιο σημαδική λεπτομέρια είναι το κεφαλεω thin value ,δηλαδή, αν έχει Άσο ψηλό η καπιο μικρότερο χρώμα λεβελιάζετε κε μας καλεί γιατί το play μας δε βγάζει απόλυτος κανένα νόημα !!! έτσι λοιπών ξεφορτωνόμαστε γρήγορα κε απλά οτιδήποτε μας νικάει κε περνούμε λεπτή αξία από οτιδήποτε νικάμε κε αυτό κάνει τη διάφορα του μετρίου από τον πόλη καλό πεκτη.

Παιδιά αν κατάλαβε κανείς τη είπε ο τυπάς ας μου εξειγήσει και εμένα please !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το έξω ksanapostarei μίλησε ο drama το ποστ έκλεισε..

μ αρέσει που σβήνεται το δικό μου ποστ και κρατάτε όλα τα randoms του σηαρκ

γι αυτό έχει καταντήσει έτσι το φόρουμ του λαντ όμως.αφήνεται τον καθε epic να ποστάρει και να τρολλάρει με αποτέλεσμα να φεύγουν οι καλοί πόστερς.

κρίμα γτ κάποτε έμπαινες και μάθαινες κάποια πράγματα.αλλάξτε κάποια πράγματα,αλλιώς δεν το βλέπω καλά το site .έχει που έχει ερημώσει ήδη,πάει για χειρότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε παιδιά κάνετε πλάκα τώρα?

Ο Δημήτρης είναι κολητος μου και ευγενικοτατος άνθρωπος, δεν προσβάλει ποτέ κανέναν...

πχ ρε φίλε tsakatsoukas γιατί να του γράψεις "λες παπαριές"? και να μην του πεις "φίλε εδώ κανείς λάθος γιατί ..."

Με το δεύτερο όχι μόνο είσαι ανώτερος, αλλά βοηθάς και τον άλλο να γίνει καλύτερος ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το έξω ksanapostarei μίλησε ο drama το ποστ έκλεισε..

μ αρέσει που σβήνεται το δικό μου ποστ και κρατάτε όλα τα randoms του σηαρκ

γι αυτό έχει καταντήσει έτσι το φόρουμ του λαντ όμως.αφήνεται τον καθε epic να ποστάρει και να τρολλάρει με αποτέλεσμα να φεύγουν οι καλοί πόστερς.

κρίμα γτ κάποτε έμπαινες και μάθαινες κάποια πράγματα.αλλάξτε κάποια πράγματα,αλλιώς δεν το βλέπω καλά το site .έχει που έχει ερημώσει ήδη,πάει για χειρότερα.

Ρε φίλε τί να πω, sorry για της randomies μου, αλλά τόσο ξέρω τόσο γράφω...

Δεν νομίζω να προσβαλα κανέναν σας...

Αντιθέτως πιστεύω ότι βοήθησα και κάποιους με της γνώμες μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν βοηθάς κανέναν λέγοντας λάθος πράγματα.το ίδιο και ο φίλος σου.δεν λέω ευγενέστατος mod ο melissourgos αλλά τα λέει όλα λάθος.ούτε ο nikakis δεν ήταν έτσι.τεσπα ότι ήταν να πω το είπα.δεν ξανασχολούμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μη μπερδεβεστε πεδία το πόκερ είναι απλό πεχνίδη ,στο ρίβερ ένα είναι το καλό play πάμε ρέστα τεράστιο overbet , θα μου πείτε γιατί αυτό ? το play έχει 3 πλεονεκτήματα , αν έχει βάλε μας βάζει σε καρέ του 5 κε foldarei ,γιατί μόνο αυτό έχει νόημα να έχουμε , αν έχει 5 μας βάζει σε βάλε προφανώς κε foldarei ,αυτά είναι τα εύκολα , η τρίτη κε πιο σημαδική λεπτομέρια είναι το κεφαλεω thin value ,δηλαδή, αν έχει Άσο ψηλό η καπιο μικρότερο χρώμα λεβελιάζετε κε μας καλεί γιατί το play μας δε βγάζει απόλυτος κανένα νόημα !!! έτσι λοιπών ξεφορτωνόμαστε γρήγορα κε απλά οτιδήποτε μας νικάει κε περνούμε λεπτή αξία από οτιδήποτε νικάμε κε αυτό κάνει τη διάφορα του μετρίου από τον πόλη καλό πεκτη.
αυτό είναι που οι καταρτισμένοι ονομάζουν range merging ?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις
×
×
  • Προσθήκη...