Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Τι κάνουμε στο flop vs επιθετικού αντιπάλου σε PLO50 HU;


dmelissourgos

Recommended Posts

Παίζουμε PLO50 HU με μέτριο προς κακό, επιθετικό αντίπαλο και ξέρουμε καλά το παιχνίδι του. Έχουμε παίξει αρκετά χέρια μαζί του και έχουμε ένα αρκετά δυνατό read ότι κάνει πάντα 3bet preflop μόνο με ΑΑxx και KKxx. Επίσης με αυτά τα φύλλα κάνει πάντα c-bet postflop ανεξάρτητα με το τι θα ανοίξει.

Hero sits with €45.20

Villain sits with €15.57

Villain Small Blind €0.25

Hero Big Blind €0.50

Hero: :Kclub::3diamond::7club::8diamond:

Villain Calls €0.25

Hero Raises to €1.50

Villain Raises to €4.50

Hero Calls €3.00

Flop: :3club::6spade::Tdiamond:

Hero Checks

Villain Bets €9.00

Hero ???

Ίσως το preflop call στο 3bet να ήταν λίγο loose λόγω των μικρών effective stacks και του read. Το όλο action, πάντως, ταιριάζει με το read μας για ΑΑ και ΚΚ αλλά μπορούμε να κάνουμε call με αυτό το flop και μετά το pot bet του (στην ουσία εννοώ να τον βάλουμε all in για άλλα 2.07 που έχει πίσω του); Θα ήταν καλύτερο το fold preflop;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το effective στα 30bbs και αφου μιλας για τοσο δυνατο read δεν καταλαβαινω τι αναρωτιεσαι.

obv fold pre και obv fold flop.

*καλα αυτος τι version επιθετικου ειναι με τετοιο 3bet range σε HU PLO.

και ειδικα με open limp στο button.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

obv fold flop.

Γιατί; Τι ποσοστό νίκης έχουμε αν έχει ΑΑ ή ΚΚ;

*καλα αυτος τι version επιθετικου ειναι με τετοιο 3bet range σε HU PLO. και ειδικα με open limp στο button.

Κάνει 100% raise preflop και πολλά bet postflop συμπεριλαμβανομένων αρκετών bluffs. Απλά 3bet και 4bet κάνει μόνο με αυτά τα φύλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσο και να εχουμε ειμαστε σιγουρα πισω.στο πιο αισιοδοξο σεναριο (περαν του total air που δεν παιζει) εχουμε 10 outs και μηδενικο folding equity.

προτεινεις να κανουμε raise all in?για αυτο ειναι fold pre..μαλιστα αφου λες οτι ειναι κακος κανε ενα ησυχο fold τα bbs που σπαταλησες και next hand please.

*δεν εχει μονο ΑΑχχ,ΚΚχχ στο pot sized bet στο flop.εχει και καποια sets.

**πως κανει 100% raise pre?εγω τον βλεπω να συμπληρωνει το small του εδω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο πιο αισιοδοξο σεναριο (περαν του total air που δεν παιζει) εχουμε 10 outs και μηδενικο folding equity.

Μα με 10 outs (+ 2 backdoor flush draws που τα ξέχασες) έχουμε τα odds για call.

προτεινεις να κανουμε raise all in?για αυτο ειναι fold pre..μαλιστα αφου λες οτι ειναι κακος κανε ενα ησυχο fold τα bbs που σπαταλησες και next hand please.

Πως γίνεται να είναι fold pre; Μετά το 3bet του, το pot έχει μέσα 6 και εμείς πρέπει να κάνουμε call άλλα 3. Με λίγα λόγια πρέπει να έχουμε πάνω από 33% ποσοστό νίκης. Αν είμαστε άτυχοι και κρατάει :Kdiamond::Kheart::Jspade::Qspade: τότε έχουμε πάνω από 35% να νικήσουμε. Αν έχει άσους έχουμε ακόμα παραπάνω.

οσο και να εχουμε ειμαστε σιγουρα πισω.

Ε και; Το μόνο που μετράει είναι αν παίρνουμε τα odds για call όχι αν είμαστε πίσω. Συγκεκριμένα, postflop, αν έχει το πολύ κακό για εμάς φύλλο που προανέφερα έχουμε 46% να νικήσουμε. Θεωρώντας ότι κάνει all in 11 ευρώ και όχι bet 9 (γιατί μετά προφανώς δεν έχει fold equity) πρέπει να βάλουμε 11 ευρώ για να πάρουμε pot 31 ευρώ. Δηλαδή πρέπει να έχουμε πάνω από 35% ποσοστό νίκης. Δεν είναι καν οριακό.

*δεν εχει μονο ΑΑχχ,ΚΚχχ στο pot sized bet στο flop.εχει και καποια sets.

Δεκτό. Απλά αν θεωρήσουμε ότι δεν έχει μόνο ΑΑxx, ΚΚxx πρέπει να βάλουμε και κάποιο ποσοστό να έχει αέρα. Αυτό είναι κάπου κοντά στο να έχει set οπότε αντισταθμίζεται.

**πως κανει 100% raise pre?εγω τον βλεπω να συμπληρωνει το small του εδω.

Ναι εντάξει 100% ήταν τρόπος του λέγειν. Ίσως το raise του preflop να είναι πραγματικά κάπου στο 80% (όπως και το δικό μου). Το 10% είναι limp / fold και το άλλο 10% limp / 3bet που υποδεικνύει και ΑΑxx, KKxx. Μάλλον δεν το εξέφρασα σωστά στην αρχική περιγραφή του χεριού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

comitted obv

+1

Μίλησε o θεός το post τελείωσε!!!

(Άψογη ανάλυση του χεριού από το Δημήτρη. Ευχαριστούμε Μήτσο για τη γενικότερη βοήθεια που δίνεις σε όλους να μάθουν σωστό poker)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα thanks ρε. Αλλά δε νομίζω να βοηθάω να μάθουν οι άλλοι poker. Απλά λέω τη γνώμη μου για τα χέρια και τις στρατηγικές. Μερικές φορές είναι σωστή, μερικές φορές λάθος. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ήταν καλύτερο το fold preflop;

Πως γίνεται να είναι fold pre;

Villain Bets €9.00

Hero ???

Θεωρώντας ότι κάνει all in 11 ευρώ και όχι bet 9

(γιατί μετά προφανώς δεν έχει fold equity) πρέπει να βάλουμε 11 ευρώ για

να πάρουμε pot 31 ευρώ. Δηλαδή πρέπει να έχουμε πάνω από 35% ποσοστό νίκης.

Δεν είναι καν οριακό.

Πρώτη φορά βλέπω op να απαντά μονος του στις ίδιες του τις απορίες με τέτοια αυτοπεποίθηση :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Johnny22 & crackLiNg

Υπάρχει κάποιος κανόνας στο forum που να λέει ότι απαγορεύεται να ανεβάζουμε χέρια που δεν έχουμε παίξει εμείς; Γιατί περί αυτού πρόκειται, το χέρι είναι ενός φίλου μου, του greek_shark2, απλώς εκείνη τη μέρα δεν μπορούσε να το ανεβάσει. Εγώ συνήθως παίζω πιο πάνω από PLO50. Σκεφτείτε λίγο πριν πείτε randomia την επόμενη φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το χέρι είναι ενός φίλου μου, του greek_shark2

(Άψογη ανάλυση του χεριού από το Δημήτρη. Ευχαριστούμε Μήτσο για τη γενικότερη βοήθεια που δίνεις σε όλους να μάθουν σωστό poker)

now it makes sense :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Johnny22 & crackLiNg

Υπάρχει κάποιος κανόνας στο forum που να λέει ότι απαγορεύεται να ανεβάζουμε χέρια που δεν έχουμε παίξει εμείς; Γιατί περί αυτού πρόκειται, το χέρι είναι ενός φίλου μου, του greek_shark2, απλώς εκείνη τη μέρα δεν μπορούσε να το ανεβάσει. Εγώ συνήθως παίζω πιο πάνω από PLO50. Σκεφτείτε λίγο πριν πείτε randomia την επόμενη φορά.

ήρεμα highroller

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Johnny22

Ναι ρε το βρήκες, αυτό ακριβώς θα έγραφα για τον εαυτό μου. Τι να σου πω...

@crackLiNg

Από πότε οι παίχτες των mid stakes έγιναν highrollers;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...