Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Buble Ft 1+R 20k gtd----KK in AJ5 flop facing shove


Grammenoz

Recommended Posts

Βρίσκομαι πριν το ft στο τουρνουά,(11 από τους 5500) και είμαι shortstack σε 5 handed τραπέζι,παίζω tag κλέβοντας όποτε βρω ευκαιρία να πιέσω τους 2 αδύναμους αντιπάλους αριστερά μου.To co είναι Έλληνας και πριν 2 παρτίδες διαμαρτύρονταν για το blind steal μου. Πριν 2 χέρια σκεφτόταν να callarei το shove μου bvb με 11 bbs και τελικά πήγε πάσο με ΑΤ όπως δήλωσε. Επειδή δεν είχε κάτι ιδιαίτερο σαν παίκτης και 1η φορά μάλλον έφτανε σε τέτοια φάση σε τουρνουά με τέτοια prize, σε συνδυασμό με το NIT παιχνίδι του πιστεύω πως έπαιζε scared.

2 φύλλα μετά ακολουθεί η πάσα

Poker Stars $1.00+$0.10 No Limit Hold'em Tournament - t400000/t800000 Blinds + t80000 - 5 players -

CO: t16773898 M = 10.48

BTN: t11690532 M = 7.31

SB: t23517899 M = 14.70

BB: t17324521 M = 10.83

Hero (UTG): t10861859 M = 6.79

Pre Flop: (t1600000) Hero is UTG with K :club: K :diamond:

Hero raises to t1700000, CO calls t1700000, 3 folds

Flop: (t5000000) J :spade: 5 :spade: A :heart: (2 players)

Hero bets t3200000, CO raises to t11200000, Hero ?

Με προβλημάτισε πολύ η κίνησή του γιατί δεν είχε δείξει agression μέχρι τότε και ότι έχει κάνει showdown ήταν δυνατό. Δεν τον έχω για τόσο καλό/σκεπτόμενο παίκτη ώστε να το κάνει με draw ή κάτι άλλο εκτός ΤP, και λόγο της διαφοράς στις πληρωμές και εφόσον δείχνω τόσο δυνατός δεν νομίζω να αποφασίζει να μπλοφάρει . Επίσης με τι μπορεί να με flatarei εκεί ενώ έχει τόσους παίκτες από πίσω να μιλήσουν με το btn να είναι maniac LAG.

(στατιστικά δεν θυμάμαι, συγνώμη)

Το payout πάει ως εξής

10 & 11 θέση = 267 $

9 = 356 $

8 = 557 $

7 = 1000 $

6 = 1500 $

5 = 1900 $

4 = 2500 $

3 = 3700 $

2 = 5000 $

1 = 7000 $

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανει fold. μενει με 6bb, περνανε τα blinds απο πανω του+αntes και με 3-4bb θα συνεχισει το steal. Αμα το χει γυρισει ο spielberg το εργο ναι μπορει και να συμβει, as played ειναι commited κι ευχεται να του δειξει fd.

Τον εχω ικανο παντως να σε εχει φλαταρει με μέτριο suited Α ή 22-TT, άν είχε monster λογικα θα εκμεταλλευοταν το image σου για να shovarei pre, να σε παγιδευσει με ak/aa ουτε λογος. Ξερουμε οτι δεν ειναι thinking player να καταλαβει οτι με το stack σου το min raise δηλώνει κάτι από AJ+/TT+/KQ

Γενικά σ αυτές τις περιπτώσεις προτιμώ να ακολουθώ το αρχικό μου σχέδιο δηλαδή να τα βάλω όλα. Γι αυτο και δε μ αρεσει το play σου (pre&post).

2 moves μου ερχονται στο μυαλο:

-shove pre εκμεταλλευομενος την εικονα μου

-flat pre για να τραπαρω κι αν δε μου τα πουν νωριτερα να τα πω εγω στο flop.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έβαλες τον εαυτό σου σε μπελάδες.. 13.5 bbs standard shove pre.. as played κακώς για μένα δίνεις cbet γιατί βάζεις κ άλλο μπελά.. τώρα έχοντας βάλει σχεδόν τ μισό σου stack μέσα μάλλον τα βάζω εδώ από το να μείνω με 6-7 bbs..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΚ στο bubble ft το θεωρό κάκιστο shove με 13,5 bbs ειδικά ενάντια σε αντίπάλους που πετάει bvb AT.Παίρνω από ελάχιστα φύλλα call.Κάνω μίνι raise για να νομίζουν οτί πάω να κλέψω-φτηνά ή να δω φτηνά φλοπ, και τους δίνω την δυνατότητα να με shovaroun πιο light από ότι 8α έκανα call.Έτσι κι αλλιώς από ότι φύλλα πέρνω call εαν κάνω shove ,με shovaroyn αυτά εάν κάνω miniraise,και μάλιστα μπαίνουν κι άλλα στο range που μου κάνει resteal Το παιχνίδι μου το "ανακατεύω" έτσι κι αλλιώς και κλεβω άλλοτε με miniraise και άλλοτε με shove. Αν είναι δυνατόν να μην θέλω να πέξω με ΚΚ ποστ φλοπ ρε παιδιά και να βάζω τον ευατό μου σε μπελάδες. Cbet γιατί να μην κάνω ? για να μην μου τα γυρίσει με αέρα ? Προφανώς και καταλαβαίνει όσο άπειρος και να είναι ο άλλος οτι είμαι commited και είναι βλακώδες να με μπλοφάρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ι)με Μ 6 τι θα πει παω να κλεψω απο utg?

ιι)12,4 ειναι τα blinds σου.(δεν μετρατε τα antes)

iii)πες μας και ποιο ειναι το avg stack.

always open shove (εκτος και αν το avg stack ειναι τραγικα μικρο)

as played obv εισαι commited.

*για το σχολιο που κανεις στο τελος, γενικα αν o villain ειναι αυθεντικος αρχαριος δεν νιωθει τι σημαινει να εισαι commited,

και επισης γενικα o αρχαριος nit ειναι nit σε ολο το τουρ.μην εχεις γι αυτον υποψιες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έβαλες τον εαυτό σου σε μπελάδες.. 13.5 bbs standard shove pre.. as played κακώς για μένα δίνεις cbet γιατί βάζεις κ άλλο μπελά.. τώρα έχοντας βάλει σχεδόν τ μισό σου stack μέσα μάλλον τα βάζω εδώ από το να μείνω με 6-7 bbs..

Φίλε 6-7 bb για μερικούς είναι πολλά! Δες idolls στη stars σηκώνει τουρνουά με 6-7 (δεν τον έξω δει να τα καρφώνει)...

Εκτώς του ότι μπορεί να ανέβουν και οι πληρωμές...

Το commited δεν είναι το ίδιο στο cash και στα tour , στα τελευτεα στάδια των τουρνουά πάντα έχεις τα odds να μπεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το average είναι στα 20.000.000.Το τουρ είναι 3 χ turbo , βασικό που ξέχασα να το πω. Εάν δεν έχω equity απέναντι στον αντίπαλο προτιμώ να τα βάλω σε άλλο χέρι. και εφόσον μιλάμε για νιτ μάλλον 2 outs έχω. Εάν κοιτάξεις τα στακ στο τραπέζι θα δεις οτι κανείς δεν μπορεί να τα βάλει light τα 6bbs γιατί δεν του περισεύουν, χάνει το 1/3 του στακ του. Επίσις ο παίκτης δεξιά μου θα μου δώσει τα blind εάν δεν έχει δυνατό φύλο καθώς α)είναι ΝΙΤ και αυτός B) το έχει κάνει αρκετές φορές είδη όση ώρα είμαστε στο τραπέζι και δεν δείχνει καθόλου επιθετικός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε ναι τι postareis και ρωτας ακριβώς δεν καταλαβαίνω. Αφου έχεις πάρει την αποφασή σου για τους 200 λόγους που αναφερεις τι σε προβληματιζει

Μας παρουσιάζεις ένα "πρόβλημα" οπου ο villain είναι lockαρισμένος σε TP και ρώτάς γνώμες πάνω σε τί ακριβώς???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΚ στο bubble ft το θεωρό κάκιστο shove με 13,5 bbs ειδικά ενάντια σε αντίπάλους που πετάει bvb AT.Παίρνω από ελάχιστα φύλλα call.Κάνω μίνι raise για να νομίζουν οτί πάω να κλέψω-φτηνά ή να δω φτηνά φλοπ, και τους δίνω την δυνατότητα να με shovaroun πιο light από ότι 8α έκανα call.Έτσι κι αλλιώς από ότι φύλλα πέρνω call εαν κάνω shove ,με shovaroyn αυτά εάν κάνω miniraise,και μάλιστα μπαίνουν κι άλλα στο range που μου κάνει resteal Το παιχνίδι μου το "ανακατεύω" έτσι κι αλλιώς και κλεβω άλλοτε με miniraise και άλλοτε με shove. Αν είναι δυνατόν να μην θέλω να πέξω με ΚΚ ποστ φλοπ ρε παιδιά και να βάζω τον ευατό μου σε μπελάδες. Cbet γιατί να μην κάνω ? για να μην μου τα γυρίσει με αέρα ? Προφανώς και καταλαβαίνει όσο άπειρος και να είναι ο άλλος οτι είμαι commited και είναι βλακώδες να με μπλοφάρει.

επειδή νομίζω μιλάς λάθος..αν είχες AK-Α η 33-99 αντί για ΚΚ τ θα έκανες ???

επίσης , έρχονται τα blinds στο καπάκι κ αν πιάσεις 2 φύλλα που δεν βλέπονται αυτομάτως πας στο button με 4bbs κάτι που σημαίνει ότι το allin σου είναι αυτόματο call τουλαχιστν από το bb..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε ναι τι postareis και ρωτας ακριβώς δεν καταλαβαίνω. Αφου έχεις πάρει την αποφασή σου για τους 200 λόγους που αναφερεις τι σε προβληματιζει

Μας παρουσιάζεις ένα "πρόβλημα" οπου ο villain είναι lockαρισμένος σε TP και ρώτάς γνώμες πάνω σε τί ακριβώς???

Δέν έχω τεράστια εμπειρία σε hyper tourbo toyr και έχω την εντύπωση δεδομένης της κατάστασης οτί με έπαιρνε να πάω πάσο. Αν αξίζει τον κόπο το call ρωτάω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζήσε σήμερα πολεμά αύριο...

Επιμένω ότι πρέπει να κάνουμε fold εδώ...

Και προφανώς έχεις παραπάνω πιθανότητα να βάλεις τα 6bb σου πόλη καλύτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη βλεπω οτι υπαρχει επιμονη, ας μου εξηγησει καποιος τι νοημα εχει σε 5handed table turbo mtt να κανω fold εχοντας ηδη ριξει μεσα το μισο μου stack κι ενω στα επομενα χερια θα περασουν τα blinds απο πανω μου και θα μεινω με 4bb.

Επισης με δεδομενη τη δομη και τη δυναμικη του τουρνουα γιατι να μη shovaro pre. Εχουμε μεινει 5, τα steal παιρνουν και δινουν, πιστευετε οτι ειναι τοσο δυσκολο να παρoυμε maximun value shovarontas pre?

Με τι δειχνω μεγαλυτερη δυναμη, με min raise ή me shove?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μου αρέσει πολύ αυτό το standard (???) shove pre .

Το βλέπω και γελάω με το φραπέ στο χέρι εδώ και 15 λεπτά.

α μονο εγω καταλαβα τη λεπτη ειρωνεια στον τονο μου ε;lol

τεσπα,το στανταρ αναφερεται στο 1+r.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...