Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Υπάρχει fold με set άσους;


dmelissourgos

Recommended Posts

Μόλις κάτσαμε σε τραπέζι PLO50 6-max. Ο Villain είναι ένας regular που κάνει multitabling PLO50 και PLO100. Έχουμε ξαναπαίξει μαζί του και ήταν καλός, επιθετικός παίχτης.

Player1 is seated with €55.85

Player2 is seated with €20.00

Hero is seated with €50.00

Villain is seated with €63.17

Player3 is seated with €80.75

Player4 is seated with €17.29

Player2 Posts big blind of €0.50

Player1 Posts small blind of €0.25

Hero: :5club::Aheart::4spade::Aclub:

Hero Raises to €1.75

Villain Calls €1.75

Player3 Folds

Player4 Calls €1.75

Player1 Folds

Player2 Folds

Flop: :Qspade::Tspade::Adiamond:

Hero Bets €3.50

Villain Calls €3.50

Player4 Folds

Turn: :Qspade::Tspade::Adiamond::2club:

Hero Checks

Villain Bets €7.00

Hero Calls €7.00

River: :Qspade::Tspade::Adiamond::2club::Jdiamond:

Hero Checks

Villain Bets €8.00

Hero ???

Έχουμε αυτή τη δύσκολη απόφαση κυρίως λόγω του άσχημου river και του value bet. Αν ερχόταν blank το πιθανότερο ήταν να έκανα call. Τώρα με τόσο επικίνδυνο board είναι πολύ πιθανό ο Villain να το εκμεταλλεύεται γιατί είναι δύσκολο να κάνω call χωρίς την κέντα. Είναι όμως εξίσου πιθανό ο Villain να έχει nuts. Ποιο πιστεύετε ότι είναι το range του; Ποια φύλλα θα έπαιζε με αυτό το line; Σας φαίνεται για value bet χωρίς κέντα ή το χέρι μας έχει μετατραπεί σε bluff catcher; Μπορούμε να κάνουμε call; Έπαιξα το line πιο παθητικά από όσο έπρεπε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έπρεπε στο τύρν πολύ μεγαλητερο BET να φύγει SHOW WHO IS BOSS

Μα δεν έκανα bet στο turn.

TURN POT 4.25 , OVERBET διότι βλέπω και XROMA !!

Μόνο ο Chuck Norris μπορεί να κάνει overbet σε PLO.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fold το λάθος ήταν στο φλοπ πολύ μικρο bet

Πόνταρα 3,50 στα 6 εναντίον 3 ατόμων στο flop OOP. Τι διαφορά θα έκανε ένα μεγαλύτερο bet; Πιστεύεις ότι μας floatare;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν έχει καμία διάφορα όλα τα combo draws θα ακολουθούσαν το θέμα είναι το value που χάνεις από αυτά τα χέρια με το συγεκριμένο bet ...απ την στιγμή που είσαι σε 3way και το board είναι scary και oop δεν θα διαφωνούσα με check φλοπ αντί αυτού του bet για pot control ...δεν πεζεις hu plo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στο flop για μένα έπρεπε να βάλεις περισσότερα, βέβαια παίζει και ρόλο το πως ποντάρεις σε όλο το session (πχ βαράς συχνά full pot , 3/4 usual cbet ; ).. ξεκάθαρο full pot

το ότι είσαι oop και vs 3 δεν έχει καμία σημασία με τέτοιο flop ... αντιθέτως εκτός από value θα πάρεις μια καλύτερη εικόνα για το που είσαι στο χέρι αυτό, ο p4 θα είχε μόνο fold η shove (άσχετα αν πήγε πάσο) και ο v θα είχε μια πιο δύσκολη απόφαση .. το call δηλώνει ότι μάλλον δεν έχει την κέντα αν και υπάρχει μια μικρή πιθανότητα το έκανε για να βάλει και τον p4 μέσα

στο turn επίσης το 2c (καλό φύλλο για εμάς) δεν αλλάζει κάτι οπότε γιατί να μην συνεχίσεις το bet ; ποιος ο λόγος να δώσεις free card με τόσα draws ; και νομίζω ότι έτσι όπως τον περιγράφεις τον v θα έκανε σίγουρα raise με κέντα σε bet σου αυτήν την φορά

το bet 8 στα 28 στο river εγώ μάλλον θα πήγαινα πάσο αλλά αν το δεις και από την πλευρά του το έπαιξες ακριβώς σαν να έχεις flush draw οπότε μπορείς να δεις και καμία φορά aq η set 10αρια και όχι κέντα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραίο το bet για να δεις που είσαι ..γενικά έχει φορεθεί πολύ τελευταία ..άλλαξαν οι καιροί του πόκερ και εμείς μείναμε πίσω ..καταλάβετε πια ότι δεν υπάρχει bet για να δω που είμαι ούτε raise για να δω που είμαι (και αν δεν μπορείτε να το καταλάβετε και το ασπάζεστε τουλάχιστον mην παροτρύνετε τους άλλους να το κάνουν )...είσαι σ ένα 6 max table .. μόνο εκεί είσαι! καμία προσωπική διαφωνία giorgoskey μόνο γενική ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραίο το bet για να δεις που είσαι ..γενικά έχει φορεθεί πολύ τελευταία ..άλλαξαν οι καιροί του πόκερ και εμείς μείναμε πίσω ..καταλάβετε πια ότι δεν υπάρχει bet για να δω που είμαι ούτε raise για να δω που είμαι (και αν δεν μπορείτε να το καταλάβετε και το ασπάζεστε τουλάχιστον mην παροτρύνετε τους άλλους να το κάνουν )...είσαι σ ένα 6 max table .. μόνο εκεί είσαι! καμία προσωπική διαφωνία giorgoskey μόνο γενική ...

souramaliki δεν το διάβασες καλά αυτό που έγραψα φίλε

......... αντιθέτως εκτός από value θα πάρεις μια καλύτερη εικόνα για το που είσαι στο χέρι αυτό.........

άσε το value που είναι δεδομένο και συμφwνουμε όλοι , να σε ρωτήσω και αντίθετα, με το check τι πληροφορία παίρνεις στην παρτίδα αυτή; σχολιάζουμε ένα συγεκριμένο χέρι , δεν μιλάμε γενικά να κάνουμε bet σε κάθε παρτίδα για να δούμε που είμαστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου αρέσει αυτή η συζήτηση για αυτό το χέρι, νιώθω ότι μαθαίνω κάποια πράγματα για το line μου αρκετά σημαντικά. Γενικά, ενδιαφέρουσες όλες οι απόψεις. Δε θα πω τη δική μου ακόμα, εκτός από το ότι συμφωνώ με το fold στο river, που είπατε όλοι, και το οποίο προφανώς και έκανα. Πάντως μέχρι στιγμής μερικοί συμφωνείτε με το πως έπαιξα (Brochet, J0hnny_Dr@m@) και μερικοί όχι (souramaliki, BasilisL, noble, giorgoskey). Τώρα giorgoskey και souramaliki διαφωνείτε και για το παιχνίδι στο flop και με ενδιαφέρει πολύ.

Διαβάζω και περιμένω τη συνέχεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν κατάλαβες τι λέω ...δεν υπάρχει ΠΟΤΈ μα ΠΟΤΈ βετ για να δυμε που είμαστε, ούτε για πληροφορία ...οι πληροφορίες ερχοντε μόνες τους σε μια παρτίδα...είπα να γράψω ένα παράδειγμα αλλά το σβησα γιατί θα μιλάγαμε επί ώρες..δε βοηθάει ο γραπτός λόγος στη προκειμένη..εννοείτε ότι δεν είναι λάθος να κανείς bet στο φλοπ,προς θεού έχεις top set και πρέπει να πάρεις value ,αν έχει την κέντα ο vilain έχεις 30% equity ..απλά είναι πως διαχειρίζεσαι την κάθε κατάσταση βάση των αντιπάλων..μακροπρόθεσμα πρέπει να είσαι κερδισμένος απ την συμπεριφορά σου σε συγκεκριμένα boards ..αν ο melissourgos φεριπην είναι συνηδητοποιημένος και ξέρει πως μπορεί να ξεφύγει απ το χέρι τότε ναι bet αν oxi δεν χρειάζετε να φουσκώνει pots random και μετά να πείθει τον εαυτό του ότι τον μπλοφάρουν και να κάνει call ...τελοσπάντων για το χέρι δεν είμαι δογματικός αλλά για το bet της πληροφορίας που ανέφερες είμαι και καλό είναι να ξεφύγεις απ αυτό το σκεπτικό ...φιλικά πάντα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@souramaliki

Να ρωτήσω κάτι πάνω στο θέμα του bet για πληροφορία. Παλιά το έκανα αρκετά, αλλά πείστηκα από παίχτες που μου έλεγαν ακριβώς αυτά που λες εσύ τώρα στον giorgoskey. Βέβαια ίσως μου έχει μείνει ακόμα ένα κατάλοιπο με το εξής σκεπτικό:

Γιατί είναι κακό να κάνεις ένα bet "για να δεις που είσαι" όταν αυτό εξυπηρετεί στο να μη χάσεις λεφτά στη συνέχεια; Στο συγκεκριμένο παράδειγμα αν μου στοιχίσει λιγότερο το bet από το να κάνω check / call flop, check / call turn, γιατί να μην προτιμήσω το bet flop; Όχι ότι θα μάθω κάτι παραπάνω από το check, αλλά πιθανώς να μου γλιτώσει λεφτά.

Sorry αν ρωτάω τετριμμένες randomies αλλά αυτό το concept δε το έχω ξεκαθαρίσει 100% στο μυαλό μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

souramaliki σε καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ αλλά μάλλον δεν τα διάβασες καλά τα post μου

......... αντιθέτως εκτός από value θα πάρεις μια καλύτερη εικόνα για το που είσαι στο χέρι αυτό.........
......σχολιάζουμε ένα συγεκριμένο χέρι , δεν μιλάμε γενικά να κάνουμε bet σε κάθε παρτίδα για να δούμε που είμαστε.......

εγώ είπα ότι εκτός από value θα έχει και μια καλύτερη εικόνα για τα χέρια των αντιπάλων που σίγουρα δεν θα έχει αν κάνει check call .. φυσικά και δεν συμβουλεύω κανέναν να κάνει bet σε κάθε pot για να δει που είναι , αν είναι δυνατόν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...