Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Bottom set απέναντι σε πολύ σφικτο παίκτη!


Nickakis!

Recommended Posts

Βρισκόμαστε σε ένα τραπέζι $1/$2 6-max και ο αντίπαλος μας είναι στο small blind, είμαστε στα 125 big blind deep. Ο αντίπαλος είναι πολύ σφικτος παίκτης, σε περίπου 450 hands παίζει 16/11 με 1% 3-bet και 0% check raise.

Τα stacks του τραπεζιού είναι

CO: $80 (40 bb)

Hero (BTN): $251.25 (125.6 bb)

SB: $472.60 (236.3 bb)

BB: $242.75 (121.4 bb)

UTG: $140.60 (70.3 bb)

MP: $214 (107 bb)

Preflop: Είμαστε button με :6heart::6spade:

CO posts BB OOP, 2 folds, CO checks, Hero raises to $10, SB calls $9, BB folds, CO calls $8

Flop: ($33) :8club::Tspade::6club:

SB checks, CO bets $6, Hero raises to $18, SB raises to $46, CO φολδς

Εμείς τι κάνουμε σε αυτό το σημείο; Πως συνεχίζουμε στο hand , ή απλά μπορούμε να πετάξουμε το φύλλο μας εδώ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα μέσα και άμα έχει ένα από τα 3 hands που μας κερδίζουνε gg και πάω παρακάτω .

Κερδίζουμε πολλά φύλλα που θα κάνουνε τέτοιο action όπως 99 JJ+ και ATc .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απέναντι σε τέτοιο παίκτη το πετάω... 0% να μπλοφάρει και κάνει raise μετά από bet και raise ....διαφωνώ με τον τούμπα δεν βρίσκω χέρι που να το παίζει ο συγκεκριμένος έτσι και να κερδίζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα μέσα και άμα έχει ένα από τα 3 hands που μας κερδίζουνε gg και πάω παρακάτω .

Κερδίζουμε πολλά φύλλα που θα κάνουνε τέτοιο action όπως 99 JJ+ και ATc .

Το nit που έκανε call από το sb κάνει 3bet εδώ με 99,JJ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην αρχή ήμουνα υπερ του shove αλλά αν βάλεις στο pokerstove ένα λογικό range βγάζει το εξής :

Text results appended to pokerstove.txt

10,890 games 0.005 secs 2,178,000 games/sec

Board: 6c Tc 8d

Dead:

equity win tie pots won pots tied

Hand 0: 36.019% 35.46% 00.56% 3862 60.50 { 6h6s }

Hand 1: 63.981% 63.43% 00.56% 6907 60.50 { TT, 88, AcKc, AcQc, AcJc, AcTc, KcQc, KcJc }

Τώρα αν πιστεούμε ότι είναι donk και το κάνει και με JJ , QQ τότε αλλάζει και είμαστε 60-40.

Δεν έβαλα suited connectors γιατί δεν πιστεύω ότι αυτός ο παίκτης θα έκανε call με αυτά τα φύλλα χωρίς να έχει κλείσει το action .

Προσωπικά εκείνη την στιγμή θα το shovara αλλά δεν ξέρω για να είμαι ειλικρινής τι ειναι το πιο σωστό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ενδιαφέρον hand .Να φανταστώ το co είχε ποστάρει για να πάρει φύλλα έτσι ?Καταρχάς μπορούμε να βγάλουμε από το range του sb JJ+,AcKc .Τόσο tight παίκτης δεν περιμένω να δω ποτέ απλά fd εδώ πέρα.Το range του μου φαίνεται κάτι του στυλ AcTc ,1-2 combos με pair και fd ακόμα t9 k Jt ,Τ8,79,88. Για TT δεν είμαι σίγουρος γιατί με το co να ναι short περιμένω να κάνει 3-bet πιo συχνά από ότι συνήθως .Μου φαίνεται πάντως in game σχεδόν αδύνατο να πετάξω set εκεί ,οπότε call και βλέπουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε noble

Αν αποκλείσουμε λογικά το 79 μας μένουνε μόνο τα 2 overset που μας κερδίζουνε ....

Δλδ δεν υπάρχει περίπτωση ένας fkn nit να 3betarei με jj+ υπολογίζοντας ότι το range του raiser συμπεριλαμβάνει και οποιοδήποτε ΤQ + η κάποιο combo draw ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε noble

Αν αποκλείσουμε λογικά το 79 μας μένουνε μόνο τα 2 overset που μας κερδίζουνε ....

Δλδ δεν υπάρχει περίπτωση ένας fkn nit να 3betarei με jj+ υπολογίζοντας ότι το range του raiser συμπεριλαμβάνει και οποιοδήποτε ΤQ + η κάποιο combo draw ??

και το range το δικό μας που κάνουμε raise στον initial ??? postflop δεν 3betarei , 4betarei και μάλιστα out of position o fkn nit ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

post flop 3 bet kanei όχι 4 bet ,όχι ότι έχει σημασία αλλά τρία bet έχουν γίνει .σύμφωνα με την περιγραφή μου μοιάζει fold .88,ΤΤ δε βλέπω κάτι άλλο .αφού έχει 3bet 1% θα μπορούσε να έχει JJ αλλά γιατί να τους παίξει etsi postflop ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το range του μου φαίνεται κάτι του στυλ AcTc ,1-2 combos με pair και fd ακόμα t9 k Jt ,Τ8,79,88.

Ρε παιδιά γιατί να βάζουμε hands που έχουν σχέση με το board μόνο και μόνο για να μεγαλώνουμε το range του?Με βάση το post του νικάκη ένα nit του 16/11 με 1%3bet (σε 400 χέρια που δεν είναι πολύ αλλά δεν είναι και ελάχιστο..) δεν περιμένω ποτέ να κάνει flat απ το sb με 79,Τ8 etc..όπως επίσης πιστεύω ότι κάνει χαλαρά just call με ΤΤ,JJ

@Toympas το ίδιο ισχύει και για αυτό που λες.Το 90+% τέτοιων nits δεν κάνουν 3bet εκεί πέρα με 99,JJ.Τώρα αν 1/10 μπορεί να το κάνει δεν μας νοιάζει και δεν πρέπει να το λάβουμε υπόψιν μας στην ανάλυση του χεριού.Όταν λες για JJ+ δεν καταλαβαίνω τη ενοεις, δηλαδή πιστεύεις ότι κάνει flat στο btn raise μας με ΑΑ,ΚΚ?

@stikis postflop κάνει 3bet oxi 4bet αλλά και πάλι μικρή σημασία έχει γιατί είναι superstrong move από το nit.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

(εξαιρούμε το straight για χάρη συζήτησης--το οποίο έχει ελάχιστες πιθανοητες να κρατάει εδώ ) οπότε με τα δεδομένα που μας λες εγώ τον βάζω για οβερ σετ 101010 είτε 888 είτε στην καλύτερη για σένα 10cAc δηλαδή high pair flushdraw nuts + high kicker

δε νομίζω τέτοιου τύπου παίκτης να έστηνε παγίδα με ΑΑ είτε κκ πριν το φλοπ αφού λογικά θα έκανε reraise .

Ούτε εμένα μου αρέσει να πετάω σετ στο φλοπ αλλά εδώ τα δεδομένα είναι συντριπτικά εναντίων μας... Τώρα εσύ κάνε ότι νομίζεις...

(βέβαια πάντα υπάρχει η πιθανότητα να κάνει μπλόφα με αέρα εκμεταλεβομένος το σφικτό style του αλλά εδώ είναι μικρότερη από 5% αυτή η πιθανότητα )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...