Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Δύσκολη απόφαση σε live nl100/plo100


greek_shark2

Recommended Posts

Παίζουμε σε ένα 9αρι τραπέζι με 9 παθητικούς παίκτες και μικρά σχετικά stakes (από 20 μέχρι 150Ε) έχουμε 70E μπροστά μας και καθόμαστε στο bb και ακολουθεί το επόμενο χέρι...

Call το 1Ε και από τους 8!!!

Και σηκώνουμε στο big blind :Aheart::Aspade::6heart::Qspade: και κάνουμε ckeck !!!

Δεν ξέρω αν είναι η σωστή κίνηση, αλλά μια ώρα περίπου στο τραπέζι και ποτέ κανείς δεν πέταξε σε pot pre flop ... οπότε αποφάσισα ότι δεν αξίζει γιατί μετά το pot θα ξεπερνούσε το stake μου και θα έπρεπε να τα βάλω με πολύ μέτρια φύλλα... Αντιθέτως είπα να δω ένα pot φτηνά και να τα βάλω μετά...

flop :5diamond::6club::Qheart:

ckeck εγώ και όλοι ckeck μέχρι το button που κάνει pot ...

Εδώ τη κάνουμε τα γυρνάμε σε re pot , η κάνουμε σκέτο call ???

εγώ έκανα σκέτο call και άνοιξε ...

turn :5diamond::6club::Qheart::5spade:

Χτυπάω από μπροστά 20Ε και κάνει call

River :5diamond::6club::Qheart::5spade::3heart:

κάνω ckeck και κάνει bet 30Ε

μπορώ να κάνω call ???

Έπρεπε να έξω παίξει κάπως διαφορετικά το χέρι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεδομένης της κατάστασης που περιγράφεις για το preflop παιχνίδι τους είναι σωστό το check imo. Απλά αν κάνεις raise και μείνουν 4-5 άτομα είναι μικρή η πιθανότητα να μη πιάσει κανένας κάτι καλύτερο postflop και θα πρέπει να shovareis όλο το stack σου από μπροστά. Οπότε συμφωνώ με check.

Στο flop γιατί κάνεις call; Raise. Στην αρχή δεν είδα ότι έπιασες 2 top pair αλλά νομίζω δε μπορείς να κάνεις σκέτο call. Παγιδεύεις ή το κάνεις γιατί φοβάσαι;

Στο turn έκανες κίνηση που δεν υπάρχει. Δε θα σου πω γιατί είναι λάθος, θα σε ρωτήσω πρώτα πως το σκέφτηκες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τον είχα τοποθετήσει σε κάτι σαν 4-7-8-χ ή Q x x x και πίστευα πως το 5αρι με βελτίωσε!!!

Και πως με διπλωμένο board δεν θα κυνηγούσε την κέντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπάρχει η επιλογή check pre ς αυτά τα table dynamics που περιγράφεις ..δεν υπάρχει κανένα lead bet turn και δεν μπορείς να τον τοποθετείς αυθερέτα σε χέρια ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν υπάρχει κανένα lead bet turn και δεν μπορείς να τον τοποθετείς αυθερέτα σε χέρια ..

Ακριβώς αυτά του είπα κι εγώ στο skype. Συμφωνώ απόλυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν υπάρχει κανένα lead bet turn και δεν μπορείς να τον τοποθετείς αυθερέτα σε χέρια ..

Ακριβώς αυτά του είπα κι εγώ στο skype. Συμφωνώ απόλυτα.

Ε ναι και προφανώς έχετε και δίκιο...

Τελικά το παλικάρι είχε Q 5 Α χ (δεν θυμαμε το άλλο)...

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...