Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Collusion Σκοπιανών στο Prinsess της Γευγελής


Hristostsi

Recommended Posts

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τι κακό έκαναν οι σκοπιανοί...

Έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δικαίωμά τους δεν είναι να κάνουν call όποτε θέλουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επαναλαμβάνω ότι το θέμα είναι το collusion και πώς θα γίνουμε καλύτεροι στο να το αναγνωρίζουμε.

Όλα τ΄άλλα είναι για να λέμε. Όταν έχεις ΑΚς, τρως reraise και +2 call στο reraise και ξέρεις ότι απέναντί σου γίνεται συμπαιγνία ε, τότε θα το σκεφτώ πολύ ΚΑΙ την επόμενη φορά αν θα σοβάρω ή όχι. Αυτό το ρημάδι το Big Slick είναι εξαιρετικά επικίνδυνο φύλλο, φύλλο που ΘΑ βελτιωθεί στην εξέλιξη του χεριού, όχι ισχυρό από μόνο του καθώς χάνει και από 22. Αν κάποιοι έχουν διαφορετική γνώμη, πολύ απλά ας βάλουν τα χρήματά τους όταν τους έρθει τέτοια κατάσταση. Ειδικά αν αυτό γινόταν online θα το σκεφτόμουν τριπλά! Αυτά φιλαράκια. Δεκτή κάθε απάντηση αλλά δεν θα επανέλθω επί του χεριού γιατί νομίζω ότι εξάντλησα ότι είχα να προσθέσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικά δεν μπορείς να κανεις και πολλά πράγματα όταν μυρίζεσαι Collusion :o σε αυτά που έγραψε ο dmelissourgos είμαι μέσα! εγώ θα έκανα το πρώτο.. ;)

Δηλαδή θα έβαζες το στοίχημα εναντίον μου ή συμφωνείς με αυτό που είπα και θα έβαζες το στοίχημα εναντίον του Hristostsi;

Με απλά λόγια 1) Να μη ξαναπο και αυτό το έκανα 8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Hristostsi

Άντε πάλι. Είπαμε αυτό που περιέγραψες δεν είναι collusion οπότε μη σκεφτείς να τα βάλεις. Άλλο να λένε τα φύλλα τους στη μέση του χεριού ή αυτό που είπε ο giorgoskey και άλλο το να βλέπουν το all in σου πολλά άτομα preflop. Εγώ επέμεινα στο στοίχημα για να σου δείξω ότι σε συμφέρει η φάση που έγινε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλε hristostsi πραγματικά δε βλέπω το λόγο που foldareς εκεί με ΑΚ. Έχεις ένα monster και το πετάς επειδή γίνεται collusion; Δηλαδή πετάς τις λιγοστές ευκαιρίες που έχεις να νικήσεις τη συμπαιγνία. Το άσχημο είναι ότι δε φαίνεται να το κατανοείς.

Valmadas είσαι εκτός θέματος, drop it.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Valmadas είσαι εκτός θέματος, drop it.

Μα νομίζω πως το θέμα είναι το collusion και όχι, όπως λέει και ο Hristostsi το αν έκανε το σωστό παίξιμο ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προφανώς και το collusion είναι ανήθικο και μη αποδεκτό από όλους μας (ελπίζω valmadas ), αλλά πρέπει να κατανοήσουμε ότι αν το ξέρουμε μπορούμε να κερδίσουμε πολλά από αυτό!!!

Αρκεί βέβαια να το ξέρουμε...

Πχ τώρα είναι ονειρικό το all in σου εκεί, δεν θα έπρεπε καν να το σκεφτείς!

Αν τώρα πχ έχεις 200 bb με αυτούς του τυπάδες απλά μην τα βάλεις στο φλοπ με κάτω από 2 ζευγάρια και όταν χτυπάς χτυπά και overpot !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πχ σκέψου να παίζεις με τέτοιους τύπους και να έχεις nut flush draw !!!

Η καλύτερη σου...!!! Απλά τους βάζεις (ή σε βάζουν χωρίς να ξέρουν) όλοι μαζί μέσα, αλλά εσύ βάζεις ένα για να πάρεις 4! άρα θες 25% και έχεις 50% αυτό σημαίνει άπειρο κέρδος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τώρα άμα είσαι εκτώς bankroll management και θες να βάλεις τη μια σου στάκα μέσα με πάνω από 80% (δηλαδή σίγουρα μόνο εναντίων ενός πακτη και εσύ monster ) τότε δεν φταίνε αυτοί αλλά εσύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα άμα είσαι εκτώς bankroll management και θες να βάλεις τη μια σου στάκα μέσα με πάνω από 80% (δηλαδή σίγουρα μόνο εναντίων ενός πακτη και εσύ monster ) τότε δεν φταίνε αυτοί αλλά εσύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Προσπαθώ να σε καταλάβω αλλά θα ήθελα να γίνεις πιο σαφής please

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προφανώς και το collusion είναι ανήθικο και μη αποδεκτό από όλους μας (ελπίζω valmadas )

Ναι αν και εδώ είναι cash οπότε μπορείς απλά να σηκωθείς από το τραπέζι αν δεν σου αρέσει. Ενώ στο tour δεν μπορείς. Και το collusion βασικά στο tour έχει νόημα για να μπορέσεις να έχεις περισσότερες μάρκες. Ενώ στο cash γιατί να κάνω collusion; Αν θέλω παίρνω τα λεφτά μου από το τραπέζι και τα δίνω κατευθείαν στο φίλο μου. Και βασικά αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί στη συγκεκριμένη παρτίδα υπάρχει collusion. Δεν είναι δικαίωμά τους να κάνουν το call; κάνω λάθος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για πρώτη φορά πηγές και βγάζεις οριστικά συμπεράσματα, δεν έχει καμία βάση αυτό, παρά πολύς κόσμος από Ελλάδα πηγαίνει σε καθημερινή βάση προς τα εκεί και είναι αρκετά ευχαριστημένος, για να καταλαβαεις τι είναι το πραγματικό collusion πρέπει να έχεις εμπειρία από live παιχνίδια την οποία όπως μας είπες ο ίδιος δεν την έχεις. Tο να κάνουν call από πίσω δύο limpers είναι συνηθισμένη εικόνα, εδώ και μερικά χρόνια παίζουν με αυτον τον τρόπο , τζογάρουν με όλα τα φύλλα. Aν δεν έχεις κατάλληλο bankroll για να τους αντιμετωπίζεις με σωστό τρόπο και σωστά πονταρίσματα, και έχεις φόβο μη χάσεις μια κάβα που διαθέτεις για το τραπέζι, τότες είναι δικό σου το λάθος που έκατσες να παίξεις, και δεν πρέπει να έχεις παράπονα για της συνθήκες διεξαγωγής από πλευράς Καζίνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διπλό call σε reraise εξυπνάκια. Να διαβάζεις πιο προσεκτικά πριν γράψεις. Και δεν ήταν το μοναδικό, απλά ένα παράδειγμα είπα. Εγώ ήμουν εκεί και τους παρακολούθησα επί 3,5 ώρες. Εσύ όμως δεν ήσουν εκεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σε ολους τους φιλους του ποκερ..

αν και παλιος στην ποκερικη κοινοτητα......νεουδι στο φορουμ.

με πολλα παιδια εχουμε συναντηθει στα πρωτα τουρνουα του ριο και με πολλους μιλαμε συχνα σητν παρνηθα.

για να μην ξεφυγω απο το θεμα ομως,θα ηθελα να πω οτι και εγω εχω παρατηρησει κολουσιον στην γειτονα χωρα σε πολλες απο τις ςπισκεψεις μου,

δεν ειδα βεβαια κανεναν να μιλαει και για τους ελληνες που κανουν αντιστοιχα κολουσιον στα σκοπια και μαλιστα περνιουντε και για εξυπνοι....πιστευω ομως οτι αυτο δεν μας ενδιαφερει και πολυ μιας που κολουσιον θα δεις ακομα και στην παρνηθα και στο λουτρακι και μαλιστα πολλα παιδια το εχουν παραδεχθει.

για εμενα το θεμα ειναι πως μπορει αυτη η κατασταση να γυρισει υπερ του παιχτη.

ετσι πιστευω οτι πολλες φορες θα βρεις θετικο ετζ σε τετοιες καταστασεις μιας που το μονστερ σου θα πληρωθει και μαλιστα θα πληρωθει καλα.λογικα θα πρεπει να τροποποιησει καποιος την στρατηγικη του,να οπλιστει με μεγαλυτερη υπομονη και να παιξει τα καλα του φυλα με αυτοπεποιθηση και δυναμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με μια κάβα πηγές να παίξεις πόκερ, είναι δυνατόν να το δημοσηεύεις κιόλας)))

Πότε είπα ότι πήγα με μια κάβα, εξυπνάκια; Ξέρεις και πόσα είχε η τσέπη μου μήπως;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω εχω παρατηρησει κολουσιον στην γειτονα χωρα σε πολλες απο τις ςπισκεψεις μου, δεν ειδα βεβαια κανεναν να μιλαει και για τους ελληνες που κανουν αντιστοιχα κολουσιον στα σκοπια και μαλιστα περνιουντε και για εξυπνοι....πιστευω ομως οτι αυτο δεν μας ενδιαφερει και πολυ μιας που κολουσιον θα δεις ακομα και στην παρνηθα και στο λουτρακι και μαλιστα πολλα παιδια το εχουν παραδεχθει.

για εμενα το θεμα ειναι πως μπορει αυτη η κατασταση να γυρισει υπερ του παιχτη.

ετσι πιστευω οτι πολλες φορες θα βρεις θετικο ετζ σε τετοιες καταστασεις μιας που το μονστερ σου θα πληρωθει και μαλιστα θα πληρωθει καλα.λογικα θα πρεπει να τροποποιησει καποιος την στρατηγικη του,να οπλιστει με μεγαλυτερη υπομονη και να παιξει τα καλα του φυλα με αυτοπεποιθηση και δυναμη

Συμφωνώ μαζί σου αγαπητέ μου και με την ευκαιρία του σχολίου σου θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι η καταγγελία μου δεν ήταν... εθνικιστική. Τα ίδια θα έλεγα αν ήταν ελληναράδες στην θέση τους, δεν υπάρχει καμιά διαφορά στην κατάσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με μια κάβα πηγές να παίξεις πόκερ, είναι δυνατόν να το δημοσηεύεις κιόλας)))

Πότε είπα ότι πήγα με μια κάβα, εξυπνάκια; Ξέρεις και πόσα είχε η τσέπη μου μήπως;

Ρε φιλε ηρεμησε ανοιξες ενα θεμα και το συζηταμε

Δεν μπορεις να ειρωνευεσε οσους δεν συμφωνουν μαζι σου και να τους βριζεις

Χαλαρωσε και ακου τις γνωμες και των αλλαων και οποια θελεις κρατα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγγνώμη, αλλά αν θεωρείς collusion το διπλό call σε re-raise, τότε μάλλον δεν έχεις παίξει πολύ live σε αυτά τα stakes...

Μιλάμε για τραπέζια που βλέπεις τρία call, κάνεις raise 6x μπας και... παίρνεις ξανά call και ο τελευταίος ξαναμανακάνει raise 5x του δεύτερου raise μπας και... και φυσικά παίρνει απ' όλους call...

Αν του χει μπει στο μυαλό του ντονκ να callάρει με το φύλλο που έχει εκείνη την ώρα, δεν πα να παίξουν θριμπετ, φορμπετ και τα συναφή, εκείνος θα είναι στο autocall.. Μπορεί βέβαια στην περίπτωσή σου να υπήρξε όντως collusion, αν και επιβεβαιώνω ως μόνιμος θαμώνας του ηρωικού Apollonia (γιατί νομίζω πως κάτι είπες γι' αυτούς και για εκεί) πως ποτέ δεν είχαμε σκοπιανούς στο τραπέζι (μονο Έλληνες επέτρεπαν) και εκεί στα τέλη της αυτοκρατορίας του όταν άφηνε λίγους σκοπιανούς, δεν έπαιξε collusion...

Princess δεν έχω πάει ποτέ, θα ψηνόμουν όμως να πάω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε φιλε ηρεμησε ανοιξες ενα θεμα και το συζηταμε. Χαλαρωσε και ακου τις γνωμες και των αλλαων και οποια θελεις κρατα

Και ήρεμος και χαλαρός είμαι αγαπητέ μου. Πού την είδες την ύβρη; Αυτούς που λένε εξυπνάδες τους λένε εξυπνάκηδες.

Αρκούδε, πρόσεξε ότι το χέρι το ανέφερα μόνο ως παράδειγμα. Φυσικά και δεν στηρίχτηκα μόνο σε αυτό για το συμπέρασμά μου. Διάβασε όλα τα σχόλιά μου στο ποστ και θα καταλάβεις.

Για το Απολλώνια δεν ξέρω προσωπικά. Ανέφερα μόνο ό,τι μου είπαν. Το έχω ξεκαθαρίσει άλλωστε σε προηγούμενο σχόλιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είναι εξαιρετικά οργανωμένο το COLLLUSION εκεί πέρα, όσο νομίζουμε. Από αυτά που έμαθα, πρόκειται για κοινά κολλητηλίκια μεταξύ ομόγλωσσων. Δεν παύει ωστόσο να είναι συμπαιγνία και δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι εδώ μέσα, στο όνομα μια δήθεν διαφορετικής άποψης, προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο. Το ίδιο συμβαίνει και στα ελληνικά μεταξύ Ελλήνων κολλητών. Είμαστε -ακόμα- μακρυά από την οργανωμένη σπείρα. Στην καλύτερη περίπτωση δεν χτυπάει ο ένας τον άλλον και αν τους κάτσει σοβαρό φύλλο και των δυο, τότε μοιράζονται αργότερα τα ποσά της μεταξύ τους κόντρας ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Το έχω κάνει και γω και δεν διστάζω να το πω αφού δεν είμαι γνωστός. Δεν φοβάμαι να χτυπηθώ με τον φίλο μου γιατί όσα του πάρω ή μου πάρει θα επιστραφούν αργότερα μεταξύ μας. Καλό bankroll management χρειάζεται και όλα τ΄αλλα έπονται, κύριοι -και κυρίες-.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...πρόκειται για κοινά κολλητηλίκια μεταξύ ομόγλωσσων. Δεν παύει ωστόσο να είναι συμπαιγνία και δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι εδώ μέσα, στο όνομα μια δήθεν διαφορετικής άποψης, προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο.

Έτσι ακριβώς φίλε μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αρχικό raise στο Princess 7xblind=14e

never fold AK με τετοιο στακ σπμρωχτα ολα

για το collusion φωναζε τον υπευθυνο και πες ξεκαθαρα..

ΥΓ: με λιγοτερο απο 20 καβες (200ευρ/1καβα) ειναι δυσκολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ποτέ ένα call σε 3bet από δύο limpers είναι collusion ρε παιδιά ???

Το είπες και μόνος σου ξεκάθαρα μυρίστηκαν implied odds και μπήκανε.

Παίξε εσύ το χέρι σου σωστά ,τριπλασίασε και με το 3x stack σου μετά άσε να κάνουνε ότι τύπου collusion θέλουνε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...