Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Απόφαση στο river νωρίς στο Sunday Storm


dmelissourgos

Recommended Posts

Σχετικά αρχικά τα στάδια του Sunday Storm που παίζουμε και το τραπέζι κάνει αρκετές "random" κινήσεις ακόμα με πολύ call και limp preflop. Γι' αυτό και το μεγαλούτσικο raise μας. Ο Villain φαίνεται solid παίχτης αλλά δεν έχουμε άλλο history μαζί του εκτός αυτού του τουρνουά. Εμείς έχουμε tight εικόνα.

PokerStars No-Limit Hold'em, 11 Tournament, 50/100 Blinds (9 handed) - PokerStars Converter Tool from FlopTurnRiver.com

SB (t2910)

BB (t7545)

UTG (t2130)

Hero (UTG+1) (t4020)

MP1 (t6550)

MP2 (t6170)

MP3 (t6820)

CO (t7860)

Button (t6195)

Hero's M: 26.80

Preflop: Hero is UTG+1 with Kspade.gif, Kheart.gif

1 fold, Hero bets t300, MP1 calls t300, 6 folds

Flop: (t750) 6spade.gif, 5club.gif, 4diamond.gif(2 players)

Hero checks, MP1 checks

Turn: (t750) Qheart.gif(2 players)

Hero bets t500, MP1 calls t500

River: (t1750) 5diamond.gif(2 players)

Hero bets t1000, MP1 raises to t2000, Hero ??

Και τώρα;

Είναι πολύ τραγικό το ότι θέλω να κάνω check / raise στο flop;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παντα raise flop, as played τις περισσοτερες φορες fold river.

Εξαρτάται κι απ τον αντίπαλο, αν κρίνουμε με βάση το field του sunday storm το call δεν ειναι τραγικό, αλλά γενικότερα το ξέρεις ότι 9.5/10 φορές το min reraise δε χάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλό είναι το raise pre -flop . . το check στο flop δεν μου αρέσει , είναι τέτοιο το flop που με τα 90% από τα φίλα που μπορεί να έχει θα κάνει call σε οποιοδήποτε normal bet σου. (πιστευω). Turn μια χαρά. River μια χαρά... τώρα το min raise όπως είπε και ο φίλος από πάνω κατά 90% είναι μπροστά Η πιστευει πως είναι μπροστά. επειδή όπως είπες το field είναι αρκετά μεγάλο. το μίνι raise μπορεί να το κάνει και με ΑQ η στην χειροτερη με ΚQ/KK(που να το βρει θα μου πεις,αλλα ποτε δεν ξερεις) που στα μάτια του μπορεί να φενετε αρκετό . νομιζω πωσ το call δεν ειναι τοσο κακο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φιλε ναι θελει bet flop γιατι με τετοιο μεγαλο raise σου pre, δεν θα πονταρει συχνα σε τετοιο dry σχετικα flop... στο turn συμφωνουμε ολοι σωστο λίνε.. και πάμε στο river... διπλωνει το 5ρι... παιζεις εναντιον σχετικα solid εστω κι απ αυτο το τουρ μονο τα στοιχεια.. εχει callαρει απο mp επομενως οχι τοσο συχνα με χαμηλα φυλλα για solid... σου κανει min raise 1K και πρεπει να βαλεις 1 για 4.75( οκ το δεχομαι raise δν κανουμε ευκολα εκει)... δηλαδη το range του αντιπαλου για εσας ειναι τοσο μικρο που δεν αξιζει μ αυτα τα odds ενα call? ΑΑ/ΚΚ αποκλειονται πιθανοτατα λογω preflop action...αντε να χανεις απο set Q εκει η κανενα full που του γυαλισε να δει flop και ηταν τυχερος...αλλα μπορει ευκολα να εχει AQ/KQ η εστω QJ που δικαιολογουν ενα ευκολο call για μενα λογω odds. αυτα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γενικότερα το ξέρεις ότι 9.5/10 φορές το min reraise δε χάνει.

Σε τόσο αρχικά στάδια του τουρνουά δε νομίζω ότι χάνουμε τόσο πολλές φορές εκεί.

κ το check στο flop δεν μου αρέσει , είναι τέτοιο το flop που με τα 90% από τα φίλα που μπορεί να έχει θα κάνει call σε οποιοδήποτε normal bet σου.

Διαφωνώ. Με ποια φύλλα θα κάνει call στο c-bet μου κατά 90%; Επίσης κάπου μίλησες για ΚΚ στο range του Villain, αλλά θεωρώ πως δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Έπαιζε TAG.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το storm το πεζει κάθε καρυδιάς καρύδι είμαι πάντα call !καλό το check flop sunithws πάει πάσο στο cbet sou .οποίο range του έχει χτυπήσει ς αυτό το flop συνήθως σε νικάει κιόλας...τα μόνα χαμένα value είναι 88-TT αποκλειστηκα .για μένα η έχει χτυπήσει set (44-66) οπότε full η κερδίζεις την Q (AQ - KQ - QJ) του οπότε call γιατί είναι περισσότερα combos απ τα δύο ζευγη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γενικώς αυτά τα board τα φοβάμαι. πολλά set κ connectors χτυπάνε.. το check στο flop γιατί το κανείς? για pot control ή σαν παγίδα? σίγουρα cbet κ check call river..

****Το μήνυμα μετατράπηκε από greeklish.

Moderator: Παρακαλώ χρησιμοποιείτε μόνο ελληνικά στο forum.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το check στο flop γιατί το κανείς? για pot control ή σαν παγίδα?

είπε ότι ήθελε να κάνει check / raise . Παρόλο που μου αρέσει αυτός ο τρόπος παιχνιδιού νομίζω πως επειδή είναι τόσο νωρίς και επίσης δεν ξέρουμε τίποτα για τον αντίπαλο θα έκανα bet το flop . Στο river call λόγω pot odds .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@panagiotis72off

Στην ερώτησή σου απάντησε ο Drowace. Το αναφέρω στο hand description. Όσο για το "σίγουρα cbet" που είπες και εσύ και κάποιοι άλλοι θέλω να ρωτήσω γιατί; Με τι θα με ακολουθήσει που νικάω; Μόνο κάποιο ψιλοαπίθανο straight draw... Ίσως να του γυρίσει το μάτι και να αποφασίσει να κάνει float; Γιατί να μη κάνω check / raise ώστε να συμπεριλάβω και τις μπλόφες του; Με το cbet τις πετάει όλες. Άλλο το να του δώσουμε το initiative εκεί που το χρειαζόμαστε (semi bluff, bluff c-bet και total air) και άλλο να το δώσουμε τώρα που κατά 90% έχουμε το καλύτερο φύλλο. Αυτά που μας κάνουν call είναι μόνο αυτά που ανέφερε ο souramaliki. Αυτά όμως κάνουν και bet flop για να γυρίσουμε με raise.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι ενα flop στο οποιο εγω θα εκανα cbet με πολύ χειρότερα φύλλα από KK γιατί να μη το κάνω και τώρα; Δε πιστεύω ότι πάντα μας δίνει credit ο αντίπαλος και τα πετάει.

Παντως ο souramaliki εχει πετυχει totally το range του opp, αν και κατι μου λεει οτι εχουμε fh στο εργο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα αυτό λέω κι εγώ. Αν είχα ΑΚ προφανώς και θα έκανα c-bet. Σιγά μη χάσω το initiative σε τέτοιο flop. Με KK όμως; Γιατί να μην αφήσουμε τις μπλόφες και τα semi bluffs στο range του (κάτι που αποκλείεται αν κάνουμε bet); Και φυσικά πετάει φύλλα όπως ΑΤ, AJ, AQ και μικρά ζευγάρια σε c-bet χωρίς να χρειαστεί να μας δώσει και πολύ credit.

Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω μια randomia που έκανα. Πραγματικά έτσι το σκέφτηκα και θα ήθελα να ακούσω αν εσείς το θεωρείτε ως μια σωστή ή λάθος σκέψη. Γιατί στο poker από τέτοιες αποφάσεις άλλο τίποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σύμφωνο με ότι λες έχει τύχει να σκεφτο κ να πεχω κ με αντίστοιχο τρόπο, δε μου φενετε λάθος το να προσπαθήσεις να κερδίσεις λίγα περισότερα chips από ένα check raise απλά όπως είναι λογικό ρισκάρεις, αφήνοντας πιθανοτίες για Α να βγει τύρν η ρίβερ και επίσης να του κατσυν κάτι καλύτερο σαν 2 pairs η καλύτερο, απλά όπως είπα αυξάνεις της πιθανοτίες να έρθεις αντιμέτωπος με δύσκολη απόφαση όπως κ έγινε.

Δε βρίσκο κάτι λάθος, σε αυτό που λες παντός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fwiw να σας πω τι είχε τελικά ο Villain. Νόμιζε ότι ήταν πολύ cool και ήθελε να πάρει thin value από το ΑQ του, νομίζοντας προφανώς ότι έχουμε κι εμείς μια Q με Κ kicker. Την πούλεψε όμως γιατί έκανα το call με Κ και Κ kicker. Muhahaha :twisted:

Σοβαρά όμως πιστεύετε ότι δεν έκανα σωστό call; Θα πρέπει να χάνω πιο συχνά από ότι μου επέτρεπαν τα odds εδώ; Σε random αντίπαλο είναι fold με αυτά τα odds;

Υ.Γ. Ανεβάζω ένα ακόμη χέρι από το ίδιο τουρνουά αφού προχωρήσαμε παίρνοντας αυτό το μεγάλο pot.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fwiw να σας πω τι είχε τελικά ο Villain. Νόμιζε ότι ήταν πολύ cool και ήθελε να πάρει thin value από το ΑQ του, νομίζοντας προφανώς ότι έχουμε κι εμείς μια Q με Κ kicker. Την πούλεψε όμως γιατί έκανα το call με Κ και Κ kicker. Muhahaha :twisted:

Σοβαρά όμως πιστεύετε ότι δεν έκανα σωστό call; Θα πρέπει να χάνω πιο συχνά από ότι μου επέτρεπαν τα odds εδώ; Σε random αντίπαλο είναι fold με αυτά τα odds;

Υ.Γ. Ανεβάζω ένα ακόμη χέρι από το ίδιο τουρνουά αφού προχωρήσαμε παίρνοντας αυτό το μεγάλο pot.

συνεχίζω να πιστευω ότι θα έκανε Call σε C-bet σου. διαφωνείς αλλά δεν πειράζει , καλό είναι αυτό :)

είναι μπροστά Η πιστευει πως είναι μπροστά. επειδή όπως είπες το field είναι αρκετά μεγάλο. το μίνι raise μπορεί να το κάνει και με ΑQ η στην χειροτερη με ΚQ που στα μάτια του μπορεί να φενετε αρκετό . νομιζω πωσ το call δεν ειναι τοσο κακο.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συνεχίζω να πιστευω ότι θα έκανε Call σε C-bet σου. διαφωνείς αλλά δεν πειράζει , καλό είναι αυτό :)

Σε τέτοια τουρνουά και ιδιαίτερα σε τόσο early stages το ποσοστό των καλών παιχτών που θα κάνουν floating με ΑQ είναι μικρό. Εσύ στη θέση του τις περισσότερες φορές θα έκανες call στο c-bet του αντιπάλου; Εγώ όχι. Ίσως κάποιες φορές, αλλά σίγουρα όχι τις περισσότερες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fwiw να σας πω τι είχε τελικά ο Villain. Νόμιζε ότι ήταν πολύ cool και ήθελε να πάρει thin value από το ΑQ του, νομίζοντας προφανώς ότι έχουμε κι εμείς μια Q με Κ kicker. Την πούλεψε όμως γιατί έκανα το call με Κ και Κ kicker. Muhahaha :twisted:

Σοβαρά όμως πιστεύετε ότι δεν έκανα σωστό call; Θα πρέπει να χάνω πιο συχνά από ότι μου επέτρεπαν τα odds εδώ; Σε random αντίπαλο είναι fold με αυτά τα odds;

μονο το δικο μου post δεν διαβασες ατιμε admin ενταξει τα κραταω αυτα!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...