Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Porto Carras GSOP ...Total Fail...


Recommended Posts

+5 στον kasspav που οι περισσότερες μάρκες που είχε μπροστά του ποτέ στην ζωή του ήταν στο τραπέζι της ρουλέτας!!! :D :D

Χαχαχαχαχα αυτά τα λένε νωρίτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ας θυμηθούμε τους σκουπιδιάρηδες που έκαναν απεργίες κάθε εβδομάδα.Τους στερούσαν επαγγ. δικαιώματα και τους ανάγκαζαν να βγουν στην εφεδρεία. Μάλλον δίκιο είχαν έτσι που τα έγραφαν όλα εκεί που δεν πιάνει η μελάνη. ΤΙ κι αν γέμιζε ποντίκια η πόλη, χάλαγε η αισθητική της(όσο άσχημο και να ακούγεται σαν επιχείρημα εμένα προσωπικά μου χαλάει την ημέρα και μου δημιουργεί νεύρα, ασυναίσθητα ίσως σε όλους μας, αλλά συμβαίνει) και παντού υπήρχαν εστίες μόλυνσης δε βαριέσαι ? Έχουν δικαιώματα οι εργαζόμενοι . Όταν όμως έρχονται οι υποχρεώσεις τότε τους δίνουμε ελαφρυντικά.

Ε ναι γιατί ως γνωστόν το να αφήνεις την πόλη με σκουπίδια για εβδομάδες με το να στερείς από το λαό του πόκαλαντ το τουρνουά του είναι ισοδύναμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναι ισοδυναμο, αλλα δεν μιλαμε για στερηση τουρ, μιλαμε για ταλαιπωρια, αδεια από την δουλεια να ερθουμε, εξοδα μετακίνησης, γκρινια από γυναικα κτλ κτλ...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΜΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικά να πω ότι ούτε εγώ ήμουν στο Porto Carras, αλλά η κατάσταση είναι ίδια με άλλες που έχουμε ζήσει όλοι σε απεργίες σε λιμάνια, αεροδρόμια κτλ.

Πρώτα πρέπει να διαχωρίσουμε το χθες με το τώρα. Μέχρι πριν 3-4 χρόνια κάθε συνδικάτο έκανε απεργία για τον πιο άκυρο λόγο μόνο και μόνο επειδή οι εργατοπατέρες ήθελαν μια θεσούλα στην πολιτική!!

Τώρα η κατάσταση είναι πολύ διαφορετική! Κόσμος δεν έχει να φάει στην κυριολεξία και το βλέπω καθημερινά!!

Πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι είναι ο καιρός να μην νοιαζόμαστε μόνο για τον εαυτό μας αλλά και για τον συνάνθρωπο μας.

Καταλαβαίνω ότι σαν πελάτες έχουμε απαιτήσεις!! Πρέπει να έχουμε γιατί πληρώνουμε για κάποιες υπηρεσίες.

Δεν μπορούμε όμως να κράζουμε τον άλλον που δεν έχει άλλη διέξοδο από το να απεργήσει «εις βάρος μας»

Είναι σαν να γίνει μια πορεία για το Μακεδονικό (μας έριξαν bad beat και εκεί) και να λέω εγώ ΝΤΡΟΠΗ, χάνω το μεροκάματο μου επειδή είναι κλειστός ο δρόμος!!

Τι να το κάνω να έχουμε τουρίστες το καλοκαίρι στα νησιά, όταν όλοι η Υπόλοιπη Ελλάδα δεν έχει να φάει.

Άλλο το να έχουμε παράπονα για μια διοργάνωση ΠΟΚΕΡ (ως προς το καζίνο) και άλλο να λέμε ότι για όλα φταίνε οι εργαζόμενοι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και δεν ειχα σκοπο να ξαναπαντησω στο συγκεκριμενο thread, μετα και το "κραξιμο" καλου μου φιλου, που οπως ειπε "Που βρισκεις το κουραγιο να ασχολεισαι?", θα το κανω για τελευταια φορα.

Στην αρχη το εκανα γιατι μου φανηκε πως ολο το thread θα αδικησει τα παιδια της Pokerland.

Τωρα το κανω μηπως και βγει ελαχιστη συννενοηση.

@Isdel7.

Αν και παραδεχεσαι πως δεν ησουν εκει και δεν γνωριζεις απολυτως τιποτα αποσα εχουν συμβει, το αντιθετο με εμενα, καθεσαι και κριτικαρεις και συγκρινεις με απιστευτη ευκολια.

Πληροφοριακα : ολοι οι αλλοι ηταν απεξω με το αμαξι τους μαζι, εγω ειχα το αμαξι μεσα και περασα για να χαιρετησω φιλους που τους βλεπω 3 φορες το χρονο max και δεν μαφηναν να γυρισω σταμαξι μου.

Ολοι ειχαν επιλογη. Πχ. να φυγουν. Εγω ο Baskont και αλλοι 2 το πολυ, ειχαμε τα πραγματα στο ξενοδοχειο , το αμαξι πισω απτους εργαζομενους και εμεις ειμασταν μπροστα απο αυτους!

Επιλογη καμια!

Οσο προσπαθουσα με τα λογια κανεις δεν καταλαβαινε.

Το σκηνικο που επικρατουσε? Πιτσιρικια να παιζουν με μπαλες ποδοσφαιρου και να τρεχουν γυρω γυρω, κατι γεροντοκορες να τη πεφτουν στους ομορφους της παρεας (AL.Pacino-Oto lol) ,τσαμπουκαδες που βρωμοκοπουσαν τσιπουρο και δεν εβγαζες με τιποτα συννενοηση, στραβοστομιες και μαγκιες απτα 5 μετρα αποσταση και ενολιγοις γινοταν κανονικο πανυγηρι και οχι απεργια.

Και ολοι αυτοι να μπαινουν μπροστα μου,με το ετσι θελω. και να μην με αφηνουν να παω σταμαξι μου που ηταν στα 20 μετρα αποσταση!

Μονο τα αρνια με τις σουβλες ελειπαν.

Αυτο για να εχεις μια εικονα του αγωνιστικου παλμου που επικρατουσε..

Πεσμου τωρα. Γιατι συγκρινεις τα προβληματα αυτων των ανθρωπων με τα δικα μας?

Απο που και ως που μπαινουμε διπλα διπλα και συγκρινομαστε?

Ποιος σε εχρισε κριτη των παντων? Εσενα και ολους τους αλλους (που δινετε των αγωνα σας μεσα σενα forum για ποκερ.)

Ξερεις εσυ ποσα προβληματα μπορει να εχω εγω στη ζωη μου και αν δικαιουμαι να περασω ενα τριημερο οπως ακριβως θελω?

Γνωριζεις εσυ τι εχω κανει εγω για να μπορεσω να λειψω 3 μερες απτο σπιτι μου και φτανοντας εκει να αντιμετωπιζω τετοιες καταστασεις?

Ο καθε ανθρωπος, εχει τα δικα του προσωπικα προβληματα. Καθε σπιτι ,καθε οικογενεια το ιδιο.

Εχεις ολα τα δικια να αγωνιζεσαι για τα δικαιωματα σου και συμφωνω απολυτα.

Εχε ομως κατα νου, πως η ελευθερια του ενος, τελειωνει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λολ, ακριβως ετσι ήταν αλλα ξεχασες να αναφερεις και εναν προεδρο σωματειου που τους εψηνε να μας αφησουν να περασουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι εργαζόμενοι τελικά πληρώθηκαν;

υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τα δεδουλευμένα «και μάλιστα αδικαιολόγητο, καθώς η κίνηση στη φετινή σεζόν ήταν αυξημένη κατά 15-20%, σε σχέση με πέρυσι».

η εργοδοσία χρησιμοποιεί την κρίση σαν πρόσχημα για να καθυστερεί τους μισθούς. Την ίδια στιγμή, πρόσθεσε, «περίπου 3.000-4.000 αλλοδαποί απασχολούνται στον κλάδο στη Χαλκιδική (το 30% των εργαζομένων στον τουρισμό της περιοχής), κάνοντας "δήθεν πρακτική", με αποδοχές που δεν ξεπερνούν τα 250 ευρώ».

όπως καταλαβαίνεις δεν έπαιζε κανένα ρόλο στις πληρωμές το αν θα γινότανε το event !!

είναι προφανώς μια τακτική γνωστή στους απατεώνες,αυτές της μέρες!!!

.μετακυλούν στους πιο αδύνατους τα βάρη χωρίς καμία ενοχή!!! !!και μετά έρχονται όλα τα λαμόγια που έχει φιλοξενήσει τσάμπα kai θα τον βολέψουν και ayton στο άρθρο 99, και δεν θα τον ακουμπήσει κανένας όπως δεν τον ακούμπησε και ποτέ!!!

είμαι υπέρ του να φροντίζεις το μαγαζί που σου δίνει να φας ..αλλά όταν πια φτάνει η κατάσταση πέρα από την κοροιδια, κάτι πρέπει να κανείς..και ο καθένας αντιδρά διαφορετικά ...!!και κάποιος δέχεται της συνέπειες!!

ας δείξουμε λίγη κατανόηση παραπάνω για αυτούς τους ανθρώπους και ας μας ταλαιπώρησαν λίγο!!αύριο μπορεί να είμαστε πιο άμεσα εμπλεκόμενοι σε αυτό το συνεχομε down swing που περνάει αυτό το μπουρδέλο που μένουμε !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρετε

Θα ήθελα να παρακαλέσω, να μην μετατρέπετε το ποστ σε χώρο προσωπικών αντιπαραθέσεων, για θέματα τα οποία δεν είναι η ουσία του ποστ. Ανοίξτε άλλο, εύκολα και γρήγορα και με καλές τιμές.

Επιμένω πως άσχετα με το τη λέει ο καθένας, εγώ θα ήθελα να έχω την επίσημη θέση/αντίδραση του σιτε. Αναμένω.

Τέλος για όσους θέλουν να διαμαρτυρηθούν για το ...ηση που υπέστησαν, και να πάνε τον αγώνα τους πέρα από τα φόρουμ του πόκερ (ελπίζω αυτό να μην ήταν μομφή) σας δίνω και τα στοιχεία του ανθρώπου στον ΕΟΤ που μαζεύει της καταγγελίες :

Head office

7, Tsoha

11521 Athens

Tel.: +30 210 8707000

Working hours: Weekdays 08.00-15.00

Contact the Central Services.

Κος: Χρηστογιωργος (Είναι ο υπεύθυνος του κλιμακίου από αθήνα). 210 8707786

Και για καταγγελίες δημοσιονομικού ενδιαφέροντος εδώ:

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ

2371351232

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@duke λολ απλά ....η προπαγάνδα του διαφωτισμού είναι βαθιά ριζωμένη μέσα σου ...ορίσε μου πρώτα τον όρο ελευθερία και έλα μετά να συζητήσουμε ...

@gramenos 1ον μίλησα ειρωνικά στο duke μόνο και μόνο επειδή μίλησε υποτιμητικά για τους εργαζόμενους και απλώς υπερέβαλα με τον όρο κάρφωμα για να του δείξω πως το προβλήματα τους δε μπορούν να μπαίνουν στην ίδια κατηγορία

και 2ον πάλι landikos επιτέθηκε πρώτος γ το θέμα των forums ..εγώ προσωπικά θεωρούσα μια χαρά το forum του land μέχρι που το διαλύσαν banarontas και διώνοντας άτομα με σοβαρές απόψεις (δε χρειάζεται να πω ονόματα )..οπότε προτιμώ να τρολλαρω city όπως λέει και ο φίλος ....

3on αυτή τη γελοία άποψη περί αγωνιστών του πληκτρολογίου την έχετε βρει όλοι για να μη σας βασανίζει η συνείδηση σας τα βραδυά όταν προσπαθείτε να κοιμηθείτε ...?γιατη χωρίς να ξέρετε τον άλλο δε νομίζω πως ξέρετε πως αγωνίζεται και στην πραγματικότητα ...

4ον εσείς τη σωζατε τους εργαζόμενους με 20.000ευρο τζίρο που θα κάνατε σε 2 μέρες ...?να στη καλά ρε σωτήρες ...να σας κάνουν και μια προτομή τέτοιους ήρωες ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

5ον δεν υπάρχει μεγαλύτερη μπούρδα στην ιστορία της φιλοσοφίας από αυτό που είπες duke ...ας μου ορίσει κάποιος την ελευθερία και τα όρια της...εσένα μπορεί να σου καταπατάω την ελευθερία και μόνο π με βλέπεις στο δρόμο τη πάει να πει αυτό ...?θα αλλάζω δρόμο...?επίσης την καταπατημένη ελευθερία των εργαζομένων τη σκέφτηκες σε ξανά ρωτάω ...?η μόνο την πάρτη σου ...?και να για να σου απαντήσω κι εγώ με πιασάρικο απόφθεγμα πρώτα δώστε μας φαί και μετά μιλήστε μας για ηθική λέει ο brecht ...ελπίζω να κτλβαίνεις το νόημα ...

σορρυ φόντα είχα ήδη γράψει τη μισή μου απάντηση και είχα φουντώσει με αυτά που διαβάζω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σορρυ ρε παυλο σεβομαι την ταλαιπωρια σας...απλως πρεπει να βαζουμε και καποιεσ προτεραιοτητες στη ζωη και να καταλαβαινουμε τι ειναι πιο σημαντικο νομιζω...και τελοσ παντων προσωπικα πιστευω πως δεν πρεπει να βρισκουμε παντα τον αποδιοπομπαιο τραγο και να τα ριχνουμε ολα εκει και τελος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρε σότο κάποια δικιά τα χουν οι εργαζόμενοι ,ναι, αλλά ντάξει μην συγκρίνουμε τώρα klein mein προβλήματα όπως το να μην έχεις να φας ,με το να παίξεις το τουράκι σου ... Το άλλο το σκέφτηκες?Αν είχε κερδίσει ticket ο άλλος τη θα κάνε δλδ?θα τα χανε?έλεος παρτάκηδες όλοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα

ετοιμάζω ένα κείμενο από την πλευρά του Pokerland (όπως καταλαβαίνετε είναι μακροσκελές και θα πάρει λίγο χρόνο ακόμη) για την περιπέτεια που υποστήκαμε όλοι μας το 5ήμερο του GSOP.

Θα απαντήσω όμως σε κάποιες ερωτήσεις που διατυπώθηκαν εδώ. Το ότι είχε προγραμματιστεί απεργία του προσωπικού στο Porto Carras, το έμαθα κατά τη διάρκεια του satellite, από έναν παίκτη που η αδερφή του δούλευε στο καζίνο. Παρ' ότι βρισκόμουν στο καζίνο ήδη ώρες πριν, η λέξη "απεργία" δεν είχε αναφερθεί ποτέ σε μένα, ή οποιονδήποτε άλλο από το Pokerland.

Αν διαβάζει τη συζήτηση ο παίκτης αυτός που με ειδοποίησε εκεί έξω από το poker room, παρακαλώ να το επιβεβαιώσει, όπως επίσης ότι μπροστά του, πήρα απορρημένος τηλέφωνο το διευθυντή του καζίνο και τον ρώτησα αν ισχύει το ενδεχόμενο της απεργίας.

Η απάντηση όλων των managers του καζίνο, αλλά και του προέδρου του σωματείου των εργαζομένων που μίλησα το βράδυ της Πέμπτης, ήταν ότι οι εργαζόμενοι περίμεναν την καταβολή δεδουλευμένων Σεπτεμβρίου- Οκτωβρίου, που τους οφείλονταν. Περίμεναν όλοι τους μισθούς τους. Αν τα λεφτά έμπαιναν στις τράπεζες, η απεργία δεν θα γινόταν. Αν δεν έμπαιναν μέχρι την Παρασκευή το πρωί του τουρνουά τότε θα υπήρχαν κινητοποιήσεις.

Οι μισθοί δεν μπήκαν, η απεργία έγινε, ο δρόμος μπροστά από την είσοδο του Porto Carras έκλεισε και άρχισε μια τεράστια περιπέτεια για όλους μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το τουρνουά μας δηλαδή λειτούργησε ως μοχλός πίεσης των εργαζομένων για να πάρουν τα χρήματα τους. Όπως μας είπαν οι απεργοί, είχαν "απειλήσει" με ανάλογες κινητοποιήσεις και τον Οκτώβριο, κατά τη διάρκεια του Grand Series of Poker, αλλά "έκαναν πίσω" και εργάστηκαν για το τουρνουά χωρίς κινητοποιήσεις, με τη διαβεβαίωση πως θα έπαιρναν τα χρήματα τους μετά.

Το ίδιο έγινε και πριν τη διεξαγωγή τουρνουά σκάκι που έγινε στο resort, χωρίς και πάλι να καταβληθούν τα δεδουλευμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Duke:

Όπως είπα δεν ήμουν εκεί οπότε δεν μπορώ να έχω ασφαλή άποψη για τα γεγονότα και επειδή δεν μου αρέσει να γράφω για πράγματα που αγνοώ βασικές λεπτομέρειες, αυτό θα είναι το τελυταίο ποστ μου, καθώς επίσης γιατί το θεωρώ μάταιο αλλά και για να μην τρολάρω το θρεαδ του Ποκαφόντα.

Καταρχάς, να πω πως όταν μία ομάδα ανθρώπων βρίσκεται υπό πίεση πολλές φορές οδηγείται σε συμπεριφορές που ξεφεύγουν όπως αυτές που περιγράφεις.

Αυτό δεν το γράφω για να δικαιολογήσω μια τέτοιου είδους συμπεριφορά αλλά για να δώσω μια εξήγηση για την αιτία της.

Πιθανόν λοιπόν, σε κάποιους από εσάς να φέρθηκαν άσχημα και να σας στέρησαν κάποια δικαιώματα σας, κάτι που προφανώς είναι λάθος. Οπότε και η οργή σας είναι εν μέρει δικαιολογημένη.

Ας πάμε όμως, τώρα στην ουσία αυτού που θέλω να πω, η οποία αποτελεί και την αιτία για την οποία αποφάσισα να ασχοληθώ και να γράψω.

Τα δεδομένα που έχουμε είναι τα εξής:

Ομάδα Α: Κάποιος / κάποιοι τους στερούν βασικά δικαιώματα που σε ορισμένους από αυτούς δημιουργούν σοβαρότατα προβλήματα που πιθανόν να σχετίζονται και με την επιβίωσή τους. Η ομάδα αυτή αναζητεί τρόπους για να ασκήσει πίεση και να βρει λύση στα προβλήματα της.

Ομάδα Β: Κάποιοι από αυτούς επαγγελματικά αλλά αρκετοί για λόγους διασκέδασης προσπάθησαν να συμμετέχουν σε μία δραστηριότητα την οποία τους στέρησε η μέθοδος άσκησης πίεσης που αποφάσισε η Ομάδα Α.

Η Ομάδα Α στην προσπάθεια να διεκδικήσει τα δικαιώματά της πιθανόν να καταπάτησε κάποια από τα δικαιώματα της Ομάδας Β. Η Ομάδα Β αντί να στρέψει την οργή της σε αυτούς που δημιούργησαν στην ρίζα το πρόβλημα, στρέφεται κατά της Ομάδας Α. Άλλες ομάδες εμπλέκονται στο θέμα και συνεχίζουν την αντιπαράθεση (εμείς στην συγκεκριμένη περίπτωση) και απομακρύνουν τελικά το θέμα από την ουσία του.

Αυτό το pattern το βλέπουμε τόσο συχνά στην κοινωνία που καταντάει αηδία και αυτός ήταν ο λόγος που σχολίασα σε αυτό το θρεαδ. Βλέπουμε κοινωνικές ομάδες να αναλώνονται σε αναίτιες αντιπαραθέσεις και διαμάχες με αποτέλεσμα να ξεχνιέται η βασική αιτία του προβλήματος, να αγνοούν πως τις περισσότερες φορές έχουν κοινό συμφέρον σε βάθος χρόνου και ο υπαίτιος να συνεχίζει να δημιουργεί το πρόβλημα ανενόχλητος.

Με ενοχλεί λοιπόν, το ότι σε αυτό το θρεαδ υπάρχουν περισσότερα αρνητικά σχόλια για τους εργαζομένους παρά για το καζίνο. Διάβασα στο ποστ του Ποκαφόντα για κάποια σουρρεαλιστικά πράγματα, όπως το καφετί νερό, αλλά αντί να μαζευτείτε και να τα χώσατε στο καζίνο, κάποιοι τα χώνετε στην εύκολη λύση. Αυτό με τιλτάρε ελαφρώς. Ο μάι γαδ, είναι δυναμόν να μην τιλτάρω ρε Τάκη?

Τώρα σε σχέση με αυτά που γράφεις ότι είμαι υπεράνω και κριτής των πάντων, μόνο λολ, είμαι απλά κριτής 1-2 σχολίων που με ενόχλησαν (εκτός και εάν θεωρείς πως το σχόλιό σου είναι το παν), πάνω σε αυτά σχολίασα. Όταν εκτίθεσαι (πχ ποστάροντας σε ένα φόρουμ) να αναμένεις ότι κάποιοι θα διαφωνούν μαζί σου και θα κρίνουν αυτά που λες. Αν όλοι συμφωνούν μαζί σου, τότε μιλάμε για αγέλη και όχι για φόρουμ.

Επειδή απ' ότι φαίνεται σου αρέσουν οι πιασάρικες αττακοειδείς φράσεις, πάρε αυτή (κάτσε να την κάνω και μπολδ να δώσει περσσότερο):

Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σε πάρουμε στα σοβαρά.

Επίσης, δεν ξέρω τι προβλήματα έχεις και ούτε προσπάθησα να τα συγκρίνω με αυτά των εργαζομένων. Δεν απασχολούν όμως στο ελάχιστο την ανάλυση μου. Παρόλα αυτά, εάν όντως έχεις και εσύ σοβαρά προβλήματα, σου εύχομαι να τα ξεπεράσεις όσο πιο σύντομα γίνεται, αυτό είναι αυτονόητο.

Τελειώνω λέγοντας, πως δεν κάνω κανένα αγώνα από τα φόρουμ όπως λες αλλά ούτε σκοπεύω προς το παρόν να ξεκινήσω, ιδιαίτερα σε φόρουμ πόκερ, με ότι αυτό συνεπάγεται. Αλλά οπουδήποτε συμμετέχω όταν βλέπω κάτι που μου ξύνει το μάτι, θα σχολιάζω, αυτό είναι δεδομένο, σ' αρέσει ή όχι.

Βάζω μία (ελαφρώς άσχετη) φράση ακόμα να πάρω ε φιου μορ πόιντς και την έκανα:

Η ελευθερία για το καμάκι σημαίνει θάνατο για τα πετρόψαρα

Πις σε όλους (να ερμηνεύεται κατά βούληση) και αιώνιο run good εύχομαι, σε εργαζομένους και παίκτες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω να υποστηρίζει κανείς πως η κινητοποίσηση των εργαζομένων είναι άδικη (αλίμονο, τους είχαν κοροιδέψει τόσες φορές), προσπάθησα να εξηγήσω και στους εκπροσώπους των απεργών ότι η περίπτωση αυτή έχει ιδιαιτερότητες.

Δεν μιλάγαμε δηλαδή για μια κινητοποίηση που θα "ξεβόλευε" πχ μια μεγάλη μάζα ανθρώπων που πέρναγε από την Πανεπιστημίου, τη βρήκε κλειστή και άπλώς άλλαξε δρόμο. Οι πραγματικά πληγέντες από το κλείσιμο του δρόμου ήταν ταξιδευτές από διάφορα μέρη της Ελλάδος, άνθρωποι που είχαν ήδη μπει σε έξοδα, είχαν προπληρώσει ξενοδοχεία, είχαν πάρει άδειες από τις δουλειές τους για να βρεθούν εκεί.

Χρειάζονταν κάποιοι έξυπνοι ελιγμοί, που δυστυχώς δεν έγιναν. Η απεργία είχε πάρει ήδη δημοσιότητα, είχε γραφτεί σε blogs, είχε κατά κάποιο τρόπο πετύχει, ως κινητοποίηση, είχε "ακουστεί". Από ένα σημείο και έπειτα η κινητοποίηση αυτή το μόνο που κατάφερνε ήταν να ταλαιπωρήσει τους 70-80 παίκτες που βρίκονταν πίσω από το μπλόκο.

Αν δηλαδή ελεγαν σε εμάς που περιμέναμε απ' έξω, "παιδιά κατά τις 2, 2μιση θα σας ανοίξουμε, κάντε λίγο υπομονή", συμπαραστεκόμενοι στα δίκαια αιτήματα τους, δε νομίζω πως κάποιος από τους παίκτες θα έλεγε όχι. Θα πίναμε κανέναν καφέ εκεί έξω, θα πέρναγε η ώρα και θα γλιτώναμε την ταλαιπωρία.

Συνεδρίασε το σωματείο, και ψηφίστηκε 6-4 (ήμουν μπροστά στη συνεδρίαση) να μας ανοίξουν κατά τις 14:00. Όταν το ανακοίνωσε όμως ο πρόεδρος με την ντουντούκα, υπήρξε οργή από τους απεργούς και το σωματείο με νέα συνεδρίαση αποφάσισε να μην ανοίξει το δρόμο. Επετράπη η είσοδος τελικά σε όσους δε γύρισαν πίσω στα σπίτια τους, κατά τις 4 και μισή, μετά από 3-4-5-6 ώρες για πολλούς στο δρόμο, πίσω από το μπλόκο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν είχαν μπει τα δεδουλευμένα στους λογαριασμούς των απεργών, το τριήμερο θα είχε κυλίσει ομαλά. Αυτό είναι το συμπέρασμα και η απάντηση στο "τις πταίει". Είναι σαφές νομίζω...

Ίσως βγαίνει και ένα ακόμη συμπέρασμα, πιο γενικό. Γενικώς στη χώρα λείπει η οξυδέρκεια, η αλληλεγγύη, ο διάλογος. Είμαστε ή μαύρο ή άσπρο. Ή Ολυμπιακός ή Παναθηναϊκός. Ή αριστεροί ή δεξιοί. Ή ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ. Ή εμείς ή οι άλλοι...

Είμαστε ή υπέρ ή κατά και περιχαρακωνόμαστε σε τέτοιο βαθμό πίσω απο την επιλογή μας, που υψώνουμε φράγματα στο ίδιο μας το μυαλό, οπαδοποιώντας την κριτική μας σκέψη, που δεν μπορεί πια να φέρει λύσεις. Δεν μας περνά ποτέ η ιδέα ότι υπάρχει τρόπος το "υπέρ" να πλησιάσει το "κατά" και το "κατά" να συγκλίνει με το "υπέρ", ώστε με διάλογο, αμοιβαίες υποχωρήσεις και αλληλεγγύη να ζούμε όλοι φυσιολογικά σε αυτό τον τόπο.

Η περιπέτεια του Greek Series of Poker στο Πόρτο Καρράς ήταν κι αυτή ένα μικρό παράδειγμα του πόσο μας λείπει η παιδεία ως πολίτες...

Όλοι δίκιο έχουν, αλλά οι λύσεις δεν είναι εφικτές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Βασίλη

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που λες, και ναι είναι αλήθεια πως ήσουν μαζί μας, και δεν πιστεύω πως δεν γνωρίζατε αλλιώς θα μας είχατε ειδοποιήσει.

Πιστεύω λοιπών, πως εάν κορόιδεψαν κάποιους τότε αυτοί είσασταν κυρίως εσείς.

Ρωτάω 2 πράγματα λοιπών τελικά, και παρακαλώ για μια απάντηση:

1. Θα αντιδράσετε σαν ποκερλαντ, με κάποιο άλλο τρόπο εκτός του να μην ξαναγίνει εκεί τουρνουά ? εάν ναι πως (ρωτάω για να συμπαρασταθώ)

2. Οι δεαλερ που ήρθαν εκ Βουλγαρίας, ξέρεις εάν είχαν όλοι το πιστοποιητικό καταλληλότητας? γιατί δεν το φορούσαν ως όφειλαν. Μπορεί εγώ να μην είδα καλά η να μην κατάλαβα.

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@PokaFontas

Δεν είναι δυνατό να εργαστεί σε ελληνικό καζίνο dealer χωρίς ελληνικό πιστοποιητικό καταλληλότητας, ίσως δεν το είδες ότι όσοι φορούσαν τη στολή με το T-shirt (που συνηθίζεται στο Porto Carras για τον ντήλερ του πόκερ) είχαν την κάρτα του ντήλερ στο παντελόνι τους, ή στη ζώνη, ή στη φούστα.

Οι υπόλοιποι που δούλευαν στις λίγες ρουλέτες και black jack που λειτούργησαν (λόγω έλλειψης προσωπικού από την απεργία) είχαν την κάρτα στο στήθος. Οι ίδιοι Βούλγαροι ντήλερς που δούλεψαν το Σαββατοκύριακο, είχαν δουλεψει στο Πόρτο Καρράς και κατά τη διάρκεια του τουρνουά τον Ιούλιο (Greek Poker Masters) και τον Οκτώβριο (Grand Series of Poker).

Τώρα για αντίδραση που μου λες από την πλευρά μας (συνεχίζω)...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήδη οι διευθυντές του καζίνο και του ξενοδοχείου (που όπως άκουσα δεν έχουν πληρωθεί περισσότερους μήνες από τους υπόλοιπους εργαζόμενους) άκουσαν τα εξ' αμάξης από τους παίκτες, για τις ελλείψεις σε βασικές υπηρεσίες, λόγω του μειωμένου προσωπικού.

Να καταφερθώ εναντίον του σωματείου των απεργών που έκλεισε το δρόμο; Δε νομίζω ότι είναι σωστό, και αν θες και τη γνώμη μου, η κάποια αδιαλλαξία που διακρίναμε όλοι εκεί πάνω στο μπλόκο από τη μεριά τους, ίσως δεν είναι και απόλυτη ευθύνη του σωματείου. Παίζει εκεί λίγο και η ψυχολογία του όχλου, η αγανάκτηση των απεργών που είδαν την κινητοποίηση τους και ως ένα γενικότερο "hapenning" αγανάκτησης και αντίδρασης έπαιξε βασικό ρόλο στο ότι μας αφήσανε τόσες ώρες απ' έξω.

Να καταφερθώ εναντίον της απεργίας; Θα ήταν άδικο, εφ' όσον τα αιτήματα τους ήταν δίκαια. Ήδη μάλιστα άκουσα ότι ετοιμάζονται απολύσεις και μείωση ημερομισθίων μετά την απεργία, όχι απαραίτητα μόνο λόγω της απεργίας. Ο τζίρος στα καζίνο και τις περί αυτών δραστηριότητες έχει πέσει στο μισό, λόγω της κρίσης που περνάμε. Θεωρώ υπερβολικό όταν χάνει κάποιος τη δουλειά του να τον κατηγορήσω γιατί "χάλασε" ένα τουρνουά πόκερ.

Πιστεύω όμως ότι το Πόρτο Καρράς και οι εργαζόμενοι του έχασαν μια τεράστια ευκαιρία να αξιοποιήσουν τη δίψα του Έλληνα παίκτη για καλά τουρνουά πόκερ. Εκτός από εμάς, υπάρχουν στην Ελλάδα και στην Ευρώπη πολλοί φορείς που θα μπορούσαν να δώσουν δουλειά, κίνηση και ζωή στην περιοχή, μέσω των τουρνουά πόκερ. Φορείς που έχοντας αυτό το τριήμερο στο μυαλό τους, δεν θα τολμήσουν εύκολα να προσφέρουν το προϊόν τους εκεί.

Αν δηλαδή από την πλευρά μας ως παίκτες του πόκερ (παύλα πελάτες τους) έχουμε μια δίκαια αγανάκτηση απέναντι σε όσους μας κατέστρεψαν το τριήμερο, η χαμένη τους ευκαιρία να μας έχουν εκεί 3-4-5 φορές το χρόνο, νομίζω φτάνει και με το παραπάνω, από οποιαδήποτε άλλη αντίδραση μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ότι το 50% των παικτών που μου μιλούσαν έλεγαν "ΠΑΜΕ ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΓΕΥΓΕΛΗ", λέει πάρα πολλά.

Αν είναι δυνατόν λοιπόν... Μετά τον πρώτο χρόνο λειτουργίας του πόκερ στα ελληνικά καζίνο, μια μεγάλη μερίδα της κοινότητας του πόκερ να νοσταλγεί τη Γευγελή... Κάτι δεν πάει καλά λοιπόν, αγαπητά καζίνο. Εκεί πιστεύω πως πρέπει να επικεντρωθούμε, όλοι μας, κοιτάζοντας το (ει δυνατόν σε αυτή τη χώρα) καλύτερο μέλλον μας ως παίκτες πόκερ- πελάτες και καταναλωτές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασίλη δεν ξέρω εάν διάβασες τα ποστ μου η' όχι

Πουθενά δεν λέω να καταφερθεί κανείς ενάντια στην απεργία η στους απεργούς.

Υπάρχει όμως και ένα ξενοδοχείο, το οποίο δεν ενημέρωσε, το οποίο ήταν κωλοχανείο, το οποίο δεν είχε ούτε καν αρκετούς δεαλερ (εάν είχαν έρθει όλοι οι παίκτες θα γελούσαν και οι ρέγγες), και το οποίο κατάφερε να δυσαρεστήσει τους πάντες.

Οργανώνεις λοιπών εσύ (το ποκερλαντ δεν το προσωποποιώ, εάν είναι δικό σου τοτετο προσωποποιώ) ένα τριήμερο, βάζεις τους ανθρώπους που σε διαβάζουν, τους πελάτες σου, να έρθουν. Εκεί το ξενοδοχείο,στο οποίο βασιστικές, σε δουλεύει κανονικά, και μαζί με εσένα και όλους σου τους πελάτες. (παρακαλώ μην κολησουμε στην λέξη πελάτες και αρχίσουμε της αναλύσεις για μέρες )

Στο τέλος της ημέρας, πιστεύεις, δεν πρέπει να αντιδράσεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...