Μετάβαση σε περιεχόμενο
Pokerland Φόρουμ

Παρτίδα από Greek Series of Poker, fold second nut flush?


Nickakis!

Recommended Posts

Αυτή η παρτίδα πραγματικά με έκανε να αναρωτηθώ αρκετά για το πόσο είμαι ικανός να πετάξω ένα χέρι τόσο δυνατό όσο το K-high flush με τέτοιο action που διεξήχθη στην παρτίδα. Εγώ δεν συμμετείχα στην παρτίδα, την παρακολούθησα από το rail σαν δημοσιογράφος.

Βρισκόμαστε στην Day 1 (blinds 100-200) όπου ένας παίκτης από μεσαία θέση κάνει raise στις 550 μάρκες ενώ στην παρτίδα ακολουθεί ο button με :Kheart::Theart: και ο small blind.

Το flop άνοιξε :7heart::Qclub::5heart: και ο αρχικός raiser έκανε c-bet στις 750 μάρκες με τον παίκτη στο button να κάνει το call. Ο small blind πήγε πάσο.

To turn άνοιξε :Kclub: και οι παίκτες έκαναν check ενώ το river άνοιξε ένα :2heart: .

Ο αρχικός raiser πόνταρε 2.500 μάρκες και ο παίκτης με το Κ-high flush ανέβασε σε 7.600 με τον πρώτο να μπαίνει σχεδόν αστραπιαία all in έχοντας ακόμα 17.500 μάρκες.

Δεδομένων των συνθηκών μπορούμε να πάμε πάσο αυτό το φύλλο; Εμείς έχουμε ακόμα 7.500 μάρκες πίσω μας. Πόσο ρόλο παίζει ο αντίπαλος σε αυτό το σημείο; Υπάρχει πάσο;

Στην δική μας περίπτωση ο αντίπαλος είναι σχετικά tight και δεν έχει λάβει μέρος σε κάποια αξιόλογη παρτίδα μέχρι στιγμής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δε νομίζω να το πέταγα ποτέ. Ο αντίπαλος θα μπορούσε να το κάνει και με μικρότερο flush. Δε μπορείς να κάνεις call στο river μόνο με nuts.

Υ.Γ. Και να το πέταγα δε θα το έδειχνα ποτέ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα στο φόρουμ.το πεταξα σχετικα ευκολα και θα εξηγησω τους λογους.καταρχην το χερι εχει ενα λαθος που ισως ειναι και το βασικοτερο στοιχειο για εμενα.δεν με εκανε c-bet sto flop....εκανε ενα μαγικο check που αλλαξε ολα τα δεδομενα...στο φλοπ betaro 1025 σε 1500 ποτ και δεχομαι το call μονο απο τον raiser.εκει το range του για μενα ειναι JJ 10-10 9-9 AK (oxi φυσικα κουπες) η QQ που ειναι καπως παρατραβηγμενο αλλα οχι αδυνατο (το σετ θα φανει σιγουρα στο turn σε πιθανο check-raise).το turn στα ματια μου ειναι και καλο και κακο αφου απο underpairs δεν θα παρουμε φραγκο ,το ΑΚ μπορει και να μας γυρισει και οπωςδηποτε το set.οποτε το checkaro για pot control και για πιθανο value στο river.(τελικα ομως ηταν κακο γιατι σε blank card θα πιεσω 100% και μαλλον θα κανει ενα ωραιοτατο fold)στο river βαραει 3k τα κανω 7.600 και δεχομαι ενα ακαριαιο all in...επισης να πω οτι το φλοπ απο οτι θυμαμαι ηταν με Q κουπα οποτε αφησα απο εξω μερικα fl draws.οπωςδηποτε ειναι και το μικρο χρονικο διαστημα που παιζαμε 50 χερια δεν νομιζω να ειναι αρκετα και αποφασισα να κρατησω τα 50bb που ζητουσε για να τα βαλω σε ενα πιο προφανες spot.P.S τα φυλλα τα ειδαν 2 ατομα και ηταν A6 κουπες....δεν εχω λογο να μην τους πιστεψω γιατι μου το ξαναεπιβεβαιωσαν το σαββατο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν πιστευεις οτι ο αντιπαλος θα στα γυρισει στο στο river μονο με nut χρωμα και με τιποτα αλλο τοτε πολυ απλα μην κανεις raise river οσο και αν φαινεται τραγικο.

Ο op μας γραφει αλλιως την πασα εσυ την περιγραφεις πολυ διαφορετικα.Διαφορετικο action περιγραφετε.Ακομα και η λεπτομερεια οτι αν η Q ειναι κουπα η οχι παιζει μεγαλο ρολο οποτε δεν μπορει να γινει αναλυση.

Ειναι σαν να περιγραφονται 2 διαφορετικα χερια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωστά , από την στιγμή που κανείς re -raise θα έπρεπε να έχεις στο μυαλό σου ότι μπορεί να σου κάνει re -raise all in . οπότε πάμε προς το safe way και κάνουμε απλά Call . κάτι μου λέει ότι εκείνει την στιγμή δεν σκέφτηκες καθόλου ότι μπορεί να σου κάνει re -raise all in και σκέφτηκες πως θα πάρεις max value , αλλιώς δεν εξιγίτε το re -raise σου . εγώ προσωπικά θα έκανα η call η all in .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζω οτι αυτο το γραφω πρωτο πρωτο.δεν κανει c-bet και ετσι δεν μπορω να τον βαλω σε nut fl draw.το lead του στο river πιο πολυ μου δειχνει καποιο κακοπαιγμενο AK,KQ,QQ.αν κανει το c-bet στο φλοπ και checkarei το turn τοτε οκ θα εχω την υποψια αλλα με τοσο παθητικο line απεναντι σε 2 παικτες θεωρησα οτι ειμαι αχαστος.στο γυρισμα καταλαβα οτι δεν μπορω να κερδισω σχεδον τιποτα αφου οπως πολυ σωστα τονισε και ο foystoyki η Q κουπα και τα δικα μου blocks ειναι βασικα.εκτος απο το J9 δεν υπαρχουν και πολλα φυλλα που θα ανοιξει pre ενας κακος παικτης.και ειδικοτερα ενας παικτης που ανοιγει για πρωτη φορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδη αν το lead του στο river κατα την γνωμη σου σημαινει κακοπαιγμενο ΑΚ,KQ,QQ οπως λες η nut flush ποιο το νοημα να κανεις raise τοτε?Αφου θα πασαρει τα πρωτα και θα μπει all in με τα nuts ποιο το νοημα?

Δεν λεω τι ειναι σωστο η οχι στο μυαλο σου προσπαθω να μπω και να σου δειξω το που κανεις λαθος κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν λεω τι ειναι σωστο η οχι στο μυαλο σου προσπαθω να μπω και να σου δειξω το που κανεις λαθος κλπ.

i know but... νομιζω απο εναν κακο παικτη ισως παρω value απο marginal hands για εμπειρους και αχαστα για τους κακους.p.s foystoyki μηπως σε λενε βαγγελη και εισαι απο θεσσαλονικη???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για εμένα είναι καλό spote για raise / fold το river .... και βασικά γιατί περνεις value από worst απιρες φορές ... ενώ reraise τρος μόνο από nuts η crazy insane bluff ... οπότε easy fold

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν δν παίξεις εκεί με second nuts τότε μην ραισάρεις ποτέ ξανά αν δεν εισια nuts στη ζωή σου..call κ να μ το δείιξεις το a6 κούπες θα κάνω κ θα βγω τσαντισμένος έξω να λέω στους φίλους μ τη έπαθα :mrgreen:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν πιστευεις οτι ο αντιπαλος θα στα γυρισει στο στο river μονο με nut χρωμα και με τιποτα αλλο τοτε πολυ απλα μην κανεις raise river

and why is that?

Ισα ισα που αν ξερεις κατι τετοιο κανεις ακομα πιο ευκολα το raise γιατι δεν εχεις tough spot σε ενδεχομενο shove του 8-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...